سورتینگ مرکبات

در این مقاله قصد داریم شما را با اصطلاح سورتینگ، نحوه عملکرد و تکنولوژی مورد استفاده در این صنعت آشنا کنیم.

سورتینگ، در اصطلاح، به معنای درجه بندی و دسته بندی محصولات است. به زبان ساده تر، سورتینگ محصولات کشاورزی، به معنای درجه بندی انواع میوه ها و سایر محصولات کشاورزی، بر اساس رنگ، اندازه، شکل ظاهری و سایر عوامل و جداسازی ناخالصی ها، میوه ها و محصولات خراب و فاسد شده اطلاق می شود. در اکثر موارد سورتینگ به معنای آغاز بسته بندی محصولات کشاورزی است.

ضدعفونی سورتینگ مرکبات

امروزه علم و فناوری سورتینگ و تجهیزات مربوط به درجه بندی و دسته بندی انواع محصولات کشاورزی در جوامع مختلف پیشرفت نموده است . سور تینگ برای محصولات مختلف از جمله سورتینگ مرغ، سورتینگ ماهی و سورتینگ گوشت قرمز انجام می شود.


بیشتر بدانیم:

سمپاشی مرکبات ضرورت، روش ها و زمان مناسب آن

بیماری های مرکبات

شستشو و ضدعفونی سورتینگ کشمش

ضدعفونی خرما و خطوط بسته بندی آن


با توجه به افزایش متقاضی در صادرات مرکبات، یکی از چالش‌های این صنعت، کنترل کیفی چشمی و متناسب با آن و درجه‌بندی تولیدات است. خطاهای انسانی که در این زمینه به وجود می‌آید، باعث گشته که محصولات نهایی دارای کیفیت یکسان نباشند و هزینه تحمیل‌شده به محصول زیاد شود.

در این مقاله قصد داریم برخی از تکنیک های دستگاه بینایی سورتینگ، برای طبقه بندی مرکبات براساس تکنولوژی تجزیه و تحلیل رنگ با استفاده از تصاویر میوه ها بررسی کنیم.

تجزیه و تحلیل و طبقه بندی تصاویر میوه با استفاده از روش هایی مانند فاصله ی رنگ، تجزیه و تحلیل تمایز خطی و عملکرد توزیع احتمال می باشد. هم چنین به منظور دقت در طبقه بندی، هم از نظر طبقه بندی چشمی انسان و هم محاسباتی رایانه ای مورد بررسی قرار می گیرد. دقت طبقه بندی بالای 90٪ را می توان بر اساس طبقه بندی رنگ بدست آورد.

کنترل کیفی سورتینگ مرکباتشاخص های کنترل کیفی

 1. جداسازی بر اساس وزن مرکبات
 2. جداسازی بر اساس رنگ مرکبات
 3. جداسازی بر اساس ابعاد مرکبات
 4. تعداد خروجی 8 عدد برای هر خط

روش های مختلف و الگوریتم های مناسب برای انبارداری و سورتینگ مرکبات با استفاده از نیروی انسانی و غیر انسانی ارائه می شود. می توان مرکبات را بر اساس ظاهر و پارامترهای مختلف مانند رنگ، اندازه، شکل و غیره طبقه بندی کرد و از این پارامترها می توان برای تعیین کیفیت آنها و طبقه بندی آنها استفاده کرد.

رنگ یک خاصیت مهم است. این خاصیت نشانگر رسیدن کامل، نقص و غیره است. در حال حاضر اندازه و رنگ بسیاری از محصولات غذایی توسط انسان بازرسی می شود. با این حال، برای نتیجه گیری بهتر، تکنولوژی ماشین بینایی مبتنی بر تجزیه و تحلیل تصویر با استفاده از رنگ، استفاده می شود. این روش بهترین تکنیک برای تعیین کیفیت میوه ها در حوزه انبارداری و سورتینگ است.

ماشین بینایی، کیفیت و سرعت را در کنترل نهایی محصول به‌صورت قابل توجهی افزایش داده و از هزینه‌های اضافی، کاسته و یا به صفر می‌رساند.

آمارها نشان می دهد که می توان از میانگین اطلاعات رنگی موجود و رنگ متوسط ​​برای طبقه بندی میوه ها استفاده کرد. رنگ سطح، یکی از شاخص های رسیدن مرکبات در بخش سورتینگ مرکبات است.

مرکباتبرای مثال با استفاده از بازه رنگ سبز تا قرمز، رسیده و نارس بودن میوه ها را تشخیص می دهند. همچنین سیستم های مرتب سازی میوه مبتنی بر بینایی به دلیل سهولت فوق العاده، تمیز بودن و دقت بیشتر در مقایسه با بازرسی دستی معمولی، بسیار کارآمد هستند و محبوبیت بیشتری دارند.

بخش های مختلف دستگاه سورتینگ مرکبات

 • بارگذاری
 • غبارگیری
 • ردیف کردن
 • اتاقک بینایی ماشین (Machine Vision)
 • کنترل وزن
 • جداسازی و طبقه‌بندی محصولات
 • نوار نقاله انتقال جعبه خالی

بارگذاری

 در این قسمت محصولات، توسط یک اپراتور به روی سطح یک نوار نقاله رولی ریخته می‌شود. در طرفین نوار نقاله دو اپراتور محصولات را به‌صورت چشمی از لحاظ نوع و شکل ظاهری و محصولات کثیف که توسط بینایی ماشین دیده نمی‌شود؛ کنترل می‌کنند.

غبارگیری

در این قسمت محصولات به‌صورت خودکار جهت مسواک زدن و غبارگیری به نوار نقاله رولی هدایت می‌شوند.

ردیف کردن

 در مرحله بعدی محصولات به داخل دو عدد نوار نقاله V شکل انتقال داده می‌شوند. وظیفه‌ی نوار نقاله زاویه‌دار به خط کردن و ردیف کردن محصولات و همچنین جدا کردن محصولات قبل از ورود به قسمت بینایی ماشین است.

اتاقک بینایی ماشین

سورتینگ مرکباتمحصولات جداگانه از نوار نقاله تسمه‌ای به‌صورت تکی در دو خط به داخل رولیک‌های گردان منتقل‌شده و در قسمت اتاقک از زیر دوربین‌هایی جهت پردازش عبور می‌کنند.

کنترل وزن

در مرحله بعد محصولات همچنان که بر روی رولیک‌های گردان قرار دارند. در حین حرکت وزنشان کنترل می‌شود.

جداسازی و طبقه‌بندی

محصولات در دو خط  به سمت انتهای مسیر حرکت می کنند. با توجه به نتیجه‌ی پردازش و وزن، به داخل خروجی‌های تعریف‌ شده پرتاب می‌شوند. درنهایت در تک خط، 8 و در دو خط، 16 اپراتور، محصولات جداسازی شده را در داخل جعبه‌های خالی چیده و پس از وزن‌کشی، لیبل گذاری کرده و به روی نوار نقاله‌هایی که عمود به خط تعبیه‌شده، قرار می‌دهند.

نوار نقاله انتقال جعبه خالی

دو عدد نوار نقاله به‌موازات خط اصلی وجود دارد که جعبه‌های خالی را در دسترس اپراتورها قرار می‌دهد. این قسمت به‌صورت آپشن برای هر دو خط امکان اجرا دارد.

کنترل ابعادی توسط سیستم پردازش تصویر

قطر و طول هر محصول توسط  چندین عکس که از زوایای مختلف گرفته می‌شود، محاسبه می‌گردد. مرکز ثقل محصول برای ابعاد برداری دقیق قطر، توسط نرم‌افزار پردازش تصویر مشخص می‌گردد. الگوریتم‌های ویژه پیاده‌سازی شده در نرم‌افزار، اندازه‌گیری سریع و مؤثر قطر، طول، انحنا و مساحت سطح را ممکن می‌سازند. درجه‌بندی محصول می‌تواند طبق طول، قطر و یا عبارتی خاص که توسط کاربر تعریف می‌شود (مانند: نسبت طول به قطر و …) صورت پذیرد.

سیستم پردازش تصویر صنعتی 

همانگونه که یک بازرس کیفی پس از دیدن یک محصول و اندازه گیری های خاص پی به کیفیت آن می برد، توسط تصویربرداری از آن محصول و اجرای الگوریتم هایی خاص بر روی اطلاعات عکس نیز می توان کیفیت و اندازه های ابعادی آن محصول را استخراج کرد که این امر خود سبب افزایش سرعت و کیفیت تولید می شود.

بر اساس معماری رایانه شخصی که اندازه گیری رنگ میوه ها را بر اساس مقادیر قرمز-سبز-آبی (RGB) و مادون قرمز  (IR) با استفاده از یک واحد ماشین بینایی برای سورتینگ مرکبات انجام می دهد.

بر اساس این نرم افزار ها می توان به اطلاعاتی شامل تعداد میوه‌ها بر اساس رنگ محصول، محاسبه و نمایش مساحت میوه بر اساس رنگ‌های تعریف ‌شده در نرم‌افزار دسترسی پیدا کنید.

ضدعفونی کننده در سورتینگ ها

بهترین راه برای کاهش موثر پوسیدگی میوه ها (آلو، شلیل، هلو، سیب و …) مخصوصا مرکبات، کنترل آلودگی های قارچی و باکتریایی با محلول ضدعفونی کننده بی خطر برای انسان و محیط زیست است.

پراکسیدین میوه های تازه یک محصول ضدعفونی کننده ارگانیک است. این محصول بر پایه پراستیک اسید است. استفاده از پراکسیدین با دوز مصرفی مناسب، آلودگی های باکتریایی، قارچی، کپک و … روی سطح میوه ها را به حداقل رسانیده و مدت زمان نگهداری محصولات باغی را همزمان با حفظ کیفیت مطلوب، بطور چشمگیری افزایش می دهد.

این ضدعفونی کننده سطح بالا، باقیمانده مضری از خود برجا نمی گذارد. بنابراین اثر سوء برارزش غذایی و کیفیت میوه ها ندارد. ضمن اینکه برای کاربران و محیط زیست نیز کاملا بی خطر و ایمن است. از این محصول به عنوان ضدعفونی کننده میوه می توان استفاده کرد.

موارد استفاده از پراکسیدین سورتینگ

 • ضدعفونی سطح میوه ها در فرایند شستشو علیه آلودگی قارچی پنیسیلیومی (مسبب تولید کپکهای سبز و آبی و انتقال آن)
 • استفاده در واحدهای سورتینگ مرکبات به منظور افزایش عمر انبارداری
 • ضدعفونی تجهیزات و ماشی آلات سورتینگ مخصوصا بین برس ها، سطح زمین، دیوارها
 • ضدعفونی دیوارها و فضای سردخانه ها (مه پاشی گرم و یا سرد) علیه آلودگیهای ثانویه
 • کنترل میزان اتیلن تولیدی مرکبات در فضای سالن سردخانه و انبار که یک عامل زودرسی میوه جات محسوب می شود
 • ضدعفونی مخازن نگه داری و خطوط  انتقال آب
 • قابل اختلاط با اغلب رنگها و واکسهای رایج در این صنعت
 • ضدعفونی علیه شانکر مرکبات

https://novinilya.com/

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • وحید حجتی ازتنکابن
  10 بهمن 1400 1:10 ب.ظ

  درود برشما، از محصول اکسیدین برای ضدعفونی سالن سردخانه که کیوی در آن نگهداری میشود میتوان استفاده ‌کرد؟ درواقع در حضور میوه هم میتوان اینکارو کرد؟

  پاسخ
 • زهرا ریاحی
  29 شهریور 1401 8:33 ق.ظ

  برای دستگاه خشک کن میوه هم میشه از این محلول استفاده کرد؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز، جهت ضدعفونی دستگاه خشک کن هم کاملا قابل استفاده هست و با توجه به مشاوره کارشناسان ما میزان دز مصرفی رقیق سازی شده و استفاده می گردد. سپاس از توجه شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست