میکروارگانیسم ها در سیستم RO

میکروارگانیسم ها در سیستم RO

رسوبات بیولوژیکی یکی از مهم ترین مشکلات در بهره برداری از سیستم های اسمز معکوس می باشند. بنابراین توسط طراحی درست و استفاده از سیستم پیش تصفیه، رشد میکروارگانیسم ها کنترل می شوند. روش متداول جهت کنترل فعالیت میکروبیولوژیکی در سیستم های اسمز معکوس، بررسی محل تجمع میکروارگانیسم ها در سیستم RO می باشد.

بخش هایی که در زیر بیان شده است باید به طور هفتگی مورد بررسی قرار گیرند( مخصوصا برای تاسیساتی که از آب های سطحی استفاده می کنند)

  • منبع آب سطحی قبل از تزریق پراکسیدین
  • پس از زلال ساز یا فرایند ته نشینی مشابه
  • پس از واحد های فیلتر کننده (شنی، مولتی مدیا، کربن فعال و امثال آن)
  • آب غلیظ شده
  • آب تصفیه شده

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر به مقالات زیر مراجعه بفرمایید:

آب سالم و تصفیه فاضلاب

مواد شوینده اسیدی

سیستم شستشوی CIP در محل

سیستم CIP و مکانیسم عملکرد آن


برای کنترل فعالیت میکروبی، بررسی سیستم با استفاده از روش فوق بسیار مفید است. حوضچه ها یا مخازن روباز باید به درستی در محل، ضدعفونی شوند. همچنین بخشی از جریان پایین دستی سیستم نیز باید به طور دوره ای ضدعفونی گردد.

ضدعفونی سیستم RO توسط پراکسیدینضدعفونی سیستم RO توسط پراکسیدین:

رسوبات آهکی سبب تجمع باکتری، جلبک، ویروس و … می شود. تشکیل بیوفیلم در سیستم RO منجر به انتشار بیماری می شود. از طرف دیگر تشکیل رسوبات باعث کاهش دبی آب خروجی از سیستم می شود. موارد ذکر شده در ادامه فعالیت های کارخانه های مربوط اختلال ایجاد می کند.

از بین بردن رسوبات و بیوفیلم از سیستم RO بسیار ضروری و مهم است. در این راستا آرال شیمی محصولی را معرفی می کند.

در سیستم های RO با غشاء PA نباید از این محلول استفاده کرد زیرا همانند ضدعفونی کننده های دیگر نظیر فرمالدئید، با آمینهای موجود در ساختار غشاء واکنش می دهد. از طرفی وجود یون های آهن و منگنز در آب ورودی، نرخ اکسیداسیون را به شدت بالا می برد. لذا باید قبل از استفاده از پراکسیدین، غشاء را با شستشوی شیمیایی یا با استفاده از فیلترهای مناسب از وجود یونهای مذکور پاکسازی کرد. به منظور ضدعفونی کردن سیستم های غشایی از جنس CA می توان از محلول هیپوکلرید با غلظت مناسب استفاده کرد.

زمان تماس اکسیدین و غشا

زمان تماس پراکسیدین و غشا به میزان بیوفولینگ تشکیل شده بستگی دارد. به طور معمول این زمان، دو ساعت در نظر گرفته می شود. سیستم RO در اکثر مواقع باید حاوی محلول پراکسیدین (اکسیدین) باشد و بیشترین زمانی که برای خارج شدن از سرویس در نظر گرفته می شود، دو روز می باشد.

به منظور افزایش راندمان عملیات ضدعفونی سیستم RO، باید سیستم پیش تصفیه را نیز توسط محلول پراکسیدین (اکسیدین) ضدعفونی کرد.

پراکسیدین ضدعفونی کننده و جرم گیر می باشد. خاصیت ضدعفونی کنندگی این محلول از کلر بیشتر است. لذا شما را از تزریق اسید بی نیازخواهد کرد.

استفاده از یک ضدعفونی کننده همانند پراکسیدین تولیدی صنایع شیمیایی آرال شیمی،همزمان با توان بالای ضدعفونی کنندگی دارای خاصیت جرم گیری نیز می باشد، انتخابی عاقلانه و هوشمندانه است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به نحوه استفاده از پراکسیدین در ضد عفونی سیستم RO و سفارش محصول، با ما تماس حاصل نمائید.

فهرست