رسوب زدایی بویلرها یا دیگ های بخار

رسوب آب سخت در دیگ‌های بخار، مبدل‌های حرارتی، برج‌های خنک‌کننده و لوله‌کشی باعث کاهش راندمان آن‌ها می‌شود. حتی در مواردی مانند دیگ‌های بخار می‌تواند باعث خطرناک شدن دیگ بخار گردد. رسوب زدایی دیگ بخار تنها روش رضایت بخش برای بازگرداندن راندمان انتقال حرارت با حذف کامل رسوبات است. روش های رسوب زدایی دیگ بخار، شامل دو روش مکانیکی و شیمیایی (اسیدی) هستند. بویلرها، از اجزای مهم سیستم های خنک کننده می باشند. لذا به دلیل اهمیت این تجهیزات، این مقاله به نحوه رسوب زدایی بویلرها پرداخته است و در ادامه محصول دسکالین آرال شیمی به عنوان یک رسوب زدای موثر معرفی خواهد شد.

اهمیت رسوب زدایی دیگ بخار

تشکیل رسوب آهک در داخل دیگ بخار یک مشکل رایج است. این به دلیل تجمع کربنات کلسیم است که به طور طبیعی در آب سخت وجود دارد. رسوب آهک بیشتر در وسایلی که با آب گرم کار می کنند دیده می شود. زیرا آب گرم، از سطوح با سرعت بسیار بیشتری نسبت به آب سرد تبخیر می شود. از آنجایی که دیگ های بخار نسبت به رسوب آهک حساس تر هستند، کنترل منظم رسوب زدایی آن حائز اهمیت است تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود. با حذف رسوب آهک از لوله ها، می توان از نشت احتمالی یا حتی پارگی لوله جلوگیری کرد. در نتیجه، آب می تواند آزادانه از طریق لوله ها جریان یابد.

دیگ های بخار صنعتی


جهت مطالعه و اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم به این 2 مقاله مراجعه بفرمایید:

رسوب زدایی از تجهیزات صنعتی

رسوب زدایی از مبدل های حرارتی


برای جلوگیری از تشکیل رسوب چه باید کرد؟

  • تشکیل رسوب معمولا قابل پیشگیری است و در بیشتر موارد به دلیل عدم وجود فرآیند تصفیه آب یا کنترل ضعیف آن است. فرآیندهایی مانند تولید بخار، برج های خنک کننده و کندانسورهای تبخیری معمولا دارای نوعی تجهیزات تصفیه آب خارجی مانند نرم کننده آب، دیونیزور، اسمز معکوس و غیره هستند. این تجهیزات نمک های تشکیل دهنده سختی کلسیم و منیزیم را از آب قبل از ورود حذف می کند.

رسوب ضخیم در بویلر یا دیگ بخار

  • اگر از تجهیزات تصفیه آب خارجی استفاده نشود، می توان انتظار تشکیل رسوب را داشت، اما مقدار آن به مقدار آب مصرفی و دمایی که آب در آن گرم می شود بستگی دارد. برخی از نمونه‌هایی از تجهیزاتی که باعث ایجاد مشکل رسوب می‌شوند ممکن است سیلندرهای آب گرم، مبدل‌های حرارتی، مخازن فرآیند، دستگاه‌های ثابت آب، ماشین‌های قالب‌گیری پلاستیک، اکسترودرها، ماشین‌های ظرفشویی، مرطوب‌کننده‌ها و ماشین‌های آب خنک شونده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست