سازمان غذا و دارو آمریکا(FDA)

سلامت ملت و جهان عمدتاً تحت تأثیر پیگیری و اجرای رویکردهای مبتنی بر شواهد برای پیشگیری و درمان بیماری ها قرار گرفته است. نظام سلامت رابطه بین غذا، جزء غذایی یا جزء مکمل غذایی و کاهش خطر بیماری یا بیماری مرتبط با سلامتی را توصیف می کند. تعریف نظام سلامت دارای دو جزء اساسی است: (1) یک ماده (اعم از غذا، جزء غذایی یا جزء رژیمی) و (2) بیماری یا بیماری مرتبط با سلامتی. سازمان غذا و دارو آمریکا (Food and Drug Administration)، همراه با سایر مقامات نظارتی در سراسر جهان، سهم مهمی در این امر داشته اند.

تصویری از سازمان FDA-سازمان غذا دارو
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) با هدف حفاظت از سلامت عمومی با اطمینان از ایمنی، کارایی و امنیت داروهای انسانی و دامپزشکی، محصولات بیولوژیکی و تجهیزات پزشکی توسعه یافته است. سازمان غذا و دارو (FDA) یک آژانس در وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده است. این آژانس شامل دفتر کمیسر و چهار اداره نظارت بر وظایف اصلی آژانس است: محصولات پزشکی و دخانیات، مواد غذایی و دامپزشکی، عملیات و سیاست های نظارتی جهانی و عملیات.

وظایف FDA

از سایر وظایف این سازمان می توان موارد زیر را برشمرد:

 •  حفاظت از سلامت عمومی با اطمینان از اینکه غذاها (به استثنای گوشت دام، طیور و برخی محصولات تخم مرغ که توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده تنظیم شده است) ایمن، سالم، بهداشتی و دارای برچسب مناسب هستند.
 • اطمینان از این که داروهای انسانی و دامپزشکی، واکسن ها و سایر محصولات بیولوژیکی و وسایل پزشکی که برای استفاده انسان در نظر گرفته شده ایمن و موثر هستند.
 • محافظت از مردم در برابر اشعه محصولات الکترونیکی
 • اطمینان از لوازم آرایشی و مکمل های غذایی ایمن و دارای برچسب مناسب هستند
 • تنظیم و نظارت بر محصولات دخانی
 • ارتقاء سلامت عمومی با کمک به سرعت بخشیدن به نوآوری های محصول
 • ایمنی مواد غذایی، لوازم آرایشی و محصولاتی است که از خود تابش متصاعد می کنند.
 •  FDA همچنین مسئولیت تنظیم تولید، بازاریابی و توزیع دخانیات را برای حفاظت از سلامت عمومی و کاهش مصرف دخانیات توسط خردسالان بر عهده دارد.
 •  FDA مسئول پیشبرد سلامت عمومی از طریق کمک به سرعت بخشیدن به نوآوری هایی است که محصولات پزشکی را موثرتر، ایمن تر و مقرون به صرفه می کند و به مردم کمک می کند تا اطلاعات دقیق و مبتنی بر علم مورد نیاز برای استفاده از محصولات و غذاهای پزشکی برای حفظ و بهبود سلامتی آنها را دریافت کنند.
 •  FDA همچنین نقش مهمی در قابلیت مبارزه با تروریسم ملت ها دارد. FDA این مسئولیت را با تضمین امنیت عرضه مواد غذایی و توسعه محصولات پزشکی برای پاسخگویی به تهدیدهای عمدی و طبیعی بهداشت عمومی انجام می دهد.

ماموریت های FDA

مأموریت FDA ارائه رهبری و نظارت دائمی برای حفاظت موثر از سلامت عمومی است. FDA با حصول اطمینان از دستیابی به استانداردهای مناسب برای طراحی، انجام و تجزیه و تحلیل آزمایشات ثبت شده، در دستیابی به شواهد قابل توجهی از اثربخشی و ایمنی داروهای مورد تایید، بیولوژیکی و دستگاه ها بسیار تأثیرگذار بوده است. از جمله این تأثیرات مطلوب قابل توجه عبارتند از:

 • تشویق توسعه بالینی گام به گام
 • کنترل های نظارتی مناسب بر آزمایشات ثبت شده
 • انجام کنترل های متعدد از طریق مشخص کردن اقدامات اولیه و ثانویه و روشهای اولیه تجزیه و تحلیل.
 • به رسمیت شناختن قابلیت اطمینان و قابلیت تفسیر کارآیی با ارزیابی اثرات روی اقدامات مستقیم نحوه احساس، عملکرد یک موضوع و تشخیص احتمال گمراه شدن در هنگام تکیه بر نقاط پایانی جایگزین
 • اطمینان حاصل شود که آزمایشات بالینی به گونه ای طراحی و اجرا شده اند که از ایمنی و حفاظت اخلاقی شرکت کنندگان در مطالعه اطمینان حاصل کنند.
 • افزایش کیفیت رفتار آزمایشی با تشویق ثبت نام به موقع، بهترین پایبندی در دنیای واقعی به رژیم های آزمایشی و کنترلی
 • تلاش های فعال برای به حداکثر رساندن و حفظ محرمانه بودن داده های اثربخشی در آزمایشات جاری

 نقش FDA در تهیه واکسن کرونا

FDA با توجه به مسئولیت خود در مجوز دادن به داروها، درمان ها و واکسن ها برای مبارزه با این بیماری، نقش اصلی را ایفا کرده است.

تصویری از واکسن های کرونا
این آژانس در بسیاری از موارد مجوزهای استفاده اضطراری را صادر کرده است. این موارد اضظراری شامل مواردی است که در طول بحران سلامت، قانونگذاران تشخیص دهند مزایای استفاده از یک محصول پزشکی تایید نشده احتمالاً از خطرات آن بیشتر است. علاوه بر این، FDA به توسعه دهندگان واکسن، راهنمایی لازم برای انجام آزمایشات بالینی دقیق و تصادفی را ارائه کرده است.

سازمان غذا و داروی ایران

سازمان غذا و داروی ایران، زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. این سازمان در سال 1389 برای دو هدف مهم پایه گذاری شد: نخست مقابله با قاچاق دارو، مواد آرایشی و بهداشتی و دوم محافظت از سلامت مردم در مقابل مواد غذایی فرآوری شده و محصولات آرایشی و بهداشتی.

وظایف سازمان غذا و داروی ایران

 • وضع و تبیین قوانین و مقررات مرتبط با ارزیابی و کنترل کیفی محصولات دارویی، غذایی و ملزومات پزشکی
 • صدور مجوز ها برای محصولات بهداشتی ساخت داخل
 • کنترل واردات و صادرات دارو و محصولات بهداشتی و کنترل بر قاچاق کالاها
 • تعیین تعرفه برای محصولات دارویی و خدمات آزمایشگاهی

نقش سازمان غذا و داروی ایران در مواجهه با کرونا(کووید19)

از آغاز شروع این بیماری ویروسی (Covid19) در اسفند 1398، سازمان غذا و دارو، مسئول شماره یک برای رسیدگی و انجام آزمایشات و صدور مجوزها برای شرکت های تولید کننده دارویی و مواد ضدعفونی کننده و ماسک های بهداشتی شد.

تصویری از سازمان غذاداروی ایران

سازمان غذا و داروی ایران زیر نظر وزارت بهداشت، در بهار 1400 به بررسی و مطالعه درباره کارایی واکسن های ایرانی پرداخت. در این راستا برخی مجوزهای استفاده از واکسن های ایرانی همچون برکت صادر شد.

کلام آخر

صنایع شیمیایی آرال شیمی، با تولید طیف گسترده ای از مواد ضدعفونی کننده ارگانیک برای ضدعفونی خطوط تولید صنایع غذایی؛ ضدعفونی مرغ و گوشت در کشتارگاه ها؛ بسته بندی محصولات گوشتی؛ محصولات ضدعفونی برای بیمارستان ها؛ ضدعفونی کننده های غیر الکی و الکلی دست؛ ضدعفونی کننده های سطوح؛ ضدعفونی کننده های میوه و سبزیجات و … خدمات شایانی به سلامت مردم و محیط زیست ارائه می دهد. به ویژه در بحران کرونا، صنایع آرال شیمی، همواره تلاش نموده گامی مثبت در راستای ارتقای سلامت و بهداشت عمومی جامعه و هم میهنان عزیز بردارد.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست