رسوب زدایی تجهیزات حرارتی شناورهای دریایی

رسوب زدایی تجهیزات دریایی، در بحث انتقال حرارت بسیار مهم است. رسوب موجود در تجهیزات، اثربخشی انتقال حرارت را کاهش می دهد. این امر به نوبه خود منجر به کاهش راندمان تجهیزات و در عین حال، افزایش مصرف انرژی و هزینه ها می شود. در شستشوی تجهیزات دریایی، رسوب زدا، باید ترکیب مناسبی از اسیدها و مواد شوینده را داشته باشد تا رسوب و سایر ناخالصی ها را به سرعت تمیز کند. در ادامه با معرفی محصول دسکالین شرکت آرال شیمی به عنوان یک رسوبزدا، به بررسی اهمیت اسید شویی تجهیزات دریایی، می پردازیم.

رسوب زدایی تجهیزات دریایی                                                      

رسوب زدایی تجهیزات دریایی:

رسوبات هنگامی تشکیل می شوند که آب سخت و دارای املاح زیاد در سیستم های انتقال حرارت از قبیل: دیگ های بخار، کندانسورها، مبدل های حرارتی، سیستم های خنک کننده و لوله ها وارد شود. رسوبات تشکیل شده با توجه به منشاء آن با یکدیگر متفاوت هستند. عموما رسوبات تشکیل شده در تجهیزات دریایی، از نوع کربنات کلسیم است. علاوه بر سیستم های انتقال حرارت، بدنه کشتی و قایق ها به طور مداوم در معرض عناصر مختلف رسوبی قرار می گیرد. این عناصر باعث ایجاد رسوب می شوند، که بدنه در طول زمان آسیب می بیند و اکسید می شود.


جهت مطالعه بیشتر مقالات زیر را مطالعه بفرمایید:

رسوب زدایی از تجهیزات صنعتی؛ معرفی، روش ها و انواع آن

رسوب زدایی بویلرها یا دیگ های بخار

رسوب زدایی مبدل های حرارتی؛ انواع روش و کاربرد آن ها


اهمیت رسوب زدایی تجهیزات دریایی:

امروزه روش های زیادی برای شستشوی تجهیزات دریایی و از همه مهم تر رسوب زدایی بدنه کشتی استفاده می شود. رسوب زدایی و شستشو بدنه کشتی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا:

 • تمیز کردن بدنه باعث کاهش مصرف سوخت کشتی می شود.
 • هر گونه آسیب مربوط به بدنه به راحتی قابل مشاهده و تعمیر است.
 • هزینه های حذف رسوبات در آینده به حداقل می رسد.
 • از گرمای بیش از حد موتور جلوگیری می شود.
 • محلول رسوبزدا در سیستم گردش می‌کند و تجمع رشد میکروبی، جلبک‌ها، رسوبات چمن و هر رسوبی را که در لوله‌کشی کشتی، باقی مانده است، حل می‌کند.

رسوب زدایی و شستشو تجهیزات دریایی

خنک کاری موتور:

برای خنک کاری موتور کشتی، به طور مستقیم از آب دریا استفاده نمی شود، زیرا آب دریا دارای املاح زیادی است که باعث ایجاد خوردگی تجهیزات دریایی می شود. نمک های معدنی مواد تشکیل دهنده محلول در آب دریا می توانند لایه ایی از رسوب را بر روی تجهیزات، لوله ها و دیگ های بخار ایجاد کند. ضایعات رسوبی روی بدنه، صفحه انتقال حرارت دیگ را تحت تأثیر قرار می دهد. بجای آب دریا، آب شیرین در اطراف موتور به گردش در میاید. که این آب توسط آب دریا خنک میشود. رسوبات ناشی از آب دریا، به طور کلی، موارد زیر را به دنبال دارد:

 • کاهش عملکرد در خنک کاری موتور
 • افزایش میزان سوخت کشتی
 • وارد شدن دود بیشتر به اتمسفر
 • آسیب به تجهیزات

شستشوی تجهیزات دریایی:

رسوب زدایی تجهیزات دریایی را می توان به صورت های مکانیکی، الکترونیکی یا با استفاده از مواد شیمیایی انجام داد.

الف) رسوب زدایی مکانیکی:

بدیهی است که رسوب زدایی مکانیکی زمان زیادی می‌برد، زیرا مستلزم جدا کردن تجهیزات دارای رسوب است. نکته دیگر تعویض واشر و مهر و موم بوده که هزینه های زیادی در بر دارد. علاوه بر این، در رسوب زدایی مکانیکی ممکن است تمامی رسوبات از بین نرود.

ب) رسوب زدایی شیمیایی:

با رسوب زداهای شیمیایی می توانید تجهیزات دریایی را در محل تمیز کنید. حجم کار و زمان خرابی را کاهش دهید. عملیات رسوبزدایی شیمیایی باعث صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد.

یک رسوب زدای شیمیایی در شستشوی تجهیزات دریایی، باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • میزان خوردگی محلول رسوبزدا بر روی تجهیزات: در اسید شویی تجهیزات دریایی، محلول رسوبزدا، علاوه بر حذف رسوب، باید اثرخوردگی پایینی داشته باشد و به مهر و موم یا واشر سیستم آسیب نرساند.
 • به راحتی آبکشی شود: فقط باید به شستشوی سریع با آب نیاز داشته باشد تا محصول خارج شود و هیچ اثری از آن باقی نماند.
 • توانایی در حذف مواد دیگر: یک رسوب زدا همچنین باید، مواد دیگری برای حذف روغن، زنگ زدگی، سیلیس شل شده و سایر مواد نامطلوبی که اغلب با رسوبات مخلوط می شوند، داشته باشد.
 • زمان اثر و میزان اثربخشی محلول رسوبزدا: در کمترین زمان ممکن و با اثر بخشی بالا بتواند، رسوب زدایی تجهیزات دریایی را انجام دهد.

ج) رسوب زدایی الکترونیکی:

رسوب زدایی تجهیزات حرارتی شناورهای دریایی با استفاده از امواج الکترومغناطیس، کمک شایانی به ذخیره انرژی و کاهش آلودگی های زیست محیطی می کند. در این روش، دستگاه رسوبزدای الکترونیکی، بر روی لوله های ورودی به مبدل حرارتی یا سیستم خنک کاری موتور کشتی، نصب می شود. دستگاه نصب شده با ایجاد یک فرکانس مشخص بر روی لوله ها، و تغییر شکل دادن رسوبات هنگام تشکیل، باعث حذف آسان رسوبات در داخل لوله های خنک کاری موتور کشتی می شود.

اسید شویی تجهیزات دریایی:

اکثر پاک کننده های بدنه فایبرگلاس قایق ها و کشتی ها، از اسید اگزالیک، فسفریک یا سیتریک برای از بین بردن لکه ها و رسوبات از سطح زیرین قایق استفاده می کنند. اما گاهی اوقات انباشته شدن رسوبات آنقدر شدید است که به اسید قوی تری نیاز است. هیچ‌کدام از اسیدهای مورد استفاده در اسید شویی تجهیزات دریایی، باعث ایجاد زنگ زدگی روی فولاد ضد زنگ نمی‌شوند.

اسید شویی تجهیزات دریایی، رسوب زدایی تجهیزات دریایی

رایج ترین اسید مورد استفاده در، اسید شویی تجهیزات دریایی، هیدروکلریک اسید است، که با نام اسید موریاتیک نیز شناخته می شود. اسید رقیق شده مستقیما روی رسوبات، لجن، زنگ زدگی ها و… اعمال می شود، به آن زمان داده می شود تا اثر کند و سپس شستشو داده می شود. در جایی که باقیمانده ها مقاوم هستند، ممکن است به مقادیر بالاتری از اسید نیاز باشد یا ممکن است باقیمانده به صورت مکانیکی خراشیده شود.

کلام آخر:

رسوبات تجهیزات دریایی، که بیشتر از نوع کلسیم و منیزیم است، به عنوان عایق بین سطح فلز و آب عمل می کند و باعث افزایش دمای فلز در خنک کاری موتور می شود. رسوب زدایی تجهیزات دریایی، نقش بسزایی در کاهش هزینه ها از جمله مصرف سوخت، نگهداری تجهیزات، شستشو و… دارد. روش های رسوب زدایی از تجهیزات دریایی، همانند سایر دستگاه ها، به شکل های الکترونیکی، مکانیکی و شیمیایی امکان پذیر است. محصول دسکالین شرکت آرال شیمی، یک محلول اسیدی قوی با ترکیباتی ضدخوردنده است. زمان اثر و میزان اثربخشی محلول رسوبزدای دسکالین کوتاه و موثر است و به طور رضایت بخشی برای رسوب زدایی و شستشوی تجهیزات دریایی، استفاده می شود.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مطالبتون خوب بود و معضل تجهيزات دريايى رو بخوبى بيان كرديد، اميدوارم كه توليدات داخلى بتونه به صنعت كشتيرانى و دريايى ما كمك كنه.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز رسوب زدایی تجهیزات حرارتی شناورهای دریایی به طول عمر این تجهیزات بسیار کمک کرده و قابلیت کارکرد آن ها را بالا می برد. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • رافعی پور
  11 آبان 1401 9:45 ق.ظ

  با سلام و عرض ادب. از مطالبتون سپاسگزارم. میخواستم بدونم این محلول برای موتور چدنیCaterpillar، خوردگی ایجاد نمیکنه؟

  پاسخ
  • با سلام به شما دوست عزیز محلول ما حاوی مواد ضدخوردگی برای فلز چدن نیز می باشد. فقط اینکه این عدم خوردگی برای مدت زمان ماند و دوز مشخصی تعریف شده. بدیهی است که اگر مدت زمان ماند یا دوز مصرفی بر روی سطح بیش از حد مجاز باشد، ایجاد خوردگی می کند. لذا باید قبل از استفاده، طریقه مصرف رو با واحد فنی هماهنگ کنید. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • سلام
  درصورتی که تاریخ انقضا محصول تمام شود چگونه و با چه روشی باید امحا کرد؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز، خنثی کردن و رقیق سازی محصولات ما با آب انجام می شود.
   در واقع از این طریق مقدار ماده کاهش داده می شود و بعد وارد فاضلاب شهرک یا فاضلاب های صنعتی می گردد. سپاس از توجه شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست