لوگو سایت آرال شیمی

صنایع دام، طیور و کشاورزی

صنایع دام، طیور و کشاورزی شامل پرورش، تولید مثل و مدیریت حیوانات اصلی مانند گاو، مرغ، گوسفند و غیره می باشد که عمدتا برای تولید گوشت،‌ تخم مرغ، شیر و سایر محصولات مشتق شده از حیوانات برای مصرف انسان است. این بخش حیاتی کشاورزی برای امنیت غذایی و رشد اقتصادی جهانی ضروری است و بخش قابل توجهی از پروتئین و مواد غذایی جهان را تامین می کند

صنایع دام، طیور و کشاورزی

صنایع دام، طیور و کشاورزی شامل پرورش، تولید مثل و مدیریت حیوانات اصلی مانند گاو، مرغ، گوسفند و غیره می باشد که عمدتا برای تولید گوشت،‌ تخم مرغ، شیر و سایر محصولات مشتق شده از حیوانات برای مصرف انسان است. این بخش، برای امنیت غذایی و رشد اقتصادی جهانی حیاتی است. ضرورت استفاده از انواع گندزدا و ضدعفونی کننده دام و طیور از اهمیت بالایی برخوردار است.

کاربرد انواع ضدعفونی کننده های دام و طیور آرال شیمی

ضدعفونی کننده پستان دام

ضد عفونی پستان دام برای جلوگیری از بیماری ورم پستان

همچنین استفاده از سیف تیت گارد، موجب کاهش استرس دام، افزایش بازده شیردوشی، حفاظت پستانک پس از دوشش و در نهایت اطمینان از رفاه گاو و کیفیت شیر آن است.

ضدعفونی سالن های دام و طیور

ضدعفونی و گندزدایی سالن های دامداری و مرغداری

ضدعفونی کردن زخم های گاو، گوسفند، سگ و سایر حیوانات برای جلوگیری از عفونت و تسریع بهبودی ضروری است. این زخم ها ممکن است بر اثر گاز گرفتن، سوختگی، پارگی و غیره به وجود آید.

ضدعفونی دستگاه شیردوشی

ضدعفونی دستگاه های شیردوشی (حذف پروتئین و سنگ شیر)

با استفاده از انواع مواد گندزدای کنستانتره، می توان ضدعفونی بسترهای دام و طیور و فضولات آن ها، ضدعفونی آغل ها، گوساله دانی ها و قفس های طیور، کف و دیواره های سالن ها را با اطمینان انجام داد.

ضدعفونی زخم دام

ضدعفونی زخم‌های دامی

کف و دیواره ها و سطوح سالن ها و دستگاه های شیردوشی، مملو از چربی های ناشی از شیر است. این چربی های رسوب گرفته با استفاده از شوینده های قلیایی به راحتی از سطوح زدوده می شوند.

شستشوی سالن های دامداری

شستشوی سالن‌های شیردوشی (چربی زدایی از کف و دیواره‌ها)

پس از استفاده از شوینده های اسیدی و قلیایی برای از بین بردن سنگ شیر و رسوبات چربی، نوبت به ضدعفونی سیستم CIP دستگاه شیردوش با استفاده از ضدعفونی کننده دام و طیور داموسیب برای از بین بردن انواع پاتوژن ها است.

ضدعفونی آبخوری، دانخوری و خوراک خوری دام و طیور

ضدعفونی آبخوری، دانخوری و تجهیزات دستگاه‌ها

ظروف نگاهداری آب، خوراک، دانه، قفس ها و سبدهای جابجایی در گذر زمان رسوب بسته و آلوده به باکتری می شوند. با استفاده از یک محلول ضدعفونی کننده دام و طیور از نوع فودگرید، می توان بدون هیچ خطری برای شستشوی این ظروف و تجهیزات استفاده کرد.

انواع گندزدا و ضدعفونی کننده دام و طیور

داموسیب (پراستیک اسید ۵ درصد)

فارم های پرورش دام و طیور مکان های مستعدی برای انواع پاتوژن های بیماری زا هستند. سطوح و هوای آلوده، سلامت دام و طیور را تهدید می کنند و بیماری را در بین حیوانات گسترش می دهند. پاتوژن های مختلفی از جمله سالمونلا، اشرشیا کلی، استریپتوکوکوس یوبریس، استافیلوکوکوس ارئوس و غیره در این فارم ها حضور دارند. داموسیب (پراستیک اسید ۵درصد دامی) یک گندزدای ارزان با عملکرد بالا برای ضدعفونی گاوداری، ضدعفونی حوضچه های ورودی مرغداری، ضدعفونی خوراک دام و طیور (اسیدی فایر)، ضدعفونی آغل گوسفند، ضدعفونی سالن شیردوشی، ضدعفونی دستگاه جوجه کشی، ضدعفونی مکان پرندگان آلوده به برونشیت و نیوکاسل، ضدعفونی سم گاو و غیره می باشد.

آرال بنزال یک ضدعفونی کننده ارزان برپایه آمونیوم چهارتایی است. این محلول، با تاثیر بر دیواره سلولی بر انواع باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها اثر می‌گذارد. موارد مصرف بنزالکونیوم ۲۰%، ضدعفونی هچرها در کارخانه‌های جوجه کشی، ضدعفونی سالن‌های مرغداری، قفس‌ها و لوازم مرغداری، ضدعفونی کامیون‌های حمل و نقل، ضدعفونی سالن پرورش مرغ،  ضدعفونی جایگاه نگهداری دام‌ها، زایشگاه، ضدعفونی دامداری آلوده، بیمارستان‌های دامپزشکی و کشتارگاه‌ها، ضدعفونی حوضچه‌های ورودی وسایل نقلیه و حوضچه‌های عبور دام، ضدعفونی کفپوش‌ها، چکمه ها و غیره می‌باشد.

آرال بنزال
آرال گلوتار

ضدعفونی کننده دام و طیور آرال گلوتار، به دلیل وجود مواد سینرژیسم، یک گندزدای موثر بر انواع باکتری های گرم مثبت و منفی، قارچ ها و ویروس ها است. این محلول بر پایه گلوتار آلدئید است و از نظر ضدعفونی کنندگی، سطح بالا به حساب می آید. از جمله موارد مصرف این محصول می توان به ضدعفونی کارخانه های جوجه کشی و هچرها، قفس ها، کلیه سطوح، لوازم و تجهیزات مرغداری ها، زایشگاه، آغل گوساله، کامیون های حمل جوجه یک روزه، دان، دام، کود، مرغ زنده، سردخانه های صنعتی، کشتارگاه های دام و طیور، لباس های کار، همچنین حوضچه های ضدعفونی کننده در ورودی فارم ها و سالن های پرورش اشاره کرد.

یکی از عمده‌ترین عوامل آلودگی محیط زیست، ورود فاضلاب‌های صنعتی به محیط می‌باشد. تصفیه خانه هر واحد صنعتی مراحل مختلفی مانند: سیستم DAF، ته نشینی، حوضچه لجن فعال، حوضچه آرامش و مرحله تزریق ضدعفونی کننده (تزریق کلر، ازن) دارد. هر یک از این مراحل، نقش مهمی در تصفیه و گندزدایی آب و فاضلاب بر عهده دارند. اگوسیب در سیستم DAF، برای کاهش چربی های ورودی به فاضلاب و حوضچه لجن فعال، جهت کاهش بار میکروبی، مورد استفاده قرار می گیرد.

اگوسیب
سیف تیت گارد: ضدعفونی کننده پستان گاو

شستشو پستان دام قبل شیردوشی، پس از شیردوشی یا غوطه وری پستان با تیت گارد، به عنوان موثرترین و مهم ترین مؤلفه برای جلوگیری از انتشار پاتوژن های ماستیت مسری در گله شیردوش در نظر گرفته می شود. محصول سیف تیت گارد آرال شیمی حاوی مواد نرم کننده است که هیچ گونه ترک یا خشکی برای پستانک ایجاد نمی کند. این محصول پست دیپ، با قابلیت میکروب کشی بالا، تمام پاتوژن های بیماری زا را پس از شیردوشی حذف می کند و با ضدعفونی پستان از بیماری ماستیت یا ورم پستان جلوگیری می کند. این محصول قابل استفاده برای ضدعفونی پستان بز نیز می باشد.

شوینده اسیدی ویژه دامداری ها AC-02  موجب حل کردن رسوبات آهکی، املاح کلسیمی باقیمانده شیر در داخل دستگاه و رسوبات معدنی از روی سطوح می شود. تمیز کننده سنگ شیر دستگاه شیردوشی AC-02، از طریق حذف باقی مانده شیر از سیستم شیردوشی، از تشکیل سنگ شیر جلوگیری می کند.

شوینده اسیدی بدون کف AC-02: ویژه دستگاه شیردوش
شوینده قلیایی دستگاه شیردوش: AL-01

به طور کلی شوینده های قلیایی  چربی بر دستگاه شیردوشی بهترین گزینه برای حذف انواع چربی و پروتئین از تجهیزات و دستگاه ها می باشند. حذف چربی و پروتئین از سیستم های شیردوشی در دامداری ها جهت جلوگیری از شیوع آلودگی های میکروبی ضروری می باشد. شوینده قلیایی ویژه دامداری ها و کشتارگاه ها به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

شوینده اسیدی AC-03، به دنبال شوینده قلیایی مورد استفاده قرار می گیرد. این شوینده، رسوبات معدنی انباشته شده یا تجمع سنگ شیر را از بین می برند یا از آن جلوگیری می کنند. از این جرم بر دستگاه شیردوشی، ، بلافاصله پس از شستشوی خط لوله با محلول شوینده قلیایی استفاده می شود. شستشو با محلول شوینده دستگاه شیردوش، ترکیبی از تمیز کردن و ضدعفونی کردن، بعد از هر بار شیردوشی است. با شستشوی صحیح از طریق شوینده مطمئن دستگاه شیردوش، خطر ابتلا و انتقال بیماری های ورم پستان از دام آلوده به دام سالم کاهش می یابد.

شوینده اسیدی دستگاه شیردوش: AC-03
شوینده قلیایی دستگاه شیردوش: AL-02

چربی شیر و رسوبات آهکی آبی که برای شستشوی دستگاه شیردوشی مورد استفاده قرار می گیرد، بسته به سختی آب ممکن است حاوی مقادیر مختلفی از مواد معدنی باشد. شوینده قلیایی دستگاه شیردوش چربی، پروتئین و مواد معدنی که روی سطوح داخلی تجهیزات شیردوشی رسوب می کنند را ازبین می برد. همچنین رسوبات سنگ آهک و سایر رسوبات معدنی تشکیل شده را می توان از طریق شوینده اسیدی دستگاه شیردوش حذف نمود. شوینده قلیایی AL-02، با قدرت می تواند عملیات شستشو و بک فلاش سیستم شیردوشی را به شکل همزمان انجام دهد.

روش های مختلفی برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب وجود دارد که یکی از آنها استفاده از لوله باز کن اسیدی اوپایپ است. اوپایپ، یک لوله بازکن قوی برای کشتارگاه، سالن های دامداری و مرغداری است. این نوع لوله بازکن به دلیل ماهیت مواد پاک کننده  ویژه، با انواع لوله سازگاری دارد. لوله بازکن اسیدی، معمولا با یک ماده شیمیایی قوی فرموله می شود. مفید بودن و عملکرد این لوله باز کن اسیدی توانایی آن در حل سریع مواد غذایی است.

لوله بازکن اسیدی اوپایپ
لوله بازکن قلیایی اوپایپ

لوله باز کن قلیایی اوپایپ جرم، کثیفی، لایه صابونی و چربی را از زهکش ها و لوله ها پاک می کند. رسوبات چربی را حل می کند و اجازه می دهد زهکشی آزادانه جریان یابد. این محصول بخار تولید نمی کند و برای لوله های لوله کشی بی ضرر است. عناصر قلیایی به کار رفته در این نوع لوله بازکن بسیار غلیظ هستند و از این نوع پاک کننده ها برای حل کردن چربی ها، روغن ها، گریس و سایر رسوبات که بر پایه پروتئین هستند، استفاده می شود، و به آسانی موجب باز شدن گرفتگی لوله های فاضلاب می گردد. عامل های پراکندگی نیز به پاک کننده تخلیه قلیایی اضافه می شود تا آلودگی هایی را که احتمالا به قطعات فلزی حمله می کند و منجر به زنگ زدگی قطعات فلزی می شود، حل کند.

ضدعفونی کننده زخم دامی بتادیپ، همچون سایر محصولات ضدعفونی دام و طیور، باکتری های گرم منفی و گرم مثبت، قارچ ها، ویروس ها، تک یاخته ها و مخمرها را از بین می برد. محلول پوویدون آیوداین، فیلم تشکیل می دهد و عملا برای پوست و موی طبیعی تحریک و لک ایجاد نمی کند. قابل استفاده برای تمامی حیوانات است. مایع ضدعفونی کننده دامی بتادیپ، یک میکروب کش قوی حاوی پوویدون آیوداین ۱۰% برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی است.

بتادیپ
پری دیپ ضدعفونی کننده پستان دام
پری دیپ ضدعفونی پستان گاو B4Dip در موارد زیر به کار می رود:شستشو و ضدعفونی پستان دام (گاو، بز، شتر، گوسفند) جهت پیشگیری از بیماری ورم پستان (mastitis) پیشگیری از انتقال بیماری ها از گاو به انسان و سایر گاوها با از بین بردن باکتری های بیماری زا از پستان B4Dip جهت شستشو و ضدعفونی سرپستانک قبل از شیردوشی به حالت آماده به مصرف به کار می رود. این محصول بجز گندزدایی، سرپستانک ها را نیز نرم می سازد. دارای رایحه مطبوع‌ است. استفاده از پری دیپ، به دلیل آماده به مصرف بودن، سریع و آسان است. بر روی باکتری های گرم مثبت و گرم منفی، مانند اشریشیا کلی، استافیلو کوکوس اورئوس، استرپتوکوکوس اوبریس موثر است. از نظر مصرف، بسیار اقتصادی و جزء گندزداهای ارزان برپایه آمونیوم چهارتایی است.

اهمیت قارچکشی ارگانیک و ضدعفونی خاک و بذر

اهمیت قارچکشی ارگانیک و ضدعفونی خاک برای کشاورزی بسیار حائز اهمیت است. قارچ کش‌ها به طور عمده برای کنترل و مدیریت بیماری‌های قارچی در زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پاتوژن‌های قارچی، می‌توانند طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها را در محصولات ایجاد کنند که ممکن است عملکرد و کیفیت محصول را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. استفاده از قارچ کش‌های دوستدار محیط زیست برای ضدعفونی بذر، خاک وآب، می‌تواند به پیشگیری و کاهش این بیماری‌ها و در نتیجه افزایش عملکرد و کیفیت محصولات کشاورزی کمک کند.

محصولات حوزه کشاورزی

اگروسیب ویژه کشاورزی و گلخانه

اگروسیب به منظور کاهش و از بین بردن عوامل بیماری زا مورد استفاده قرار می گیرد. محلول اگروسیب در کشاورزی از طریق تخریب پوسته خارجی عوامل باکتریایی، قارچی و ویروسی باعث از بین رفتن آن ها می شود. این محصول بصورت کنسانتره تولید می شود. پس از استفاده به آب و اکسیژن تبدیل می شود و برخلاف سموم شیمیایی تاثیر مضر بر گیاهان ندارد. گلخانه دارها پس از رقیق سازی و آماده سازی اگروسیب با آب، از طریق اسپری، سم پاش های کوله پشتی و مه پاشی از آن استفاده می کنند. در زمین های کشاورزی نیز روش استفاده مانند سموم بوده و نیاز به تغییر روش نیست.

اگروسیب به منظور کاهش و از بین بردن عوامل بیماری زا مورد استفاده قرار می گیرد. محلول اگروسیب در کشاورزی از طریق تخریب پوسته خارجی عوامل باکتریایی، قارچی و ویروسی باعث از بین رفتن آن ها می شود. این محصول بصورت کنسانتره تولید می شود. پس از استفاده به آب و اکسیژن تبدیل می شود و برخلاف سموم شیمیایی تاثیر مضر بر گیاهان ندارد. ضدعفونی کننده سطح بالا خاک کشاورزی اگروسیب، برای محلول پاشی برگ، ضدعفونی آب آبیاری، جلبک زدایی منبع اب، ضدعفونی بذر و نشا، ضدعفونی پرلیت، پیت ماس، کوکوپیت، ضدعفونی قبل کشت خاک، ضدعفونی سالن پرورش قارچ، ضدعفونی گلخانه و در درمان انواع بیماری های قارچی بکار می رود.

اگروسیب ویژه کشاورزی و گلخانه
پراکسیدن کشاورزی

 

پراکسیدین کشاورزی، جدیدترین ضدعفونی کننده ای است که امروزه استفاده از آن در اکثر منابع جهانی کشاورزی و سازمان های نظارتی بین المللی مثل FAO مورد تاکید قرار گرفته است. محلول پراکسیدین کشاورزی با افزایش اکسیژن رسانی به خاک، موجب ترغیب ریشه زایی و جوانه زنی در قلمه می شود. پراکسیدین کشاورزی پرورش قارچ، یک محصول ضدعفونی کننده سطح بالا و بی خطر بر پایه پراستیک اسید کشاورزی و هیدروژن پراکساید است که به واسطه داشتن اثرگذاری سریع با دوز مصرف بسیار پایین، قادر است طیف گسترده ای از کپک ها، قارچ ها و باکتری های فعال در سالن های پرورش قارچ را به خوبی از بین ببرد.

پراکسیدن کشاورزی

 

پراکسیدین کشاورزی، جدیدترین ضدعفونی کننده ای است که امروزه استفاده از آن در اکثر منابع جهانی کشاورزی و سازمان های نظارتی بین المللی مثل FAO مورد تاکید قرار گرفته است. محلول پراکسیدین کشاورزی از طریق اکسیداسیون آنزیم های ضروری سلول و انتقال از طریق غشا، سطح مواد بین سلولی را کاهش می دهد و با تخریب پوسته خارجی عوامل باکتریایی، قارچی و ویروسی باعث از بین رفتن آن ها می گردد. پراکسیدین کشاورزی پرورش قارچ، یک محصول ضدعفونی کننده سطح بالا و بی خطر برپایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکساید است که به واسطه داشتن اثرگذاری سریع با دوز مصرف بسیار پایین، قادر است طیف گسترده ای از کپک ها، قارچ ها و باکتری های فعال در سالن های پرورش قارچ را به خوبی از بین ببرد.

کاهنده PH

 

اکثر کشاورزان و باغداران با انجام آزمایش خاک اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با میزان حاصلخیزی و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاک به دست می آورند و قبل از کشت محصول، نسبت به رفع کمبود و اصلاح خاک اقدام می نمایند. کلیه این اقدامات موجب حاصلخیزی و رشد گیاهان و محصولات شده و مقاومت آنها در برابر آفات و بیماری های گیاهی را بالاتر می برد. محصول کاهنده ph شرکت آرال شیمی، یک محلول ایمن و ارگانیک برای کاهش PH خاک، آب آبیاری و برگ های چمن است. کاهنده pH برای اصلاح موقعیت های pH بالا استفاده می گردد. زیرا pH پایین تر برای گیاهان، حیوانات و میکروب های خاک بسیار ایمن تر از محصولات جایگزین حاوی اسیدهای معدنی مانند اسید کلریدریک یا سولفوریک است.

 

اکثر کشاورزان و باغداران با انجام آزمایش خاک اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با میزان حاصلخیزی و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاک به دست می آورند و قبل از کشت محصول، نسبت به رفع کمبود و اصلاح خاک اقدام می نمایند. کلیه این اقدامات موجب حاصلخیزی و رشد گیاهان و محصولات شده و مقاومت آنها در برابر آفات و بیماری های گیاهی را بالاتر می برد. محصول کاهنده PH شرکت آرال شیمی، یک محلول ایمن و ارگانیک برای کاهش PH خاک، آب آبیاری و برگ های چمن است. کاهنده pH برای اصلاح موقعیت های pH بالا استفاده می گردد. زیرا pH پایین تر برای گیاهان، حیوانات و میکروب های خاک بسیار ایمن تر از محصولات جایگزین حاوی اسیدهای معدنی مانند اسید کلریدریک یا سولفوریک است.

کاهنده PH

مزایای انواع ضدعفونی کننده دام و طیور

کنترل بیماری

ضدعفونی دامداری و مرغداری، به جلوگیری از گسترش بیماری‌های عفونی در بین حیوانات کمک می کند. با حفظ یک محیط تمیز و بهداشتی، خطر انتقال بیماری کاهش می یابد که برای سلامت و رفاه حیوانات حیاتی است

ایمنی مواد غذایی

اطمینان از محیطی تمیز و ضدعفونی شده برای تولید گوشت، شیر و تخم مرغ ایمن و باکیفیت ضروری است. خطر آلودگی توسط عوامل بیماری زا را کاهش می‌دهد که می‌توانند از طریق این محصولات از حیوانات به انسان منتقل شوند.

امنیت زیستی

ضدعفونی مناسب جزء حیاتی اقدامات امنیت زیستی است. این کمک می کند تا از ورود عوامل بیماری زا به مزرعه یا بین مناطق مختلف یک مزرعه جلوگیری شود و از سلامت کل جمعیت حیوانات محافظت کند.

اهمیت استفاده از قارچکش ها در کشاورزی

بهبود سلامت حیوانات

فضاهای زندگی تمیز و ضد عفونی شده به سلامت کلی و رفاه بهتر دام و طیور کمک می کند. این می تواند منجر به افزایش بهره وری، نرخ رشد و عملکرد تولید مثل شود.

افزایش راندمان تولید

یک محیط ضدعفونی شده استرس را بر حیوانات کاهش می دهد و به آنها اجازه می دهد انرژی بیشتری را به رشد و تولید اختصاص دهند. این منجر به بهبود ضریب تبدیل خوراک و راندمان تولید بالاتر می شود.

پایداری بلند مدت

شیوه های موثر ضدعفونی با کاهش تلفات ناشی از بیماری، به حداقل رساندن نیاز به آنتی بیوتیک و سایر درمان ها و ترویج دامپروری مسئولانه به پایداری درازمدت صنعت کمک می‌کند.

آخرین مقالات صنایع دام، طیور و کشاورزی

شرایط شیردوشی دام و بیماری ورم پستان گاو
تیم تولید محتوا

شرایط شیردوشی دام

اصول صحیح شیردوشی دام شیردوشی دام، یکی از مهم ترین کارهای روتین دامداران محسوب می شود و بیشترین تعامل مستقیم بین گاوهای شیری و دامدار
بیشتر

سوالات متداول در صنایع دام، طیور و کشاورزی

هر سه ضدعفونی کننده داموسیب، آرال بنزال و آرال گلوتار نخست باید در رقت خاصی با آب رقیق سازی شود و سپس به شکل مه پاشی یا قطره پاشی در محیط پاشیده شود.

از محلول فودگرید داموسیب بر پایه پراستیک اسید 5% می توان به شکل اسیدی فایر با رقت مناسب در آب و خوراک طیور استفاده می شود.

از شوینده های قلیایی و اسیدی بدون کف می توان برای چربی زدایی و از بین بردن سنگ شیر در لوله های دستگاه شیردوش CIP استفاده کرد.

بلی، از قارچکش ارگانیک اگروسیب بر پایه پراستیک اسید 15% می توان برای ضدعفونی بستر، و ضدعفونی تجهیزات در این گلخانه ها استفاده کرد.

این محصولات برای اکسیژن رسانی و ضدعفونی بذر و خاک پوششی استفاده می‌شود.