نقش اسیدی فایرها در تغذیه دام و طیور

اسیدی فایر در خوراک طیور به منظور کاهش اسیدیته دستگاه گوارش و سیتوپلاسم میکروبی و در نتیجه مانع رشد میکرو فلور روده‌ای بیماری‌زا هستند. این مهار اسید فایر، باعث کاهش میکرو فلور رقابتی برای مواد مغذی میزبان می شود و منجر به رشد و عملکرد بهتر مرغ می شود. مهم است که پرندگان طیور pH معده پایینی داشته باشند تا بتوانند آنزیم هایی را که برای هضم پروتئین حیاتی هستند فعال کنند. این pH پایین همچنین عوامل بیماری زا را مهار می کند. با استفاده از اسیدی فایرها باعث رشد خوراک و سیستم گوارش و تکثیر موجودات بیماری زا می شود که بهره وری را به شدت افزایش می دهد. در این مقاله، درباره نقش نقش اسیدی فایر در جیره طیور پرداخته خواهد شد.

اسیدی فایر چیست؟

اسید فایرها که معمولاً برای کاهش اسیدیته خوراک به کار می‌روند، جزء طبیعی چندین خوراک را تشکیل می‌دهند و در طی متابولیسم در حیوانات تولید می‌شوند. از آنجایی که به دلیل اثرات دفاعی خود در برابر باکتری ها، قارچ ها یا کپک ها شناخته شده اند، به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در خوراک برای مقابله با چنین پاتوژن هایی در صنعت خوراک استفاده می شوند. علاوه بر اثرات بهداشتی و کاهش مصرف پاتوژن، نقش آنها در هضم غذا، قابلیت هضم مواد مغذی، یوبیوز در فلور روده، اثرات بهبود سلامت و عملکرد نیز در تحقیقات متعدد روشن شده است.

اسیدی فایرها در خوراک طیور

 


پیشنهاد میکنیم قبل از ادامه مطلب، مقالات مرتبط زیر را مطالعه نمایید:

نقش اسیدهای آمینه در تغذیه طیور


ساختار شیمیایی اسیدی فایرها

به طور کلی، ویژگی‌های اسیدی اسیدی فایر در خوراک دام  و طیور به گروه عاملی کربوکسیل، COOH اسیدهای آلی، از جمله اسیدهای چرب و آمینه نسبت داده می‌شود. آنها شامل اسیدهای مونو کربوکسیلیک ساده (اسیدهای فرمیک، استیک، پروپیونیک و بوتیریک) یا اسیدهای کربوکسیلیک با گروه هیدروکسیل (اسیدهای لاکتیک، مالیک، تارتاریک و سیتریک) یا اسیدهای کربوکسیلیک با زنجیره کوتاه حاوی پیوندهای دوگانه (اسیدهای فوماریک و سوربیک) هستند. عملکرد اسیدهای آلی زنجیره کوتاه (C1-C7)  فعالیت ضد میکروبی خاصی دارند.

مزایای استفاده از اسیدی فایر ها

اسیدی فایر خوراک دام و طیور مزایای فراوانی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است.

  • خورندگی کمتر
  • کاملا زیست تخریب پذیر
  • بوی کمتر تند اسیدها
  • بدون مقاومت
  • کاربر پسند
  • بدون زمان برداشت
  • مانع از رشد فلور میکروبی پاتوژن در روده می شود.
  • جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها است.
  • استفاده از اسید های آلی درخوراک طیور به عنوان ماده ضدمیکروبی
  • استفاده از اسید آلی در طیور برای بهبود قابلیت هضم مواد مغذی

اسیدی فایرها چگونه عمل می کنند؟

استفاده از اسید آلی در جیره طیور برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش توصیه می شود. به بیان دیگر، اسید فایرها، pH خوراک و دستگاه گوارش و سیتوپلاسم میکروبی را کاهش داده و اثرات مهمی بر روی کاهش رشد باکتری ها دارد.

نحوه عملکرد اسیدی فایرهای خوراک طیور بر روی باکتریها و تاثیر بر کاهش رشد آنها

 اما باید دید که نحوه عملکرد اسیدی فایرها بر روی باکتریها و تاثیر بر کاهش رشد آنها چگونه است؟

اسیدی فایر در خوراک طیور از رشد باکتری‌های بیماری‌زا جلوگیری می‌کنند و رقابت میکروبی برای مواد مغذی میزبان را با تأثیر بر PH کاهش می‌دهند. تکثیر اکثر باکتری های حساس به pH (مانند ای کلای، سالمونلا، ..) و کمتر از pH 5 به حداقل می رسد. در حالی که باکتری های مقاوم به اسید زنده تجزیه نشده که چربی دوست تر است، آزادانه در سراسر غشای نیمه تراوا سلول باکتری به داخل سیتوپلاسم با pH خنثی نفوذ می کند. پس از آن پروتون ها (H+) تجزیه و آزاد می شود و در نتیجه pH در داخل سلول کاهش می یابد. در نتیجه، واکنش‌های آنزیمی انتقال سیگنال گلیکولیز و انتقال مواد مغذی میکروب‌ها مختل و باعث کاهش انرژی در تلاش برای متعادل کردن pH در حد نرمال می‌شود. آنیون های به دام افتاده اسید نیز برای متابولیت های سلولی سمی می شوند و غشاهای باکتریایی را مختل می کنند.

کلام آخر

یافته‌های پژوهش‌های مختلف علمی در مورد اسیدی فایر خوراک دام و طیور نشان می‌دهد که اسیدهای آلی و نمک‌های آنها جایگزین مؤثری برای محرک‌های رشد آنتی‌بیوتیکی در تغذیه دام هستند. اسیدی فایرها در تغذیه دام، گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای افزایش عملکرد هستند و اثرات خود را از طریق خوراک، روده و متابولیسم حیوانات اعمال می‌کنند. محصول داموسیب شرکت آرال شیمی بر پایه پراستیک اسید، یک ضدعفونی کننده صنعتی ارگانیک با درجه غذایی است. از این محلول می توان به عنوان اسیدی فایر در خوراک طیور استفاده کرد. محلول داموسیب، فودگرید و بی خطر بوده و نه تنها خاصیت ضدعفونی بالایی در گندزدایی ظروف آبخوری، دانخوری، سالن ها و تجهیزات طیور دارد، بلکه نقش موثری به عنوان اسید فایر بازی می کند.

بروزرسانی شده در شهریور 1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید