سیستم شستشوی CIP چیست؟

CIP مخفف کلمه Cleaning in place (شستشو در محل) و به معنای تمیز کردن می باشد. سیستم شستشوی CIP روشی برای تمیز کردن سطوح داخلی تجهیزات صنایع است. مانند لوله های فرآیند، ظروف و غیره که این عملیات بدون جدا کردن اجزا آنها از هم صورت می گیرد. تجهیزاتی از صنایع غذایی و نوشیدنی هستند که با دارا بودن سیستم شستشوی CIP به صورت خودکار تمیز می شوند. در این مقاله به بررسی سیستم شستشو در محل می پردازیم و گندزدای مناسب برای آن معرفی خواهد شد.

دستگاه های سیستم شستشو درمحل

سیستم شستشوی CIP چیست؟

هدف اصلی سیستم CIP تمیز کردن سطوح غیر قابل دسترس, برای دستیابی به یک بهداشت قوی و موثر با تمرکز بروی زمان˓ عمل˓ موادشیمیایی و دما انجام می گیرد. در نتیجه فرآیند سیستم شستشوی CIP تاسیسات˓ در کیفیت و خلوص محصول نهایی بسیار موثر است. شامل خطوط انتقال محصول، مخازن فرآوری، هموژنایزر، میکسر، مخلوط کن و پرکننده ها می باشد.کار تمیز کردن، شستشو در محل و ضدعفونی منابع و پمپ ها را از طریق همان مسیرهای لوله کشی محصول انجام می دهد. اینکار˓ برای از بین بردن آلودگی های تجهیزات در تمام سطوح داخلی آن ها انجام می شود.

مزایای سیستم شستشوی CIP

سیستم شستشو در محل دارای مزایای فراوانی است که در زیر به چند مورد از آن می پردازیم:

 • سیستم شستشوی CIP اشتباهات را به حداقل می رساند. تمیز کردن خودکار احتمال خطای انسانی را کاهش می دهد.
 • سیستم CIP کارکنان را ایمن نگه می دارد؛ با دارا بودن محلول های تمیز کننده در درون سیستم، میزان تماس پرسنل با مواد شیمیایی کاهش می یابد.
 • سیستم CIP زمان تولید را بیشتر می کند. سیستم CIP با ایجاد یک مکانیسم سریع در ضدعفونی، زمان بیشتری برای تولید محصول صرف می کند.
 • افزایش کیفیت محصول؛ تمیز کردن قابل اطمینان و قابل تکرار به معنای کیفیت و ثبات پایدار محصول نهایی است.
 • کشش سطحی آب را کاهش می یابد، و نفوذ محلول تمیز کننده به جامدات راحت تر می شود.
 • شکستن نیروهای پیوند بین جامدات و سطح داخل سیستم
 • چربی ها را نرم می کند تا بتواند آنها را از بین ببرد.
 • برای تمیز کردن آسان تر جامدات را حل می کند.
 • برای انتقال راحت تر جامدات بوسیله محلول گندزدا، امولسیون می کند.

سیستم شستشوی CIP یا ضدعفونی و شستشو در محل

عملیات ضدعفونی کردن سیستم شستشوی CIP

همانطورکه گفته شد CIP Systems کار تمیز کردن، شستشو در محل و ضدعفونی منابع و پمپ ها را از طریق همان مسیرهای لوله کشی محصول برای از بین بردن آلودگی های تجهیزات در تمام سطوح داخلی آن ها انجام می دهد.

 1. در این مسیر باید از ضدعفونی کننده های خاص و سطح بالا استفاده شود. زیرا سیستم شستشوی CIP بیشتر در کارخانه هایی استفاده می شود که بیشتر شامل کارخانه های مواد غذایی و یا در ارتباط با مواد غذایی و بهداشتی می باشند.
 2. اگرچه بعضی کارخانه جات هنوز هم از نظافت دستی و نیروی انسانی برای ضدعفونی و تمیز کردن به جای سیستم CIP استفاده می کنند. با این حال میزان دقیق انجام آن و زمان تکرار فرایند را در نظر نمی گیرند. این نوع تمیز کردن اشتباهات و غفلت را در روند سیستم CIP افزایش می دهند. فرایندهای خودکارسیستم شستشوی CIP با اجازه دادن به کامپیوتر برای انجام هر بار عملیات از دستورالعمل هایی مشخص پیروی می کند.
 3. این دستورالعمل ها خطاها را کاهش می دهد.سیستم شستشوی CIP یا ضدعفونی و شستشو در محلاگر این پارامترها و دستور العمل ها انجام نشوند. سیستم هوشمند CIP هشدار می دهد تا نشان دهد کدام مناطق از حد استاندارد خارج شده اند.
 4. علاوه بر سازگاری و تکرارپذیری سیستم CIP ردیابی و ضبط داده ها به دلیل قانون مدرن سازی ایمنی مواد غذایی (FSMA) بسیار مهم هستند. گزارش داده های دقیق اطلاعات لازم برای اثبات اعتبار عملیات تمیز کردن را فراهم می کند. جنبه ای که در عملیات سیستمیک محصول بسیار مهم است. یک سیستم CIP خوب امکان ردیابی و ثبت کلیه پارامترهای مهم را فراهم می کند.

سیستم شستشوی CIP یا شستشو در محل

اهمیت استفاده از مواد شیمیایی در چرخه های سیستم شستشوی CIP

سیستم های شستشو در محل، کار تمیز کردن، شستشو در محل و ضدعفونی منابع و پمپ ها را از طریق همان مسیرهای لوله کشی محصول برای از بین بردن آلودگی های تجهیزات در تمام سطوح داخلی آن ها انجام می دهد. در این مسیر باید از ضدعفونی کننده های خاص و سطح بالا استفاده شود. زیرا سیستم CIP بیشتر در کارخانه هایی استفاده می شود که بیشتر شامل کارخانه های مواد غذایی و یا در ارتباط با مواد غذایی و بهداشتی می باشند. پس ضدعفونی این نواحی برای سلامت انسانی بسیار مهم هستند.


پیشنهاد می کنیم مقالات مرتبط در این زمینه را مطالعه بفرمایید:

سیستم CIP و نحوه عمل آن

ضدعفونی خطوط تولید کارخانجات


مواد شیمیایی رایج در سیستم های CIP

درحال حاضر متغیرهای زیادی که برای انتخاب مواد شیمیایی مناسب برای هر برنامه سیستم شستشوی CIP استفاده می شود.  مواد شیمیایی که در سیستم شستشوی CIP استفاده میشود شامل موارد زیر هستند:

 • سوزاننده
 • اسید
 • ضدعفونی کننده

فواید استفاده از پراستیک اسید در سیستم شستشوی CIP

پراستیک اسید با اکسید کردن غشای سلولی بیرونی میکروارگانیسم ها عمل می کند. مکانیسم اکسیداسیون شامل انتقال الکترون است. این محلول از طریق تخریب غشای سلولی، پاتوژن ها را از بین می برند.

 • دوستدار محیط زیست
 • عدم ایجاد باقی مانده مضر
 • حذف مواد سمی و تمامی آلودگی های موجود

سیستم شستشوی CIP و سیستم شستشو در محل


همچنین بخوانید:

ضدعفونی کننده ویژه صنایع غذایی

انواع ضدعفونی کننده صنعتی


کلام آخر

تیم آرال شیمی مفتخر به تولید ضدعفونی کننده مناسب سیستم CIP و شستشو در محل سایر سیستم های مورد استفاده در صنایع و کارخانجات با نام فوداسیب است. همانطور که گفته شد این ضدعفونی کننده جزء ضدعفونی کننده های سطح بالا محسوب شده و تضمین کیفیت و اثربخشی مطلوب را به شما می دهد. این ضدعفونی کننده فودگرید بر پایه پراستیک اسید 15% است که در بالا خواص آن ذکر شد. این ماده هیچ باقی مانده مضری از خود بر جای نمی گذارد و با حداقل مصرف، حداکثر بهره وری را ایجاد می کند. همچنین شوینده های اسیدی و قلیایی بدون کف مخصوص شستشوی CIP، از دیگر محصولات ویژه این شرکت است.

 بروزرسانی شده در اردیبهشت 1403

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • هما از بیرجند
  27 دی 1400 2:00 ب.ظ

  سلام ببخشید درصد رقیق سازی پراستیک رو برای CIP خطوط تولید نوشیدنی میخواستم. ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • با سلام به شما، برای شستشوی خطوط CIP خیلی از موارد مانند حجم مخازن، تجهیزات و میزان آب مهم هستند، بنابراین بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان آرال شیمی تماس بگیرید تا مشاوره لازم را به شما داده شود. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • سلام.وقتتون بخیر .برای سفارش محصول با کدوم بخش باید ارتباط بگیرم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید🙏

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز جهت سفارش و خرید هم میتونید از وب سایت خریدتون رو انجام بدید و هم از طریق تماس با شماره های روی وب سایت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • ضدعفونی cip تو چند مرحله انجام میشوذ؟میشه همزمان با شستشو،ضدعفونی هم انجام داد یا خیر؟(برای کاهش مصرف آب)

  پاسخ
 • سلام مى خواستم ببينم براى cip ابتدا مرحله ضدعفونى و بعد شستشو بايد انجام بشه يا تنها استفاده ازفوداسيب كافيه.ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید