لوگو سایت آرال شیمی
گالری

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی یکی از بزرگ ترین بخش های جهان و عامل بزرگی در اقتصاد جهانی می‌باشد. تولید نفت و گاز، فرآیند کلی تولید نفت و گازطبیعی از چاه ها و تبدیل آنها به فرآورده های نفتی نهایی است که مصرف کنندگان می توانند از آن استفاده کنند.

انواع محصولات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

دستگاه ها و قطعاتی که به طور مداوم با آب گرم در تماس هستند، به مرور زمان رسوب می بندند. رسوب زدا ها برای از بین بردن انواع رسوبات آهکی، کربنات کلسیمی و سیلیسی به کار می روند.

کاتالیست مایع، یک اکسیدکننده بسیار قوی برای انجام واکنش گوگردزدایی به شکل سریع، آرام، در دمای محیط و موثر است. کاتالیست از طریق روش اکسیداسیون، در زمان کوتاه کلیه ترکیبات حاوی سولفور را از بین می برد.

تانکرها و مخازن حمل سوخت مانند نفت و گازوئیل و سایر هیدروکربن ها، برای جلوگیری از خشک شدگی دیواره ها، کف و بدنه  به نظافت دوره ای نیاز دارند. حلال های هیدروکربنی، چربی ها، رنگ و بوی سوخت را از بین می برند.

انواع محصولات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

دستگاه ها و قطعاتی که به طور مداوم با آب گرم در تماس هستند، به مرور زمان رسوب می بندند. انواع دسکالرها برای رسوبزدایی از تجهیزات و از بین بردن انواع رسوبات آهکی، کربنات کلسیمی و سیلیسی به کار می روند.

کاتالیست مایع، یک اکسیدکننده بسیار قوی برای انجام واکنش سولفورزدایی از مشتقات نفتی به شکل سریع، آرام، در دمای محیط و موثر است. این کاتالیست از طریق روش اکسیداسیون، در زمان کوتاه کلیه ترکیبات حاوی سولفور را از بین می برد.

تانکرها و مخازن حمل سوخت مانند نفت و گازوئیل و سایر هیدروکربن ها، برای جلوگیری از خشک شدگی دیواره ها، کف و بدنه  به نظافت دوره ای نیاز دارند. حلال های هیدروکربنی، چربی ها، رنگ و بوی سوخت را از بین می برند.

محصولات رسوب زدا

دسکالین یک ماده شیمیایی قوی است که برای حذف یا حل کردن کربنات کلسیم، رسوب آهک، زنگ و سایر رسوبات معدنی از تجهیزات مختلف که با رسوبات تشکیل دهنده آب در تماس است استفاده می شود. قابل استفاده برای مبدل های حرارتی، بویلرها، برج های خنک کننده، کندانسورها و غیره است. این محصول غیرسمی، غیرخطرناک و زیست تخریب‌پذیر است و برخلاف بسیاری دیگر از مواد رسوب‌زدای موجود، آن را برای پرسنل، تجهیزات و محیط زیست ایمن می‌کند. استفاده از این محصول، می تواند جایگزین روش های مکانیکی، حرارتی و زمان بری شود که در حال حاضر برای حذف رسوب استفاده می شود. در عین حال، هزینه مصرفی آن پایین و شرایط عملیاتی آن نیز بسیار آسان است.

دسکالین یک دیسکالر شیمیایی قوی است که برای حذف یا حل کردن کربنات کلسیم، رسوب آهک، زنگ و سایر رسوبات معدنی از تجهیزات مختلف که با رسوبات تشکیل دهنده آب در تماس است استفاده می شود. رسوبزدایی توسط دیسکالر برای مبدل های حرارتی (دسکالر برای بویلر)، رسوبزدایی از تجهیزات پالایشگاه، رسوبزدایی از بویلر برای حذف کردن رسوبات دیواره بویلرها، تمیزکردن پکینگ برج خنک کننده، کندانسورها و استفاده از دسکالر در رسوبزدایی از چیلر و رسوبزدایی از خطوط لوله صورت می گیرد. این محصول غیرسمی، غیرخطرناک و زیست تخریب‌پذیر است و برخلاف بسیاری دیگر از مواد رسوب‌زدای موجود، آن را برای پرسنل، تجهیزات و محیط زیست ایمن می‌کند. استفاده از این محصول، می تواند جایگزین روش های مکانیکی، حرارتی و زمان بری شود که در حال حاضر برای حذف رسوب استفاده می شود. در عین حال، هزینه مصرفی آن پایین و شرایط عملیاتی آن نیز بسیار آسان است.

دسکالین ۲۰۱ هم به عنوان رسوب زدای صنعتی و هم رسوب زدای خانگی نیز مورد استفاده است، زیرا علاوه بر این که در سطوح داخلی دستگاه ها بر اثر تماس مداوم با آب، رسوب ایجاد می شود، سطوح بیرونی آن ها نیز دچار رسوب های آهکی می گردد. در صورت تمیز نکردن آن ها، دستگاه ها دچار پوسیدگی خواهند شد. بنابراین در اسرع وقت باید کلیه بدنه بیرونی آن ها را رسوب گیری کرد. دسکالین ۲۰۱، یکی از اعضای خانواده دسکالین های رسوب زداست. برای از بین بردن رسوب های کربنات کلسیمی ناشی از جریان عبوری آب یا میعانات استفاده می شود.

دسکالین ۲۰۱ هم به عنوان دیسکلر صنعتی و هم رسوب زدای خانگی نیز مورد استفاده است. زیرا علاوه بر این که در سطوح داخلی دستگاه ها بر اثر تماس مداوم با آب، رسوب ایجاد می شود، سطوح بیرونی آن ها نیز دچار رسوب های آهکی می گردد. در صورت تمیز نکردن آن ها، دستگاه ها دچار پوسیدگی خواهند شد. بنابراین در اسرع وقت باید رسوبزدایی از تجهیزات و بدنه بیرونی آن ها را انجام داد. دسکالین ۲۰۱، یکی از اعضای خانواده دسکالین های رسوب زداست. برای از بین بردن رسوب های کربنات کلسیمی ناشی از جریان عبوری آب یا میعانات استفاده می شود. از دسکالین می توان برای از بین بردن رسوبات سیلیس در صنایع شیشه سازی نیز استفاده نمود.

دسکالین ۲۰۲ عضو دیگری از خانواده دسکالین است. یک رسوب زدای قوی است و برای از بین بردن رسوب آبی، رسوب آهک، سیلیس، گل و لای، زنگ استروویت و ویویانیت استفاده می شود. ترکیبات ضدخورندگی، موجب ایمن بودن آن در مقابل طیف مختلفی از فلزات خواهد شد. به غیر از سطوج فلزی بر روی سایر سطوح نیز با ضریب کارآمدی بالا، استفاده می گردد. قابل استفاده در مبدل های حرارتی، برج های خنک کننده (کولینگ تاورها)، داخل لوله های باریک سیستم خنک کننده موتورها، لوله های انتقال آب شهری، بدنه داخلی و خارجی وسایل در ارتباط با آب و غیره است. از دیگر کاربردهای دسکالین می توان به رسوبزدایی در حفاری چاه نفت، استفاده از دسکالر در کارخانه های شیشه سازی، استفاده از دسکالر در گل حفاری و استفاده از رسوب زدا در صنایع سیمان اشاره کرد.

دسکالین ۲۰۲ عضو دیگری از خانواده دسکالین است. یک رسوب زدای قوی است و برای از بین بردن رسوب آبی، رسوب آهک، سیلیس، گل و لای، زنگ استروویت و ویویانیت استفاده می شود. ترکیبات ضدخوردندگی موجب ایمن بودن آن در مقابل طیف مختلفی از فلزات خواهد شد. به غیر از سطوج فلزی بر روی سایر سطوح نیز با ضریب کارآمدی بالا، استفاده می گردد. قابل استفاده در مبدل های حرارتی، برج های خنک کننده (کولینگ تاورها)، داخل لوله های باریک سیستم خنک کننده موتورها، لوله های انتقال آب شهری، بدنه داخلی و خارجی وسایل در ارتباط با آب و غیره استفاده می شود.

مزایای رسوب زدایی از تجهیزات صنعتی

مزایای رسوب زدایی از تجهیزات صنعتی

حلال های هیدروکربنی

چربی های هیدروکربنی با بوی تند خود، مدت ها بر روی سطح باقی می مانند و بعضا پاک کردن آن ها بسیار مشکل است. حلال ها که عموما به شکل مایع هستند، برای حل کردن، تعلیق یا استخراج مواد دیگر معمولا بدون تغییر شیمیایی حلال ها یا سایر مواد استفاده می شوند. حلال_۰۴۰، یک چربی زدای بسبار قوی و یک شوینده پایه حلال است که برای حل کردن و پاک کردن انواع چربی های هیدروکربنی به کار می رود. همچنین می تواند پلیسه های خشک بر روی انواع سطوح را بدون نگرانی از خوردگی بزداید. این محصول در مدت زمان تماس کوتاه نیز قادر به حذف انواع آلودگی های چرب است.

محصول تانکرجنت جهت از بین بردن روغن های نفتی، معدنی و چربی های گیاهی به کار می رود. از این ماده می توان برای شستشوی انواع مخازن با جنس استیل، پلاستیک فشرده و فایبرگلاس بهره جست. تانکرجنت برای تمیز کردن مخزن، تمیز کردن محل حمل بار، شستشوی سطوح آلوده به مشتقات قیر، پاکسازی صنعتی پس از کک زغال سنگ وگریس روغنی مناسب است. دارای قدرت حلالیت استثنایی بر روی مواد روغنی و هیدروکربن است. زیست تخریب پذیر است و خطرات شدید را برای پرسنل در استفاده از مواد به حداقل می رساند.

تانکرجنت ۱۰۱، یک محلول تمیزکننده متمرکز قوی تر و سنگین است که برای تمیز کردن و آزاد کردن گاز مخازن دو کف، مخازن بال، خطوط مخازن، مخازن نفت کوره از آلودگی نفت و سوخت، حذف آلودگی های نفتی از روی سطوح، شستشوی رسوبات هیدروکربنی از روی بتن و غیره به کار می رود. علاوه بر این، در فرمول بندی تانکرجنت ۱۰۱ عوامل امولسیون کننده پیشرفته تر، عوامل فعال سطح قوی تر، حلال های برتر و بازدارنده های خوردگی طولانی تر نقش دارند.

لزوم شستشوی تانکرها و مخازن هیدروکربنی

تمیز کردن شیمیایی مخازن بنزین و نفت برای حفظ کیفیت سوخت، جلوگیری از آسیب تجهیزات، اطمینان از رعایت مقررات، بهبود ایمنی و حفاظت از محیط زیست بسیار مهم است. نظافت مخازن چرب، یک جنبه ضروری از شیوه های ذخیره سازی و توزیع سوخت مسئول و کارآمد در صنایع مختلف از جمله حمل و نقل و تولید نیرو است.

کاتالیست سولفورزدایی

سولفورین، یک کاتالیست مایع جهت گوگردزدایی و سولفورزدایی از مشتقات نفتی است. این کاتالیست، یک پراکسید قوی برای از بین بردن ترکیبات گوگردی از جمله گوگرد عنصری، دی اکسید گوگرد، مرکاپتان و غیره است. کاتالیست سولفورین، محلولی کنسانتره بوده و در دوز مصرفی پایین قادر به حذف ترکیبات گوگردی است؛ لذا بسیار مقرون به صرفه است. علاوه بر آن، این کاتالیست ارگانیک بوده و هیچگونه آسیب محیط زیستی ازجمله لجن اسیدی، ایجاد نمی کند.

آخرین مقالات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

سوالات متداول در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

از تانکرجنت برای شستشوی مخازن نفتی، گازوییلی و سایر مشتقات نفتی استفاده می شود.

این دیسکلر برای رسوبزدایی تجهیزات و حذف رسوبات آهکی، کربنات کلسیمی، سیلیسی و غیره به کار می رود.

کلیه دسکالین ها، حاوی مواد ضدخوردگی بوده، و در رقت و زمان ماند مناسب، هیچگونه آسیب و خوردگی ایجاد نمی کند.

سولفورین، کاتالیست مایع کنستانتره است که خاصیت اکسیداسیونی قوی دارد و با استفاده از روش اکسیداسیون ODS و در دوز کم فرآیند حذف گوگرد و سولفورزدایی از مشتقات نفتی را انجام می دهد.