کنترل باکتری سالمونلا در خوراک دام و طیور

مطالعات اخیر نشان می دهد که سالمونلا می تواند از خوراک به حیوانات مولد غذا سرایت کند. درک امکان وجود عفونت سالمونلا در مواد غذایی خام، اقدامات کنترل اولیه را برای خوراک دام وارداتی آغاز کرد. مکان هایی که محصولات فرآوری شده صنعتی، آلودگی و عفونت دارند، باید نمونه برداری بزرگتری در خط تولید انجام گیرد. در صورت یافتن سالمونلا، قسمت آلوده خط تولید باید به طور کامل تمیز، خشک و سپس ضدعفونی گردد. ما در این مقاله، به معرفی محلول گندزدای داموسیب، جهت ضدعفونی کردن و کنترل باکتری سالمونلا در خوراک دام و طیور می پردازیم.

عفونت سالمونلا چیست؟

طبق تعریف مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC سالمونلا یک نوع باکتری گرم منفی و متحرک است که در جوجه ها، تخم مرغ ها و حتی گوسفندان نیز وجود دارد. عفونت سامونلا، یکی از شایع ترین مسمومیت های غذایی انسانی نیز به حساب می آید.

باکتری سالمونلا

چرا کنترل باکتری سالمونلا اهمیت دارد؟

مهار کامل باکتری سالمونلا در جریان تولید خوراک طیور نیاز به دقت و توجه کامل دارد. علی رغم دقت در تهیه ی منابع، انتظار می رود که برخی از مواد خام وارد آسیاب شود و آن را آلوده نماید. وجود مثبت عفونت سالمونلا در مواد غذاییف معمولاً با اسیدهای آلی مانند اسید فرمیک درمان می شود. پس از تیمار اسیدی، مواد خوراک باید قبل از استفاده در تولید خوراک برای سالمونلا منفی مورد آزمایش قرار گیرند. مواد خوراکی تیمار شده با اسید، فقط مجاز به استفاده در خوراکی هستند که قرار است تحت تیمارهای حرارتی قرار گیرد.

عفونت سالمونلا
روش های کنترل آلودگی ناشی از سالمونلا در خوراک دام و طیور

شروع مهار سالمونلا، نگهداری خوب از سالن ها است. از این رو باید هنگام نظافت محیط، نکات زیر را در نظر بگیریم تا بتوانیم به خوبی باکتری سالمونلا را مهار کنیم:

1. تمیز کردن آسیاب

باید همه قسمت های آسیاب را تمیز، پاکیزه و در نهایت استریل نگاه داریم. برای مثال، گردوغبار می تواند سالمونلا را با خود حمل کند و خود واسطه ی رشد برای عموم میکرواورگانیسم ها باشد. بنابراین، باید گرد و غبار را از روی سطح پاک کرد. پایش عناصر ورودی به آسیاب و گزینش (یا حذف، بسته به نتایج آزمایش ها) از اهمیت زیادی برخوردار است. با این حال، باید تشخیص دهیم که مواد خام ورودی به آسیاب می باید گهگاهی حاوی عفونت سالمونلا مثبت باشند.

2.نظافت اتاق های داخلی آسیاب

اتاق های داخلی آسیاب نباید مکانی برای تلنبار شدن زباله ها، قطعات استفاده شده و ته مانده ها گردد. ارزیابی های کلیدی یک آسیاب، واژه هایی مانند تمیز، مرتب و پاکیزه هستند؛ جایی که در آن مهار و کنترل باکتری سالمونلا یک اولویت است. در هیچ بخشی از آسیاب نباید لانه پرنده های وحشی موجود باشد.

3. نظافت مخزن برای جلوگیری از ورود سالمونلا

اگر مخزن ها روباز و صاف باشند، باید مخازن را بسته نگاه داشت و از ورود هر گونه جانوری به آن محافظت شود. این کاری دشوار است و همه ی مخازن روباز را باید سرانجام تبدیل به مخازن سرپوش دار و محفوظ کرد. طبیعتا، مهار جوندگان، و ترجیحا حذف آن ها، می باید یکی دیگر از اولویت های ما باشد تا جدیت در مهار سامونلا رعایت گردد.

4. بررسی بهداشت محصولات حیوانی

محصولات دامی، حامل بزرگترین چالش ها هستند. اما دیدن نمونه های آلوده ی ذرت، محصولات جانبی ذرت، خوراک سویا، محصولات جانبی گندم و حتی چربی مایع نیز عجیب نیست. اگر برنامه ی پایش شما نتایج مواد خام مثبت را در زمان ها و دوره های منظم آشکار نکند، این احتمال هست که شما آزمایش های منظم و کافی را انجام نمی دهید، یا تکنولوژی های لازم حساس را به اندازه ی کافی استفاده نمی کنید.

5. نظافت کولر

اگر خوراک هنگام وارد شدن به کولر با هوای آلوده برخورد کند، گام حرارت، جذابیت کمتری خواهد داشت. به همین دلیل است که کولر باید منبع تامین هوای اختصاصی متعلق به خود را دارا باشد. این نوع هوای اختصاصی کولر از بخشی از آسیاب که کمترین احتمال آلودگی دوباره توسط باکتری سالمونلا موجود در هوا را دارد، تامین می گردد. در حالت ایده آل هوای فیلتر شده از بالای آسیاب یا از جایی که گردوغبار ندارد، تامین می گردد. صرف نظر از نوع روش تمیز کردن هوا، خود کولر نمی تواند یک محفظه ی باز برای کشیدن هوا از محوطه ی آلوده و کثیف باشد.

6.بررسی مناطق تمیز و آلوده ی آسیاب به باکتری

هنگامی که صحبت از عفونت سالمونلا هست، مناطق ضدعفونی نشده آسیاب، همان مناطق پذیرش مواد خام، انبار، خردکن، ترازو، باسکول و همه ی بالابرهای متصل و تونل های مرتبط به این فضاها هستند. بنابراین، مناطق تمیز، شامل این مکان ها هستند: شوت خروجی آسیاب پلت؛ کولر؛ خردکن (crumbler)؛ خوراک آماده؛ مخزن خوراک آماده؛ بالابرهای تخلیه ی بار.

کنترل باکتری سالمونلا، عفونت سالمونلا


پیشنهاد میکنیم قبل از ادامه مطلب، مقالات مرتبط زیر را مطالعه نمایید:

اسیدی فایرها در تغذیه دام و طیور

نقش اسیدهای آلی در خوراک دام و طیور


7. کنترل رفت و آمد انسانی

رفت و آمد افراد باید از منطقه ای کثیف و آلوده به عفونت سالمونلا به منطقه ای تمیز در درون آسیاب محدود گردد. اگر در این مناطق دیوار یا موانعی باشند که آن ها را از هم جدا کند، یکی از مزایای بزرگ به شمار می رود.

8. استفاده از سیستم تهویه مناسب برای کنترل باکتری سالمونلا

سیستم های تهویه هوای مناسب نیز قابل استفاده هستند. این دستگاه ها از طریق اعمال فشار هوا از درون، از ورود آلودگی از سوی بخش های کثیف جلوگیری کنند. مخازن درگاه های تخلیه بار نیز می توانند دارای هوای پرفشار از درون باشند. مهار جریان هوا یکی از فاکتورهای حیاتی برای بهداشتی نگه داشتن خوراک از آلودگی توسط باکتری سالمونلاست.

کلام آخر

علی رغم همه ی تلاش ها در انتخاب و ردگیری مواد خام، هنوز عناصری پیش خواهند آمد که به درون میکسر راه پیدا می کنند و متاسفانه حاوی عفونت سالمونلا هستند. گرما دادن یکی از گام های موثر حیاتی است. اما موثر ترین راه برای کنترل میکروب سالمونلا، استفاده از مواد گندزدای سطح بالا و ارگانیک همچون داموسیب است که در صنایع آرال شیمی، تحت استانداردهای روز جهانی تولید می شود. نگرانی های مربوط به انواع آلودگی های میکروبی تولید کنندگان خوراک دام و انبارداری آنها با استفاده از داموسیب کاهش می یابد. چرا که موثرترین و ارزانترین روش ضدعفونی خوراک دام و طیور و البته بی خطر ترین روش برای انسان و دام است.

بروز رسانی شده در مرداد 1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید