ضدعفونی خطوط تولید و تصفیه فاضلاب کارخانه تولید روغن نباتی

فاضلاب تولید شده از یک کارخانه روغن های خوراکی معمولا حاوی مخلوط پیچیده ای از ترکیبات آلی، از جمله چربی ها، روغن ها و گریس و همچنین جامدات باقیمانده و احتمالا اثری از مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیند تولید است. این پساب به دلیل تقاضای اکسیژن بیوشیمیایی بالا (BOD) و اکسیژن شیمیایی (COD) که می‌تواند سطوح اکسیژن را در آب‌های دریافت‌کننده کاهش دهد، چالش‌های زیست‌محیطی قابل‌توجهی ایجاد می‌کند و منجر به اثرات نامطلوب بر زندگی آبزیان می‌شود. در این مقاله به معرفی محصولات فوداسیب و اگوسیب جهت گندزدایی خطوط تولید روغن و تصفیه فاضلاب کارخانه روغن نباتی می پردازیم.

لزوم تصفیه فاضلاب کارخانه روغن

 روش‌های تصفیه مؤثر مانند فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی برای حذف آلاینده‌ها و کاهش اثرات زیست‌محیطی قبل از تخلیه یا استفاده مجدد ضروری هستند. اجرای فن‌آوری‌های تصفیه پیشرفته و اقدامات نظارتی دقیق برای اطمینان از مدیریت پایدار پساب حاصل از تولید روغن خوراکی، حفاظت از نگرانی‌های زیست‌محیطی و بهداشت عمومی بسیار مهم است. حصول اطمینان از استانداردهای بهداشتی و ایمنی در خطوط تولید روغن نباتی مستلزم گندزدایی و ضدعفونی کردن دقیق روش‌ها است.

ضدعفونی خطوط تولید و تصفیه فاضلاب کارخانه تولید روغن

تصفیه پساب صنعتی روغن نباتی

در حوزه پایداری محیطی و بهداشت صنعتی، مدیریت پساب تولید روغن نباتی به عنوان یک چالش حیاتی است.تصفیه فاضلاب صنعتی روغن نباتی نیازمند فناوری های پیشرفته و فرآیندهای کارآمد برای کاهش اثرات نامطلوب زیست محیطی آن است.روش‌های مختلفی مانند تصفیه بیولوژیکی، رسوب شیمیایی، و فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته برای حذف آلاینده‌های آلی و آلاینده‌ها از فاضلاب، تضمین انطباق با مقررات زیست‌محیطی و حفاظت از اکوسیستم استفاده می‌شود.


همچنین بخوانید:

آب و فاضلاب را ضدعفونی کنیم

فاضلاب صنایع کاغذسازی | بررسی پساب و نحوه تصفیه


روش های تصفیه پساب روغن نباتی (فاضلاب کارخانه روغن)

تصفیه پساب حاوی روغن‌های گیاهی می‌تواند به عنوان یک چالش مهم در موارد مختلفی از جمله صنایع غذایی، کارخانجات پردازش مواد غذایی، و صنایع شیمیایی مطرح شود. در اینجا چندین روش تصفیه معمول فاضلاب کارخانه روغن برای حذف یا کاهش مقدار روغن‌های گیاهی از پساب ذکر شده است:

  • جداسازی فیزیکی و گریز از چربی:

در این روش، روغن‌های گیاهی از پساب با استفاده از فرایندهایی مانند گریز از چربی جدا می‌شوند. این فرایند معمولاً با استفاده از فیلترهای مخصوص یا سایر دستگاه‌های جداسازی انجام می‌شود.

  • استخراج حلال:

در این روش، حلال‌هایی مانند اتانول یا استات اتیل استفاده می‌شود تا روغن‌های گیاهی از پساب جدا شوند. سپس این حلال با فرآیند‌های جداگانه بازیافت می‌شود.

  • فرایندهای شیمیایی تصفیه فاضلاب کارخانه روغن:

مواد شیمیایی مانند کربنات‌ها، پلیمرها، یا کاتالیزورها می‌توانند برای کمک به افزایش جذب و جدا سازی روغن‌های گیاهی از پساب استفاده شوند.

  • استفاده از تکنولوژی‌های تصفیه پیشرفته فاضلاب کارخانه روغن:

مانند استفاده از فرایندهای ممبرانی، فرایندهای اسپری-سرچین، استفاده از جاذب‌ها و رزین‌های ویژه و غیره.

  • بیولوژیکی:

استفاده از میکروب‌ها و سایر آلی‌ها برای تجزیه و تصفیه روغن‌های گیاهی در پساب. فرایندهایی مانند بیوفیلتراسیون و استفاده از بیوکاتالیزورها برای تصفیه پساب می‌توانند مفید باشند.

گندزدایی خطوط تولید روغن و ضدعفونی خطوط CIP COP

حفظ یک محیط استریل در طول خط تولید برای جلوگیری از آلودگی میکروبی و تضمین کیفیت محصول و ایمنی مصرف کننده ضروری است. پروتکل‌های ضدعفونی مؤثر، از جمله استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها، تابش اشعه ماوراء بنفش، و درمان ازن، برای ریشه‌کن کردن پاتوژن‌ها و میکروارگانیسم‌هایی که ممکن است یکپارچگی فرآیند تولید روغن نباتی را به خطر بیندازند، اجرا می‌شوند. پروتکل های ضدعفونی خط تولید روغن نباتی برای هدف قرار دادن مناطق خاصی که مستعد رشد میکروبی و آلودگی هستند، از جمله مخازن ذخیره سازی، خطوط لوله و تجهیزات پردازش طراحی شده اند.

تصفیه فاضلاب کارخانه روغن

دستگاه های تصفیه فاضلاب کارخانه روغن

دستگاه‌های تصفیه فاضلاب کارخانه روغن یک نیاز اساسی در صنایعی هستند. این دستگاه‌ها طراحی شده‌اند تا به صورت مؤثر و کارآمد از فاضلاب حاصل از فرآیند تولید روغن‌های گیاهی پاکسازی کنند و از تأثیرات آن در محیط زیست و آب‌های زیرزمینی جلوگیری کنند. دستگاه‌های تصفیه فاضلاب روغن می‌توانند شامل فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی باشند که هدف آن‌ها تبدیل فاضلاب آلوده به یک حالتی است که می‌تواند به طور ایمن تخلیه شود یا مجدداً استفاده شود. در این دستگاه‌ها، فرآیندهای شیمیایی مانند ترسیب، اکسیداسیون و نیز فرآیندهای بیولوژیکی مانند تصفیه باکتریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فرآیند ترسیب فاضلاب چیست؟

ترسیب فاضلاب به فرایندی اشاره دارد که در آن ذرات جامد، مواد آلی، و مواد معدنی از جریان فاضلاب جدا می‌شوند و در کف یا دیواره‌های لوله‌ها به وجود می‌آیند. این فرایند در سیستم‌های فاضلاب و تصفیه‌خانه‌ها اتفاق می‌افتد. ترسیب فاضلاب ممکن است به صورت طبیعی در فاضلاب‌های سطحی یا سیستم‌های فاضلاب شهری رخ دهد. این فرایند معمولاً به وسیله ایجاد شرایطی که سرعت جریان آب در فاضلاب کاهش یابد و یا با تغییر در pH یا دما، مواد جامد در فاضلاب کوچکترین ذرات را به خود می‌کشد، اتفاق می‌افتد. موادی که در فرایند ترسیب فاضلاب تشکیل می‌شوند می‌توانند شامل رسوبات آلی مثل رست‌ها، گیاهان، باکتری‌ها و مواد غیر آلی مثل شن و ماسه باشند. این فرایند مهم در پاکسازی و تصفیه فاضلاب است زیرا به جدا کردن ذرات جامد از آب کمک می‌کند و کیفیت آب را بهبود می‌بخشد.

کلام آخر:

استفاده از استراتژی های ضدعفونی قوی جهت گندزدایی خطوط تولید روغن، نه تنها خطر تکثیر میکروبی را به حداقل می رساند، بلکه ماندگاری و کیفیت محصولات نهایی روغن نباتی را نیز افزایش می دهد. شرکت آرال شیمی در این خصوص یک پکیج کاملی را ارائه می دهد. محصول شوینده قلیایی بدون کف مخصوص شستشو و چربی زدایی خطوط CIP تولید روغن است که کلیه چربی ها رو از خطوط می زداید. شوینده قلیایی با کف ملایم و کف فراوان نیز می تواند برای شستشو COP به کار رود. روش های ضدعفونی شامل استفاده از عوامل ضدمیکروبی برای از بین بردن آلودگی های باقی مانده و بیوفیلم های میکروبی است. این کار توسط محصول فودگرید فوداسیب صورت می گیرد. در نهایت، محصول اگوسیب در تصفیه فاضلاب کارخانه روغن نباتی و کاهشBOD COD بار میکروبی فاضلاب به کار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید