تغییرات پی اچ بر پراستیک اسید

تمایل به استفاده از پراستیک اسید (PAA) بعنوان ضدعفونی کننده در فرآیندهای تصفیه آب در حال گسترش است. این پژوهش تلاش می­ کند تا تأثیرات ضدعفونی کنندگی پراستیک اسید را بر نوروویروس­های انسانی (hNoVs) ژنوتایپ یک (GI) و ژنوتایپ 2 (GII) بررسی کند. علاوه براین اثرات پراستیک اسید را برروی باکتریوفاژ MS2 و نوروویروس مورین (MNV) در ارتباط با Ph بررسی خواهیم کرد. درتمامی حالت ها تغییرات پی اچ بر پراستیک اسید، میزان کاهندگی پراستیک اسید در مورد نوروویروس­های انسانی در طول 120 دقیقه تماس مستقیم با محلول بافر که بر طبق رونویسی معکوس qPCR اندازه­گیری شد بین 0.2log10و 2.5log10 بدست آمد. همین فرآیند برای باکتریوفاژ MS2 و نوروویروس مورین انجام شد و مقدار بدست آمده 0.2log10تا 2.7log10 بود. در هر دو مورد MS2 و MNV کاهش میزان عفونت بعد از 120 دقیقه تماس با محلول بافر  بیشتر از 4log10 بود. به طور کلی با مقایسه عملکرد ضدعفونی کنندگی  پراستیک اسید در pH های متفاوت، می­توان نتیجه گرفت که این ضدعفونی کننده در pH8.5  در مقایسه با pH های 6.5 و 7.5 عملکرد ضعیف­تری در کاهش میزان عفونت و سیگنال­های مولکولی دارد.

تغییرات ph بر پراستیک اسید

به عبارتی در pH های 6.5 و 7.5 قدرت بیش­تری در کاهش عفونت دارد. این تفاوت عملکرد مربوط به کاهش نسبی آلایندگی MNV و MS2 در pH8.5  نسبت به سایر pH ها می باشد. همچنین یافته­های این پژوهش نشان داد که پراستیک اسید یک ضدعفونی کننده با عملکرد قوی برای کاهش آلایندگی­های ناشی از نوروویروس­های انسانی (hNoVs)، ژنوتایپ یک (GI) و ژنوتایپ 2 (GII)، باکتریوفاژ MS2 و نوروویروس مورین (MNV) می­باشد که این قدرت عملکرد در کاهش MS2 و MNV بیشتر نمود پیدا کرده است. میزان کاهش MS2 و MNV در رونویسی معکوس qPCR نسبت به کاهش همزمان MS2 و MNV کمتر نشان داده می­شود که این خود بیان­گر این مطلب است که  RT-qPCR ممکن است اثر کاهش آلایندگی تغییرات پی اچ بر پراستیک اسید را برنوروویروس­های انسانی مشاهده شده کمتر از میزان واقعی نشان دهد.


پیشنهاد می کنیم:

پراستیک اسید در داروسازی و پزشکی

کاربرد پراستیک اسید در صنایع دام وطیور

کاربرد پراکسیدین در صنایع لبنی و غذایی

ضدعفونی استخر و جکوزی


مطالعات تجربی مرتبط به پراستیک اسید (PAA): 

 نوروویروس­های انسانی (hNoVs)، ویروس ­های روده­ای هستند که از طریق مسیر مدفوع و دهان منتقل می شوند و علت اصلی شیوع گاسترواینتریتیس حاد (التهاب معده و روده ها که ناشی از سموم باکتریایی یا عفونت ویروسی بوده و باعث استفراغ و اسهال می شود) و در همه گروه های سنی در سراسر جهان مشاهده می­ شود. در ایالات متحده ، hNoVs هر ساله 21 میلیون بیمار و 71000 بستری در بیمارستان ایجاد می کند.[2]

آب آلوده یکی از عمده راه­های انتقال hNoV ها است، بنابراین فرآیندهای ضد عفونی در کارخانه های تصفیه آب آشامیدنی (DWTP) و تصفیه خانه های فاضلاب (WWTP) در کاهش ابتلای انسان به hNoV ها ضروری هستند. کلر ضدعفونی کننده ای است که بیشتر در DWTPs و WWTP برای از بین بردن ویروس ها و سایر میکروارگانیسم ها استفاده می شود.

اخیراً، به دلیل افزایش آگاهی از اثرات جانبی فراورده های ضدعفونی کننده مضر (DBPs) از قبیل تری هالومتان ها و هالواستتیک اسیدها که در طول فرآیندهای کلرینگ، ایجاد می شوند، تمایل به استفاده از سایر ضدعفونی کننده­های کم خطر افزایش یافته است.

پراستییک اسید (PAA) یک ماده ضدعفونی کننده مؤثر است که کاربردهایی در صنایع غذایی، آشامیدنی و صنایع دارویی دارد و استفاده از آن در ایالات متحده آمریکا برای ضدعفونی آب آشامیدنی، ضدعفونی آب در استخرها، سونا و جکوزی، ضدعفونی فاضلاب، ضدعفونی لوله های انتقال آب رواج دارد .

پراستیک اسید (PAA) در دمای معمولی محیط مؤثر است، ماندگاری طولانی داشته و بلحاظ اقتصادی نیز مقرون بصرفه است. علاوه بر این، انجام فرایند ضد عفونی با PAA مطلوب است زیرا در بسیاری از موارد نیازی به عملیات خنثی سازی پس از استفاده نیست و در بطور معمول DPB هایی را تشکیل می دهد که از خانواده اسیدهای کربوکسیلیک هستند و دارای جهش زایی، سرطان زایی و سمیت ژنتیکی کمتری نسبت به DBP های هالوژنه شده که در طی فرآیندهای کلرینگ ایجاد می شوند هستند.[6،4]

بررسی ها نشان داده است که PAA یک ماده ضد عفونی کننده مؤثر برای درمان باکتری­های کولیفرم، کلستریدیوم پرفرینوژن ها و تک یاخته هایی مانند کریپتوسپوریدیوم و گیاردیا به شمار می رود. در شرایط آزمایشگاهی نیز، اثبات شده است که PAA به طور مؤثر باعث کاهش عفونت ویروس ­های باکتریوفاژ و برخی ویروس های روده داخلی پستانداران، از جمله کالسیو ویروس گربه (FCV) و نورو ویروس موش می شود[8,3]. با این وجود داده­های محدودی در مورد کاهش hNoV ها توسط PAA وجود دارد. با افزایش تمایل به استفاده از PAA به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده فاضلاب [3] ، لازم است مطالعات بیشتری جهت درک بهتر اثربخشی PAA در برابر hNoVها در طیف وسیعی از شرایط مربوط به عملیات تصفیه فاضلاب صورت بگیرد.

با گسترش کاربرد پراستیک اسید در زمینه ضدعفونی گیاهان از جمله ضدعفونی سبزی و میوه، ضد عفونی بذر و ضد عفونی سالن های پرورش قارچ، محققان مکانیزم ضدعفونی کنندگی آن را تحت شرایط متعددی مورد آزمایش قرار دادند و به توضیح اینکه چطور کیفیت آب می­تواند در میزان فعالیت PAA تأثیرگذار باشد پرداختند. علاوه بر این، تغییرات پی اچ بر پراستیک اسید نیز یکی از فاکتورهای تأثیرگذار بر عملکرد پراستیک اسید در غیرفعال کردن باکتری های کولیفرم می باشد با این توضیح که محیط قلیایی (pH > 8) که فرم غیر بیوکسیدی پراستیک اسید غالب باشد منجر به کاهش فعالیت موثر آن می شود. با این حال، اطلاعات کمی در مورد تأثیر تغییرات pH در کاهش عملکرد PAA در مقابل ویروس های روده ای پستانداران از قبیل hNoVs، در دسترس است. بنابراین اثر pH بر عملکرد PAA در کاهش ویروس در این مطالعه مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به این­که ویروس کرونا جدیداً شیوع پیدا کرده است و ماهیت آن تا این لحظه به طور دقیق برای متخصصان آشکار نشده است، با در نظر گرفتن مطالعات تجربی ذکر شده ی فوق، که به بررسی عفونت های ویروسی روده­ای در پستانداران پرداخته­اند و محل زیست و تکثیر ویروس کوید19 هم در روده ی انسان می باشد می­توان پیش­بینی کرد که پراستیک اسید اثری مشابه مطالعات تجربی قبلی، بر کوید 19 داشته باشد.

لازم به ذکر است که بر اساس مطالعات تجربی، پراستیک استیک علاوه بر ضدعفونی آب و فاضلاب، ضدعفونی بذر، ضد عفونی سالن (پرورش) قارچ، ضدعفونی سبزی و میوه که در مطالب فوق به آن ها اشاره شد، جهت ضدعفونی تجهیزات کشاورزی، ضدعفونی خاک، ضدعفونی گلخانه، ضد عفونی تجهیزات پزشکی، ضدعفونی استخر ماهی و میگو، ضدعفونی انبار، ضدعفونی آزمایشگاه، ضدعفونی برج های خنک کننده، ضدعفونی سطوح، ضدعفونی کشتارگاه و ضدعفونی خوراک دام کاربرد دارد و در در شرایط طبیعی نقش بسیار قابل توجهی در حذف آلاینده ها ایفا کرده­اند و باتوجه به ارگانیک بودن محصول، استفاده از آن به نفع سلامت و بهداشت عمومی بوده و همچنین هماهنگ با استراتژی های جهانی محیط زیست(EPA) جهت دستیابی به محیط زیست پایدار می باشد.

جهت ارتباط با کارشناسان فنی جهت دریافت پشتیبانی فنی و اخذ راهنمایی و همچنین خرید محصولات ضدعفونی کننده اکسیدین شامل فوداسیب، سرفوسیب، اگوسیب و … با کیفیت استاندارد جهانی و با حداقل قیمت به سایت آرال شیمی مراجعه فرموده و یا با کارشناسان فنی شرکت، تماس حاصل فرمایید.

 

منابع:

[1] Global prevalence of norovirus in cases of gastroenteritis: A systematic review and metaanalysis. https ://doi. org/10.1016/s1473 -3099(14)70767 -4

[2] Increasing rates of gastroenteritis hospital discharges in US adults and the contribution of norovirus, https ://doi.org/10.1093/cid/ciq1

[3] Virus removal during drinking water treatment, Perspectives in medical virology.

[4] Chlorine disinfection by-products in wastewater effluent: Bioassay-basedassessment of toxicological impact. https ://doi.org/10.1016/j.watre s.2012.08.026.

[5] Reduction of human norovirus GI, GII, and surrogates by peracetic acid and monochloramine in municipal secondary wastewater effluent. https ://doi.org/10.1021/acs.est.7b029 54.

[6] Genotoxicity of the disinfection by-products resulting from peracetic acid- or hypochlorite-disinfected sewage wastewater. https ://doi.org/10.1016/j.watre s.2004.12.029.

[7] Peracetic acid and sodium hypochlorite effectiveness in reducing gresistant stages of microorganisms.

[8] An evaluation of the efficiency and impact of raw wastewater disinfection with peracetic acid prior to ocean discharge.https ://doi.org/10.1016/0273-1223(96)00060 -1

فهرست