تاثیر اسید آمینه برای اسب

ورزش اسب دوانی قرن ها مورد علاقه دوستداران اسب و علاقه مندان به این ورزش بوده است. اسب های مسابقه برای تاختن و به نمایش گذاشتن خود، باید به اندازه کافی ورزیده شوند. به همین دلیل تغذیه اسب در زمان های قبل و بعد از مسابقات از اهمیت بالایی برخوردار است. اسب های مسابقه از نظر نیازمندی های تغذیه ایی، با یکدیگر متفاوت هستند. در کنار ویتامین ها و مواد معدنی، وجود اسید آمینه برای اسب، از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به نیاز اسب، در کنار سایر مواد مغذی لازم، اسید آمینه در تغذیه اسب و جیره غذایی او گنجانده می شود. در این مقاله نخست به تغذیه اسب های مسابقه پرداخته شده است و سپس مکمل های موردنیاز از جمله آمینو اسید در غذای اسب معرفی خواهند شد.

آمینو اسید برای اسب

 در مقاله پیشین به تعریف اسیدآمینه ها و انواع آن پرداخته شد. آمینو اسیدها، بلوک های سازنده پروتئین هستند و بیش از 70 درصد از بدن اسب را تشکیل می دهند. از بیست نوع اسید آمینه در تغذیه اسب استفاده می شود. اسب ها برای حفظ بدن خود به اسیدهای آمینه در رژیم غذایی خود نیاز دارند.

اسید آمینه برای اسب

لزوم اسیدهای آمینه برای اسب

به طور معمول، نیاز به اسید آمینه در حیوانات بر اساس شاخص‌های مختلفی مانند ترکیب اسیدهای آمینه در بافت‌های بدن، سرعت رشد، سطوح خونی متابولیت‌های خاص مرتبط با متابولیسم پروتئین، تعادل نیتروژن در بدن یا متابولیسم اسید آمینه ایزوتوپی تخمین زده می‌شود. این رویکردها مزایا و محدودیت های خاص خود را دارند. بنابراین، درک اصول این روش ها و همچنین متابولیسم پروتئین در اسب برای انتخاب روش مناسب برای یک موقعیت خاص و در نتیجه ارزیابی نیازهای اسید آمینه دقیق ضروری است.


جهت مطالعه بیشتر:

نقش اسیدهای آمینه در تغذیه طیور

نقش اسیدی فایر در خوراک دام و طیور

اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور


چرا آمینو اسید در غذای اسب مهم است؟

آمینو اسید در غذای اسب یکی از مهم ترین قطعات پازل در رژیم غذایی او می باشد. زیرا برای ساختن تمام پروتئین در بدن استفاده می شود. اسب ها برای ساختن پروتئین های بدن خود به 20 اسید آمینه نیاز دارند. اسب ها برای رسیدن به سنتز پروتئین باید اسید آمینه های ضروری را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنند تا بتوانند رشد کنند و استخوان و ماهیچه را ترمیم کنند. به منظور تامین سوخت، ترمیم و بازیابی ماهیچه ها، هر 10 اسید آمینه ضروری در تغذیه اسب  باید به صورت روزانه در غذای آنها قرار گیرد.

مهم ترین اسید آمینه های ضروری برای اسب:

در اینجا 10 اسید آمینه ضروری مورد نیاز اسب آورده شده است:

  • آرژنین
  • هیستیدین
  • ایزولوسین
  • لوسین
  • لیزین
  • متیونین
  • فنیل آلانین
  • ترئونین
  • تریپتوفان
  • والین

برای اسب ها، سه اسید آمینه لیزین، متیونین و ترئونین، محدود کننده هستند. اگر این سه در سطوح کافی تامین نشوند، اسب نمی تواند به طور موثر از سایر اسید آمینه های ضروری استفاده کند. همچنین مهم تر از آن، اسب می تواند آمینو اسیدهایی را که به طور معمول از رژیم غذایی خود تولید می کند، سنتز کند.

مکمل اسید آمینه اسب

افزودن مکمل‌های اسید آمینه اسب به جیره غذایی، می‌تواند به نیازهای اسید آمینه کمک کند. مکمل های غذای اسب به گونه ای فرموله شده اند که بر حسب نیاز، اسید آمینه برای اسب را تامین می کنند. مواردی که مکمل‌ها بر روی آنها تمرکز می‌کنند شامل نیازهای اسید آمینه ضروری، سم، حمایت از عضلات، متعادل کردن جیره، تمرین، کار سنگین، عملکرد بالا، مدیریت وزن و رشد است.

نقش متیونین در تغذیه اسب

متیونین نه تنها به عنوان یک ماده تشکیل دهنده پروتئین بدن عمل می کند، بلکه در تقویت دستگاه گوارش و عملکرد رشد نیز نقش دارد. متیونین در اسب می تواند به حمایت از سم ها و مفاصل سالم و پاسخگویی به نیازهای سنتز پروتئین در بدن کمک کند. اسب هایی که مشکلات سم مانند ترک خوردن یا خرد شدن را دارند، از اسید آمینه متیونین در رژیم غذایی بهره مند می شوند.

طریقه مصرف آمینو اسید در غذای اسب

افزودن بیش از حد لیزین، متیونین و ترئونین ممکن است اثرات منفی در برخی از اسب ها داشته باشد. اسیدهای آمینه اضافی تجزیه شده و از طریق ادرار و مدفوع دفع می شود. این یک فرآیند انرژی زاست و می تواند بر کبد و کلیه تأثیر بگذارد. کنجاله سویا معمولا به رژیم غذایی اسب اضافه می شود زیرا به راحتی در دسترس است و سطوح بالایی از آمینو اسید در غذای اسب را فراهم می کند.

اسید آمینه در تغذیه اسب

مواد معدنی در خوراک اسب

اسب ها برای حفظ زندگی به مواد معدنی نیاز دارند، مواد معدنی در خوراک اسب اغلب بر جذب، متابولیسم و ​​دفع سایر مواد معدنی و همچنین سایر مواد مغذی تأثیر می گذارند. مواد معدنی در خوراک اسب نقش مهمی در حمایت از ساختار بافت، واکنش‌های آنزیمی، متابولیسم انرژی و حفظ تعادل الکترولیت دارند. تغذیه مناسب مواد معدنی برای داشتن یک اسب سالم حیاتی است. مواد معدنی که در بیشترین مقدار مورد نیاز اسب ها هستند، ماکرو معدنی نامیده می شوند. اینها عبارتند از کلسیم، فسفر، منیزیم، پتاسیم، سدیم کلرید، روی، مس، آهن، سلنیوم، منگنز، کبالت و ید از مهمترین مواد معدنی درخوراک اسب هستند.

خوراک اسب های مسابقه ایی

اسب های مسابقه امروزی نیازمند میزانی از انرژی هستند که تنها با علوفه قابل تامین نیست. وجود پروتئین ها در جیره اسب های مسابقه از اهمیت بالایی برخوردار است. اسب برای تشکیل بافت ماهیچه به مقادیر کافی از تمام اسید آمینه های ضروری نیاز دارد. اسیدهای آمینه متیونین، لیزین و ترئونین اغلب در رژیم غذایی اسب ناکافی هستند. فقدان آنها می تواند منجر به کندی رشد عضلات شود. آنها همچنین به عنوان اسیدهای آمینه محدود کننده نامیده می شوند، زیرا آنها به طور موقت رشد عضلانی را محدود می کنند. برای جلوگیری از اثر مهاری یک منبع محدود در طول تمرینات قدرتی، آمینو اسید در غذای اسب توصیه می شود. یک مکمل اسید آمینه که مستقیما قبل یا بعد از تمرین به اسب داده می شود، بیشترین تاثیر ممکن را به همراه خواهد داشت. سپس اسب می تواند زمانی که برای بازسازی و سازگاری ماهیچه ها به اسیدهای آمینه نیاز دارد، بعد از تمرین بدنی از  آن ها بهره مند شود.

آمینو اسید در غذای اسب های مسابقه ای، آمینو اسید برای اسب

کلام آخر:

تهیه یک ترکیب بهینه مواد مغذی در جیره غذایی یک بخش اساسی و ضروری در صنعت دام است. بنابراین، ارزیابی مناسب نیازهای مواد مغذی اساسی است. به خصوص برای اسیدهای آمینه، داشتن الزامات نه تنها بهره وری را بهینه می کند، بلکه اثرات نامطلوب ناشی از مصرف بیش از حد نیتروژن را نیز به حداقل می رساند. استفاده از آمینو اسید در غذای اسب، از اهمیت بالایی برخوردار است. مکمل های اسید آمینه اسب، با توجه به نیاز اسب ها، در جیره غذایی گنجانده میشوند. اسید آمینه برای اسب، شامل اسید آمینه های متیونین، لیزین، ترئونین، هستند که باید به طور معمول در رژیم غذایی آن ها قرار گیرند. وجود اسید آمینه در تغذیه اسب موجب می شود تا اسب ها بتوانند از سایر اسید آمینه های ضروری در بدن خود استفاده کنند.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید