سابقه ویروس کرونا

کروناویروس‌، خانواده بزرگی از ویروس‌ها و زیر مجموعۀ کروناویریده هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹را شامل می‌شود. ویروس کرونا که به آن کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد.

کرونا ویروس انساني موجب سرماخوردگي می شود. کرونا ويروس هاي جانوري سبب بيماري در حيوانات اهلي مي شوند که از نظر اقتصادي اهميت دارند و در حيوانات پست باعث عفونت هاي پايدار در ميزبانهاي طبيعي خود مي گردند. پاتوژن بيماري هاي کروناویروس ها در انسان به خوبي شناخته نشده است. اکثر کرونا ويروس هاي حيواني به سلولهاي اپي تليال مجراي تنفسي و گوارشي حيوانات گرايش دارند. عفونت هاي این ويروس در انسان معمولا به مجاري فوقاني تنفسي محدود مي شود. ويروس از ميزبان غير انسان منشا گرفته و قابليت عفوني کردن انسان را به دست آورده باشد. در مناطق روستايي جنوب چين که اپيدمي از آنها آغاز شد، انسان، خوک و ماکيان اهلي در کنار هم زندگي مي کردند و بسياري از گونه هاي وحشي جهت مصارف غذايي و طب سنتي مورد استفاده قرار مي گرفتند. اين شرايط باعث بروز سويه هاي جديد ويروس گرديد.

درمان کرونا ویروس

هيچ درمان و واکسني براي عفونت هاي کرونا ويروس وجود ندارد. کنترل انتقال تنفسي سرماخوردگي ناشي از کرونا ويروس ها، کاري مشکل مي باشد. قرنطينه افرادي که با SARS-Cov آلوده شده اند و اندازه گيري تب مسافراني که از مناطق شيوع اين بيماري مسافرت کرده اند، مي تواند از انتشار بيماري جلوگيري کند. هيچگونه واکسن يا درمان ضد ويروس خاص براي اين ويروس در دسترس نمي باشد.

آیا باید ماسک بزنم؟

چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود. اگر هیچ‌گونه علائمی ندارید، نیازی به استفاده از ماسک نیست. درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود.

استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) و همچنین استفاده از ضدعفونی کننده های مناسب همراه باشد.

پیشگیری از کروناویروس

همانطور که بیان شد این ویروس درمان قطعی ندارد به همین دلیل پیشگیری از کرونا بهترین راه می باشد. روش های پیشگیری از کرونا به رعایت بهداشت فردی و اجتماعی مرتبط است. استفاده از ضدعفونی کننده به منظور بالا بردن سطح بهداشت مناسب ترین روش پیشگیری از کرونا می باشد.

  • ضدعفونی دست
  • ضدعفونی هوا
  • ضدعفونی سطوح در تماس با مواد غذایی
  • ضدعفونی سرویس های بهداشتی، بخش های اداری
  • ضدعفونی مدارس
  • ضدعفونی مراکز بهداشتی و بیمارستان ها
  • ضدعفونی اتوبوس و قطار

به منظور پیشگیری از کرونا موارد بالا در مکان های عمومی و منازل مورد توجه قرار می گیرند. ضدعفونی کننده مناسب جهت رعایت بهداشت باید توانایی از بین بردن انواع ویروس را داشته باشد. ضدعفونی کننده های سطح پایین و متوسط این توانایی را ندارند به همین دلیل باید از ضدعفونی کننده سطح بالا استفاده شود.

از بین بردن ویروس ها از سطوح، هوا، دست و … به منظور پیشگیری از کرونا ضروری است.

نقش اکسیدین در پیشگیری از کرونا

اکسیدین به عنوان ضدعفونی کننده سطح بالا با از بین بردن همه ویروس ها در پیشگیری از کرونا نقش مهمی دارد.

اکسیدین- فوداسیب را می توان به منظور ضدعفونی میوه و سبزی، سطوح در تماس با مواد غذایی در هتل ها و رستوران، مراکز پخت غذا (میز آشپزخانه، تخت گوشت و کانتر و …) مورد استفاده قرار داد. از این ضدعفونی کننده می توان به منظور ضدعفونی هوا و دست نیز استفاده کرد. اکسیدین- سرفوسیب نیز به منظور ضدعفونی سطوح مانند سرویس های بهداشتی، سطوح مراکز اداری، میز و صندلی، در و دستگیره در، اتوبوس، قطار و … قابل استفاده هستند.

به منظور تهیه ضدعفونی کننده های اکسیدین و همچنین اطلاع از نحوه استفاده می توانید با آرال شیمی تماس بگیرید.

https://www.who.int/

https://www.fda.gov/home

https://patents.google.com/patent/CN1259829C/en

فهرست