زئونوز: بیماری مشترک انسان و حیوان

اگر در زمینه کاری خود، با حیوانات سر و کار دارید، و یا این که علاقمند به نگهداری از حیوانات هستید و یا حتی اگر حامی حقوق حیوانات هستید، به احتمال زیاد واژه زئونوز را شنیده اید. زئونوز یا بیماری های مشترک انسان و حیوانات، یکی از موضوعاتی است که در ارتباط مؤثر با حیوانات، باید با آن آشنایی داشته باشید. پس در ادامه با ما باشید تا اطلاعات جامعی در این زمینه بدست بیارید.

اهمیت سلامت حیوانات خانگی

حیوانات (شامل دام ها، حیوانات خانگی) همیشه نقش مهمی در جوامع ما به عنوان منبع غذا، کار و یار و همراه داشته اند. در اکثر کشورهای صنعتی، بیش از یک خانوار در دو گزارش صاحب یک حیوان خانگی هستند، که سگ، گربه و پرنده رایج ترین انتخاب هستند. اما اخیراً، در روندی که به ویژه در آمریکای شمالی و اروپای غربی مشخص است، مردم شروع به انتخاب حیوانات خانگی از طیف وسیع تری از گونه ها کرده اند. اینها نه تنها جوندگان و موش های کوچک، بلکه خزندگان، خوک های شکم گلدانی و حتی خفاش ها را نیز شامل می شوند. بیش از 150 بیماری عفونی یا انگلی وجود دارد که می توانند از حیوانات مهره دار به انسان منتقل شوند. در این مقاله، موارد برجسته تر یا به دلیل شدت شدید آنه ا( به ویژه در کودکان) یا به دلیل اینکه بسیار شایع هستند، ذکر می شوند.
اغلب بیماری های عفونی که اخیراً در انسان بوجود آمده است، از حیوانات نشأت گرفته است. علاوه بر تماس نزدیک بین حیوانات و انسان، عوامل دیگری در انتقال بین گونه بیماری های عفونی نقش دارند. بهبود در نظارت بیماری های مشترک انسان و دام و تقویت آزمایش ها در بخش های مرتبط با بهداشت انسان و حیوان، مکانیسم های لازم برای شناسایی عوامل وپاسخ به تهدیدات بهداشتی در حال ظهور را تقویت می کند که در نتیجه این امر، امنیت جهانی افزایش می یابد.بیماری مشترک انسان و حیوان زئونوز تهدیدی برای امنیت جامعهبا توجه به مطالعات، 75 درصد از بیماری های عفونی در حال ظهور، که برای انسان بیماری زا هستند، منشا دامی دارند. بیماری های مشترک انسان و دام که تازه ظهور کرده اند شامل بیماری های ویرانگر جهانی مانند بیماری ویروس ابولا، سندرم تنفسی خاورمیانه، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، سندرم حاد تنفسی حاد و انسفالوپاتی اسفنجی و جدیدا ویروس کووید 19 (ویروس کرونا که از خفاش به وجود آمد) را شامل می شود.

بیماری زئونوز یا بیماری مشترک انسان و حیوان چیست؟

بیماری مشترک انسان و حیوان (زونوتیک یا زئونوز) واژه هایی هستند که برای توصیف عفونت یا بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان استفاده می شوند.

پیشنهاد می کنیم قبل از ادامه مطلب، برای اطلاعات جامع تر، حتماً مقالات مرتبط با این موضوع را مطالعه نمایید.


♣ مقالات مرتبط ♣

نگهداری از حیوانات خانگی و رعایت بهداشت

چگونه می توان از حیوانات خانگی خود مراقبت نمود؟

واکسن های حیوانات خانگی و داروهای مربوطه

تب مالت و راه های جلوگیری از آن


آیا تعداد زیادی زئونوز وجود دارد؟

در مجموع، بیش از صد بیماری می توانند از حیوانات به انسان منتقل شوند. همه حیوانات اهلی از جمله سگ، گربه، پرندگان، اسب، گاو، گوسفند، بز و خرگوش می توانند به طور بالقوه بیماری را به افراد منتقل کنند، اما به ندرت این اتفاق می افتد. اگر صاحبان حیوانات خانگی اصول اولیه بهداشت، به ویژه شستن دست ها را رعایت کنند، می توان از اکثر این بیماری های احتمالی جلوگیری کرد. قبل  از ادامه مطلب، به مقاله انواع میکروب و عوامل بیماری زا، نگاهی بیاندازید تا ریشه بیماری های حیوانات خانگی خود را سریعتر پیدا کنید.

لیست بیماری های مرتبط با تماس با حیوانات خانگی

1. هاری:

هاری یک بیماری است که بر سیستم عصبی پستانداران تأثیر می گذارد. این بیماری توسط یک ویروس ایجاد می شود و معمولاً توسط یک حیوان آلوده که حیوان یا شخص دیگری را گاز می گیرد منتقل می شود. هاری یک بیماری کشنده است. با ظاهر شدن علائم قابل درمان نیست. خوشبختانه با واکسیناسیون می توان جلوی هاری را گرفت.

2. بلاستومایکوز (Blastomyces dermatitidis):

بلاستومیکوز یک عفونت قارچی نادر است که معمولاً با استنشاق اسپورهای قارچ (Blastomyces dermatitidis) که در چوب و خاک یافت می شود، ایجاد می شود.

3. سایتیاکوز (Chlamydophila psittaci ، Chlamydia psittaci):

عفونت با کلامیدیوفیلا پسی‌تاسی (که قبلاً به Chlamydia psittaci معروف بود) علت بیماری سیستمیک در پرندگان همراه (پرندگانی است که توسط انسان به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می شوند) است. این بیماری اغلب در پرندگان به عنوان کلامیدیوز مرغی (همچنین به عنوان پسیتاکوز، اورنیتوز و تب طوطی) شناخته می شود.

4. کینوز (Trichinella spiralis):

تریکینوز (معروف به تریکینلوز) نوعی بیماری است که توسط کرم گرد Trichinella spiralis ایجاد می شود. لاروهای کرم گرد می توانند مهاجرت کرده و در عضلات جاسازی شوند. مردم در درجه اول از خوردن حیوانات وحشی که به درستی پخته نشده است به این بیماری مبتلا می شوند.

5. بیماری خراش گربه (Bartonella henselae):

بیماری خراش گربه (CSD) که تب خراش گربه نیز نامیده می شود، یک عفونت باکتریایی است که توسط Bartonella henselae ایجاد می شود و به طور کلی از طریق گزش یا خراش گربه به افراد منتقل می شود. اکثر افراد سالم هیچ علامتی ندارند و کسانی که عفونت خفیف دارند معمولاً بدون هیچ درمانی بهبود می یابند.

6. کوکسیدیوئیدومایکوز (تب دره):

کوکسیدیویدومیکوز (تب دره) توسط قارچی ایجاد می شود که در محیط یافت می شود.

7. هیستوپلاسموز (Histoplasma capsulatum):

هیستوپلاسموز یک عفونت قارچی نادر است که توسط Histoplasma capsulatum ایجاد می شود. عفونت با استنشاق اسپورهای قارچ، که در خاک یافت می شود، ایجاد می شود. بسیاری از افرادی که اسپورها را استنشاق می کنند، بیمار نمی شوند. اگر افراد مبتلا به بیماری زئونوز شوند، علائم اغلب شامل سرفه، تب، تنگی نفس و درد قفسه سینه است. فعالیت های متداول مرتبط با قرار گرفتن در معرض شامل کشاورزی، قرار گرفتن در معرض خاک غنی شده با پرنده یا خفاش گوانو، بازسازی یا تخریب ساختمان های قدیمی و پاکسازی درختان یا برس هایی است که پرندگان در آن پناه گرفته اند.

8. بیماری روده:

بیماری هایی از جمله E. coli O157: H7 ، Cryptosporidium parvum ، Campylobacter و Salmonella به طور خاص در حیوانات زیر دیده می شود:
الف) خزندگان و دوزیستان: سالمونلا
برخی از خزندگان و دوزیستان می توانند حیوانات خانگی دوست داشتنی باشند، اما می توانند منبع زئونوز نیز به حساب آیند. خزندگان (به عنوان مثال: ایگوانا، لاک پشت، مار) و دوزیستان (به عنوان مثال: قورباغه ها و وزغها) سالمونلا را حمل می کنند.
ب) جوجه و اردک: سالمونلا
جوجه های کوچک و جوجه اردک های جذاب می توانند برای کودکان در این زمان از سال جذابیت زیادی داشته باشند، اما همچنین می توانند منبعی برای زئونوز باشند، بنابراین برای کسانی که آنها را کنترل می کنند مهم است که اقدامات لازم را برای جلوگیری از عفونت انجام دهند.

9. بیماری های بیوتروریسم:

فهرست بیماری هایی که ممکن است تحت عنوان بیماری های بیوتروریسم قرار بگیرند، بسته به سهولت انتشار و شدت بیماری یا مرگ ناشی از آنها به دسته هایی تقسیم می شوند: سیاه زخم، طاعون، بروسلوز و تب Q.

آیا زئونوز معکوس وجود دارد ؛ بیماری های انسان که به گونه های جانوری دیگر منتقل می شوند؟

این واقعیت که بیماری ها می توانند از انسان به حیوان منتقل شوند، شاید چندان شگفت آور نباشد. تخمین زده می شود که 61.6 درصد از منابع پاتوژن های انسانی به عنوان گونه های مختلف بیماری زا در نظر گرفته می شوند و قادرند طیف وسیعی از حیوانات را آلوده کنند. همچنین، بیش از 77 درصد عوامل بیماری زا که دام را آلوده می کنند، گونه های پاتوژن های چندگانه هستند.
بیماری های انسان زئونوز که به گونه های جانوری دیگر منتقل می شوند یکی از اولین مطالعاتی که نشان می دهد بیماری زئونوز معکوس در سال 1988 انجام شد، درماتوفیت ها را مورد بررسی قرار داد (قارچ هایی که باعث عفونت سطحی پوست، ناخن ها و موها می شوند) که شامل Microsporum Trichophyton بودند. نویسندگان دریافتند که این قارچ ها می توانند از حیوان به حیوان، انسان به انسان، حیوان به انسان و انسان به حیوان منتقل شوند.
بیماری سل: سگ ها تنها حیواناتی نیستند که می توانند به سل انسانی مبتلا شوند. گربه ها نیز مستعد ابتلا به سل هستند، اما بیشتر آنها به سل گاو (M. bovis) یا به ندرت نسخه ای از بیماری منتقله توسط پرندگان (M. avium) مبتلا می شوند.
در اواسط دهه 1990، تمرکز در زئونوز معکوس از قارچی ورداشته شد و به باکتری هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) و مایکوباکتریوم توبرکلوزیس معطوف شد. MRSA از انسان به حیوانات خانگی آنها منتقل می شود، گاهی اوقات “ابرباکتری” نیز نامیده می شود؛ زیرا به آنتی بیوتیک ها مقاوم است. درمان عفونت های ناشی از MRSA بسیار دشوار است و می تواند کشنده باشد.

در اواخر دهه 1990، علاقه به ویروس ها افزایش یافت و در طول همه گیری آنفولانزای خوکی H1N1 در سال 2009 به اوج خود رسید. از سال 2000، مطالعاتی در مورد توانایی انتقال برخی انگل ها از انسان به حیوان آغاز شد، از جمله Giardia duodenalis (انگل مسئول ژیاردیاهمه گیری آنفولانزای خوکی بیماری مشترک انسان و حیوان- زئونوززیس) و Cryptosporidium parvum (انگل میکروسکوپی که باعث بیماری اسهالی کریپتوسپوریدیوز می شود).
گربه های مبتلا به آنفولانزا از انسان در سال 2009، اولین مورد ثبت شده از انتقال مرگبار ویروس آنفلوانزای H1N1 از انسان به گربه در اورگان رخ داد. صاحب گربه مبتلا به آنفولانزا شدید بود و مجبور شد به بیمارستان منتقل شود. گربه او – گربه در مکانی سرپوشیده و بدون تماس با افراد دیگر یا حیوانات بود- بعداً بر اثر ذات الریه ناشی از عفونت H1N1 تلف شد.
بیماری های تنفسی کشنده در شامپانزه ها: از بین همه حیوانات، گوریل ها و شامپانزه ها به دلیل ترکیب ژنتیکی و فیزیولوژیکی مشابه احتمالاً بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های انسانی هستند. شناخته شده است که آنها در برابر تعدادی از بیماری های انسانی از جمله سرخک، ذات الریه، آنفولانزا، طیف وسیعی از ویروس ها، باکتری ها و انگل ها آسیب پذیر هستند. بنابراین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان در این گروه حیوانات شایع تر است.
بیماری های تنفسی کشنده در شامپانزه ها: از بین همه حیوانات، گوریل ها و شامپانزه ها به دلیل ترکیب ژنتیکی و فیزیولوژیکی مشابه احتمالاً بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های انسانی هستند. ثابت شده است که آنها در برابر تعدادی از بیماری های انسانی از جمله سرخک، ذات الریه، آنفولانزا، طیف وسیعی از ویروس ها، باکتری ها، و آسیب پذیری آسیب پذیر هستند. اواخر، نمونه ای از زئونوز معکوس باغ وحش لینکلن پارک در شیکاگو رخ داد، جایی که یک شامپانزه 9 ساله بر اثر بیماری تنفسیشیوع بیماری های کشنده تنفسی در شامپانزه های وحشی- زئونوز ناشی از متاپنوموویروس انسانی جان خود را از دست داد. این عضو از خانواده paramyxovirus مسئول تقریبا 10 درصد از تمام عفونت های دستگاه تنفسی است. هر هفت نفر از اعضای گروه شامپانزه ها به این ویروس آلوده بودند، اما تنها یک نفر بیمار شد. این ویروس به احتمال زیاد توسط انسان به شامپانزه ها منتقل شده است، اما دقیقاً چگونگی و زمان آن مشخص نیست. قبلاً شیوع بیماری های کشنده تنفسی در شامپانزه های وحشی گزارش شده بود و متاپنوموویروس انسانی یکی از چندین ویروس انسانی بوده است.ویروس آنفولانزا همچنین ممکن است به طور مکرر از انسان به دیگر گونه های جانوری منتقل شود. شیوع آنفولانزا اخیراً منجر به مرگ 6 بونوبو (گونه ای از شامپانزه ها) در پناهگاه حیات وحش کنگو شد.ویروس های آنفلوانزای انسانی اغلب از خوک ها جدا می شوند. از زمان ظهور در سال 1968، زیرگروه H3N2 خوک ها را بارها در سراسر جهان آلوده کرده است و اغلب باعث شیوع جدی شده است. اخیراً نشان داده شده که زیرگروه آنفلوآنزا H1N1 خوک ها را آلوده می كند. ویروس های آنفلوانزا به مدت طولانی در جمعیت خوک ها باقی می مانند و ممکن است به عنوان مخزنی برای بازیافت گونه های قدیمی ویروس آنفلوانزا به جمعیت انسانی تبدیل شوند.
سگ های رنگی آفریقایی: سگ های رنگی آفریقایی، گونه ای از سگ های وحشی در خطر انقراض هستند. عفونت توسط Giardia duodenalis، انگلی که در روده کوچک زندگی می کند، در 26 درصد از حیوانات وحشی و 62 درصد از حیوانات اسیر یافت شد. گرچه در گربه ها و سگ های خانگی رایج است، G. duodenalis انگلی نیست که به طور طبیعی در سگ های رنگی آفریقایی یافت می شود. علاوه بر این، گونه های انگلی که در مدفوع سگ ها یافت می شود، از یک نوع فرعی است که معمولاً با انسان مرتبط است و نه زیرگونه هایی که معمولاً در سگ های خانگی مشاهده می شود.
در بین طیف گسترده حیوانات خانگی، سگ و گربه پرطرفدارترین ها هستند و لذا در این مقاله به توضیحات جامعی درمورد این حیوانات پرداخته می شود.

آیا من در خطر ابتلا به بیماری مشترک انسان و حیواناتی مانند سگ وگربه هستم؟

                   بیماری مشترک انسان و حیوان- زئونوز مانند سگ وگربه بیماری مشترک انسان و حیواناتی زئونوز مانند سگ وگربه

شواهد فعلی این واقعیت را تأیید می کند که گربه های خانگی حداقل خطر جانورشناسی را برای همراهان انسانی خود ایجاد می کنند. سگ و گربه هایی که در خانه نگهداری می شوند کمتر در معرض بیماری های قابل انتقال به انسان هستند. این خطر در افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها در معرض بیماری یا داروها قرار دارد، کمی بیشتر است، مانند:

 •   افراد مبتلا به ایدز یا HIV
 •  افرادی که شیمی درمانی می کنند یا تحت پرتودرمانی قرار می گیرند.
 •  افراد مسن یا مبتلا به بیماریهای مزمن
 • افرادی که با نقص ایمنی مادرزادی متولد شده اند.
 •  افرادی که پیوند اعضا یا مغز استخوان انجام داده اند.
 •  زنان باردار (سیستم ایمنی جنین به طور کامل توسعه نیافته است و سیستم ایمنی زن باردار در دوران بارداری تغییر می کند).

شایع ترین بیماری های مشترک انسان و سگ و گربه ها کدامند؟

شایع ترین بیماری های مشترک انسان و سگ و گربه ها- زئونوز

گاهی اوقات سگ وگربه ها می توانند منبع بیماری های روده ای از جمله برخی عفونت های باکتریایی ناشی از سالمونلا و کمپیلوباکتر و همچنین انگل های روده ای مانند ژیاردیا، کریپتوسپوریدیوم، کرم قلاب دار و کرم های گرد باشند. این بیماری ها می توانند از طریق تماس مستقیم با مدفوع گربه آلوده یا تماس با خاک آلوده به مدفوع گربه آلوده به افراد منتقل شوند. بسیاری از حیوانات دیگر نیز حامل این عفونت ها هستند. سالمونلا و کمپیلوباکتر اغلب از طریق گوشت نیم پز یا غذای نامناسب تهیه می شوند.

چگونه می توان خطر ابتلا به بیماری مشترک انسان و حیوان را کاهش داد؟

رعایت بهداشت ساده و عقل سلیم خطر شیوع بیماری های مشترک انسان و حیوانات خانگی را به شدت کاهش می دهد. برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید عبارتند از:

 •  اطمینان حاصل کنید که هرگونه علامت بیماری یا بیماری در حیوان شما توسط دامپزشک تشخیص داده شده و به سرعت درمان می شود. اگر حیوان شما مریض است، مطمئن شوید که دستان خود را بعد از تمام تماس با او می شوید.
 •  حیوان خود را حمام کرده و مرتب کنید. این امر شانس تشخیص زودهنگام هرگونه ضایعه پوستی را افزایش می دهد.
 •  به طور منظم به حیوان خود یک محصول کرم زدایی با طیف وسیع بدهید. ساده ترین راه برای انجام این کار استفاده از محصول ماهیانه کرم قلب است که شامل کرم کرم زدایی است.
 •  هنگام باغبانی یا کار در مناطقی که ممکن است سگ، گربه یا سایر حیوانات ادرار کرده یا مدفوع کرده اند، دستکش بپوشید.
 •  هرگونه مدفوع را در از محل زندگی خود بردارید و وقتی سگ خود را برای پیاده روی می برید، خم شوید.
 •  همه مواد زائد را سریع و ایمن دفع کنید.
 •  اجازه ندهید فرزندانتان با مدفوع حیوانات خانگی شما تماس بگیرند یا حیوان خانگی شما با مدفوع بچه های شما تماس بگیرد.
 •  همیشه از شستن دست های خود پس از دست زدن به هر حیوانی اطمینان حاصل کنید.
 • ظروف غذا و آب جداگانه برای سگ و گربه خود تهیه کنید و آنها را جدا از ظروف خانواده خود بشویید و ذخیره کنید.
 •  ملافه های حیوان خانگی را به طور مکرر بشویید.
 •  به طور معمول از محصولات کنترل کننده کک و کنه استفاده کنید.

کلام آخر:

همانطور که افزایش جمعیت انسانی، مسافرت و تجارت جهانی غذا احتمال پرش ویروس ها از حیوانات به انسان یا برعکس را افزایش می دهد، اغلب با عواقب ناگوار برای پارک های جانورشناسی و حیوانات وحشی و اهلی روبرو هستیم و ویروس هایی که منتقل می کنیم ممکن است یک روز دیگر دوباره به دنبال ما بیایند.
ما حیوانات خانگی خود را دوست داریم. اما گاهی اوقات آنها ما را به معنای واقعی کلمه بیمار می کنند. در حقیقت، انواع حیوانات از جمله سگ، گربه و حیوانات مزرعه می توانند بیماری را به انسان منتقل کنند. برخی از به اصطلاح زئونوز ها خفیف هستند، اما برخی می توانند جدی یا حتی کشنده باشند. شناسایی این عوامل بیماری مشترک انسان و حیوان، راهکارهای جلوگیری از انتقال بیماری و تلاش برای رهایی و درمان این بیماری ها، امری ضروری و لازم به نظر می رسد. در صورت رعایت همه تمهیدات لازم، حیوانات خانگی و اهلی و انسان ها می توانند زندگی مسالمت آمیز و به دور از بیماری در کنار هم داشته باشند.

13 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید