کنه مرغی چیست؟

کنه مرغ (Argas persicus) یا کک مرغ یک کنه نرم با بدن صاف و بیضی شکل است. این حشره، یک اکتوپارازیت (انگل خارجی) مرغ ها در سراسر جهان است. به عنوان یک مرغ بالغ، طول آن 6 تا 9 میلی متر است و قبل از تغذیه، رنگ آن قهوه ای مایل به قرمز است. پس از تغذیه، به رنگ مایل به آبی در می آید، از این رو لقبی که به آفت داده شده است، “ساس آبی” است. همچنین با نام آرگاس ایرانی هم شناخته می شود.

کنه مرغی (Argas persicus) یا آرگاس ایرانی یا کک مرغ

حشرات بالغ و پوره ها در طول روز در شکاف ها و شکاف های قفس یا پوست درخت پنهان می شوند. شب ها مخفیگاه خود را ترک می کنند تا هنگام خواب از جوجه ها تغذیه کنند. معمولاً تغذیه آنها بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. کک مرغ یا کنه ها لکه های قرمز روی پوست پرنده، اغلب در زیر بال های آن ها باقی می گذارند.


پیشنهاد میکنیم قبل از ادامه مطلب، حتماً مقاله زیر را مطالعه فرمایید:

 پرورش مرغ ارگانیک

آموزش جامع مراحل پرورش مرغ و جوجه کشی

پیشگیری از بیماری های واگیردار طیور، آشنایی و راه های درمان

پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو


اهمیت بررسی کنه مرغی

برخی از مردم و حیوانات در محل گزش کنه مرغ یا کک مرغ احساس سوزش می کنند. علاوه بر این، این آفات ممکن است بیماری ها را به جوجه ها منتقل کرده و بر سلامت و ارزش طیور تأثیر منفی بگذارد. مرگ نادر است، اما تولید تخم مرغ، افزایش وزن طیور و سلامت کلی ممکن است به شدت کاسته می شود.کنه های مرغ می توانند برای دوره های بسیار طولانی، تا چهار سال یا بیشتر، بدون غذای خون زنده بمانند، که اغلب منجر به بروز مجدد عفونت می شود. از آنجایی که کنه طیور می تواند بدون وعده غذایی خون در چنین مدت طولانی بماند، حذف همه مرغ ها یا سایر پرندگان اهلی از یک مرغداری به طور کلی یک اقدام کنترل موثری نیست.

چرخه حیات کنه مرغی یا آرگاس ایرانی

چرخه حیات کنه مرغی یا آرگاس ایرانی، کک مرغ

کک مرغ هم مانند سایر کنه های طیور چهار مرحله رشد را پشت سر می گذارند. ماده بالغ نزدیک به 500 تخم در محل پنهان خود می گذارد که 10 تا 30 روز بعد (بسته به درجه حرارت) سر از تخم بیرون می گذارند. پس از خروج از تخم، لارو از پرندگان تغذیه می کند و چند روز به آن متصل می ماند. پس از غوطه ور شدن و تغذیه از خون، آنها به محل پنهان خود باز می گردند و وارد مرحله پورگی می شوند، و پس از آن مرحله بلوغ است. کنه های مرغ می توانند برای مدت طولانی (تا 4 سال) بدون خوردن غذا زنده بمانند، به این معنی که برای خلاص شدن از شر آنها باید محل پنهان شدن آنها را بیابید.

اثرات کنه های مرغ

بروز کنه مرغی در مرغ ها باعث بجای گذاشتن اثراتی می شود که گاهاً ممکن است سلامت و حیات جوجه ها را به خطر بندازد. به همین منظور، لازم است اثرات آن را بیشتر بشناسیم. این اثرات کنه های مرغ یا آرگاس ایرانی می توانند شامل موارد ذیل باشند:

اثرات کنه های مرغ یا کک مرغ
اثرات کنه مرغی بر جوجه ها

 • کم خونی جوجه ها: در نتیجه از دست دادن خون از کنه هایی که شب ها از آنها تغذیه می کنند.
 • استرس: وجود کک مرغ و ایجاد مزاحمت های اضافی برای جوجه در هنگام استراحت عاملی برای تشدید استرس در آن ها می گردد.
 • تب کنه: کنه های عامل بیماری زا و پاتوژن مسئول ایجاد این بیماری هستند.
 • فلج گذرا: ناشی از سموم آزاد شده در بزاق کنه است.

علائم و نشانه های ابتلای مرغ به کنه مرغی

علائم و نشانه های ابتلای مرغ به کنه مرغی (کک مرغ)

 • جوجه ها در جایی که نشسته اند مرتب جابجا می شوند.
 • کک مرغ باعث می شود جوجه ها در شب بی قرار می شوند و نمی خواهند وارد قفس شوند.
 • تاج و یا غبغب کم رنگ (کم خونی)
 •  مشخصات تیره ریز (لارو کنه) در زیر بال مرغ
 • لکه های قرمز روی پوست

راه های مقابله با کنه مرغی (آرگاس ایرانی) و نحوه کنترل آن در مرغداری

 1.  ابتدا محل کنه های مرغ را پیدا کنید.
 2.  از یک ماشین لباسشویی یا بخارشوی فشار قوی استفاده کنید تا به شکاف یا شکافی که در آن مخفی شده است بپاشید و تا جایی که می توانید کنه ها را بشویید. آفت کش را در مخفیگاه آن ها اسپری کنید و چندین بار این عملیات را تکرار کنید.
 3.  جوجه ها را از نظر لارو کنه چسبیده به پرندگان بررسی کنید. با موچین آن ها را بردارید و سپس از پماد آنتی بیوتیک سه گانه استفاده کنید.

نحوه درمان کنه مرغی در مرغداری


♣ داروهای قابل استفاده برای درمان کنه مرغی♣


فیپرونیل (نام تجاری Frontline و Pronyl)

به صورت اسپری یا قطره روی پوست پشت گردن مرغ بمالید، جایی که منقارشان بهش نرسد. 3 تا 4 قطره برای جوجه های بزرگ، 1 تا 2 قطره برای مرغان جوان و خروس ها


Spinosad (نام تجاری Elector PSP)

به عنوان اسپری روی تمام اجزای محفظه قفس استفاده می شود


زمین دیاتومه (DE) (درجه غذایی)

بر روی قسمت های مختلف مسکن اعمال کنید. بستر و آشیانه را تعویض کنید


گوگرد

به عنوان گرد و غبار روی تمام اجزای مسکن در کارگاه استفاده می شود


مالاتیون

به عنوان اسپری یا پودر برای همه اجزای محفظه در کارگاه استفاده می شود


کرباریل مصنوعی

به صورت پودر (5٪ کرباریل) یا اسپری (4 اونس 80٪ کرباریل مخلوط شده در یک سطل 5 گالن آب) روی تمام قسمت های مسکن استفاده می شود بستر و آشیانه را تعویض کنید


پیرتروم

به صورت پودر یا اسپری روی تمام اجزای محفظه استفاده می شود. بستر و آشیانه را تعویض کنید


پرمترین

به صورت پودر (%0.24 پرمترین) یا اسپری (3 اونس  پرمترین 10% در یک سطل 5 گالن آب مخلوط می شود)، روی تمام قسمت های مسکن استفاده می شود. بستر و آشیانه را تعویض کنید


نحوه پیش گیری از کنه مرغی

 • با حذف خوراک خوری ها و آبخوری ها، پرندگان وحشی را از مرغداری دور کنید.
 • تمام شاخه ها، کنده ها یا سایر قسمت های درختان برداشته شده از جنگل را کاملاً تمیز کنید. کنه اغلب در پوست درختان پنهان می شود.
 • از لانه های ساخته شده از چوب های برش خورده، الوارها، مخصوصاً شیاردار، اجتناب کنید.
 • جمعیت جوندگان را کنترل کنید، زیرا گاهی اوقات می توانند حامل کنه ها و کک مرغ باشند.

کلام آخر:

بازرسی مرتب و کنترل بهداشت مرغداری و آغل جوجه ها، مهم ترین عامل در سلامت جوجه ها و جلوگیری از ابتلای آن ها به کک مرغ؛ کنه مرغی یا آرگاس ایرانی است. صنایع آرال شیمی، استفاده از ماده ارگانیک داموسیب برای ضدعفونی کردن محیط، و همچنین استفاده از ماده ارگانیک پروکسی آنتی باگ با بوی تندش برای دورکردن کنه ها از محیط مرغداری را پیشنهاد می کند.

منابع:

Puvača, N., et al. Tea tree (Melaleuca alternifolia) and its essential oil: antimicrobial, antioxidant and acaricidal effects in poultry1 production World’s Poultry Science Journal 75.2 (2019)

Khalid, Salman, et al. Comparative Efficacy of Ivermectin and Fipronil on Controlling Tick Infestation in Commercial Layers: A Randomized Controlled Trial Pakistan Journal of Zoology 49.3 (2017)

Khater HF, Seddiek SA, El-Shorbagy MM, Ali AM.. The acaricidal efficacy of peracetic acid and deltamethrin against the fowl tick, Argas persicus, infesting laying hens. Parasitology Research (2013)

Montasser AA, Marzouk AS, El-Alfy SH, Baioumy AA.. Efficacy of abamectin against the fowl tick, Argas (Persicargas) persicus (Oken, 1818) (Ixodoidea: Argasidae). Parasitology Research (2011)

Pourseyed SH, Tavassoli M, Bernousi I, Mardani K.. Metarhizium anisopliae (Ascomycota: Hypocreales): an effective alternative to chemical acaricides against different developmental stages of fowl tick Argas persicus (Acari: Argasidae). Veterinary Parasitology(2010)

 

33 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مقاله خوب و مفیدی بود واقعا معضل کنه و حشرات یکی از دردسر های مرغداران هست

  پاسخ
 • پارسایی از مازندران
  18 دی 1400 9:58 ق.ظ

  درود بر شما، متاسفانه چند وقتی مرغ های مرغداریم دچار این بیماری شده اند و چقدر این مطالب خوب و کامل بود. محصول داموسیب که پیشنهاد کردید طریقه ی مصرف آن به چه صورت میباشد.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز، از محصول داموسیب جهت ضدعفونی و پاکسازی محیط مرغداری و ابزار و تجهیزاتتون میتونید استفاده کنید که در صورت داشتن محیطی سالم و تمیز مشکلاتی همچون کنه مرغی دیگر به وجود نخواهد آمد. سپاس از شما.

   پاسخ
   • سلام محل نگهداری مرغ گازوئیل اسپری کنید .و به مرغها سرکه سیب اسپری کنید بهترین راه حل الکی هزینه نکنید .تامام

    پاسخ
    • درود بر شما همراه گرامی،
     ممنون ازینکه تجربه خود را با ما به اشتراک می گذارید. گازوئیل مشتعله و گذشته از خطر آتش سوزی، بخارات حاصل از تبخیرش به شدت سمیه. باید این نکات رو مد نظر قرار بدید. در مورد سرکه سیب، میتونه ایده جالبی باشه. امیدوارم اینقدر قوی باشه که بتونه برای کنه مرغی جواب بده.
     سپاس از توجه شما

     پاسخ
     • بله دقیقا من گازوئیل مصرف کردم تمام حیوونام گیج شدن و در آخر مردن و مطمئنم گازوئیل باعث مرگ و میر حیوونام شد

     • درود بر شما همراه گرامی،
      خیلی متاثر شدم برای تجربه تلختون. متاسفانه طیور به بوهای بسیار تند حساس هستند و از نظر استنشاقی دچار آسیب و نهایتا مرگ میشن. امیدوارم بعد از این فارم سالمی داشته باشید.
      سپاس از توجه شما

 • با روغن مایع هم میشه انجام داد به شرطی اینکه خوب جا رو مالید و بعد در افتاب گذاشت .پرنده رو .

  پاسخ
 • عبداللهی
  18 مهر 1401 9:21 ق.ظ

  اگه مرغ کک هم بیفته، درمانش مثل کنه است؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز کک و کنه با هم متفاوت هستند اما شما با ضدعفونی محیط زندگی مرغ ها و تمیز نگه داشتن آن می توانید از هرگونه آسیب به دور باشید و از حضور آن ها جلوگیری کنید. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب
  ببخشید من کل قفس مرغ ها رو گشتم ولی هیچ نشانه ای از خانه کنه ها پیدا نکردم و مرغ هایم پر از کنه هستند میشه راهنمایی کنید من چگونه می تونم خانه ی کنه ها را پیدا کنم ؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز در رابطه با کنه مرغی و روش های درمان یکی از مهم ترین مراحل ضدعفونی و پاکسازی محل زندگی مرغ ها است که شما با این کار می تونید از این آلودگی و مشکل جلوگیری بفرمایید. باز هم در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با کارشناسان ما ارتباط بگیرید. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • سلام من الکل درصد بالا رو بانمک و روغن مخلوط کردم وزیر پرهای مرغ اسپري کردم جواب داده

  پاسخ
 • سلام من امروز رفتم به مرغ ها سر بزنم متوجه شدم روی دیوار اتاق پر از سوراخ هایی بود که داخل هر کدام خیلی کنه وجودداشت اول اتش روی سوراخ ها گرفتم که دیدم فقط اونهایی که بیرون تر بودند مردند و داخلی ها هیچی نشدند بعد اومدم یه دارو برای خاکه مرغ گرفته بودم روی اونها اسپری کردم این کارم فایده داشته یا خیر

  پاسخ
  • درود بر شما دوست عزیز برای از بین بردن کنه مرغی یکی از بهترین و موثرترین روش ها استفاده از ضدعفونی کننده مناسب است که به صورت مه پاشی روی سطوح محل زندگی مرغ ها اسپری گردد. تا از تولید مثل مجدد آنها جلوگیری شود. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
   • سلام از چه ضد عفونی استفاده بشه میشه اسمشو بگین اخه همسایه ی ما مرغ داره ولی زندگی ما درگیر شده

    پاسخ
    • درود بر شما دوست عزیز، در خصوص رفع کنه مرغی محصولات ما تنها جهت ضدعفونی سطوح در مرغداری قابل استفاده خواهد بود که بهتر است به طور مداوم مه پاشی شده تا محیط از شیوع بیماری و ویروس ها جلوگیری گردد. سپاس از توجه شما.

     پاسخ
  • مصطفی علیدادی
   25 مرداد 1402 10:38 ق.ظ

   سلام
   من جوجه ها و مرغام خیلی زیاد کنه زدن.قابل جدا کردن نیستن از بس زیادن پودر کنه زدم بهشون روز دوم دیدم قسمت زانو جوجه ها ورم کرده کبود شده بیشتر یه گوشه میشینن نمیتونن زیاد راه برن.ممنون میشم راهنمایی کنید.
   در ضمن دو تا از جوجه هام مردن بخاطر کنه.جوجه های 5 ماهه

   پاسخ
   • با سلام و احترام به شما همراه گرامی؛
    با توجه به مشاهده علائم مسمومیت بعد از سم‌پاشی، احتمالا نحوه استفاده یا رقیق سازی سم به درستی صورت نگرفته است . ضمن اینکه بهتر ‌است قبل از سم پاشی محیط، جوجه ها در جای دیگری نگهداری شوند. پیشنهاد می شود جهت بهبود علائم از ویتامین سی در آب طیور استفاده شود. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر، می توانید با مشاور دامپزشک ما تماس بگیرید.
    سپاس از توجه شما

    پاسخ
 • باعرض سلام.من چند سال هست که مرغ دارم وهرسال با این مشکل کنه مرغی مواجه هستم و تنها راه حل از بین بردن تا ۸۰درث فقط مالیدن روغن سوخته به بدن مرغ یا کبوتر مخصوصا زیر پرهاب بال می‌باشد ونیز کف لانه را نیز روغن پاشی کنید وچون کنه در شب بیرون میاین میتوانید تمام لانه را مشعل حرارت زیاد داده تا لایک دیوار وسوراخ بیرون بیایند یا بر اثر گرما زیاد ازبین بروند این کار هرساله باید انجام شود و اینکه روغن سوخته معجزه میکند

  پاسخ
 • باعرض سلام.من چند سال است با این جانور بسیار خطرناک برا ی طیور مبارزه میکنم وهیچ راه از بین بردن کامل ندارد شما میتوانید با زدن روغن سوخته به بدن مرغها بخصوص زیر بالها وریختن روغن سوخته کف لانه از زیاد شدن آن جلوگیری وتا ۸۰درصد این جانورها ازبین میروند و روغن سوخته هیچ ضرری برای طیور نداردومیتوانید با مشعل به دیوارهای لانه حرارت زیاد داده تا بیشتر کنه ریز و درشتی ازبین بروند این کار هرساله باید تکرار شود و روغن سوخته هر یک ماه یکبار انجام شود من تمام کارهای که باید انجام میدادم را انجام دادم و فقط این راه جواب داده است

  پاسخ
 • سلام یه مرغ کرچ دارم که تازه جوجه ها درومدن امروز متوجه شدم پرهای گردن مرغ ریخته و پوست گردن یه حالتی که انگار خورده شده و سوخته و ظاهر خیلی بدی داشت تو پراشم کنه داره ممنون میشم بگین علتش چیه و راهنماییم کنید ؟

  پاسخ
  • با عرض سلام به شما همراه گرامی،
   با توجه به مشاهده کنه در محل زندگی طیور، لام است در اسرع وقت نسبت به سمپاشی و ضدعفونی محیط با استفاده از ضدعفونی کننده های مناسب اقدام بفرمایید.
   -نخست کنه ها در صورت مشاهده، سریعا از بدن طیور خارج گردند.
   -برای سم پاشی محیط می توان از انواع ترکیبات ارگانوفسفر با نسبت 10 سی سی در یک لیتر آب استفاده کرد.
   -بابت ضایعات پوستی گردن جوجه نیز می توان از پمادهای آنتی بیوتیک مثل تتراسایکلین استفاده کرد.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام ببخشید یک حشره های ریز و مشکی تو بال جوجه هام هست آیا کنه اس یا کک برای از بین بردنشون میتونم محل زندگیشونو با آب داغ پاکسازی کنم

  پاسخ
  • با عرض سلام به شما همراه گرامی،
   تشخیص نوع انگل، اصولا بر اساس مشاهدات میکروسکوپی میسر نمی باشد. اما در هر حال، ضدعفونی با آب داغ به تنهایی اثرگذار نخواهد بود. توصیه می شود از محلول ضدعفونی کننده داموسیب با نسبت 10 سی سی در 1 لیتر آب استفاده کنید. با کارشتاسان دامپرشکی ما جهت ارائه مشاوره زایگان، در تملس باشید.
   با سپاس از همراهی شما

   پاسخ
 • سلام دوستا برای ضد عفونی کردن محل زندگی مرغ هام باید از چه چیزی استفاده کنم؟ میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   برای ضدعفونی سالن های فارم پرورش طیور، تجهیزات، دیواره ها و غیره می تونید از ضدعفونی کننده داموسیب بر پایه پراستیگ اسید 5% استفاده کنید که فودگریده و حتی ظروف آبخوری و دانخوری رو می تونید باهاش ضدعفونی کنید. به جز این محلول، می تونید از ضدعفونی کننده های بر پایه آمونیوم چهارتایی مثل آرال بنزال و آرال گلوتار هم استفاده کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید