سابقه ویروس کرونا

کروناویروس‌، خانواده بزرگی از ویروس‌ها و زیر مجموعۀ کروناویریده هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹را شامل می‌شود. ویروس کرونا که به آن کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد.

ویروس کرونا

ویروس کرونا انسانی موجب سرماخوردگی می شود. کرونا ويروس های جانوری سبب بيماری در حيوانات اهلی می شوند که از نظر اقتصادی اهميت دارند و در حيوانات پست باعث عفونت های پايدار در ميزبانهای طبيعی خود می گردند. پاتوژن بيماری های کرونا ویروس ها در انسان به خوبی شناخته نشده است. اکثر کرونا ويروس های حيوانی به سلول های اپی تليال مجراي تنفسی و گوارشی حيوانات گرايش دارند.

عفونت های این ويروس در انسان معمولا به مجاری فوقانی تنفسی محدود می شود. ويروس از ميزبان غير انسان منشا گرفته و قابليت عفونی کردن انسان را به دست آورده باشد. در مناطق روستايی جنوب چين که اپيدمی از آنها آغاز شد، انسان، خوک و ماکيان اهلی در کنار هم زندگی می کردند و بسياری از گونه های وحشی جهت مصارف غذايی و طب سنتی مورد استفاده قرار می گرفتند. اين شرايط باعث بروز سويه های جديد ويروس گرديد.


بیشتر بدانیم:

در مورد کرونا بخوانید

پیشگیری از کرونا ویروس

سهم ما در مقابل پیشگیری از کرونا

ضدعفونی کننده هوا


درمان کرونا ویروس

هيچ درمان و واکسنی برای عفونت های کرونا ويروس وجود ندارد. کنترل انتقال تنفسی سرماخوردگی ناشی از کرونا ويروس ها، کاری مشکل می باشد. قرنطينه افرادی که با SARS-Cov آلوده شده اند و اندازه گيری تب مسافرانی که از مناطق شيوع اين بيماری مسافرت کرده اند، مي تواند از انتشار بيماری جلوگيری کند. هيچگونه واکسن يا درمان ضد ويروس خاص براي اين ويروس در دسترس نمی باشد.

استفاده از ماسک جهت پیشگیری از کرونا

آیا باید ماسک بزنم؟

چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود. اگر هیچ‌گونه علائمی ندارید، نیازی به استفاده از ماسک نیست. درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود.

استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) و همچنین استفاده از ضدعفونی کننده های مناسب همراه باشد.

پیشگیری از کرونا ویروس

همانطور که بیان شد این ویروس درمان قطعی ندارد به همین دلیل پیشگیری از کرونا بهترین راه می باشد. روش های پیشگیری از کرونا به رعایت بهداشت فردی و اجتماعی مرتبط است. استفاده از ضدعفونی کننده به منظور بالا بردن سطح بهداشت مناسب ترین روش پیشگیری از کرونا می باشد.

  • ضدعفونی دست
  • ضدعفونی هوا
  • ضدعفونی سطوح در تماس با مواد غذایی
  • ضدعفونی سرویس های بهداشتی، بخش های اداری
  • ضدعفونی مدارس
  • ضدعفونی مراکز بهداشتی و بیمارستان ها
  • ضدعفونی اتوبوس و قطار

به منظور پیشگیری از کرونا موارد بالا در مکان های عمومی و منازل مورد توجه قرار می گیرند. ضدعفونی کننده مناسب جهت رعایت بهداشت باید توانایی از بین بردن انواع ویروس را داشته باشد. ضدعفونی کننده های سطح پایین و متوسط این توانایی را ندارند به همین دلیل باید از ضدعفونی کننده سطح بالا استفاده شود.

از بین بردن ویروس ها از سطوح، هوا، دست و … به منظور پیشگیری از کرونا ضروری است.

نقش پراکسیدین در پیشگیری از کرونا

پراکسیدین به عنوان ضدعفونی کننده سطح بالا با از بین بردن همه ویروس ها در پیشگیری از کرونا نقش مهمی دارد.

پراکسیدین- فوداسیب را می توان به منظور ضدعفونی میوه و سبزی، سطوح در تماس با مواد غذایی در هتل ها و رستوران، مراکز پخت غذا (میز آشپزخانه، تخت گوشت و کانتر و …) مورد استفاده قرار داد. از این ضدعفونی کننده می توان به منظور ضدعفونی هوا و دست نیز استفاده کرد. پراکسیدین- سرفوسیب نیز به منظور ضدعفونی سطوح مانند سرویس های بهداشتی، سطوح مراکز اداری، میز و صندلی، در و دستگیره در، اتوبوس، قطار و … قابل استفاده هستند.

به منظور تهیه ضدعفونی کننده های پراکسیدین و همچنین اطلاع از نحوه استفاده می توانید با آرال شیمی تماس بگیرید.

https://www.who.int/

https://www.fda.gov/home

https://patents.google.com/patent/CN1259829C/en

فهرست