۱۹ تیر, ۱۳۹۸

ضدعفونی کننده صنایع غذایی

مفهوم ضدعفونی کننده صنایع غذایی چیست؟

داشتن درک صحیح از مفهوم ضدعفونی در صنایع غذایی اعم از لبنی و نوشیدنی؛ جهت موفقیت درتولید فراورده های ایمن و مرغوب بسیار حیاتی است.

تعریف قابل قبول و قابل اتکا از مفهوم ضدعفونی که توسط موسسه استاندارد بین المللی AOAC ارائه شده است؛ کمک زیادی می کند.

استاندارد ضدعفونی برای کاهش آلودگی سطوح در تماس با موادغذایی، برابر است با کاهش ۹۹.۹۹۹% اجرام میکروبی (۵ لوگ کاهش) در عرض ۳۰ ثانیه.  انتخاب یک  ضدعفونی کننده به منظور استفاده در پروسه تولید محصولات غذایی؛ با توجه به وجود پارامترها ی متفاوت در کارخانجات؛ به عوامل متعددی وابسته است.

انتخاب ضدعفونی کننده به منظور استفاده در پروسه بهداشتی کردن تولید محصولات غذایی؛ با توجه به وجود پارامترهای متفاوت در کارخانجات؛به عوامل متعددی وابسته است.

توجه بیشتر به نکات ذیل می تواند کمک موثری در انتخاب یک ماده ضدعفونی کننده مناسب باشد:

 • عدم سمیت
 • تآثیر سریع
 • وسیع الطیف بودن
 • تجزیه پذیری بالا و سازگاری در محیط زیست
 • سازگاری با متریال مرسوم در ساخت تجهیزات و ماشین های صنایع غذایی ( عدم ایجاد خوردگی)
 • عدم ایجاد تغییر در بو و طمع و مزه محصول
 • کاهش اتلاف آب و مقرون به صرفه بودن
 • سادگی و تداوم دسترسی

ضدعفونی سطوح در تماس مستقیم با موادغذایی

برای موفقیت در ضدعفونی سطوح در تماس با موادغذایی ؛ پس از شستشو و تمیز کردن ، اقدام به تزریق یا استفاده از محلول ضدعفونی کننده می کنند و اگر میزان آلودگی زیاد نباشد احتمالا می توان مرحله پاکسازی و ضدعفونی را به صورت ترکیبی و همزمان انجام داد .

فرایند ضدعفونی در صنایع غذایی به پایه دستورالعمل های CIPو  COPانجام می شود .در این دستورالعمل ها محلول ضدعفونی کننده در مخازن    CIPقرار داده شده و تزریق و شستشوی خط به صورت اتوماتیک و تحت پایش مستمر واحد کنترل کیفی انجام می شود .زمان تماس و گردش محلول ضدعفونی کننده در دستگاه همواره توسط واحد کنترل کیفی  ؛ نظارت و تغییرات لازم اعمال می شود.

شناسایی نقاط بحرانی و تاکید و دقت در ضدعفونی انها

برای تشخیص مطابقت و اثربخشی مناسب دستورالعمل های پاکسازی و ضدعفونی با استاندارد های بهداشتی ۹۳/۴۳EEC یا ۹۲/۴۶ EEC برای محصولات لبنی ؛ پایش و نظارت مستمر لازم است .

بخصوص عواملی مثل درجه سختی آب پروسس و درجه حرارت آن و میزان بار میکروبی می باید مد نظر قرار گیرد.

حتی کیفیت میکروبی آب شستشوی خط پس از انجام  ضدعفونی می بایس در نظر گرفته شود تا ریسک زیاد آالودگی های  ثانویه به حداقل ممکن برسد . ضمن اینکه طبق استاندارد بهداشتی prEN ۱۶۷۲اروپا؛ سطوح بیرونی ماشین های تولید نیز می باید قابلیت تمیزشدن داشته و به خوبی ضد عفونی شوند.

ثبت اطلاعات آماری حاصل از انواع سیستم های میکروبی؛ علاوه براثر بخشی روش ضد عفونی ؛ اثر بخشی محلول ضدعفونی کننده؛ مطلوبیت دستوالعمل ضدعفونی و……می تواند نواقص احتمالی عملیات ضدعفونی را بر طرف سازد.

امروزه با دسترسی به روشهای ارزیابی بیولو مینسانس ؛ اثر بخشی ضد عفونی سطوح در تماس با مواد غذایی در کمترین زمان قابل ارزیابی است اما این روش نمی تواند تعداد ارگانیسم ها یا گونه های مختلف پاتوزن ها را نشان دهد.

اهمیت ضدعفونی در تولید آشامیدنیها

ضدعفونی کننده هایی که در صنعت تولید آشامیدنی ها استفاده می شوند ؛ در درجه اول باید به طور موثر بر فلور میکروبی موجود در این صنعت عمل کند و از این بابت باید اطمینان پیدا کرد.

در رفرنسهای جهانی این صنعت ؛ ترکیبات ضد عفونی کننده سطح بالا بر پایه پراستیک اسید ؛هیدروژن پر اکساید و اسید های کربونیک هالوژنه به ترتیب پرکاربردترین و مطمعن ترین مواد ضد عفونی کننده هستند.

در آزمایشات مختلف مشخص شده است که اسپور ها نسبت به مخمر ها مقاومت بیشتری در برابر اغلب ضد عفونی کننده ها نشان می دهد لزا دوز مصرفی جهت ضد عفونی علیه اسپورها معمولا بیشتر است و یا زمان تماس طولانی تر برای آنها در نظر گرفته می شود.

لیکن اسپورها در برابر پر استیک اسید مقاومت چندانی در مقایسه با ضد عفونی کننده های دیگر از خود بروز نمی دهد. لذا علاقه مندی روز افزون به کاربرد پر استیک اسید در نوشابه سازی ایجاد شده است چرا که مخمر های تولید کننده اسپور از عوامل آلوده کننده ی رایج این صنعت پر اهمیت است.

همچنین از ترکیب پراستیک اسید با عوامل مرطوب کننده و به عنوان ضد عفونی کننده ای موثر در مرحله پرکردن بطری ها به صورت آسپتیک و فاقد مواد نگهدارنده استفاده می شود زیرا این ترکیب اثرات سینر ژیست داشته ضمن داشتن زمان تماس کوتاه ؛ Log کاهشی بیشتری تولیدی نمایند.

انتخاب ضد عفونی کننده سطح بالا بر پایه پراستیک اسید

درانتخاب و تهیه  یک ضد عفونی کننده سطح بالا بر پایه پراستیک اسید که همانند اکسیدین OXCIDINE تولیدی مجتمع شیمیایی آرال شیمی گلستان ، همه قابلیت های فوق الاشاره را داشته باشد ، از بین تولیدات خارجی و داخلی این  نوع ضد عفونی کننده ، نکات ظریفی وجود دارد که توجه به آنها ، اطمینان بیشتری  در مراحل مختلف کنترل کیفی برای واحد های QC ایجاد خواهد کرد . از جمله :

 • توجه به درصد خلوص ضد عفونی کننده
 • توجه به پایداری درصد خلوص ضد عفونی کننده
 • توجه به تاریخ انقضاء ضد عفونی کننده و شلف لایف آن
 • توجه به ظروف حمل ضدعفونی کننده
 • توجه به عدم ایجاد خوردگی برروی تجهیزات و ماشین آلات و قطعات سیل بندی آنها
 • توجه به در دسترس بودن همیشگی ضد عفونی کننده
 • توجه به عدم تولید باقیمانده مضر در سطوحی که با فراورده غذایی سروکار دارند
 • توجه به عدم ایجاد آلودگیهای زیست محیط برای انسان
 • توجه به عدم ایجاد مقاومت در پاتوژنها
 • توجه به ارائه خدمات فنی مناسب از بصفروشنده
 • و در نهایت توجه به هزینه های تهیه ضد عفونی کننده نسبت به محصولات مشابه

خوشبختانه  اکسیدین تولیدی آرال شیمی گلستان به عنوان یکی از تولید کنندگان برتر انواع ضد عفونی کننده های سطح بالای بر پایه پراستیک اسید در کشور ، ضد عفونی کننده ای است که همه نیازهای صنایع غذایی و آشامیدنی را به خوبی و در زمانی مناسب تامین می نماید و از این جهات ، ضد عفونی کننده ای بسیار قابل اطمینان و قابل اتکا می باشد.

ابزارک متن
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای