۱۳ بهمن, ۱۳۹۷

پراستیک اسید (اکسیدین)

تاریخچه پراستیک اسید (اکسیدین) :

اولین بار در سال ۱۹۵۰ در مجله مهندسی غذایی گرینسپن و مارگولیس پراستیک اسید (Peracetic acid) را به ثبت رساندند و با توجه به محدودیت هایی که کلر ایجاد می کرد، ابتدا به طور خاص در تصفیه فاضلاب به کار برده شد. سپس در بسیاری از خدمات بهداشت عمومی پراستیک اسید جایگزین کلر شد.

دلیل گرینسپن و مارگولیس احساس نیاز به توسعه مواد ضدعفونی کننده جدید بود. زیرا کلر، عامل استریل غالب آن زمان بود. کلر عملکرد ناکافی در برخی موارد از قبیل استریل کردن خط تولید نشان داده بود اگر چه عوامل دیگر از قبیل هیپوکلرید سدیم موثر بودند. اما سازگاری پراستیک اسید با محیط زیست و عدم تجزیه مواد شیمیایی به مواد سمی برای انسان و محیط زیست وبرآورده کردن هدف اصلی تصفیه فاضلاب که حذف مواد سمی، آلودگی ها و میکروب ها از فاضلاب که به گیاهان، حیوانات، مردم و چرخه آب آسیب می رساند است از مزایای این ماده بود.

با فرمول شیمیایی C۲H۴O۳ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۶۵۸۵ است. که جرم مولی آن ۷۶٫۰۵ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، مایع روشن بی‌رنگ است.

ساختار شیمیایی پراستیک اسید(اکسیدین):

ساختار شیمیایی پراستیک اسید

پراستیک اسید با فرمول شیمیایی (C۲H۴O۳) و نام ایوپاک اتان پروکسوئیک اسید، ترکیبی متعادل از اسید استیک (CH۳COOH) و پراکسید هیدروژن (H۲O۲) در یک محلول آبی است. جرم مولی آن ۷۶٫۰۵ g/mol می‌باشد. مایع روشن، بی رنگ است و بوی تندی دارد. مقدار pH  آن پایین (۲.۸) است. پراستیک اسید از واکنش بین هیدروژن پراکسید و اسید استیک تولید شده است و در غلظت حدود یک دهم میلی گرم در لیتر یا یک دهم پی پی ام بویی مشابه سرکه خانگی و در غلظتهای بالاتر دارای بویی تند و سوزش آور خواهد شد.

پراستیک اسید با محیط زیست مهربان است:

هنگامی که این ضدعفونی کننده سطح بالا با آب مخلوط می شود، مبدل به یکی از موثرترین ضدعفونی کننده های مصنوع دست بشر به نام پراستیک اسید می شود. به نحوی که خاصیت ضد عفونی کنندگی آن بسیار بالاتر از پراکسید هیدروژن به سازگاری پراستیک اسید با محیط زیستتنهایی خواهد بود. فراورده نهایی این واکنش یا به عبارت دیگر ، باقیمانده پراستیک اسید پس از ترکیب با آب ، تنها اسید استیک و آب و دی اکسید کربن خواهد بود که هیچ خطری برای محیط زیست محسوب نمی شوند. بر همین مبنا، سازمان حفاظت محیط زیست جهانی (EPA) آستانه تحمل باقی مانده پراستیک اسید در میوه ها، خشکبار، سبزیجات تازه و خشک، غلات، ادویه ها و … را تا ۱۰۰PPM در هر بار استفاده تعیین کرده. این میزان برای استفاده در ضد عفونی تجهیزات و سطوح تا ۵۰۰PPM مجاز دانسته شده است.

از سوی National Organic Program به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده سطح بالای ارگانیک شناخته شده است. این ویژگی ها به معنی قابل اطمینان بودن و بی خطر بودن پراستیک اسید برای محیط زیست انسان و دام می باشد. پراستیک اسید یکی از بهترین ضدعفونی کننده های ویژه صنایع غذایی و مورد تایید FDA که بشر تاکنون به عنوان جایگزین مناسب ضدعفونی کننده های سنتی و قدیمی، شناخته است .

استیک اسید اکسیدان بسیار قوی است و پتانسیل اکسیداسیون آن از دی اکسید کلر و کلر بیشتر و در حدود ازن است.

عملکرد پراستیک اسید (اکسیدین):

پراستیک اسید به عنوان ماده ضد عفونی کننده با اکسید کردن غشای سلولی بیرونی میکروارگانیسم ها عمل می کند. مکانیسم اکسیداسیون شامل انتقال الکترون است. هنگامی که یک اکسیدان قوی استفاده می شود، الکترون ها بسیار سریعتر به میکروارگانیسم منتقل می شود که باعث می شود حین تخریب غشاء سلولی ، میکروارگانیسم به سرعت غیر فعال شود.

بطور کلی پراستیک اسید را به دو صورت می توان استفاده کرد:

  • برای خنثی سازی انواع زیادی از میکروارگانیسم های پاتوژن
  • غیرفعال کردن ویروس ها و اسپور

فعالیت پراستیک اسید به سختی تحت تاثیر ترکیبات آلی که در آب وجود دارند قرار می گیرد.
در برابر جلبک ها، لارو صدف باریک دریایی و رودخانه‌ای، لجن و گل تشکیل باکتری ها و میکروب ها می تواند موثر باشد.

پراستیک اسید روی باکتری ها (Fecal Coliform، Total Coliform، Staphylococcus Aureus ،Escherichia Coli)، ویروس ها، قارچ ها (Aspergillus)، میکروارگانیسم ها، نماتدها و بسیاری دیگر از پاتوژنهای انسانی و گیاهی و جانوری تاثیر می گذارد.

معایب استفاده از سموم شیمیایی:

خطرات سموم شیمیاییافزایش جمعیت جهان و کمبود منابع غذایی موجب رشد فناوری و استفاده از دانش جدید کشاورزی از جمله مصرف سموم به منظور تولید بیشتر شده است. سموم شیمیایی با حذف عوامل بیماری‌زای گیاهی، مقدار تولیدات کشاورزی را افزایش می دهند. البته پیامدهای زیانبار، مشکلات و معضلات جدی را برای کاربر، مصرف کننده محصولات سم پاشی شده، موجودات زنده طبیعیت، تعادل طبیعی در عرصه‌های کشاورزی و حتی عرصه های خشکی و آب طبیعی، آب های سطحی و زیرزمینی و هوا ایجاد می کنند که اغلب جبران ناپذیرند.

آلودگی مداوم و روز افزون محصولات کشاورزی و فرآورده های غذایی به باقی مانده سموم، نه تنها موجب ظهور بیماری های ناشناخته در میان انسان ها شده، بلکه به تخریب و فرسایش منابع پایه کشاورزی انجامیده است.

کودها و سموم شیمیایی مهمترین نهاده هایی هستند که سبب آلودگی محیط زیست و آب های زیرزمینی در بخش کشاورزی می شوند. از جمله تاثیرات سموم شیمیایی بر انسان می توان به بروز انواع مسمومیت، جهش، سرطان، نازایی، سقط جنین، ناقص الخلقه شدن نوزاد و اختلال غدد اشاره کرد.

اولین محل تماس سم در انسان پوست است. بنابراین، سم در بدن جذب می گردد و یا بدون جذب شدن تنها در پوست باقی می ماند. تماس غیر مستقیم با سموم شیمیایی ناشی از خوردن غذاهایی است که سموم آفت کش در آن نفوذ کرده اند. این امر می تواند باعث افزایش مقدار مواد سمی در بدن انسان گردد.

تایید سلامت پراستیک اسید توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA):

  • مطابق ۴۰CFR180.940: استفاده از پراستیک اسید برای ضد عفونی سطوح در تماس با مواد غذایی همچون اماکن عمومی غذا خوری، فرایند های لبنی و غذایی بلامانع و بی خطر است.
  • لوگوی FDAمطابق ۲۱CFR178.1010: استفاده از پراستیک اسید و پراکسید هیدروژن در غلظت های مناسب از آن برای استفاده در فرایند های غذایی و لبنی بیان شده است که دزهای پیشنهادی از پراستیک اسید با این استاندارد مطابقت دارد و نیاز به آبکشی ندارد.
  • مطابق ۲۱CFR173.315: استفاده از پراستیک اسید برای ضدعفونی میوه وسبزیجات بلا مانع است و پس از ضدعفونی در دزهای پیشنهادی نیاز به آبکشی ندارد. دزهای پیشنهادی از پراسیتک اسید با این استاندارد مطابقت دارد.

کاربرد پراستیک اسید (اکسیدین) در صنایع مختلف:

اگرچه که مصرف ضدعفونی کننده ها بسیار گسترده است و اختصاص به صنعت خاصی ندارد، لیکن اکسیدین تولیدی صنایع آرال شیمی گلستان با گریدهای مناسب برای هر صنعت فرموله و تولید می شود. لازم به ذکر است که اکسیدین حداکثر اثربخشی را دراختیار مصرف کننده قرار می دهد.

از کجا اکسیدین تهیه کنیم ؟

پراستیک اسید با نام های تجاری مختلف (مانند PEROXY ACETICACID. PERASAN) تولید می شود. محصول تولیدی شرکت آرال شیمی گلستان، اکسیدین (OXCIDINE) نام دارد که به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوب در تولید آن و پایدار کننده های مناسب، قابلیت ماندگاری و اثر بخشی بسیار بالایی نسبت به محصولات مشابه داخلی و خارجی دارد. برای سفارش ضدعفونی کننده سطح بالای پراستید اسید (اکسیدین) با شرکت آرال شیمی گلستان در تماس باشید.

 

, , , ,
ابزارک متن
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای
سبدخرید