اسیدی فایر یا اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور

ترکیبات شیمیایی شالوده جهان هستی را تشکیل میدهند از کوچکترین اجسام مورد استفاده روزمره انسان همچون یک خودکار تا پیچیده ترین ساختار های ساخت دست بشر همچون مدار های مجتمع و یا پردازنده های کامپیوتری همگی از اتم ها و مولکول های ریزی ساخته شده اند که از در کنار هم قرار گرفتنشان ترکیبات شیمیایی و در نهایت اجسامی با خواص منحصر به فرد بوجود می آیند.

اسید های آلی در خوراک

همانطور که ذکر شد ترکیبات شیمیایی شالوده جهان هستی را تشیل میدهند. بدن موجودات زنده کهکشانی از انواع فعل وانفعالات شیمیایی و ترکیباتی هستتند که تضمین رشد و بقای آن موجودات و تکامل آنها به این ترکیبات وابسته است. انسان به عنوان موجودی در رأس زنجیره غذایی در قرون اخیر به رشد و پرورش غذای خود در ابعادی بزرگتر پرداخته است. به جای روش کلاسیک شکار و شکارچی، انسان خود دست به پرورش شکار یا به معنای دیگر غذای خود کرده است. این مهم اولین بار در قرون گذشته و با یکجا نشین شدن انسان، با بوجود آوردن مزارع پرورش دام همچون پرورش خوک،گوسفند،گاو،مرغ و و… شکل گرفت.

بااین وجود، امروزه در دو قرن اخیر و با وقوع انقلاب صنعتی و رسیدن بشر به حدی از رفاه نسبی و افزایش جمیعت دیگر روش های سنتی دام داری جوابگو نبوده و تا به امروز در قرن 21، عصر ارتباطات و نوآوری در تمام زمینه ها و رشد چشمگیر جمیعت هرروز نیاز به روش های نوین پرورش دام و طیور برای تامین غذای بشری احساس میشود. در این میان تامین خوراک دام و طیور از چالش های همه روزه انسان بوده و هست. در ابتدای بخش مقدمه به ترکیبات شیمیایی و نقش آنها در بقا و رشد و نمو نسل بشر و وابستگی کامل بشر به این ترکیبات اشاره شد. در این مقاله ما به توضیح و شرح اهمیت یکی از مهم ترین ترکیبات شیمیایی موجود که نقش کلیدی را در بقای نسل انسان و دیگر موجودات زنده بازی کرده و نقش آن در خوراک دام و طیور می پردازیم. به عبارتی دیگر، دراین مقاله به نقش و اهمیت اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور می پردازیم.

ترکیبات آلی

برای شناخت اسیدهای آلی ونقش آن در خوراک دام و طیور ابتدا باید مفهوم اصطلاح ترکیبات آلی را درک نمود. در علم شیمی ترکیبات آلی به گروهی از ترکیبات شیمیایی گفته میشود که در آن پیوند های کربن و هیدروژن وجود دارد. ترکیبات آلی به طور کلی میزان کمی از ترکیبات ساخت زمین را تشیل می دهند اما برای ادامه حیات برای موجودات زنده وجود این ترکیبات ضروری است. توانایی بالای اتم کربن برای پیوند با اتم های دیگر بخصوص هیدروژن باعث شده است ترکیبات بسیار متنوعی از ترکیبات آلی در زمین یافت شود و یا در آزمایشگاه ها به طور مصنوعی تولید شود. از مهم ترین ترکیبات آلی می توان به متان،بوتان،کتامین و استیک اسید اشاره کرد.

اسیدهای آلی

در این بخش به طور مختصر به تعریف اسیدهای آلی میپردازیم.اسیدهای آلی به ترکیبات آلی با شناسه های اسیدی گفته می شوند. به طور مثال:کربوکسیلیک اسید با شناسه کربوکسیل نام گذاری شده است. الکل ها نیز گاهی خاصیت اسیدی از خود بروز می دهند اما بسیار ضعیف ترازآن هستند که آنها را اسید نامید. از مشهور ترین اسیدهای آلی می توان به سیتریک اسید(موجود در نوشابه)، سولفونیک اسید، لاکتیک اسید(اسید شیر فاسد) و اوریک اسید(اسید ادرار) اشاره کرد.

تفاوت اسیدهای آلی و معدنی

اسیدها را می توان به دو دسته اسیدهای آلی و اسیدهای معدنی دسته بندی کرد. اسیدهای معدنی به اسیدهای غیر آلی نیز معروف هستند. تفاوت اصلی بین اسید معدنی و اسید آلی این است که اسیدهای معدنی ترکیبات غیر آلی هستند که از ترکیبات مختلف عناصر شیمیایی تشکیل شده اند در حالی که اسیدهای آلی ترکیبات آلی هستند که اساساً از اتم های کربن و هیدروژن تشکیل شده اند.

نقش اسیدهای آلی در بدن موجودات زنده

اسیدهای آلی ، مانند مالات ، فومارات ، لاکتات و سیترات ، عملکردهای اساسی در بسیاری از فرایندهای سلولی مانند عملکرد روزنه ، جذب فسفر ، تحمل آلومینیوم ، ارتباطات با میکروارگانیسم ها ذخیره کربن موقتی،قدرت احیا کنندگی سلولها دارند.

اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور 

تقریبا تمام اسیدهای آلی مورد استفاده در تغذیه حیوانات مانند اسیدهای فرمیک ، پروپیونیک ، لاکتیک ، استیک ، سوربیک یا سیتریک دارای ساختار آلیفاتیک بوده و منبع انرژی سلول ها را نشان می دهند. اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور وظایف مختلفی را بر عهده دارند. برای اطلاع از مکانیزم اثر اسیدهای آلی در تغذیه دام و طیور به مقاله نقش اسیدی فایرها در تغذیه دام و طیور مراجعه فرمایید.

 

اسید های آلی

 وظایف اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور:

1-کاهش مقدار پی اچ  و ظرفیت بافر و همچنین اثرات ضد باکتری و ضد قارچی در خوراک

2-کاهش مقدار پی اچ با انتشار یون های هیدروژن در معده،و در نتیجه فعال کردن پپسینوژن و ایجاد پپسین که قابلیت هضم پروتین ا بهبود میبخشد

3-میکروفلورای بومی گرم منفی در دستگاه گوارش را مهار میکند

4-استفاده بهینه از انرژی در متابولیسم متوسط

5-بعنوان مواد نگهدارنده برای علوفه و مواد غذایی مورد نیاز برای دام طیور

6-استفاده برای تهیه  فراورده های تخمیری گیاهی یا میکروبی

7- تضمین بهداشت عمومی خوراک زیرا به خاطر خاصیت اسیدی که دارند از رشد کپک جلوگیری می کنند.

یکی از دلایل روز افزون استفاده از ترکیبات اسیدهای الی در تامین خوراک دام وطیور مقرون به صرفه بودن این ترکیب ها در صنعت پرورش دام و طیور است. این ترکیبات به مدت 50 سال به عنوان یه ترکیب همواره وجود در صنعت پرورش دام وجود داشته اند و روزافزون بر تعداد عرضه و تقاضای این ترکیبات اضافه می شود. انتظار می رود بازار اسیدهای آلی در اروپا ، به ویژه در اروپای جنوبی و شرقی ، به رشد خود ادامه دهد و این نشان دهنده دور شدن صنعت از محرک های رشد آنتی بیوتیکی است. از زمان ممنوعیت تقویت کننده های آنتی بیوتیکی در اتحادیه اروپا استفاده ازاسیدهای آلی در خوراک دام و طیور به شکل فزاینده ای افزاشی پیدا کرد. دلیل این رشد، فقط به خاطر خاصیت نگهدارندگی نبود بلکه به خاطر مواد مغذی آنان بود.

طریقه مصرف اسیدهای الی و ترکیبات مشتق شده

اسیدهای آلی مستقیما در مواد خوراکی و مواد مرکب استفاده می شوند. اسیدهای مایع و مخلوط بر روی خوراک پاشیده می شوند در حالی که اسیدهای جامد یا نمک های اسیدی مستقیما یا از طریف مخلوط های خاص اضافه می شوند. همچنین از اسیدهای آلی می توان در سیلوها و آب های اشامیدنی هم استفاده کرد.


پیشنهاد میکنیم قبل از ادامه مطلب، مقالات مرتبط زیر را مطالعه نمایید:

شرایط شیردوشی دام

تلقیح مصنوعی گاو

پراکسیدین دامداری ها

♠ بررسی جامع چرخه بهداشت دام و دامداری


چگونگی ساخت اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور و نمک های آن

اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور و فراورده های آنان از طرق مختلفی تولید می شوند. از روش های مرسوم می شود به سنتز شیمیایی و تخمیر اشاره کرد. تنوع روش های تولید در اسید های آلی در خوراک دام و طیوردو روش سنتز زیاد است.

روش اثر گذاری اسیدهای آلی خوراک دام و طیور در میکرو ارگانیسم ها

آنتی بیوتیک ها و اسیدهای آلی هر دو باکتری استاتیک و باکتری کش هستند. از آنجایی که اسیدهای آلی جدا نشده لیپوفیلی هستند، می توانند از غشای سولولی باکتری های گرم منفی، مانند سالمونلا عبور کنند. هنگامی که موفق شد داخل سلول قرار بگیرد پی اچ بالاترسیتوزولی باعث کاهش پی اچ داخل سلولی می شود. متابولیسم میکروبی به فعالیت آنزیمی وابسته است. برای جبران تعادل سلول مجبور به استفاده از انرژی برای بیرون راندن پروتون ها از طریق پمپ غشای سلولی می شود تا پی اچ تعوستوپلاسمی را به حالت طبیعی بازگرداند در طی یک دوره قرار گرفتن در معرض یک اسید آلی در خوراک دام و طیور در طی یک دوره قرار گرفتن در معرض یک اسید آلی،این میتواند برای از بین بردن سلول کافی باشد.پروتونهای دفع شده همچنین منجر به تجمع آنیونهای اسیدی در سلول شوند،که مانع واکنشهای متابولیکی داخل سلولی از جمله سنتز ماکرومولکولها شده و غشای داخلی را مختل می کند.باکتری های اسید لاکتیک نسبت به دیفرانسیل پی اچ در غشای سلول حساسیت کمتری دارند بنا براین بی تاثیر هستند.مهار رشد میکروبی توسط این روش برای هزاران سال در حفظ مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفته است اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور خود در این فرآیند خود انواع اسیدهای آلی را به عنوان محصولات جانبی متابولیسم میکروبی تولید میکنند.

نتیجه گیری

به طور کلی با اینکه ترکیبات آلی جز مواد کمیاب در پوسته زمین هستند اما کاربرد انها در رشد،نمو و تکامل موجودات زنده انکار ناپذیر است اما با وجود رشد دانش بشری و به کارگیری لابراتور های حرفه ای ساخت ترکیبات آلی در مقیاس صنعتی ممکن شده است اسیدهای آلی از کاربردی ترین ترکیبات آلی هستند و درحوضه های مختلف صنعتی استفاده میشوند اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور به عنوان پاشنه آشیل این صنعت به حساب می آیند و برای تامین غذای میلیارد ها نفر به طور روزانه استفاده میشوند.

منابع

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Organic_acid#:~:text=An%20organic%20acid%20is%20an,OH%2C%20are%20relatively%20stronger%20acids.
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Organic_acid#:~:text=An%20organic%20acid%20is%20an,OH%2C%20are%20relatively%20stronger%20acids.
  3. https://www.frontiersin.org/research-topics/4012/on-the-diversity-of-roles-of-organic-acids#:~:text=Organic%20acids%2C%20such%20as%20malate,interchange%20of%20reductive%20power%20among
  4. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jpn.13282
  5. https://www.dsm.com/anh/en/feedtalks/principles-organic-acids-animal-nutrition.html#:~:text=Almost%20all%20the%20organic%20acids,different%20metabolic%20and%20absorption%20characteristics.
  6. http://fefana.org/wp-content/uploads/2017/08/2014_08_20-BOOKLET-OA.pdf

https://en.engormix.com/feed-machinery/articles/organic-acids-in-animal-nutrition-t34852.htm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست