کیفیت آب پرورش طیور

کیفیت آب پرورش مرغ بسیار مهم است و نقش حیاتی در رشد، سلامت و سودآوری مرغ‌ها ایفا می‌کند. بنابراین علاوه بر در دسترس بودن، کیفیت آب طیور نیز باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. وجود میکروارگانیسم ها، بیوفیلم و یا مواد معدنی در خط لوله یا مخازن نگهداری آب، موچب آلودگی ثانویه می شوند. لذا به یک محلول گندزدای سطح بالا نیاز است. نوع و غلظت مواد ضدعفونی کننده باید با توجه به بار میکروبی اولیه، محتوای مواد معدنی و ظرفیت تصفیه بافر آب اصلاح گردد. در این مقاله، به بررسی اثرات کیفیت آب در پرورش طیور و معرفی گندزدای مناسب آن می پردازیم.


بیشتر بدانیم:

پرورش مرغ ارگانیک

کاربرد پراستیک اسید در صنایع دام و طیور


اهمیت کیفیت آب پرورش طیور

بر اساس یافته های سازمان دامپزشکی آمریکا (AVMAآب در تمام جنبه های متابولیسم طیور از جمله تنظیم دمای بدن، هضم غذا و دفع مواد زائد بدن طیور نقش مهمی دارد.  طیور در دمای معمولی،حداقل دو برابر آب مصرف می کنند. وقتی استرس گرمایی رخ دهد، مصرف آب دو یا چهار برابر افزایش می یابد. یکی از نگرانی های پرورش دهندگان، کیفیت آب در پرورش طیور که موجب اختلال در هضم پرندگان و در نتیجه تاثیر منفی بر عملکرد طیور بر جای خواهد گذاشت.

  • پایین بودن کیفیت آب پرورش طیور موجب کاهش تاثیر واکسن و داروهای مصرفی طیور در سیستم های آب رسانی می گردد.
  • همچنین می تواند خطوط آب و سیستم های خنک کننده را مسدود کند. این به نوبه خود، مصرف و ظرفیت خنک کننده را محدود می کند، که هر دو تأثیر مخربی بر رشد و تولید مثل طیور دارند.

اهمیت کیفیت آب ظیور و کیفیت آب پرورش طیور

تاثیر وجود میکروارگانیسم ها بر کیفیت آب طیور

کلیفرم ها شامل دو دسته کل و مدفوعی هستند. جمعیتی از باکتریها که بر روی نباتات و باقیمانده حیوانات و خاک هستند، را کلیفرم کل می نامند. در حالی که کلیفرم مدفوعی به جمعیتی از باکتری ها منشاء گرفته از دستگاه گوارش حیوانات اطلاق می گردد. وجود کلیفرم ها، بیانگر بروز آلودگی در آب است. در برخی از کشورها آب مصرفی حیوان، شمار کلیفرم های کل در هر ۱۰۰ میلی لیتر آب باید کمتر از ۵۰۰۰ باشد.

لزوم استفاده از ضدعفونی کننده ها در کیفیت آب پرورش طیور

حفظ بهداشت و استفاده از اسیدی فایرها، شیوه هایی است که بیشتر پرورش دهندگان برای بهبود کیفیت آب برای جوجه های گوشتی خود انجام می دهند. درک این نکته مهم است که این دو رویکرد متفاوت هستند که در کنار هم، برای بهبود کیفیت آب کار می کنند. اسیدی فایرها به تنهایی نمی توانند جایگزین محلول های گندزدای منابع آب باشند. رعایت نکات زیر در پرورش آب طیور الزامی است:

  • برای به دست آوردن یک بهداشت موثر با محلول ضدعفونی نیاز است که pH آب بین 6 تا 7 باشد. در نتیجه، اسیدی‌ فایرها باید برای آبی با PH بالاتر از 7.5 به کار رود که با قلیاییت بالا نیز همراه است.
  • انتروباکتریا (باکتریهای گرم منفی بیماریزا)، پروتوزوآ و انتروویروس ها کمتر تحت تاثیر کلر قرار می گیرند. به همین دلیل باید از مواد ضدعفونی سطح بالا برای زدودن این موارد استفاده کرد.
  • وجود ترکیباتی از جمله نیترات، آهن، هیدروژن، آمونیاک و گروه های عاملی آلی، کاهش تاثیر و خواص کلر و تبدیل آن به کلرآمین را به دنبال دارد.

کلام آخر

کیفیت پایین آب بر عملکرد طیور تأثیر منفی می گذارد. با این حال، اغلب اوقات، کیفیت پایین آب مشکلات غیرمستقیم ایجاد می کند. برای رفع این مشکل، استفاده از داموسیب تولیدی صنایع آرال شیمی به جای مواد ضدعفونی مانند کلر توصیه می شود. ضدعفونی سالن های مرغداری و پرورش طیور به منظور افزایش کیفیت تولید انجام می گیرد. داموسیب، ضدعفونی کننده بسیار قوی و موثر بر پایه پراستیک اسید و جایگزین ماده سرطان زای فرمالین است. این محلول مشکلات استفاده از کلر مثل تغییر طعم آب و درنتیجه کاهش وزن جوجه ها، تداخل با داروهای مصرفی را ندارد. از طرفی باعث افزایش اشتهای جوجه ها شده و کیفیت آب در پرورش طیور را بالا می برد.

به روز رسانی شده در تیر ۱۴۰۲

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • خدا قوت برام جالب شد كه از محصولتون استفاده كنيم اگر جايگزين فرمالين بشه واقعا عاليه 👌

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید