سیستم شستشوی CIP چیست؟

CIP مخفف کلمه Cleaning in place (شستشو در محل) و به معنای تمیز کردن می باشد. سیستم شستشوی CIP روشی برای تمیز کردن سطوح داخلی تجهیزات صنایع است. مانند لوله های فرآیند، ظروف و غیره که این عملیات بدون جدا کردن اجزا آنها از هم صورت می گیرد.

دستگاه های سیستم شستشو درمحل

تجهیزاتی از صنایع غذایی و نوشیدنی هستند که با دارا بودن سیستم شستشوی CIP به صورت خودکار تمیز می شوند. شامل خطوط انتقال محصول، مخازن فرآوری، هموژنایزر، میکسر، مخلوط کن و پرکننده ها می باشد.

هدف اصلی سیستم CIP تمیز کردن سطوح غیر قابل دسترس, برای دستیابی به یک بهداشت قوی و موثر با تمرکز بروی زمان˓ عمل˓ موادشیمیایی و دما انجام می گیرد. در نتیجه فرآیند سیستم شستشوی CIP تاسیسات˓ در کیفیت و خلوص محصول نهایی بسیار موثر است.سیستم شستشوی CIP یا شستشو در محل

CIP System کار تمیز کردن، شستشو در محل و ضدعفونی منابع و پمپ ها را از طریق همان مسیرهای لوله کشی محصول انجام می دهد. اینکار˓ برای از بین بردن آلودگی های تجهیزات در تمام سطوح داخلی آن ها انجام می شود.

زمان انجام چرخه های سیستم شستشوی CIP معمولاً یا پس از یک فرآیند تولیدی که آلودگی معمولی ایجاد کرده است. و یا هنگام تغییر از یک خط پردازش از یک محصول به محصول دیگر، اجرا می شوند.

مزایای سیستم شستشوی CIP

 • سیستم شستشوی CIP اشتباهات را به حداقل می رساند. تمیز کردن خودکار احتمال خطای انسانی را که می تواند به ایجاد یک محصول ناامن کمک کند˓ کاهش می دهد.
 • سیستم CIP کارکنان را ایمن نگه می دارد؛ با دارا بودن محلول های تمیز کننده در درون سیستم، میزان تماس پرسنل با مواد شیمیایی کاهش می یابد.
 • سیستم CIP زمان تولید را بیشتر می کند. سیستم CIP با ایجاد یک مکانیسم سریع در ضدعفونی، زمان بیشتری برای تولید محصول صرف می کند.
 • افزایش کیفیت محصول؛ تمیز کردن قابل اطمینان و قابل تکرار به معنای کیفیت و ثبات پایدار محصول نهایی است.

پیشنهاد می کنیم مقالات مرتبط در این زمینه را مطالعه بفرمایید:

ضدعفونی کننده ویژه صنایع غذایی

کاربرد پراکسیدین در صنایع غذایی

انواع ضدعفونی کننده صنعتی

شستشوی کشتارگاه ها و کارخانه های غذایی با شوینده های صنعتی


عملیات ضدعفونی کردن سیستم شستشوی CIP

همانطورکه گفته شد CIP Systems کار تمیز کردن، شستشو در محل و ضدعفونی منابع و پمپ ها را از طریق همان مسیرهای لوله کشی محصول برای از بین بردن آلودگی های تجهیزات در تمام سطوح داخلی آن ها انجام می دهد.

در این مسیر باید از ضدعفونی کننده های خاص و سطح بالا استفاده شود. زیرا سیستم شستشوی CIP بیشتر در کارخانه هایی استفاده می شود که بیشتر شامل کارخانه های مواد غذایی و یا در ارتباط با مواد غذایی و بهداشتی می باشند. به همین جهت، حتما به مقاله ضدعفونی خطوط تولید کارخانجات مراجعه نمایید. پس ضدعفونی این نواحی برای سلامت انسانی بسیار مهم هستند.

اگرچه بعضی کارخانه جات هنوز هم از نظافت دستی و نیروی انسانی برای ضدعفونی و تمیز کردن به جای سیستم CIP استفاده می کنند. با این حال میزان دقیق انجام آن و زمان تکرار فرایند را در نظر نمی گیرند. این نوع تمیز کردن اشتباهات و غفلت را در روند سیستم CIP افزایش می دهند. فرایندهای خودکارسیستم شستشوی CIP با اجازه دادن به کامپیوتر برای انجام هر بار عملیات از دستورالعمل هایی مشخص پیروی می کند.

این دستورالعمل ها خطاها را کاهش می دهد.سیستم شستشوی CIP یا ضدعفونی و شستشو در محلاگر این پارامترها و دستور العمل ها انجام نشوند. سیستم هوشمند CIP هشدار می دهد تا نشان دهد کدام مناطق از حد استاندارد خارج شده اند.

با این سطح از کنترل، پرسنل و تجهیزات می توانند اطمینان حاصل کنند که تمام پارامترها برآورده شده است. و تمیزکاری طبق هدف برنامه ریزی شده انجام شده است.

علاوه بر سازگاری و تکرارپذیری سیستم CIP ردیابی و ضبط داده ها به دلیل قانون مدرن سازی ایمنی مواد غذایی (FSMA) بسیار مهم هستند. گزارش داده های دقیق اطلاعات لازم برای اثبات اعتبار عملیات تمیز کردن را فراهم می کند.

جنبه ای که در عملیات سیستمیک محصول بسیار مهم است. یک سیستم CIP خوب امکان ردیابی و ثبت کلیه پارامترهای مهم را فراهم می کند.

اهمیت استفاده از مواد شیمیایی در چرخه های سیستم شستشوی CIP

همانطورکه گفته شد CIP Systems کار تمیز کردن، شستشو در محل و ضدعفونی منابع و پمپ ها را از طریق همان مسیرهای لوله کشی محصول برای از بین بردن آلودگی های تجهیزات در تمام سطوح داخلی آن ها انجام می دهد. در این مسیر باید از ضدعفونی کننده های خاص و سطح بالا استفاده شود.

زیرا سیستم CIP بیشتر در کارخانه هایی استفاده می شود که بیشتر شامل کارخانه های مواد غذایی و یا در ارتباط با مواد غذایی و بهداشتی می باشند. به همین جهت، حتما به مقاله ضدعفونی خطوط تولید کارخانجات مراجعه نمایید. پس ضدعفونی این نواحی برای سلامت انسانی بسیار مهم هستند.

مواد شیمیایی که در سیستم شستشوی CIP استفاده میشود شامل موارد زیر هستند:

 • سوزاننده
 • اسید
 • ضد عفونی کننده

درحال حاضر متغیرهای زیادی که برای انتخاب مواد شیمیایی مناسب برای هر برنامه سیستم شستشوی CIP استفاده می شود. بنابراین توصیه می شود برای خرید مواد شیمیایی مناسب با نیازهای خود˓ با مهندس کارشناس سیستم CIP خود تماس بگیرید.سیستم شستشوی CIP و سیستم شستشو در محلپراستیک اسید به عنوان ضدعفونی کننده سطح بالا در بخش سیستم شستشوی CIP استفاده می شود.

پراستیک اسید با اکسید کردن غشای سلولی بیرونی میکروارگانیسم ها عمل می کند. مکانیسم اکسیداسیون شامل انتقال الکترون است. این محلول از طریق تخریب غشای سلولی، پاتوژن ها را از بین می برند.

فواید استفاده از پراستیک اسید در سیستم شستشوی CIP

 • دوستدار محیط زیست
 • عدم ایجاد باقی مانده مضر
 • حذف مواد سمی و تمامی آلودگی های موجود

در زیر جزئیات بیشتر در مورد مواد شیمیایی رایج مورد استفاده در سیستم CIP و دستورالعمل های کلی برای استفاده از آنها آورده شده است. عوامل تمیز کننده شیمیایی در غلظت مناسب تفاوت قابل توجهی در کارایی سیستم شستشوی CIP شما ایجاد می کنند.

با استفاده صحیح از محصولات در سیستم شستشوی CIP :

  • کشش سطحی آب را کاهش می یابد، و نفوذ محلول تمیز کننده به جامدات راحت تر می شود.
  • شکستن نیروهای پیوند بین جامدات و سطح داخل سیستم شستشوی CIP.
  • چربی ها را نرم می کند تا بتواند آنها را از بین ببرد.
  • برای تمیز کردن آسان تر جامدات را حل می کند.

برای انتقال راحت تر جامدات بوسیله محلول ضدعفونی کننده، امولسیون می کند.سیستم شستشو درمحل

تیم آرال شیمی مفتخر به تولید ضدعفونی کننده مناسب سیستم CIP و شستشو در محل سایر سیستم های مورد استفاده در صنایع و کارخانجات می باشد. همانطور که گفته شد این ضدعفونی کننده جز ضدعفونی کننده های سطح بالا محسوب شده و تضمین کیفیت و اثربخشی مطلوب را به شما می دهد.

هم چنین شما می توانید با مراجعه به مقالات تکمیلی سایت آرال شیمی با موضوع سیستم CIP و نحوه عمل آن به طور کامل با ساز و کار این سیستم ها آشنا شوید. هم چنین، با مطالعه مقاله پراکسیدین برای CIP در صنایع لبنی، با نحوه ضدعفونی کردن سیستم های CIP در صنایع لبنی و غذایی آشنا شوید.

منبع :

https://www.csidesigns.com/products/cleaning-systems/clean-in-place

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • هما از بیرجند
  27 دی 1400 2:00 ب.ظ

  سلام ببخشید درصد رقیق سازی پراستیک رو برای CIP خطوط تولید نوشیدنی میخواستم. ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • با سلام به شما، برای شستشوی خطوط CIP خیلی از موارد مانند حجم مخازن، تجهیزات و میزان آب مهم هستند، بنابراین بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان آرال شیمی تماس بگیرید تا مشاوره لازم را به شما داده شود. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • سلام.وقتتون بخیر .برای سفارش محصول با کدوم بخش باید ارتباط بگیرم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید🙏

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز جهت سفارش و خرید هم میتونید از وب سایت خریدتون رو انجام بدید و هم از طریق تماس با شماره های روی وب سایت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • ضدعفونی cip تو چند مرحله انجام میشوذ؟میشه همزمان با شستشو،ضدعفونی هم انجام داد یا خیر؟(برای کاهش مصرف آب)

  پاسخ
 • سلام مى خواستم ببينم براى cip ابتدا مرحله ضدعفونى و بعد شستشو بايد انجام بشه يا تنها استفاده ازفوداسيب كافيه.ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست