مرغ ارگانیک در سالن پرورش

پرورش مرغ ارگانیک:

بهداشت در سالن های پرورش طیور

این مقاله مروری به جنبه های عمده بهداشتی و رفاهی در سالن های مرغداری و پرورش طیور می پردازد. تفاوت بین تولید تخم مرغ صنعتی و ارگانیک مورد بحث قرار گرفته است .

مدیریت، ترکیب خوراک و استفاده از داروهای پیشگیری کننده و دارویی دامپزشکی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

خصوصاً در رابطه با مشکلات ایمنی زیست محیطی مرتبط با سیستم های سالن های مرغداری و پرورش طیور هم اشاره شده است.

بسیاری از مشکلات بهداشتی و رفاهی که در سیستم های طیور صنعتی و مزارع مرغداری ارگانیک مشاهده می شود. همچنین نتیجه گرفته شده است که در مزارع مرغداری ارگانیک نیاز به اطلاعاتی در مورد ایمنی زیستی، تشخیص بیماری و پیشگیری از بیماری وجود دارد.


مقالات مرتبط:

آموزش مراحل پرورش مرغ

کنه مرغی و روش های درمان آن

بیماری مشترک انسان و حیوان؛ تهدیدی برای سلامت انسان، دام و حیوانات خانگی

پیشگیری از بیماری های واگیردار طیور


مزارع ارگانیک طیور

در حالی که کشاورزی ارگانیک عمدتاً بر تولید محصولات زراعی متمرکز بود، تولید ارگانیک حیوانات نیز به یک بخش مهم در طی دهه گذشته تبدیل شده است. به طور کلی، طرز کار مربوط به دامپروری ارگانیک بر اساس همان اصول تولید گیاهان ارگانیک است.

سالن های پرورش مرغ
استفاده از منابع تجدید پذیر و بدون افزودن مواد مصنوعی مانند کودهای شیمیایی و علف کش ها مورد خطاب قرار گرفته است. با این حال، مسئله کاملاً جداگانه ای در مورد رفاه حیوانات نیز وجود دارد، زیرا در قوانین آمده است که حیوانات باید تحت شرایطی پرورش یابند که به آنها امکان انجام طیف گسترده ای از رفتارهای اجتماعی و غیره را می دهد.

علیرغم رواج روزافزون دامداری های ارگانیک، که بخشی از آن نتیجه آگاهی محیط زیست در بین کشاورزان و بخشی از آن مربوط به افزایش تقاضای مصرف کننده برای محصولات ارگانیک است، فقط تعداد محدودی از انتشارات علمی مرتبط با بهداشت و رفاه حیوانات در چنین سیستم هایی وجود دارد.

به طور خاص مرغ را تحلیل می کنیم، تعداد نشریات کم است. به همین دلیل می توان یک مرور کلی منطقی از وضعیت فعلی در کشورهای مختلف و مرکز دانش فعلی در این مقاله بر این موضوع کرد.

من سعی خواهم کرد تا تفاوت های مهم بین دام و طیور معمولی و ارگانیک و برخی از تأثیرات آنها بر سلامتی و رفاهی را مثبت یا منفی بیان کنم. بیشتر این بحث برگرفته از تجربیات سوئد خواهد بود. من همچنین نتایج حاصل از پرسشنامه را که اخیراً به کلیه تولیدکنندگان ارگانیک موجود در سوئد ارسال شده است، خلاصه می کنم.

بزرگترین انجمن تأیید کننده محصولات ارگانیک در سوئد KRAV نام دارد. آنها بیشتر مقررات خود را بر اساس استانداردهای( IFOAM)فدراسیون بین المللی حرکات کشاورزی ارگانیک پایه گذاری می کنند.

ارجاعات به اساسنامه مربوط به دامداری های ارگانیک در متن زیر به طور کلی اشاراتی به آخرین نسخه قوانین KRAV خواهد بود.

تفاوت در رابطه با تولید تخم مرغ و مرغ معمولی در سالن های مرغداری و پرورش طیور

آزادی حرکت بخش مهمی از دامداری های ارگانیک است. مرغ های تخم گذار بر روی بسترهای سست نگه داشته می شوند و غالباً کف یا لایه های سنگ فرش شده نیز دارند.

سیستم های مورد استفاده برای گله های بزرگتر از 1000 پرنده، مرغ تخم گذار تفاوت چندانی با آنچه که برای مرغ های شسته شده معمولی هست ندارند. تفاوت اصلی این است که مرغهای ارگانیک در طول فصل گرم به یک فضای باز (حداقل 4 متر مربع در هر پرنده) دسترسی دارند.

این منطقه در فضای باز باید عمدتاً با چمن یا انواع دیگر پوشش گیاهی پوشانده شود. به این معنی که استفاده از یک منطقه مرتعی دائمی دشوار است. برای گله های کوچکتر، محلول غالباً نوعی از مرغ های متحرک است که می توانند در فواصل منظم به مراتع جدید منتقل شوند.

برای مزارع بزرگتر می توان از چرای بلوک استفاده کرد. یعنی تقسیم مرتع به نوارها یا بخشهای کوچکتر و متناوب بین آن ها برای تشویق مرغ ها برای استفاده از کل منطقه در فضای باز، تهیه بوته ها یا انواع دیگر پناهگاه حائز اهمیت است. این عمل باعث می شود مرغ ها به احتمال کمتری طعمه پرندگان قرار گیرند.

چرای بیرون نیز برای انواع دیگر مرغ ها مورد نیاز است. علاوه بر این، بوقلمون ها باید به کاهوها دسترسی داشته باشند. اردک ها و غازها باید در فصل گرما به استخرهای آب دسترسی داشته باشند.

آنتی بیوتیک ها، ضد میکروب ها در سالن های مرغداری و پرورش طیور

استفاده روتین از هر نوع آنتی بیوتیک یا شیمی درمانی در کشاورزی ارگانیک مجاز نیست. این بدان معنی است که آنتی باکتریها (که به آن کوکسییدیوستاتیک نیز می گویند)، یعنی داروهایی که برای جلوگیری از شیوع بیماری کوکسیدیوز بیماری انگلی استفاده می شود (( Eimeria spp ، نمی توانند بطور معمول برای طیور معمولی دامی مورد استفاده قرار گیرند.

در حال حاضر، واکسیناسیون در حال استفاده است. قوانین مربوط به دامداری ارگانیک اجازه واکسیناسیون معمول را می دهند.

ترکیب خوراک در سالن های مرغداری و پرورش طیور

طبق اساسنامه، باید بخش مشخصی از خوراک داده شده به مرغ در مزارع ارگانیک در مزرعه خانگی تولید شود. کشاورزان ارگانیک سوئدی امکان استفاده از اسیدهای آمینه مصنوعی را داشتند. از آگوست سال 2000، دیگر امکان پذیر نیست.

اخیراً آزمایشات با انتخاب آزاد خوراک انجام شده و اختلافات زیادی بین مرغهای فردی از نظر میزان خوراک خورده شده و نوع خوراک انتخاب شده نشان داده است.

سن کشتار در سالن های مرغداری و پرورش طیور

در آگوست 2000 تعدادی از قوانین اتحادیه اروپا در مورد دامپروری ارگانیک در قوانین KRAV سوئد گنجانده شده است. یکی از این موارد مربوط به حداقل سن کشاتار در سالن های مرغداری و پرورش طیور در زمان ذبح کردن است. طبق این قوانین که نژادهای مرغداری که از نظر نوع رشد آهسته ای نیستند، باید مثلاً

حداقل 81 روز (جوجه های گوشتی) یا 140 روز (بوقلمون و غازها) در زمان ذبح کردن.

درمان پزشکی در صورت بروز بیماری در سالن های مرغداری و پرورش طیور

قوانین مربوط به کشاورزی ارگانیک به وضوح بیان می کند که حیواناتی که علائم بیماری یا آسیب را نشان می دهند باید فوراً مشخص شوند و از مراقبت های لازم برخوردار شوند. در صورت عدم انجام درمان های لازم، کل سالن های مرغداری و پرورش طیور (مزرعه) ممکن است حقوق نشانداری ارگانیک را از دست بدهد.

اگر از آنتی بیوتیک ها یا شیمی درمانی در گله های ارگانیک استفاده شود، زمان برداشت گوشت نسبت به قوانین اتحادیه اروپا دو برابر می شود. در عمل ، این بدان معناست که هرگونه جوجه های گوشتی یا بوقلمون هایی که با آنتی بیوتیک تحت درمان هستند، اجازه برچسب زدن KRAV را نخواهند داشت. این جوجه ها یا بوقلمون ها قبل از پایان دوره برداشت ذبح می شوند. برای تخم مرغ، زمان برداشت گله ها دو برابر زمان قانونی است.

جنبه های بهداشتی و رفاهی در سالن های مرغداری و پرورش طیور

بیان شده است که دامپروری ارگانیک باید مبتنی بر مسکن، مدیریت و تغذیه حیوانات باشد. این امر موجب ارتقاء سلامت حیوانات و پایین آمدن سطح بیماری می شود. این مبتنی بر ایده “بهزیستی حیوانات مثبت” (PAW ) است.

اصطلاح PAW به معنای برآوردن نیازهای پرندگان به روشی است که شرایط رفتاری آنها را فراهم می کند و از پرهیز منفی جلوگیری می کند. با این وجود، احتمالاً برخی از مشکلات بدون در نظر گرفتن سیستم های مدیریتی کم و بیش بوجود می آیند. برخی دیگر حتی ممکن است در کشاورزی ارگانیک نسبت به سالن های مرغداری و پرورش طیور معمولی شایع تر باشند.

اختلالات رفتاری در سالن مرغداری و پرورش طیور

طیور ارگانیک که در سیستم های مسکن سست نگه داشته می شود، ممکن است مانند طیور مدیریت شده تحت شرایط مشابه ، تحت تأثیر تعدادی از اختلالات رفتاری قرار گیرد. شایع ترین مشکلات مرغ های تخم گذار ارگانیک، چیدن پرها است.

از تحقیقات مبتنی بر تولید تخم مرغ معمولی مشخص شده است که این مشکلات توسط تعدادی از عوامل مختلف مانند نژاد، ترکیب خوراک، محیط پرورش، انگلهای خارجی و سایر فاکتورهای مدیریتی ایجاد می شود. به احتمال زیاد، همین فاکتورها می تواند منجر به شیوع پره های پوسته پوسته شدن یا شاهدانه شدن در مرغ های ارگانیک شود.

به عنوان مثال، نتایج مطالعه اخیر در دانمارک نشان داد که در یک هیبرید قهوه ای تجاری از نظر تجاری متداول تر از سایر نژادهای غیر تجاری است.که تحت شرایط ارگانیک مورد مطالعه قرار گرفته است. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که به دلیل تلاش های پرورشی شدید، هیبریدهای تجاری به طور مداوم در حال تغییر هستند ، هم از نظر ظرفیت تولید و هم از نظر خلق و خو ، و به همین دلیل است که می توان توصیه های ماندگار در مورد انتخاب هیبرید را ارائه داد.

مطمئناً لگد زدن شدید باعث بدتر شدن رفاه پرندگان می شود. شیوع بالای این مشکلات در گله های لایه های ارگانیک دانمارک باعث شده است که شورای اخلاق حیوانات دانمارک (Det Dyreetiske Råd ) به این نتیجه برسد که وضعیت فعلی قابل قبول نیست. در موارد شدید، همچنین می تواند منجر به مرگ و میر قابل توجهی در گله های ارگانیک شود.

پیرایش منقار برای جلوگیری از قارچ بینی یا چیدن پرها طبق قانون سوئد رفاه حیوانات مجاز نیست. به هر حال نباید در هر جای دیگر به عنوان یک روش معمول در گله های ارگانیک پذیرفته شود .

از طرف دیگر مسکن سست مرغ ها منجر به پیشرفت در مورد سایر جنبه های بهداشتی حیوانات مانند بهبود مقاومت استخوان در مرغ های شسته شده در مقایسه با پرندگان قفس شده می شود.

شکارچیان

به طور طبیعی، پرندگانی که در بیرون از خانه نگهداری می شوند بیشتر از پرندگانی که در داخل خانه نگهداری می شوند در معرض شکارچیان قرار دارند.

شکارچیان زمینی مانند روباه ها به طور موثری توسط حصار برقی می توانند از گله دور شوند. اجتناب از پرندگان طعمه دشوارتر است، اما با تهیه پناهگاه طبیعی مانند بوته ها یا سقف های پناهگاه مصنوعی می توان وضعیت را بهبود بخشید.

امنیت زیستی در سالن مرغداری و پرورش طیور

سالمونلا و سالن های مرغداریسیستم های محدوده آزاد، جایی که حیوانات مجاز به بیرون رفتن از مراتع هستند، قرار گرفتن در معرض تعدادی از میکروب های مضر به احتمال زیاد مانند سالمونلا و کمپیلوباکتر را افزایش می دهد. در صورت قرار دادن قابلمه های تغذیه در فضای باز ممکن است جوندگان و پرندگان کوچک را جذب کنند، که ممکن است باکتریهای سالمونلا را در خود داشته باشند. این امر سبب انتقال بیماری به داخل سالن های مرغداری و پرورش طیور می شود.

اگر خوراک در داخل خانه نگه داشته شود، این خطر به طور قابل ملاحظه ای پایین است. اما باید همچنان بیشتر از سیستم هایی باشد که پرندگان در داخل خانه نگهداری می شوند.

این ، همراه با مشکلات مربوط به روشهای بهداشتی در خارج از منزل در مناطق تحت پوشش چمن پس از شیوع احتمالی سالمونلوز، به همین دلیل مزارع ارگانیک مجاز به شرکت در کلیه قسمتهای برنامه رسمی کنترل سالمونلا سوئد نیستند. با این حال ، نمونه برداری از سالمونلا به طور معمول در کلیه مزارع تجاری تخم مرغ انجام می شود. عمده زنجیره های خرده فروشی علاوه بر برنامه کنترل رسمی ، آزمایش طولانی سالمونلا را نیز درخواست می کنند ، در مزارع تخم مرغ ارگانیک تا به امروز ، هیچ شیوع سالمونلا در گله های تجاری سوئدی مرغ های تخمگذار ارگانیک مشاهده نشده است (Jansson ، ( pers. com ، و هیچ مورد انسانی از سالمونلوز آگاهانه با مصرف تخم های ارگانیک در ارتباط نبوده است.

عفونت دیگری که انتظار می رود در پرندگان دارای طیف گسترده وجود داشته باشد ، گلبول های قرمز است که توسط باکتری Erysipelothrix rhusiopathiae ایجاد می شود ، که از نظر طبیعت فراگیر است. این بیماری بیشتر در بوقلمون ها مشاهده می شود اما در مرغ ها نیز مشاهده می شود.

این بیماری می تواند منجر به پلی آرتریت مزمن بلکه افزایش سریع مرگ و میر در نتیجه سپتی سمی در موارد شدید شود .

عفونت های کمپیلوباکتر برای پرندگان مشکلی ایجاد نمی کند، بلکه برای مصرف کنندگان گوشت مرغ است. نگهداری از جوجه های گوشتی در خارج از منزل بسیار دشوار است. تعدادی کرم روده نیز وجود دارد که ممکن است بر پرندگان آزاد و ارگانیک تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، محققان دانمارکی Ascaridia galli را یافتند ،

Heterakis gallinarum و Capillaria obsignata در بیش از 50٪ مرغهای تخمگذار محدوده آلی / آزاد مورد بررسی قرار گرفته است. با این حال ، اهمیت این عفونت ها از نظر سلامتی پرندگان ارزیابی نشده است . كارآمدترين روش كاهش بار انگلي ، تغيير مرتع مراتع مرتع پ برای جوجه های گوشتی آزاد است

مناطق مرتع جدیدی را می توان برای هر دسته از حیوانات ، به عنوان بخشی از سیستم همه در همه ، فراهم کرد. در حال حاضر ، هر منطقه چرا باید حداقل برای مدت دو ماه در بین دسته ها بدون پرندگان نگهداری شود. در سوئد ، چندین کشاورز ارگانیک طی فصل زمستان پرندگان خود را در خانه نگه می دارند.

کوکسییدیوز در سالن مرغداری و پرورش طیور

انگل تک یاخته کوچک باعث کوکسییدیوز روده در طیور تقریباً در همه جای پرندگان نگهداری می شود. این بیماری عمدتاً پرندگان جوان را تحت تأثیر قرار می دهد. اما گله های مسن تر ممکن است در ارتباط با سایر وقایع استرس زا شیوع داشته باشند. امروز، یک واکسن مناسب و ایمن تقریباً برای کلیه تولیدکننده های تخم مرغ ارگانیک (و همچنین برای بسیاری از گله های معمولی) استفاده می شود. همانطور که در ادامه مورد بحث قرار می گیرد ، باکتری ها طبق استانداردهای ارگانیک پرورش نمی یابند

اما هنگامی که پرورش دهنده بولت اطلاع داده شود که بعداً از پرندگان برای واکسیناسیون تخم مرغ های ارگانیک استفاده می شود ، به جای استفاده از داروهای ضدمیکروبی سنتی در دوره رشد استفاده می شود. برای جوجه های گوشتی ، که به دلیل دوره رشد کوتاه و سریع ، باید خیلی زود واکسن کارآمد دریافت کنند اگرچه تحقیقات انجام شده است ،هنوز مسئله واکسیناسیون قابل حل نیست. در هر صورت، بهداشت خوب و بستر خشک برای جلوگیری از بروز مشکلات لازم خواهد بود همچنین باید به خاطر داشته باشید که این قوانین بیان می کنند که “سیاست واکسیناسیون ممکن است در آینده تغییر کند”.

این بدان معنی است که سیاست سخاوتمند فعلی ممکن است بعداً محدود شود.

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد نقش آرال شیمی در سالن مرغداری و پرورش طیور به روی لینک پراکسیدین طیور کلیک کنید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • شما واکسن بیماری نیوکاسل (برای کبوتر) دارید؟
    سپاس از مطالب مفیدتون

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز، واکسن رو باید از دامپزشکی ها و داروخانه های دامپزشکی تهیه نمایید، آرال شیمی در جهت تولید مواد ضدعفونی کننده و شوینده های صنعتی فعالیت دارد. بهتر است از مواد ضدعفونی کننده جهت پاکسازی و گندزدایی محیط استفاده نمایید تا از انتشار بیماری جلوگیری شود. سپاس از توجه شما.

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست