ضدعفونی کننده صنعتی چیست ؟

ضدعفونی کردن و گندزدایی در کلمه مترادف هستند که درمورد اشیا و جامدات بیشتر از کلمه گندزدا و برای انسان و جانداران از کلمه ضدعفونی استفاده می شود. ضدعفونی کننده صنعتی یا گندزدا موادی هستند که بر انواع باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و اسپورها تاثیر می گذارند. این مواد به سه دسته سطح بالا، سطح متوسط و سطح پایین تقسیم می شوند.

مقالات مرتبط: رایج ترین ضدعفونی کننده ها

ضدعفونی کننده سطح بالا:

ضدعفونی کننده صنعتی سطح بالا علاوه بر از بین بردن طیف وسیع باکتری، ویروس و قارچ، اسپورها را نیز حذف می کنند. انواع مختلف این سطح از ضدعفونی کننده های صنعتی شامل: هیدروژن پراکساید، پراستیک اسید، گلوترآلدهید، فرمالین و … می باشد.

پراستیک اسید:

پراستیک اسید، اکسیدکننده قوی است. این محلول از طریق اکسیداسیون روی انواع باکتری ها، میکروب ها، ویروس ها اثر می گذارد. این ضدعفونی کننده صنعتی سطح بالا علاوه بر موارد ذکر شده اسپورها را نیز ازبین می برد.

پراستیک اسید به عنوان ضدعفونی کننده صنعتی در بخش های مختلف استفاد می شود. شستشو و ضدعفونی سیستم CIP و COP کارخانه های صنایع غذایی، ضدعفونی فیلترها، ضدعفونی در کشتارگاه ها، ضدعفونی صنایع لبنی، تولید آب معدنی و نوشیدنی، صنایع کمپوت و کنسرو، صنایع نان و غلات، صنایع خشکبار، هتل و رستوران و…

هیدروژن پراکساید:

هیدروژن پراکساید یا آب اکسیژنه، اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده مورد استفاده قرار می گیرد. فرمول شیمیایی این ماده H2O2 می باشد. هیدروژن پراکساید به مرور تجزیه می شود و به آب و اکسیژن تبدیل می شود. این ضدعفونی کننده صنعتی کاربردهای متفاوتی دارد. مانند: صنایع کاغذسازی، دارویی، بهداشتی، هوا و فضا، رنگ، صنایع غذایی و …

فرمالدئید

فرمالین (فرمالدئید) ضدعفونی کننده صنعتی قوی است. غلظت یک درصد آن، ضد میکروب سل است. از این ماده برای ضدعفونی اماکن و وسایل، ابزار جراحی، دستگاه دیالیز و آندوسکوپی استفاده می شود. فرمالدئید برای ضدعفونی کردن مکان‌هایی که میکروب‌های تب‌زا، میکروب عامل سوزش طحال، میکروب سل و میکروب عامل خونریزیهای شدید آلوده شده باشند، بسیار مناسب است.
برای این منظور می‌توان نیم لیتر از این محلول را در ظرفی روی اجاق قرارداد تا بخارهای حاصل از آن، اتاق را ضدعفونی کند. توجه کنید که بخارات آن سمی است و نباید در معرض آن قرار گرفت. از فرمالدئید می‌توان برای ضدعفونی کردن زخم و پوست استفاده کرد. چون سمّی و فرار است.

گلوتارالدئيد

یکی دیگر از ضدعفونی کننده های صنعتی سطح بالا، ضدعفونی کننده صنعتی گلوتارالدئيد است. این ماده محلولي است كه ظرف 20 تا 90 دقيقه وسايل حساس به حرارت را در حد بالا گندزدايي مي‌كند و ظرف 6 تا 10 ساعت آن‌ها را سترون مي‌نمايد. رايج ترين مورد استفاده از گلوتارالدئيد، گندزدايي آندوسكوپ‌ها، آسپيراتورها، لوازم بيهوشي، لوازم تنفسي و جراحي است. اين ضدعفونی کننده صنعتی توسط محلول فعال كننده حاوي نيتريت سديم فعال مي‌شود و پس از فعال شدن، رنگ گل بهي آن سبز رنگ مي‌شود. محلول فعال شده تا 28 روزقابل استفاده است. نيتريت براي جلوگيري از خورندگي فلزات است لذا گلوتارآلدئيد فعال شده، براي گندزدايي لوازم فلزي ماده مناسبي است.

مقالات مرتبط: 3 تا از رایج ترین ضدعفونی کننده ها

ضدعفونی کننده های صنعتی آمونیومی

ضدعفونی کننده صنعتی آمونیومی به عنوان گندزدای سطوح و تجهیزات صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده آن آسان است و دارای اثر ضد میکروبی طولانی می باشد. برای حذف بوی بد و چربی بدون نیاز به اعمال حرارت از این نوع از ضدعفونی کننده ها استفاده می شود. این ماده در کلیه صنایع غذایی، لبنی، نوشیدنی، مزارع لبنی، صنایع گوشت و مرغ و ماهی کاربرد دارد.

ضدعفونی کننده صنعتی آمونیومی داراى بنزالكونيوم كلرايد به عنوان يك تركيب آمونيومى چهارگانه مى باشد. اين گونه تركيبات، سورفكتانت هاى كاتيونى هستند كه خواص تركنندگى نسبتا خوبى دارند. بنابراین خاصيت تميزكنندگى و بهداشتى كنندگى محصول را تأمين كنند.
این ماده در محیط های اسیدی، قلیایی و خنثی خاصیت میکروب کشی دارد. به علاوه، در دماى بالا نيز پايدار بوده و در حضور مواد ارگانيك كارآيى خود را حفظ مى كند. اين محصول، در هنگام استفاده روى سطح، باقيمانده غيرفرار بر جاى مى گذارد. باقيمانده این محلول باعث ايجاد خاصيت باكترواستاتيكى مى شود. در نتيجه براى مدت معينى، رشد و توليد مثل باكترى ها روى سطح متوقف مى شود.

ضدعفونی کننده سطح متوسط

این دسته از ضدعفونی کننده ها روی باکتری هایی که قادر به جوانه زدن هستند، بیشتر ویروس ها و بیشتر قارچ ها موثرند. به عنوان مثال: کلر و ترکیبات کلره، ید و ترکیبات آن، الکل ها.

کلر

کلر در سال ۱۸۹۷ برای اولین بار به منظور ضد عفونی کردن آب آشامیدنی در شهر میدستون به کار رفت و سال ۱۹۰۵ ترکیبی از کلر با نام هیپوکلریت به جهت ممانعت از تیفوئید در تصفیه آب استفاده شد.

سال ۱۹۰۶ سالی بود کهhuston  ترکیبات کلردار را برای تصفیه آب آشامیدن کمبریج به مردم پیشنهاد نمود و طی سال های ۱۹۱۱ تا ۱۹۱۲ دستگاه کلرزن به عنوان عامل مهمی در تصفیه آب محسوب شدند.

هیپوکریت ها اگر در محیط اسیدی تجزیه شوند سرعت تجزیه بالایی دارند و در محیط قلیایی عکس آن می باشد. از این حیث این ترکیبات کلر دار توانایی ضدعفونی نمودن آب های اسیدی را خیلی بیشتر دارا هستند تا آب های قلیایی و پایداری زیادی نیز از خود نشان می دهند.

ضدعفونی کننده صنعتی-قرص کلر

الکل ها

ضدعفونی کننده های الکلی به دلیل سرعت بالای تبخیر و زمان تماس پایین، اثر ضدعفونی کنندگی محدودی دارند. این ضدعفونی کننده صنعتی اثر کشندگی روی باکتری های گرم مثبت و گرم منفی، قارچ ها و … دارند. به طور کلی الکل ها در غلظت 70% به عنوان گندزدای سطح پایین حساب می شوند. یکی دیگر از محدودیت های الکل ها این است که در باقیمانده مواد آلی نفوذ نمی کنند.

ضدعفونی کننده های صنعتی الکلی

ضدعفونی کننده سطح پایین

این سطح از ضدعفونی کننده ها، باکتری هایی که قادر به جوانه زدن هستند و ویروس های دارای پوشش را از بین می برند. این مواد به طور معمول برای پاکسازی سطوح مورد استفاده قرار می گیرند. ضدعفونی کننده های سطح پایین مانند فنل و ترکیبات فنلی، ترکیبات آمونیوم چهارتایی، پرکلرین و …

پرکلرین (هیپوکلریت کلسیم)

پرکلرین ماده ایست سفید رنگ با خاصیت گندزدایی که جهت ضدعفونی آب، سبزی، میوه، ظروف، حمام، توالت و محل‌های آلوده بکار می‌رود. این ماده معمولاً در بازار با درجه خلوص ۶۰ – ۷۰ درصد عرضه می‌شود.

علت بسیاری از بیماریهای واگیردار روده‌ای (وبا و…) موجودات بسیار ریزی هستند که با چشم دیده نمی‌شوند. این موجودات از طریق خوردن آب، سبزی و میوه آلوده و یا توسط  ظروف وارد بدن انسان شده و ایجاد بیماری می‌نماید. یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های واگیر روده‌ای ضدعفونی کردن آب‌های آشامیدنی و مصرفی و میوه و سبزیجات با محلول پرکلرین می‌باشد. این ماده برای ضد قارچ، ضد باکتری (ضد بو)، برای تصفیه آب‌های آشامیدنی، معرف سفید کننده (کاغذ، منسوجات) و گند زدا و ضد عفونی کننده آب استخرها و …

ضدعفونی کننده صنعتی-پرکلرین (هیپوکلریت کلسیم)

محلول غلیظ این ماده جزو ضدعفونی کننده های سطح متوسط و محلول رقیق آن جزو ضدعفونی کننده های سطح پایین دسته بندی می شود.

پراکسیدین(اکسیدین) ضدعفونی کننده سطح بالا می باشد. این محلول برپایه پراستیک اسید است. همانطور که بالا اشاره شد، محلول های ضدعفونی کننده سطح بالا علاوه بر ازبین بردن انواع باکتری، قارچ، کپک و مخمر، اسپورها را نیز از بین می برد. فعالیت اسپورسیدال پراستیک اسید با افزایش دما، افزایش می یابد. این ماده به عنوان رسوبگیر ضعیف و ضدعفونی کننده قوی مورد استفاده قرار می گیرد. پراکسیدین در دمای پایین و همچنین در حضور مواد آلی نیز تاثیرات اسپورسیدال خود را حفظ می کند.

آرال شیمی، محلول های ضدعفونی کننده با نام تجاری پراکسیدین را به طور تخصصی برای صنایع و کاربردهای مختلف تولید می کند. در زیر انواع این ضدعفونی کننده نام برده می شود.

فهرست