بلاگ

۱۲ فروردین, ۱۳۹۸

کنترل رشد میکروارگانیسم ها در سیستم RO

سیستم ROجرم گیری بیولوژیکی یکی از عمومی ترین و سخت ترین مشکلات در بهره برداری از سیستم های اسمز معکوس می باشد. بنابراین کنترل رشد میکروارگانیسم ها با استفاده از طراحی درست و استفاده از پیش تصفیه ای که دارای تجهیزاتی جهت تزریق یک ماده وضد عفونی کننده موثر و کارآمد  است، بسیار اهمیت دارد.

ساخت سیستم هایی به این شیوه، با کاهش محل هایی که در آن جریان راکد می ماند، ایده بسیار خوبی است .

بیش از هر کار دیگری، بررسی محل تجمع میکروارگانیسم ها در سیستم و ضدعفونی سیستم به طور دوره ای، معمولی ترین عمل و بهترین روش برای کنترل فعالیت میکروبیولوژیکی می باشد.

تکرار نمونه برداری از میکروارگانیسم ها و آنالیز آن ها با خطر ایجاد رسوب بیولوژیکی مرتبط می باشد. بررسی روزانه ی آب خوراکی پس از مرحله ی کلرزدایی و بررسی هفتگی کلیه نقاط، که در زیر بیان شده اند، برای تاسیساتی که از آب های سطحی استفاده می کنند، توصیه می گردد :

  • منبع آب سطحی قبل از تزریق اکسیدین
  • پس از زلال ساز یا فرایند ته نشینی مشابه
  • پس از واحد های فیلتر کننده (شنی، مولتی مدیا، کربن فعال و امثال آن)
  • آب غلیظ شده
  • آب تصفیه شده

برای کنترل فعالیت میکروبی، بررسی سیستم با استفاده از روش فوق بسیار مفید است. حوضچه ها یامخازن روباز باید به درستی در محل، ضدعفونی شوند و بخشی از جریان پایین دستی سیستم نیز باید به طور دوره ای ضدعفونی گردد.

آب و سیستم های  ROدر صنایع مختلف

غلظت ۴۰۰  میلی گرم در لیتر یا ۴۰۰ پی پی ام از اکسیدن به نظر می رسد برای ضدعفونی اغلب سیستم های RO با غشاء پلی آمیدی فیلم نازک مناسب است.لیکن در سیستم های RO با غشا PA که نو هم هستند نباید از این محلول استفاده کرد زیرا همانند بایوساید های دیگر نظیر فرمالدئید، با آمینهای موجود در ساختار غشاء واکنش می دهد.

حضور یون های آهن و منگنز در سیستم سبب کاهش نرخ اثر بخشی اغلب ضدعفونی کننده ها منجمله اکسیدین می شود لذا جهت جلوگیری از اثر یونهای آهن و منگنز ابتدا این یون ها را با شست و شوی سیستم از آن خارج کنید.

زمان تماس اکسیدین با غشاء بستگی تام به به شدت بیوفولینگ تشکیل شده به روی غشاء دارد اما عموما تماس یک ساعته کافی است. سیستم های غشایی CA می توانید از محلول هیپوکلرید با غلظت مناسب استفاده بفرمایید. هرگز به سیستم اجازه خارج شدن از سرویس بدون پر بودن از اکسیدین آن هم برای بیشتر از دو روز را ندهید.

سیستم پیش تصفیه را هم می باید با اکسیدین ضدعفونی نمایید تا ضدعفونی RO نتیجه بهتری داشته باشد و راحت انجام شود. اکسیدین یک ضدعفونی کننده بر پایه پراستیک اسید است و خاصیت ضدعفونی کنندگی بسیار بالاتر از کلر دارد همچنین یک جرم گیر ضعیف نیز می باشد، لذا شما را از تزریق اسید بی نیازخواهد کرد.

استفاده از یک ضد عفونی کننده همانند اکسیدین  OXIDINE تولیدی صنایع شیمیایی آرال شیمی گلستان ،بر پایه پراستیک اسید تولید میشود و همزمان با توان بالای ضدعفونی کنندگی دارای خاصیت جرم گیری نیز می باشد ، انتخابی عاقلانه و هوشمندانه است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به نحوه استفاده از اکسیدین در ضد عفونی سیستمهای RO و سفارش محصول، با ما تماس حاصل نمائید.

 

ابزارک متن
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای