برج های خنک کننده:

سیستم خنک کننده تبخیری  (Cooling tower) اغلب محل مناسبی برای رشد طیف گسترده ای از باکتری ها، جلبک ها و قارچ ها می باشد که می تواند منجر به مشکلات زیر در برج خنک کننده شوند:

  • تکثیر عوامل میکروبی که در شرایط مرطوب در حضور حرارت به وجود می آیند.
  • خوردگی های موضعی ناشی از فعالیت های میکروبی.
  • جرم گرفتگی ناشی از بقایای میکروبی حاضر در سیستم ( تشکیل BIOFILM) .
  • کاهش جریان آب در برج خنک کننده.
  • بوی نامطبوع شدید در اثر فعالیت میکروارگانیسمها و تولید ترکیبات گوگردی بخصوص سولفید هیدروژن .

 

اکسیدین و مشکلات برج های خنک کننده:

کنترل میکروبیولوژیکی آب سیستم خنک کننده برای بهره برداری بهتر از یک سیستم ضروری می باشد.استفاده از بایوساید به منظور کنترل بار میکروبی سیستم و همچنین ایجاد و نگهداری شرایط ایده آل ضروری می باشند. نتایج حاصل باید مورد آنالیز قرار گیرد و همچنین از نظر خوردگی بررسی شود. ضدعفونی کننده برج های خنک کننده باید علاوه بر خاصیت ضدعفونی کنندگی، خاصیت رسوب زدایی نیز داشته باشد. رسوب موجود در سیستم باعث کاهش انتقال حرارت می شود. درنتیجه میزان مصرف انرژی و همچنین هزینه بالا می رود.

برج خنک کنندهاکسیدین (Oxcidine)  تولیدی صنایع آرال شیمی ویژه سیستم های خنک کننده، ضدعفونی کننده سطح بالای صنعتی محسوب می شود. این محلول مشکلات حاصل از کلر (محلول هیپوکلریت کلسیم) یا ازن را ندارد. از جمله مزایای اکسیدین می توان به هزینه کمتر و همچنین سطح بالاتر ضدگندزدایی اشاره کرد.

اکسیدین از طریق اکسیداسیون ترکیبات گوگردی موجود در آب در گردش، بوگیری از سیستم را به نحوی کاملا موثر انجام می دهد. همچنین این ماده از رشد جلبک ها نیز جلوگیری می نماید. لذا با حفظ کیفیت مناسب آب، استفاده چندین باره از منابع آب بعنوان خنک کننده مقدور خواهد شد.

براساس مطالبی که در بالا بیان شد، استفاده از اکسیدین کاهش میزان مصرف آب را به دنبال دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، با صنایع آرال شیمی  تماس حاصل نمایید.

 

صنایع آرال شیمی گلستان
گرگان، کیلومتر ۳ جاده گرگان – گنبد، نرسیده به جلین، پلاک ۱۱۰
تلفن : 01732166292

فهرست