راهکارهای مبارزه با ویروس کرونا (کووید 19)

کروناویروس‌، خانواده بزرگی از ویروس‌ها و زیر مجموعۀ کروناویریده هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل می‌شود. ویروس کرونا که به آن کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. ویروس کرونا انسانی موجب سرماخوردگی می شود. پاتوژن بيماری های کرونا ویروس ها در انسان به خوبی شناخته نشده است. با اینکه تا حد بسیار زیادی به دلیل تولید واکسن کرونا، این بیماری کنترل شده است اما هنوز موارد ابتلا به آن دیده می شود. به گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، از ابتدای اعلام بیماری تا تاریخ نوامبر 2023، قریب به 7 میلیون نفر در جهان، جان خود را بر اثر کرونا از دست داده اند. در این مقاله به روش های مبارزه با ویروس کرونا پرداخته می شود.

ویروس کرونا

مشکلات ناشی از ویروس کرونا

 اکثر کرونا ويروس های حيوانی به سلول های اپی تليال مجراي تنفسی و گوارشی حيوانات گرايش دارند. عفونت های این ويروس در انسان معمولا به مجاری فوقانی تنفسی محدود می شود. ويروس از ميزبان غير انسان منشا گرفته و قابليت عفونی کردن انسان را به دست آورده باشد. در مناطق روستايی جنوب چين که اپيدمی از آنها آغاز شد، انسان، خوک و ماکيان اهلی در کنار هم زندگی می کردند و بسياری از گونه های وحشی جهت مصارف غذايی و طب سنتی مورد استفاده قرار می گرفتند. اين شرايط باعث بروز سويه های جديد ويروس گرديد.


بیشتر بدانیم:

در مورد کرونا بخوانید

پیشگیری از کرونا ویروس


درمان کرونا ویروس

کنترل انتقال تنفسی سرماخوردگی ناشی از کرونا ويروس ها، کاری مشکل می باشد. قرنطينه افرادی که با SARS-Cov آلوده شده اند و اندازه گيری تب مسافرانی که از مناطق شيوع اين بيماری مسافرت کرده اند، مي تواند از انتشار بيماری جلوگيری کند. در ابتدای ظهور این بیماری، هيچ درمان و واکسنی برای عفونت های کرونا ويروس وجود نداشت. اما بعد از نزدیک به دو سال از انتشار این ویروس، شرکت های واکسن سازی، شروع به تولید واکسن های مختلف کردند که توانستند پاندمی این بیماری را کنترل کنند. واکسن های آسترازینکا، فایزر و سینوفارم رایج ترین واکسن ها در این حوزه هستند.

آیا باید ماسک بزنم؟

چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود. اگر هیچ‌گونه علائمی ندارید، نیازی به استفاده از ماسک نیست. درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود. استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) و همچنین استفاده از ضدعفونی کننده های مناسب همراه باشد.

استفاده از ماسک جهت پیشگیری از کرونا

پیشگیری از کرونا ویروس

همانطور که بیان شد این ویروس درمان قطعی ندارد به همین دلیل پیشگیری از کرونا بهترین راه می باشد. روش های مبارزه با ویروس کرونا به رعایت بهداشت فردی و اجتماعی مرتبط است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا داروی آمریکا (FDA)، استفاده از مواد ضدعفونی کننده، به منظور بالا بردن سطح بهداشت مناسب ترین روش پیشگیری از کرونا می باشد.

  • ضدعفونی دست
  • ضدعفونی هوا
  • گندزدایی سطوح در تماس با مواد غذایی
  • ضدعفونی سرویس های بهداشتی، بخش های اداری
  • گندزدایی مدارس
  • ضدعفونی مراکز بهداشتی و بیمارستان ها
  • میکروب زدایی و ضدعفونی اتوبوس و قطار

مطالعه بیشتر:

سهم ما در مقابل پیشگیری از کرونا

ضدعفونی کننده هوا


ضدعفونی کننده مناسب برای مبارزه با ویروس کرونا (کووید 19)

به منظور پیشگیری از ویروس کرونا موارد بالا در مکان های عمومی و منازل مورد توجه قرار می گیرند. ضدعفونی کننده مناسب جهت رعایت بهداشت باید توانایی از بین بردن انواع ویروس را داشته باشد. ضدعفونی کننده های سطح پایین و متوسط این توانایی را ندارند به همین دلیل باید از ضدعفونی کننده سطح بالا استفاده شود. از بین بردن ویروس ها از سطوح، هوا، دست و غیره به منظور پیشگیری از کووید 19 ضروری است.

کلام آخر

محصولات شرکت آرال شیمی با برند تجاری پراکسیدین به عنوان ضدعفونی کننده سطح بالا، با از بین بردن انواع پاتوژن ها از جمله ویروس ها در مبارزه با ویروس کرونا (کووید 19) نقش مهمی دارد. فوداسیب را می توان به منظور ضدعفونی میوه و سبزی، سطوح در تماس با مواد غذایی در هتل ها و رستوران، مراکز پخت غذا (میز آشپزخانه، تخت گوشت و کانتر) مورد استفاده قرار داد. از این ضدعفونی کننده می توان به منظور ضدعفونی هوا و دست نیز استفاده کرد. محلول سرفوسیب نیز به منظور ضدعفونی سطوح مانند سرویس های بهداشتی، سطوح مراکز اداری، میز و صندلی، در و دستگیره در، اتوبوس، قطار و غیره قابل استفاده هستند.

بروزرسانی شده در آبان 1402