۳ اردیبهشت, ۱۳۹۸

ضدعفونی مخازن آب پلاستیکی یا آهنی

ضد عفونی یا گندزدایی مخزن آب غیر شرب پلی اتیلن  یا آهنی گالوانیزه با استفاده ازضد عفونی کننده سطح بالا و ارگانیک اکسیدین (پراستیک اسید)  وآب ژاول ( وایتکس خانگی ) و مقایسه آنها

حالت اول: به داخل مخزن آب دسترسی کافی وجود ندارد

  • به کمک سیستم لوله کشی بای پس موقتا مخزن ذخیره را از مدار خارج کرده و مستقیم از آب شهر استفاده نمایید.
  • به ازای هر ده لیتر آب، ۵ قطره و یا به ازای هر ۱۰۰ لیتر آب، یک قاشق چایخوری از محلول آب ژاول با کلر ۵ درصد و یا همان وایتکس ( سفید کننده حاوی هیپوکلرید سدیم موجود در بازار محصولات خانگی ) را داخل مخرن بریزید.
  • در آن را ببندید و برای مدت ۱۲ ساعت مخزن را به حال خود بگذارید و سپس آب آن را کامل تخلیه و نموده و مجددا مخزن را با آب تمیز دوباره پر نمایید. این کار را می توانید به دفعات در سال انجام دهید . ملاحضه می فرمایید که استفاده از وایتکس که یک ضد عفونی کننده کاملا شیمیایی است، مدت زمان انجام کار و هزینه نسبتا زیادی در بر دارد. علاوه بر اینکه این ضد عفونی کننده دربرابر همه پاتوژنها کارایی ندارد .

اکسیدین (پراستیک اسید) تولیدی آرال شیمی گلستان ویژه ضد عفونی آب و فاضلاب، بعنوان یک ضدعفونی کننده سطح بالا (high level) و کاملا بی خطر و بدون باقیمانده شیمیایی مضر برای انسان و دام و محیط زیست است. ضمن اینکه اکسیدین به سادگی و با قیمتی مناسب دردسترس شما قراردارد.

برای ضد عفونی یا گند زدایی مخازن دخیره آب جهت مصارف غیر از شرب انسان برای بار اول که از این ضد عفونی کننده سطح بالا استفاده میفرمایید، به میزان ۵۰۰ پی پی ام یا ۵۰۰ میلی گرم در لیتر یعنی حدود ۳ کیلو و ۳۵۰ گرم از محلول اکسیدین را در ۱۰۰۰ لیتر آب مخزن بریزید. فقط ۱۰ دقیقه زمان تماس این محلول با آب مخزن برای انجام عمل ضدعفونی کافیست اما اگر زمان بیشتری مثلا نیم تا یک ساعت زمان ماند بدهید به صورتی که زمان مناسب تماس تامین شود ، می توانید غلظت محلول بکار رفته را کمتر و صرفه جویی بیشتری بفرمایید.

پس از ضد عفونی قوی اولیه و برای نگه داشتن مناسب  اثر این ضد عفونی کننده در مخزن و پیشگیری از آلودگیهای ثانویه  می توانید با تزریق دوزهای خیلی کم اکسیدین مثلا ۱۰۰ پی پی ام یعنی ۶۷۵ گرم اکسیدین در ۱۰۰۰ لیتر را به صورت هفتگی استفاده بفرمایید .

ملاحظه کارایی اکسیدین در برابر ضد عفونی کننده های دیگراز قبیل آب ژاول یا همان وایتکس ، و مقایسه هزینه های هزینه آنها با یکدیگر نشان دهنده برتری همه جانبه اکسیدین در برابر سایر ضد عفونی کننده های مورد مصرف در این رشته از صنعت است .

حالت دوم: به داخل مخزن آب دسترسی دارید

در این حال نظافت و شستشوی مخزن آب بهتر انجام می شود.
برای انجام این کار شما نیاز به وایتکس، سیم ظرفشویی، اسکاچ، برس نظافت مناسب و پمپ کارواش خانگی دارید.

  • مخزن را از آب خالی کنید سعی کنید حین تخلیه با ایجاد تلاطم رسوبات داخل مخزن را تا حد امکان تخلیه کنید.
  • سپس دیواره های داخلی را با اسکاچ یا سیم ظرفشویی و یا برس نظافت بشویید. دریچه اکثر مخارن اجازه می دهند نفر داخل مخزن شود.
  • در ادامه پس از ساییدن دیواره های داخلی مخزن آنها را با فشار آب کارواش بشویید و بعد از آن ترکیبی از وایتکس و آب به نسبت یک قاشق چایخوری وایتکس در ۳٫۵ لیتر آب درست کنید. (وایتکس با کلر ۵ درصد)
  • داخل مخزن را با این ترکیب با برس نظافت آغشته کرده و برای ۲ ساعت به همان حال بگذارید.
  • بعد از ۲ ساعت داخل مخزن را به طور کامل با فشار آب کارواش بشویید و سپس آن را کاملا تخلیه کنید. مخزن را با آب تمیز دوباره پر کنید.

نکته مهم: در فرآیند شستن مخازن بزرگ که می بایست نفر داخل مخزن شود به دلیل استفاده از وایتکس و گاز کلر موجود در آن تحت هیچ شرایطی نباید درب مخزن بسته باشد و از ورود و خروج هوا به داخل مخزن اطمینان حاصل نمایید.

این عمل را می توانید  با استفاده از اکسیدین  تولیدی آرال شیمی گلستان با کمترین هزینه و بدون متحمل شده این زحمات به نحوی کاملا موثر و بی خطر انجام دهید .مقادیر مربوط به میزان رقیق سازی در حالت اول تقدیم شده است .

درصورتیکه قبل از ضد عفونی با محلول ضد عفونی کننده و پس از انجام عملیات ضد عفونی مخزن بتوانید تست های میکروبی ساده را انجام دهید، ملاحظه می فرمایید که با مقادیر کمی از اکسیدین می توانید ضد عفونی بسیار موثری در برابر اغلب پاتوژنهای آب که با استانداردهای سازمان بهداشت جهانی کاملا مطابقت داشته باشد را برنامه ریزی بفرماییدو با هزینه هایی بسیار کمتر از اغلب ضد عفونی کننده های مرسوم همچون کلر و آب ژاول ،از نعمت بهداشتی بودن آب برخوردار گردید .

ابزارک متن
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای
سبدخرید