صنایع دام، طیور و کشاورزی

صنایع دام، طیور و کشاورزی شامل پرورش، تولید مثل و مدیریت حیوانات اصلی مانند گاو، مرغ، گوسفند و غیره می باشد که عمدتا برای تولید گوشت،‌ تخم مرغ، شیر و سایر محصولات مشتق شده از حیوانات برای مصرف انسان است. این بخش حیاتی کشاورزی برای امنیت غذایی و رشد اقتصادی جهانی ضروری است و بخش قابل توجهی از پروتئین و مواد غذایی جهان را تامین می کند

صنایع دام، طیور و کشاورزی

صنایع دام، طیور و کشاورزی شامل پرورش، تولید مثل و مدیریت حیوانات اصلی مانند گاو، مرغ، گوسفند و غیره می باشد که عمدتا برای تولید گوشت،‌ تخم مرغ، شیر و سایر محصولات مشتق شده از حیوانات برای مصرف انسان است. این بخش حیاتی کشاورزی برای امنیت غذایی و رشد اقتصادی جهانی ضروری است و بخش قابل توجهی از پروتئین و مواد غذایی جهان را تامین می کند

کاربرد محصولات دام و طیور آرال شیمی

ضد عفونی پستان دام برای پیشگیری از بیماری ورم پستان

همچنین استفاده از سیف تیت گارد، موجب کاهش استرس دام، افزایش بازده شیردوشی، حفاظت پستانک پس از دوشش و در نهایت اطمینان از رفاه گاو و کیفیت شیر آن است.

ضدعفونی و گندزدایی سالن های دامداری و مرغداری

ضدعفونی کردن زخم های گاو، گوسفند، سگ و سایر حیوانات برای جلوگیری از عفونت و تسریع بهبودی ضروری است. این زخم ها ممکن است بر اثر گاز گرفتن، سوختگی، پارگی و غیره به وجود آید.

ضدعفونی دستگاه های شیردوشی (حذف پروتئین و سنگ شیر)

با استفاده از انواع مواد گندزدای کنستانتره، می توان ضدعفونی بسترهای دام و طیور و فضولات آن ها، ضدعفونی آغل ها، گوساله دانی ها و قفس های طیور، کف و دیواره های سالن ها را با اطمینان انجام داد.

ضدعفونی زخم دام

ضدعفونی زخم‌های دامی

کف و دیواره ها و سطوح سالن ها و دستگاه های شیردوشی، مملو از چربی های ناشی از شیر است. این چربی های رسوب گرفته با استفاده از شوینده های قلیایی به راحتی از سطوح زدوده می شوند.

شستشوی سالن‌های شیردوشی (چربی زدایی از کف و دیواره‌ها)

پس از استفاده از شوینده های اسیدی و قلیایی برای از بین بردن سنگ شیر و رسوبات چربی، نوبت به ضدعفونی سیستم CIP دستگاه شیردوش با استفاده از داموسیب برای از بین بردن انواع پاتوژن ها است.

ضدعفونی آبخوری، دانخوری و تجهیزات دستگاه‌ها

ظروف نگاهداری آب و خوراک و دان، قفس ها و سبدهای جابجایی در گذر زمان رسوب بسته و آلوده به باکتری می شوند. با استفاده از یک محلول ضدعفونی کننده فودگرید، می توان بدون هیچ خطری برای شستشوی این ظروف و تجهیزات استفاده کرد.

محصولات حوزه دام و طیور

فارم های پرورش دام و طیور مکان های مستعدی برای انواع پاتوژن های بیماری زا هستند. سطوح و هوای آلوده، سلامت دام و طیور را تهدید می کنند و بیماری را در بین حیوانات گسترش می دهند. پاتوژن های مختلفی از جمله خانواده انتروباكترياسه از جمله سالمونلا، اشرشیا کلی، استریپتوکوکوس یوبریس، استافیلوکوکوس ارئوس و … در این فارم ها حضور دارند. داموسیب دام و طیور (پراستیک اسید ۵درصد دامی) گزینه مناسبی برای ضدعفونی این مکان ها می باشد.

آرال بنزال با تاثیر بر دیواره سلولی بر انواع باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها اثر می‌گذارد. موارد مصرف بنزالکونیوم ۲۰%، ضدعفونی هچرها در کارخانه‌های جوجه کشی، ضدعفونی سالن‌های مرغداری، قفس‌ها و لوازم مرغداری (آبخوری‌ها، دانخوری‌ها)، ضدعفونی کامیون‌های حمل و نقل، حوضچه‌های ضدعفونی کننده در ورودی مزارع و سالن‌های مرغداری، ضدعفونی جایگاه نگهداری دام‌ها، زایشگاه و جایگاه گوساله‌ها، بیمارستان‌های دامپزشکی و کشتارگاه‌ها، ضدعفونی حوضچه‌های ورودی وسایل نقلیه و حوضچه‌های عبور دام، ضدعفونی کفپوش‌ها، چکمه ها و… می‌باشد.

ضدعفونی کننده دام و طیور آرال گلوتار به دلیل وجود مواد سینرژیسم، محصولی ضدعفونی کننده موثر بر انواع باکتری های گرم مثبت و منفی، قارچ ها و ویروس ها است. این محلول بر پایه گلوتار آلدئید است و از نظر ضدعفونی کنندگی، سطح بالا به حساب می آید. از جمله موارد مصرف این محصول می توان به کارخانه های جوجه کشی و هچرها، قفس ها، کلیه سطوح، لوازم و تجهیزات مرغداری ها (آبخوری ها، دانخوری ها و …)، زایشگاه، آغل گوساله، وسایل نقلیه (کامیون های حمل جوجه یک روزه، دان، دام، کود، مرغ زنده و…)، سردخانه های صنعتی، کشتارگاه های دام و طیور، لباس های کار، چکمه ها، کف پوش ها و… همچنین در حوضچه های ضدعفونی کننده در ورودی فارم ها و سالن های پرورش مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از عمده‌ترین عوامل آلودگی محیط زیست ورود فاضلاب‌های صنعتی به محیط می‌باشد. تصفیه خانه هر واحد صنعتی مراحل مختلف مانند: سیستم DAF، ته نشینی، حوضچه لجن فعال، حوضچه آرامش و مرحله تزریق ضدعفونی کننده (تزریق کلر، ازون) دارد. هر یک از این مراحل نقش مهمی در تصفیه و گندزدایی آب و فاضلاب بر عهده دارند. پراکسیدین اگوسیب نیز در این زمینه کاربرد دارد. به عنوان مثال سیستم DAF برای کاهش چربی های ورودی به فاضلاب تعبیه شده است و حوضچه لجن فعال جهت کاهش بار میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد.

ضدعفونی کردن پستانک پس از شیردوشی یا غوطه وری پستان با تیت گارد به طور گسترده به عنوان موثرترین و مهم ترین مؤلفه برای جلوگیری از انتشار پاتوژن های ماستیت مسری در گله شیردوش در نظر گرفته می شود. محصول سیف تیت گارد آرال شیمی حاوی مواد نرم کننده است که هیچ گونه ترک یا خشکی برای پستانک ایجاد نمی کند. این محصول پست دیپ، با قابلیت میکروب کشی بالا، تمام پاتوژن های بیماری زا را پس از شیردوشی حذف می کند و با ضدعفونی پستان از بیماری ماستیت یا ورم پستان جلوگیری می کند.

شوینده اسیدی ویژه دامداری ها AC-02  موجب حل کردن رسوبات آهکی، املاح کلسیمی باقیمانده شیر در داخل دستگاه و رسوبات معدنی از روی سطوح می شود. شوینده دستگاه شیردوش AC-02  از طریق حذف باقی مانده شیر از سیستم شیردوشی، از تشکیل سنگ شیر جلوگیری می کند.

به طور کلی شوینده های قلیایی بهترین گزینه برای حذف انواع چربی و پروتئین از تجهیزات و دستگاه ها در صنایع مختلف می باشند. حذف چربی و پروتئین از سیستم های شیردوشی در دامداری ها جهت جلوگیری از شیوع آلودگی های میکروبی ضروری می باشد. شوینده قلیایی ویژه دامداری ها و کشتارگاه ها به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

شوینده اسیدی AC-03، به دنبال شوینده قلیایی مورد استفاده قرار می گیرد. این شوینده، رسوبات معدنی انباشته شده یا تجمع سنگ شیر را از بین می برند یا از آن جلوگیری می کنند. بلافاصله پس از شستشوی محلول شوینده قلیایی از سیستم، خط لوله را با شوینده اسیدی بشویید. شستشو با محلول شوینده دستگاه شیردوش ترکیبی از تمیز کردن و ضدعفونی کردن، بعد از هر بار شیردوشی است. با شستشوی صحیح از طریق شوینده مطمئن دستگاه شیردوش، خطر ابتلا و انتقال بیماری های ورم پستان از دام آلوده به دام سالم کاهش می یابد.

چربی شیر و رسوبات آهکی آبی که برای شستشوی دستگاه شیردوشی مورد استفاده قرار می گیرد نیز بسته به سختی آب ممکن است حاوی مقادیر مختلفی از مواد معدنی باشد. شوینده قلیایی دستگاه شیردوش چربی، پروتئین و مواد معدنی که روی سطوح داخلی تجهیزات شیردوشی رسوب می کنند را ازبین برده و رسوبات سنگ آهک و سایر رسوبات معدنی تشکیل شده را می توان از طریق شوینده اسیدی دستگاه شیردوش نیز حذف نمود. شوینده قلیایی AL-02، با قدرت می تواند عملیات شستشو و بک فلاش سیستم شیردوشی را به شکل همزمان انجام دهد.

این نوع لوله بازکن به دلیل ماهیت پاک کنندگی با لوله های جدید سازگاری بیشتری دارد. لوله بازکن اسیدی معمولا با یک ماده شیمیایی قوی فرموله می شود. روش های مختلفی برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب وجود دارد که یکی از آنها استفاده از لوله باز کن اسیدی اوپایپ است. مفید بودن و عملکرد این لوله باز کن اسیدی توانایی آن در حل سریع مواد غذایی است.

لوله باز کن قلیایی اوپایپ جرم، کثیفی، لایه صابونی و چربی را از زهکش ها و لوله ها پاک می کند. رسوب را حل می کند و اجازه می دهد زهکشی آزادانه جریان یابد. این محصول بخار تولید نمی کند و برای لوله های لوله کشی بی ضرر است. عناصر قلیایی به کار رفته در این نوع لوله بازکن بسیار غلیظ هستند و از این نوع پاک کننده ها برای حل کردن چربی ها، روغن ها، گریس و سایر رسوبات که بر پایه پروتئین هستند، استفاده می شود، و به آسانی موجب باز شدن گرفتگی لوله های فاضلاب می گردد. عامل های پراکندگی نیز به پاک کننده تخلیه قلیایی اضافه می شود تا آلودگی هایی را که احتمالا به قطعات فلزی حمله می کند و منجر به زنگ زدگی قطعات فلزی می شود، حل کند.

ضدعفونی کننده زخم دامی بتادیپ، همچون سایر محصولات ضدعفونی دام و طیور، باکتری های گرم منفی و گرم مثبت، قارچ ها، ویروس ها، تک یاخته ها و مخمرها را از بین می برد. محلول پوویدون آیوداین فیلم تشکیل می دهد و عملا برای پوست و مو طبیعی تحریک و لک ایجاد نمی کند. قابل استفاده برای تمامی حیوانات است. مایع ضدعفونی کننده دامی بتادیپ، یک میکروب کش قوی حاوی پوویدون آیوداین ۱۰% برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی است.

اهمیت قارچکشی ارگانیک و ضدعفونی خاک

اهمیت قارچکشی ارگانیک و ضدعفونی برای کشاورزی بسیار حائز اهمیت است. قارچ کش‌ها به طور عمده برای کنترل و مدیریت بیماری‌های قارچی در محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پاتوژن‌های قارچی می‌توانند طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها را در محصولات ایجاد کنند که ممکن است عملکرد و کیفیت محصول را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. به همین دلیل، استفاده از قارچ کش‌های ارگانیک و روش‌های ضدعفونی موثر می‌تواند به پیشگیری و کاهش این بیماری‌ها و در نتیجه افزایش عملکرد و کیفیت محصولات کشاورزی کمک کند.

محصولات حوزه کشاورزی

اگروسیب ویژه کشاورزی و گلخانه

اگروسیب به منظور کاهش و از بین بردن عوامل بیماری زا مورد استفاده قرار می گیرد. محلول اگروسیب در کشاورزی از طریق تخریب پوسته خارجی عوامل باکتریایی، قارچی و ویروسی باعث از بین رفتن آن ها می شود. این محصول بصورت کنسانتره تولید می شود. پس از استفاده به آب و اکسیژن تبدیل می شود و برخلاف سموم شیمیایی تاثیر مضر بر گیاهان ندارد. گلخانه دارها پس از رقیق سازی و آماده سازی اگروسیب با آب، از طریق اسپری، سم پاش های کوله پشتی و مه پاشی از آن استفاده می کنند. در زمین های کشاورزی نیز روش استفاده مانند سموم بوده و نیاز به تغییر روش نیست.

اگروسیب به منظور کاهش و از بین بردن عوامل بیماری زا مورد استفاده قرار می گیرد. محلول اگروسیب در کشاورزی از طریق تخریب پوسته خارجی عوامل باکتریایی، قارچی و ویروسی باعث از بین رفتن آن ها می شود. این محصول بصورت کنسانتره تولید می شود. پس از استفاده به آب و اکسیژن تبدیل می شود و برخلاف سموم شیمیایی تاثیر مضر بر گیاهان ندارد. گلخانه دارها پس از رقیق سازی و آماده سازی اگروسیب با آب، از طریق اسپری، سم پاش های کوله پشتی و مه پاشی از آن استفاده می کنند. در زمین های کشاورزی نیز روش استفاده مانند سموم بوده و نیاز به تغییر روش نیست.

اگروسیب ویژه کشاورزی و گلخانه
پراکسیدن کشاورزی

 

پراکسیدین کشاورزی، جدیدترین ضدعفونی کننده ای است که امروزه استفاده از آن در اکثر منابع جهانی کشاورزی و سازمان های نظارتی بین المللی مثل FAO مورد تاکید قرار گرفته است. محلول پراکسیدین کشاورزی از طریق اکسیداسیون آنزیم های ضروری سلول و انتقال از طریق غشا، سطح مواد بین سلولی را کاهش می دهد و با تخریب پوسته خارجی عوامل باکتریایی، قارچی و ویروسی باعث از بین رفتن آن ها می گردد. پراکسیدین کشاورزی پرورش قارچ، یک محصول ضدعفونی کننده سطح بالا و بی خطر برپایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکساید است که به واسطه داشتن اثرگذاری سریع با دوز مصرف بسیار پایین، قادر است طیف گسترده ای از کپک ها، قارچ ها و باکتری های فعال در سالن های پرورش قارچ را به خوبی از بین ببرد.

پراکسیدن کشاورزی

 

پراکسیدین کشاورزی، جدیدترین ضدعفونی کننده ای است که امروزه استفاده از آن در اکثر منابع جهانی کشاورزی و سازمان های نظارتی بین المللی مثل FAO مورد تاکید قرار گرفته است. محلول پراکسیدین کشاورزی از طریق اکسیداسیون آنزیم های ضروری سلول و انتقال از طریق غشا، سطح مواد بین سلولی را کاهش می دهد و با تخریب پوسته خارجی عوامل باکتریایی، قارچی و ویروسی باعث از بین رفتن آن ها می گردد. پراکسیدین کشاورزی پرورش قارچ، یک محصول ضدعفونی کننده سطح بالا و بی خطر برپایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکساید است که به واسطه داشتن اثرگذاری سریع با دوز مصرف بسیار پایین، قادر است طیف گسترده ای از کپک ها، قارچ ها و باکتری های فعال در سالن های پرورش قارچ را به خوبی از بین ببرد.

کاهنده PH

 

اکثر کشاورزان و باغداران با انجام آزمایش خاک اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با میزان حاصلخیزی و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاک به دست می آورند و قبل از کشت محصول، نسبت به رفع کمبود و اصلاح خاک اقدام می نمایند. کلیه این اقدامات موجب حاصلخیزی و رشد گیاهان و محصولات شده و مقاومت آنها در برابر آفات و بیماری های گیاهی را بالاتر می برد. محصول کاهنده ph شرکت آرال شیمی، یک محلول ایمن و ارگانیک برای کاهش PH خاک، آب آبیاری و برگ های چمن است. کاهنده pH برای اصلاح موقعیت های pH بالا استفاده می گردد. زیرا pH پایین تر برای گیاهان، حیوانات و میکروب های خاک بسیار ایمن تر از محصولات جایگزین حاوی اسیدهای معدنی مانند اسید کلریدریک یا سولفوریک است.

 

اکثر کشاورزان و باغداران با انجام آزمایش خاک اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با میزان حاصلخیزی و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاک به دست می آورند و قبل از کشت محصول، نسبت به رفع کمبود و اصلاح خاک اقدام می نمایند. کلیه این اقدامات موجب حاصلخیزی و رشد گیاهان و محصولات شده و مقاومت آنها در برابر آفات و بیماری های گیاهی را بالاتر می برد. محصول کاهنده ph شرکت آرال شیمی، یک محلول ایمن و ارگانیک برای کاهش PH خاک، آب آبیاری و برگ های چمن است. کاهنده pH برای اصلاح موقعیت های pH بالا استفاده می گردد. زیرا pH پایین تر برای گیاهان، حیوانات و میکروب های خاک بسیار ایمن تر از محصولات جایگزین حاوی اسیدهای معدنی مانند اسید کلریدریک یا سولفوریک است.

کاهنده PH

مزایای ضدعفونی و گندزدایی در صنایع دام

کنترل بیماری

ضدعفونی به جلوگیری از گسترش بیماری‌های عفونی در بین حیوانات کمک می کند. با حفظ یک محیط تمیز و بهداشتی، خطر انتقال بیماری کاهش می یابد که برای سلامت و رفاه حیوانات حیاتی است

ایمنی مواد غذایی

اطمینان از محیطی تمیز و ضدعفونی شده برای تولید گوشت، شیر و تخم مرغ ایمن و باکیفیت ضروری است. خطر آلودگی توسط عوامل بیماری زا را کاهش می‌دهد که می‌توانند از طریق این محصولات از حیوانات به انسان منتقل شوند.

امنیت زیستی

ضدعفونی مناسب جزء حیاتی اقدامات امنیت زیستی است. این کمک می کند تا از ورود عوامل بیماری زا به مزرعه یا بین مناطق مختلف یک مزرعه جلوگیری شود و از سلامت کل جمعیت حیوانات محافظت کند.

بهبود سلامت حیوانات

فضاهای زندگی تمیز و ضد عفونی شده به سلامت کلی و رفاه بهتر دام و طیور کمک می کند. این می تواند منجر به افزایش بهره وری، نرخ رشد و عملکرد تولید مثل شود.

افزایش راندمان تولید

یک محیط ضدعفونی شده استرس را بر حیوانات کاهش می دهد و به آنها اجازه می دهد انرژی بیشتری را به رشد و تولید اختصاص دهند. این منجر به بهبود ضریب تبدیل خوراک و راندمان تولید بالاتر می شود.

پایداری بلند مدت

شیوه های موثر ضدعفونی با کاهش تلفات ناشی از بیماری، به حداقل رساندن نیاز به آنتی بیوتیک و سایر درمان ها و ترویج دامپروری مسئولانه به پایداری درازمدت صنعت کمک می‌کند.

آخرین مقالات صنایع دام، طیور و کشاورزی

سوالات متداول در صنایع دام، طیور و کشاورزی

هر سه ضدعفونی کننده داموسیب، آرال بنزال و آرال گلوتار نخست باید در رقت خاصی با آب رقیق سازی شود و سپس به شکل مه پاشی یا قطره پاشی در محیط پاشیده شود.

از محلول فودگرید داموسیب بر پایه پراستیک اسید 5% می توان به شکل اسیدی فایر با رقت مناسب در آب و خوراک طیور استفاده می شود.

از شوینده های قلیایی و اسیدی بدون کف می توان برای چربی زدایی و از بین بردن سنگ شیر در لوله های دستگاه شیردوش CIP استفاده کرد.

بلی، از قارچکش ارگانیک اگروسیب بر پایه پراستیک اسید 15% می توان برای ضدعفونی بستر، و ضدعفونی تجهیزات در این گلخانه ها استفاده کرد.

این محصولات برای اکسیژن رسانی و ضدعفونی بذر و خاک پوششی استفاده می‌شود.