نقش اسیدهای آمینه در تغذیه طیور

هم گوشت مرغ و هم تخم مرغ، پروتئین حیوانی با کیفیت بالا (حاوی مقادیر کافی و نسبت های مناسب اسیدهای آمینه) را برای مصرف انسان فراهم می کنند و بنابراین نقش مهمی در رشد، نمو و سلامت همه افراد دارند. به دلیل مزایای اقتصادی، زیست محیطی و رفاهی پرندگان، علاقه قابل توجهی به توسعه جیره های کم پروتئین همراه با اسیدهای آمینه مکمل برای جوجه های گوشتی وجود دارد. نقش اسید آمینه در تغذیه دام و طیور ضروری است. برای جلوگیری از به خطر انداختن سیستم ایمنی، ممکن است لازم باشد که نیازهای روده ای برخی از آمینو اسید در خوراک طیور بالاتر از حد توصیه شده، تنظیم شود. این مقاله به بررسی  اسیدهای آمینه ضروری طیور می پردازد.

آمینو اسید چیست؟

آمینو اسیدها واحدهای عملکردی و ساختاری پروتئین هستند که از نظر تغذیه به دو گروه طبقه بندی می شوند: اسیدهای آمینه غیر ضروری (در بدن سنتز می شوند) و اسیدهای آمینه ضروری (نمی توانند به اندازه کافی سریع سنتز شوند تا نیاز متابولیک را برآورده کنند). نقش اسید آمینه در تغذیه و فیزیولوژی بدن حیاتی است. پس از جذب، اسیدهای آمینه جمع شده و متابولیزه می شوند تا پروتئین هایی را تشکیل دهند که برای ساختن بافت های مختلف بدن استفاده می شود.

ساختار آمینواسید

اهمیت آمینو اسید در حیوانات

اسیدهای آمینه بلوک های سازنده پروتئین ها و پلی پپتیدها هستند که جزء اصلی ماهیچه ها و بافت های حیوانات هستند. اسیدهای آمینه نیز جزء مهمی در برخی مایعات مانند شیر تشکیل می دهند. اسیدهای آمینه علاوه بر بلوک های سازنده پروتئین های بدن، نقش مهمی در فرآیندهای مختلف بیوشیمیایی و متابولیکی در سلول های حیوانات دارند. بنابراین، از رشد تا تولید و تولید مثل، نقش اسید آمینه در تغذیه و بهره‌وری حیوانات مزرعه حائز اهمیت است و می‌تواند به میزان قابل توجهی در سودآوری مزرعه کمک کند.

اثرات کمبود اسیدهای آمینه

هم در حیوانات جوان و هم در حیوانات بالغ، کمبود اسید آمینه باعث کاهش وزن بدن و کاهش کلی رشد عضلانی می شود. برای حیوانات جوانتر، این می تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد، از جمله کاهش نرخ رشد، زمان طولانی برای رسیدن به بلوغ و کاهش اندازه در بلوغ.

نقش اسید آمینه در تغذیه طیور

 • مکمل اسید آمینه مصنوعی این پتانسیل را دارد که تعادل کلی اسید آمینه را تقویت کرده و سطح پروتئین خام در جیره طیور را کاهش دهد.
 • ارائه رژیم غذایی سرشار از پروتئین و انرژی به پولک‌ها در مرحله رشد و تخم‌گذاری تأثیر مثبتی بر وزن زرده تخم‌مرغ دارد.
 • یک نقش اسید آمینه در تغذیه طیور، کاهش از دست دادن نیتروژن در طول متابولیسم پروتئین است که منجر به دفع کم آمونیاک در محیط شده و عملکرد رشد پرندگان را بهبود می بخشد. همچنین، میزان آمینو اسید در خوراک طیور باید متعادل باشد تا از اتلاف انرژی که می تواند به سنتز چربی منحرف شود، جلوگیری شود.

نقش اسیدهای آمینه ضروری، آمینو اسید در خوراک

 • مکمل‌های غذایی حاوی اسید آمینه کلات به کاهش سطح پروتئین شوک حرارتی 70 در گردش خون و روده (HSP70) و بیان ژن سیتوکین پیش‌التهابی در جوجه‌های گوشتی تحت استرس گرما کمک می کند. مواد معدنی کمیاب کلات اسید آمینه در رژیم غذایی می توانند با کاهش اثر استرس گرمایی، سلامت روده را بهبود بخشند.
 • متابولیسم اسیدهای آمینه تحت تأثیر وضعیت سلامت پرندگان قرار می گیرد. بیماری هایی مانند انتریت نکروز بر هضم، جذب و متابولیسم اسیدهای آمینه تأثیر می گذارد.
 • مکمل اسید آمینه به تولید اسید بوتیریک سکوم و کل اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه کمک می کند و از رشد، توسعه، راندمان تبدیل خوراک و بهبود ایمنی حمایت می کند.

نقش اسید آمینه در گوارش طیور

 • قابلیت هضم اسیدهای آمینه نیز در سلامت و بیماری و با تغییر ترکیب مواد مغذی جیره تحت تأثیر قرار می گیرد. رژیم‌های حاوی 90 درصد آرژنین در مقایسه با لیزین و متیونین بالا در به حداقل رساندن استرس اکسیداتیو، تعدیل پارامترهای متابولیک و تأثیرگذاری بر شاخص‌های یکپارچگی سد روده در بوقلمون‌های مبتلا به آنتریت نکروزه مفید هستند.

انواع اسیدهای آمینه

ده آمینو اسید طبقه بندی شده به عنوان اسیدهای آمینه ضروری (لیزین، متیونین، تریپتوفان، ترئونین، آرژنین، ایزولوسین، لوسین، هیستیدین، فنیل آلانین و والین) باید در رژیم غذایی برای حداکثر کارایی ارائه شود. از بین این اسیدهای آمینه ضروری، دو اسید آمینه لیزین و متیونین برای جوجه های گوشتی، محدود کننده هستند. ترئونین، سومین اسید آمینه محدود کننده است. گلیسین برای پرندگان جوان ضروری است. گلیسین و سرین نیز، آمینو اسید در خوراک طیور از نوع محدودکننده هستند. سیستئین و تیروزین به عنوان اسیدهای آمینه غیرضروری یا نیمه ضروری شناخته می شوند زیرا می توانند به ترتیب از متیونین و فنیل آلانین سنتز شوند.


مقالات زیر جهت مطالعه بیشتر ارائه می گردد:

اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور

نقش اسیدی فایر در تغذیه دام و طیور

اسید آمینه برای اسب


 مهمترین آمینو اسید در خوراک  طیور در زیر ذکر شده است:

 • گلوتامین
 • آرژنین
 • سیستئین
 • ترئونین
 • متیونین

نقش اسید آمینه در سیستم ایمنی طیور

وضعیت سلامت پرندگان به طور مستقیم با سیستم ایمنی آنها مرتبط است، در حالی که پرندگان با سیستم ایمنی کافی رشد بهتری دارند. اکثر اسیدهای آمینه ضروری به عنوان منابع حیاتی برای تولید سیتوکین و عملکرد سیستم ایمنی تلقی می شوند. بنابراین، تقاضا برای اسیدهای آمینه ضروری احتمالا در حضور استرس ایمنی یا التهاب افزایش می یابد.

آمینو اسید در خوراک جوجه ها، اسیدهای آمینه ضروری

 • اسیدهای آمینه با تولید آنتی بادی در حیوانات مرتبط است. تامین کافی آمینو اسید در خوراک طیور برای حفظ صلاحیت ایمنی طبیعی و محافظت از میزبان در برابر برخی بیماری ها در همه گونه ها مورد نیاز است.
 • در صورت دریافت آمینو اسیدها در خوراک طیور، توسعه عملکرد ایمنی در طیور ارتقا می یابد. پرندگان در سطوح بالاتر ترئونین و متیونین جیره با بهبود سیستم ایمنی عملکرد بهتری دارند.
 • ترئونین به عنوان یک اسید آمینه پروتئین زا عمل می کند و همچنین بخشی از ایمونوگلوبولین ها است. افزایش غلظت ترئونین در رژیم غذایی ممکن است باعث رشد اندام های ایمنی شود، سنتز آنتی بادی را تشویق کند و استرس ایمنی ناشی از ویروس نیوکاسل (ND) یا چالش اشریشیا کلی را کاهش دهد.
 • متیونین چهار نقش اصلی مرتبط با پاسخ های سیستم ایمنی را به طور مستقیم یا غیرمستقیم ایفا می کند:
  1) مشارکت در سنتز پروتئین
  2) به عنوان یک پیش ساز گلوتاتیون
  3) برای سنتز پلی آمین ها (اسپرمین و اسپرمیدین) که در هسته و رویدادهای تقسیم سلولی شرکت می کنند، لازم است.
  4) مهم ترین دهنده گروه متیل برای واکنش های متیلاسیون DNA و سایر مولکول ها است. افزودن متیونین، سیستئین و آرژنین در رژیم غذایی باعث افزایش سطح BWG و IGF-I پلاسما در جوجه های جوان شد.

کلام آخر:

پروتئین جزء ضروری تمام بافت های بدن حیوان است و تأثیر عمده ای بر عملکرد رشد طیور دارد. درک صحیح نقش اسید آمینه در تغذیه طیور، این امکان را برای فرمول‌ساز فراهم می‌کند تا حداقل سطوح پروتئین خام را با نیاز به اسیدهای آمینه ضروری بهینه کند. تغذیه با جیره های با تراکم اسید آمینه بالا، تبدیل خوراک را بهبود می بخشد و افزایش وزن و عملکرد گوشت سینه جوجه های گوشتی را افزایش می دهد. همچنین وجود آمینو اسید در خوراک طیور، موجب بهبود گوارش و افزایش سیستم ایمنی آن ها می شود.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سید مهدی اباذری
  7 آبان 1401 9:12 ق.ظ

  اسید آمینه دارویی بهتره یا خوراکی(موجود در خوراک طیور)؟دوز مصرفی و دوره درمان داره؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز دارویی بهتر خواهد بود که البته به این بستگی دارد که جهت درمان استفاده شود یا تنها جهت تقویت مصرف می گردد بنابراین بهتر است میزان دوز مصرفی و طول دوره مصرف آن طبق نظر و تشخیص دامپزشک انجام می گردد. سپاس از توجه شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید