برج های خنک کننده:

برج های خنک کنندهسیستم خنک کننده تبخیری  (Cooling tower) اغلب محل مناسبی برای رشد طیف گسترده ای از باکتری ها، جلبک ها و قارچ ها می باشد که می تواند منجر به مشکلات زیر در برج خنک کننده شوند:

  • تکثیر عوامل میکروبی که در شرایط مرطوب در حضور حرارت به وجود می آیند.
  • خوردگی های موضعی ناشی از فعالیت های میکروبی.
  • جرم گرفتگی ناشی از بقایای میکروبی حاضر در سیستم (تشکیل BIOFILM) .
  • کاهش جریان آب در برج خنک کننده.
  • بوی نامطبوع شدید در اثر فعالیت میکروارگانیسم ها و تولید ترکیبات گوگردی بخصوص سولفید هیدروژن .

برای مطالعه بیشتر بخوانید:

کنترل رشد میکروارگانیسم ها در سیستم RO

شستشوی رزین های صنعتی

انواع ضدعفونی کننده های صنعتی

سیستم شستشوی CIP


پراکسیدین و رفع مشکلات برج های خنک کننده:

کنترل میکروبیولوژیکی آب سیستم خنک کننده برای بهره برداری بهتر از یک سیستم ضروری می باشد.استفاده از بایوساید به منظور کنترل بار میکروبی سیستم و همچنین ایجاد و نگهداری شرایط ایده آل ضروری می باشند. نتایج حاصل باید مورد آنالیز قرار گیرد و همچنین از نظر خوردگی بررسی شود. ضدعفونی کننده برج های خنک کننده باید علاوه بر خاصیت ضدعفونی کنندگی، خاصیت رسوب زدایی نیز داشته باشد. رسوب موجود در سیستم باعث کاهش انتقال حرارت می شود. درنتیجه میزان مصرف انرژی و همچنین هزینه بالا می رود.

پراکسیدین ویژه برج های خنک کنندهپراکسیدین (اکسیدین) تولیدی صنایع آرال شیمی ویژه سیستم های خنک کننده، ضدعفونی کننده سطح بالای صنعتی محسوب می شود. این محلول مشکلات حاصل از کلر (محلول هیپوکلریت کلسیم) یا ازن را ندارد. از جمله مزایای پراکسیدین می توان به هزینه کمتر و همچنین سطح بالاتر ضدگندزدایی اشاره کرد.

پراکسیدین از طریق اکسیداسیون ترکیبات گوگردی موجود در آب در گردش، بوگیری از سیستم را به نحوی کاملا موثر انجام می دهد. همچنین این ماده از رشد جلبک ها نیز جلوگیری می نماید. لذا با حفظ کیفیت مناسب آب، استفاده چندین باره از منابع آب بعنوان خنک کننده مقدور خواهد شد.

براساس مطالبی که در بالا بیان شد، استفاده از پراکسیدین کاهش میزان مصرف آب را به دنبال دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، با صنایع آرال شیمی  تماس حاصل نمایید.

فهرست