ضدعفونی خطوط سورتینگ مرکبات با استفاده از فوداسیب

مرکباتی مانند پرتقال، نارنگی، لیمو از پرتقاضاترین و رقابتی ترین میوه ها در بازار جهان هستند. از این رو، انتخاب بهترین نوع مرکبات از نظر شکل ظاهری برای ارائه به مصرف کننده و یا صادرات ضروری است. دستگاه سورتینگ مرکبات، محصولات را بر اساس پارامترهای وزن، اندازه، شکل، رنگ و کیفیت خارجی دسته بندی می کند. به دلیل وجود گرد و غبار در خطوط درجه بندی، ضدعفونی کننده خطوط سورتینگ الزامی است. در این مقاله می آموزیم که با استفاده از ضدعفونی کننده فوداسیب (پراستیک اسید 15%)،  می توان ضدعفونی دستگاه سورتینگ مرکبات را انجام داد.

ضدعفونی سورتینگ مرکبات

سورتینگ چیست؟

سورتینگ به معنای درجه بندی و دسته بندی محصولات است. به زبان ساده تر، سورتینگ محصولات کشاورزی، به معنای درجه بندی انواع میوه ها و سایر محصولات کشاورزی، بر اساس رنگ، اندازه، شکل ظاهری و سایر عوامل و جداسازی ناخالصی ها، میوه ها و محصولات خراب و فاسد شده اطلاق می شود. عملیات سورتینگ مرکبات توسط دستگاه  sorting و به منظور جداسازی و دسته بندی مرکبات صورت می گیرد.


بیشتر بدانیم:

سمپاشی مرکبات ضرورت، روش ها و زمان مناسب آن

بیماری های مرکبات


مزایای سورتینگ

سورتینگ، میوه های سالم را از اشیا نامطلوب از جمله سنگ ها، برگ ها و زباله ها و همچنین محصولات نارس یا پوسیده جدا می کند. سورتینگ مرکبات، محصولاتی را که به دلیل آسیب مکانیکی، آسیب حشرات، آسیب بیماری، نابالغ، بیش از حد بالغ یا تغییر شکل نمی‌توانند فروخته یا ذخیره شوند حذف می‌کند. فرایند سورتینگ و بسته بندی، توسط دستگاه های سورتینگ انجام می گیرد. پس از سورتینگ، مراحل شستشو و جداسازی مرکبات نیز به طور همزمان انجام می شود.

شاخص های کنترل کیفی دستگاه سورتینگ مرکبات

دستگاه جداسازی مرکبات، سورتینگ را بر اساس فاکتورهای متعددی انجام می دهد. دسته بندی این پارامترها به شرح زیر است:

 1. جداسازی بر اساس وزن مرکبات
 2. جداسازی بر اساس رنگ مرکبات
 3. جداسازی بر اساس ابعاد مرکبات
 4. تعداد خروجی 8 عدد برای هر خط

دستگاه سورتینگ مرکبات

انواع سورتینگ مرکبات

روش های مختلف و الگوریتم های مناسب برای انبارداری و سورتینگ مرکبات با استفاده از نیروی انسانی و غیرانسانی ارائه می شود. در حال حاضر اندازه و رنگ بسیاری از محصولات غذایی توسط انسان بازرسی می شود. با این حال، برای نتیجه گیری بهتر، تکنولوژی ماشین بینایی مبتنی بر تجزیه و تحلیل تصویر با استفاده از رنگ، استفاده می شود.

پراستیک اسید 15% بعنوان ضدعفونی کننده در سورتینگ ها

پراستیک اسید، یک محصول ضدعفونی کننده ارگانیک برای ضدعفونی سورتینگ مرکبات است. استفاده از پراستیک اسید با دوز مصرفی مناسب، آلودگی های باکتریایی، قارچی، کپک و غیره روی سطح میوه ها را به حداقل می رساند. همچنین مدت زمان نگهداری محصولات باغی را همزمان با حفظ کیفیت مطلوب، بطور چشمگیری افزایش می دهد. این ضدعفونی کننده سطح بالا، باقیمانده مضری از خود برجا نمی گذارد. بنابراین اثر سوء برارزش غذایی و کیفیت میوه ها ندارد. ضمن اینکه برای کاربران و محیط زیست نیز کاملا بی خطر و ایمن است.

موارد استفاده از پراستیک اسید 15% در ضدعفونی سورتینگ مرکبات

از پراستیک اسید می توان برای ضدعفونی کردن خطوط سورتینگ و بسته بندی به شرح زیر استفاده کرد:

 • ضدعفونی سطح میوه ها در فرایند شستشو علیه آلودگی قارچی پنیسیلیومی (مسبب تولید کپکهای سبز و آبی و انتقال آن)
 • استفاده در واحدهای سورتینگ مرکبات به منظور افزایش عمر انبارداری
 • ضدعفونی تجهیزات و ماشین آلات سورتینگ مخصوصا بین برس ها، سطح زمین، دیوارها
 • ضدعفونی دستگاه سورتینگ در بخش های مختلف از جمله بارگذاری، غبارگیری، ردیف سازی، اتاقک بینایی ماشین، کنترل وزن، جداسازی و طبقه‌بندی محصولات و نوار نقاله انتقال جعبه خالی

کلام آخر

وجود عیوب ظاهری، یکی از عوامل موثر در قیمت میوه است. تشخیص عیوب در هنگام بسته بندی تضمین می کند که فقط میوه های با کیفیت به بازار می رسند. از این رو، سورتینگ مرکبات یک اقدام اقتصادی و مهم به شمار می رود. بهترین راه برای کاهش موثر پوسیدگی میوه ها، کنترل آلودگی قارچی و باکتریایی با یک ضدعفونی کننده ایمن است. ضدعفونی دستگاه سورتینگ، به منظور اطمینان یافتن از حذف میکروب ها از سطوح میوه و دستگاه صورت می گیرد. فوداسیب شرکت آرال شیمی، محلول فودگرید (پراستیک اسید 15%) است که بعنوان ضدعفونی کننده خطوط سورتینگ مرکبات، به کار می رود.

 بروزرسانی شده در بهمن 1402

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • وحید حجتی ازتنکابن
  10 بهمن 1400 1:10 ب.ظ

  درود برشما، از محصول اکسیدین برای ضدعفونی سالن سردخانه که کیوی در آن نگهداری میشود میتوان استفاده ‌کرد؟ درواقع در حضور میوه هم میتوان اینکارو کرد؟

  پاسخ
 • زهرا ریاحی
  29 شهریور 1401 8:33 ق.ظ

  برای دستگاه خشک کن میوه هم میشه از این محلول استفاده کرد؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز، جهت ضدعفونی دستگاه خشک کن هم کاملا قابل استفاده هست و با توجه به مشاوره کارشناسان ما میزان دز مصرفی رقیق سازی شده و استفاده می گردد. سپاس از توجه شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید