بلاگ

10 جولای, 2019

ضدعفونی کننده صنایع غذایی

مفهوم ضدعفونی کننده صنایع غذایی چیست؟

جهت کسب موفقیت، داشتن درک صحیح از مفهوم ضدعفونی کننده صنایع صنایع غذایی اعم از لبنی و نوشیدنی بسیار حیاتی است.

تعریف قابل قبول و قابل اتکا از مفهوم ضدعفونی که توسط موسسه استاندارد بین المللی AOAC ارائه شده است، کمک زیادی می کند.
استاندارد ضدعفونی برای کاهش آلودگی سطوح در تماس با موادغذایی برابر است با: کاهش 99.999% اجرام میکروبی ( یعنی 5 کاهش ) در عرض 30 ثانیه.

انتخاب ضدعفونی کننده به منظور استفاده در پروسه بهداشتی کردن تولید محصولات غذایی ؛ با توجه به وجود پارامترها ی متفاوت در کارخانجات ؛به عوامل متعددی وابسته است.

توجه به نکات ذیل می تواند کمک موثری در انتخاب یک ماده ضدعفونی کننده مناسب باشد:

  • عدم سمیت
  • تآثیر سریع
  • وسیع الطیف بودن
  • تجزیه پذیری بالا و سازگاری در محیط زیست
  • سازگاری با متریال مرسوم در ساخت تجهیزات و ماشین های صنایع غذایی ( عدم ایجاد خوردگی)
  • عدم ایجاد تغییر در بو و طمع و مزه محصول
  • کاهش اتلاف آب و مقرون به صرفه بودن
  • سادگی و تداوم دسترسی

ضدعفونی سطوح در تماس مستقیم با موادغذایی

برای موفقیت در ضدعفونی سطوح در تماس با موادغذایی، پس از شستشو و تمیز کردن، اقدام به تزریق یا استفاده از محلول ضدعفونی کننده می کنند. اگر میزان آلودگی زیاد نباشد احتمالا می توان مرحله پاکسازی و ضدعفونی را به صورت ترکیبی و همزمان انجام داد.
فرایند ضدعفونی در صنایع غذایی به پایه دستورالعمل های CIPو COP انجام می شود. در این دستورالعمل ها محلول ضدعفونی کننده در مخازن CIP قرار داده شده و تزریق و شستشوی خط به صورت اتوماتیک و تحت پایش مستمر واحد کنترل کیفی انجام می شود. زمان تماس و گردش محلول ضدعفونی کننده در دستگاه همواره توسط واحد کنترل کیفی بازرسی می شود و تغییرات لازم اعمال می میگردد.

شناسایی نقاط بحرانی و تاکید و دقت در ضدعفونی انها

برای تشخیص مطابقت و اثربخشی مناسب دستورالعمل های پاکسازی و ضدعفونی با استاندارد های بهداشتی EEC43/93 یاEEC46/92 برای محصولات لبنی ؛ پایش و نظارت مستمر لازم است .

بخصوص عواملی مثل درجه سختی آب پروسس و درجه حرارت آن و میزان بار میکروبی می باید مد نظر قرار گیرد.
حتی کیفیت میکروبی آب شستشوی خط پس از انجام ضدعفونی می بایست در نظر گرفته شود تا ریسک ایاد الودگی های ثانویه به حداقل ممکن برسد. ضمن اینکه طبق استاندارد بهداشتی PREN1672 اروپا، سطوح بیرونی ماشین های تولید نیز می باید قابلیت تمیزشده داشته و به خوبی ضد عفونی شوند.

ثبت اطلاعات آماری حاصل از انواع سیستم های میکروبی، علاوه بر اثر بخشی روش ضدعفونی، اثر بخشی محلول ضدعفونی کننده و مطلوبیت دستوالعمل ضدعفونی و… می تواند نواقص احتمالی عملیات ضدعفونی را بر طرف سازد.
امروزه با دسترسی به روشهای ارزیابی بیولو مینسانس، اثر بخشی ضد عفونی سطوح در تماس با مواد غذایی در کمترین زمان قابل ارزیابی است اما این روش نمی تواند تعداد ارگانیسم ها یا گونه های مختلف پاتوزن هل را نشان دهد.

اهمیت ضدعفونی در تولید آشامیدنیها

ضدعفونی کننده هایی که در صنعت تولید آشامیدنی ها استفاده می شوند، در درجه اول باید به طور موثر به فلور میکروبی موجود در این صنعت عمل کند و از این بابت باید اطمینان پیدا کرد.
در رفرنسهای جهانی این صنعت ؛ ترکیبات ضد عفونی کننده بر پایه پراستیک اسید ؛هیدروژن پر اکساید و اسید های کربونیک هالوژنه به ترتیب پرکاربردترین و مطمعن ترین مواد ضد عفونی کننده هستند.

در آزمایشات مختلف مشخص شده است که اسپور ها نسبت به مخمر ها مقاومت بیشتری در برابر اغلب ضد عفونی کننده ها نشان می دهد لزا دوز مصرفی جهت ضد عفونی علیه اسپورها معمولا بیشتر است و یا زمان تماس طولانی تر برای آنها در نظر گرفته می شود.
لیکن اسپورها در برابر پر استیک اسید مقاومت چندانی در مقایسه با ضد عفونی کننده های دیگر از خود بروز نمی دهد. لذا علاقه مندی روز افزون به کاربرد پراستیک اسید در نوشابه سازی ایجاد شده است چرا که مخمر های تولید کننده اسپور از عوامل آلوده کننده ی رایج این صنعت پر اهمیت است.
همچنین از ترکیب پراستیک اسید با عوامل مرطوب کننده به عنوان ضد عفونی کننده ای موثر در مرحله پرکردن بطری ها به صورت آسپتیک و فاقد مواد نگهدارنده استفاده می شود زیرا این ترکیب اثرات سینر ژیست داشته ضمن داشتن زمان تماس کوتاهش ؛ LOG کاهشی جمعیت بیشتری تولیدی نمایند.

ابزارک متن
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای