روش های شستشوی قطعات موتور خودرو

موتورهای خودرو در حین کار خود ذرات را جذب و انباشته می کنند و این رسوبات می توانند به شکل رسوبات محلول در آب، خاک آلی، زنگ یا رسوب  باشند. شستشوی قطعات خودرو و تمیز کردن موثر این رسوبات و چربی ها، مستلزم استفاده از مناسب ترین روش تمیز کردن است. برای پاک کردن موتور خودرو، روش های متنوعی در دسترس است. اما عموما استفاده از یک محلول شیمیایی چربی زدا به عنوان قطعه شور خودرو، می تواند بسیار موثر باشد. در این مقاله، به بررسی روش های مختلف برای چربی زدایی قطعات خودرو می پردازیم.

چرا قطعات خودرو را باید تمیز شوند

آلاینده ها می توانند به تجهیزات ماشینکاری آسیب برسانند و کار روی قطعه را دشوار کنند. شستشوی اولیه، کثیفی، چربی و رسوبات کربن را قبل از ماشینکاری از بین می برد. هنگامی که اجزای موتور تمیز شدند، می توان ترک‌های مویی یا ایرادات روی سطح قطعه را تشخیص داد و برای برطرف ساختن آن ها اقدام کرد.

نکات کلیدی شستشوی قطعات خودرو

ساده ترین راه برای چربی زدایی قطعات این است که آنها را در یک ماده چربی گیر قوی خیس یا تمیز کنید که بدون آسیب رساندن به ابزارها یا قطعات مکانیکی، مواد را از بین می برد. استون یک عامل چربی زدایی عالی و قوی است، به راحتی با حداقل تجهیزات ایمنی قابل کنترل است و مقرون به صرفه است. استون یک ماده ترجیحی برای حذف آلاینده ها از روی قطعات خودرو و ماشین آلات است. نه تنها به دلیل مقرون به صرفه بودن و استفاده آسان، بلکه نرخ تبخیر بالایی دارد و به طور قابل توجهی خطر آسیب ناشی از رطوبت را کاهش می دهد.


جهت مطالعه بیشتر:

رسوب زدایی بویلرها یا دیگ های بخار

رسوب زدایی مبدل های حرارتی؛ انواع روش و کاربرد آن ها


انواع روش های چربی زدایی قطعات خودرو

روش صحیح شستشوی قطعات موتور خودرو عبارتند از:

 • تمیز کردن مرطوب
 • تمیز کردن انفجار ساینده
 • نظافت حرارتی

در اکثر کارگاه های کوچک خودروسازی بیشتر از روش نظافت مرطوب استفاده می شود.

شوینده موتور شور و سیلندر شور

 

متداول‌ترین روش‌های شستشوی قطعات خودرو

در یک تقسیم بندی دیگر، انواع روش های شستشوی قطعات خودرو، به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

 1. شستشو موتور ماشین با نوشابه

تمیز کردن قطعات با انفجار سطحی با بی کربنات سدیم (جوش شیرین)، به یک جایگزین محبوب برای سایر محیط های سنتی انفجاری است. جوش شیرین از آنجایی که محلول در آب است و محیط نسبتا نرمی دارد سطح قطعاتی را که در حال تمیز کردن هستند، زخم نمی کند. روی آلومینیوم بسیار موثر است و می تواند کثیفی، چربی، روغن و حتی رنگ را از بین ببرد. همچنین یک ماده برای تمیز کردن ایده آل و از بین بردن رسوبات کربن از پیستون ها و شستشو قطعات محرک محسوب می شود.

 1. شستشوی قطعات خودرو به روش غوطه‌وری

سیستم غوطه وری یک روش نسبتا آسان جهت پاک کردن موتور خودرو است که در آن قطعات به اندازه کافی در یک محلول تمیز کننده غوطه ور می شوند. در داخل مخزن پاک کننده غوطه وری، یک پلت فرم بالابر در طول فرآیند تمیز کردن به بالا و پایین به هم می زند. از این نوع سیستم می توان به عنوان مخزن خیساندن نیز استفاده کرد. علاوه بر سکوی بالابر، می توان یک پمپ چرخشی نیز اضافه کرد تا تلاطم بیشتری به مخزن ایجاد کند. این کار محلول را به صورت دایره ای در داخل مخزن حرکت می دهد و عمل شستشوی اضافی ایجاد می کند.

 1. شستشوی قطعات خودرو به روش التراسونیک

واشرهای اولتراسونیک بسیار مؤثر هستند و عمدتا برای حذف کربن و سوختن روی روغن استفاده می شوند. یکی از مزایای شستشوی قطعات خودرو به روش التراسونیک، این است که این فرآیند به ویژه در تمیز کردن سوراخ‌های کور و قطعات پیچیده هندسی مؤثر است. هنگامی که ارتعاشات در فرکانس های بالا به مایعات وارد می شود، مناطقی با خلاء بسیار بالا و فشار بسیار بالا به طور متناوب در هر نقطه ای از مایع با عبور امواج صوتی ایجاد می شود. تحت تأثیر خلاء، مایع به معنای واقعی کلمه از هم جدا می شود تا حباب کاویتاسیون ایجاد شود. همانطور که فشار مثبت جایگزین خلاء می شود که حباب کاویتاسیون را تشکیل می دهد، در اثر انفجار فرو می ریزد و در نتیجه امواج ضربه ای با فشار بالا ایجاد می شود.

مراحل پاک کردن موتور خودرو

به عنوان بخشی از تمیز کردن و چک آپ های معمول، باید پاک کردن موتور خودرو را نیز در نظر گرفت. با عدم مراقبت از موتور، ماه ها و سال ها کثیفی و گریس می تواند به داخل آن بچسبد و باعث آسیب جدی شود. روش های رسوب زدایی موتور ماشین، اغلب مشابه هستند. با استفاده از مواد لازم برای شستن موتور خودرو، می توان از بهترین روش شستن داخل موتور ماشین و وضعیت کارکرد خودرو اطمینان حاصل کرد. چند اقدام ابتدایی برای شست و شوی موتور خودرو به شرح زیر است:

پاک کردن موتور خودرو

 

 • موتور را خنک کنید و مطمئن شوید که خاموش است.
 • توزیع کننده قطعات، قطعات الکترونیکی، کاربراتور و سیستم های ورودی هوا را با فویل یا پلاستیک بپوشانید. تمام شیرها و خطوط وکیوم را آب بندی کنید.
 • از چربی زدای موتور استفاده شود.
 • برای رسوب های سفت و غلیظ، اجازه دهید 10-15 دقیقه خیس بخورد و سپس برس بزنید.
 • خوب آبکشی شود.
 • موتور به مدت 15 دقیقه درجا کار کند.

مزیت استفاده از دستگاه قطعه شور

انواع دستگاه قطعه شور خودرو، برای تمیز کردن، چربی زدایی تجهیزات و خشک کردن مقادیر انبوه قطعات کوچک یا بزرگ در آماده سازی برای عملیات سطحی، مونتاژ، بازرسی یا حمل و نقل گسترش یافتند. قطعات تازه ماشین‌کاری، آهنگری یا ساخته شده با روغن‌ها، مواد شیمیایی، سوراخ‌ها، گرد و غبار سایشی، زباله، رنگ و بقایای باقی مانده از فرآیند ساخت پوشیده می‌شوند. برای اینکه قسمتی پوشش داده شود یا به عنوان بخشی از مونتاژ بعدی قرار گیرد، باید تمیز شود. پوشش های تکمیلی مانند روی و آبکاری الکتریکی برای چسبندگی موثر به سطوح تمیز و خشک نیاز دارند. قطعه شویی خودرو با استفاده از پاک کننده های مختلف برای حذف آلودگی ها مشکل را حل می کنند.

 

انواع متداول دستگاه شستشوی قطعات خودرو

 1. دستگاه قطعه شور ترمز: دستگاه های قطعه شور ترمز قابل حمل هستند و تمیز کردن سریع و ایمن ترمز را بدون هیچ مشکلی ارائه می دهند.
 2. پاک کننده کاربراتور: این دستگاه ها دارای یک موتور سنگین هستند که سبد فولادی را در هر دو جهت می چرخاند تا یک پاک کننده قدرتمند ایجاد کند. قلاب های سبد نیز در بالای محفظه قرار دارند تا به راحتی قطعات را تخلیه کند.

انواع متداول دستگاه شستشوی قطعات خودرو

 

 1. دستگاه قطعه شور مبتنی بر حلال: تمام دستگاه قطعه شور خودرو مبتنی بر حلال دارای یک پوشش توقف آتش است که به طور خودکار بسته می شود و دارای یک شیر تخلیه بدون مانع، برای تمیز کردن آسان است. آنها همچنین دارای یک سیستم فیلتراسیون هستند که محلول را تمیز نگه می دارد و در عین حال در هزینه مواد شوینده صرفه جویی می کند.
 2. دستگاه قطعه شور پاششی کابینتی:کابینت های شستشوی پاششی برای ماندگاری و زمان تمیز کردن کوتاه تر تولید شدند. این دستگاه های قطعه شور خودرو، عملکرد همه جانبه، دوام و راحتی اپراتور را ارائه می دهند. به علاوه، این دستگاه ها، تمیز کردن را با سرعت بالا ارائه می دهند. دستگاه، قطعات را از همه جهات با آب گرم و صابون شستشو می دهد و چربی، روغن، کربن و سایر کثیفی ها در عرض چند دقیقه پاک می شوند.
 3. دستگاه قطعه شور بر پایه آب: حلال ها به طور قابل توجهی گران تر از مواد شوینده کنسانتره برپایه آب هستند. یک شوینده با کیفیت و یک شستشوی قطعات مبتنی بر آب با حرارت می تواند از به اندازه یک حلال موثر، عملیات تمیزکاری را انجام می دهد.

کلام آخر:

وسایل نقلیه شخصی و کامیون ها قدیمی می شوند و برای ادامه کار به قطعات تعویضی با کیفیت بالا نیاز دارند. شستشوی قطعات خودرو، یکی از ملزوماتی است که تمام تولیدکنندگان خودرو و فروشگاه های خدمات باید به آن توجه کنند. قبل از بازسازی موتورها، شرکت ها باید قطعات موتور را با استفاده از قطعه شور خودرو چربی زدایی کنند. شرکت آرال شیمی به منظور پاک کردن موتور خودرو و قطعات ماشین، محصولات قلیایی متفاوتی را ارائه می کند این محصولات از بین برنده سریع چربی و رسوب زدایی موتور خودرو و سایر ذرات غبار است. در مدت زمان کوتاه و دوز مصرفی پایین، تاثیر بسیار بالایی بر زدودن چربی ها ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید