سالن های پرورش قارچ

باتوجه به افزایش روز افزون جمعیت و لزوم تنوع بخشیدن به منایع مواد غذایی، موجب شده است انسان ها برای تهیه مواد غذایی از طریق امکانات ممکن و با حداقل هزینه تلاش نمایند نیاز اولیه غذایی خود را تامین کنند. قارچ منبع اسیدهای آمینه،  پروتئین، کربوهیدرات ها، چربی ها، ویتامین ها، مواد معدنی و … است. این ماده غذایی در گذشته نیز در زنجیره غذایی انسان وجود داشته است. هر نوع قارچ خوراکی شرایط ویژه ای را برای پرورش نیاز دارد. ورود و خروج افراد، تهویه، رطوبت، دما و ضدعفونی سالن قارچ باید کاملا تحت کنترل باشند.


قبل از مطالعه ادامه مطلب، پیشنهاد میکنیم حتماً مقالات زیر را را مطالعه فرمایید:

پرورش قارچ در خانه و سالن 

آموزش پرورش قارچ در منزل در سال 1400

انواع سم قارچ کش و کاربردهای آن


ضدعفونی سالن پرورش قارچ

ویژگی های اتاق پرورش قارچ

  1. اتاق پرورش قارچ برای نگهداری بیشتر رطوبت باید دیوارهای سیمانی داشته باشد.
  2. اتاق باید حتما جایی برای خروج آب داشته باشد.
  3. اتاق پرورش باید امکان نصب تجهیزاتی برای تهویه و هوادهی را داشته باشد.
  4. اتاق پرورش باید کاملا بدون درز باشد.
  5. امکان نصب وسایل گرمایشی را داشته باشد.
  6. دارای لوله کشی آب برای آب پاشی و ایجاد رطوبت باشد.
  7. ارتفاع مناسب برای ایجاد طبقات را داشته باشد.

به منظور پرورش قارچ باید از کمپوست استفاده کرد. انواع مختلف کمپوست در سالن های پرورش قارچ مورد استفاده قرار می گیرد. تمام اجزای کمپوست مصرفی باید قابل کنترل باشد.

ضدعفونی سالن قارچ

نقش اصلی مواد ضدعفونی کننده در پرورش قارچ این است که این مواد اسپورها و عوامل بیماریزای موجود در تجهیزات، وسایل کار، دیوارها، کف سالن ها، لباس های کارکنان، ظروف برداشت و دیگر وسایل را از بین ببرند.

روش های سنتی جهت ضدعفونی سالن قارچ موجود هستند. از جمله سموم قارچ کش قابل استفاده در این زمینه بنومیل و کاربندازیم و یا وایتکس هستند. به منظور ضدعفونی وسایل و تجهیزات کشت از الکل اتیلیک رقیق شده استفاده می شود. علاوه بر سالن پرورش قارچ و ابزار کشت، کاه و کلش مورد استفاده در بستر نیز باید ضدعفونی شود. در این بخش از مواد شیمیایی استفاده نمی شود و اصولا این کار توسط بخار و آب جوش انجام می شود.

سالن پرورش قارچ

3 نمونه از ضدعفونی کننده های سالن پرورش قارچ

یکی از مهمترین فعالیت هایی که در پرورش قارچ انجام می شود، سالم سازی و ضدعفونی سالن قارچ می باشد. ضدعفونی کننده ها می توانند با زمان تماس کم و میزان مصرف کم، تمام طیف باکتری ها و قارچ ها را از بین ببرند. ازجمله ضدعفونی کننده های صنعتی که در سالن های پرورش قارچ مورد استفاده قرار می گیرند می توان فرمالین، هیدروژن پراکساید، پراستیک اسید و … نام برد.

فرمالین

فرمالین با نام های مختلف فرمالدئید و متیل آلدئید نیز معرفی می شود. این ضدعفونی کننده صنعتی در سالن های پرورش قارچ به منظور ضدعفونی ابنیه و فضای سالن مورد استفاده قرار می گیرد. محلول فرمالین توانایی حذف انواع پاتوژن ها را دارد. نکته قابل ذکر درمورد فرمالین سرطانزایی آن است.

هیدروژن پراکساید

هیدروژن پراکساید (آب اکسیژنه)، کاربردهای مختلفی دارد. یکی از کاربردهای این محلول، ضدعفونی سالن قارچ است. این محلول برروی طیف وسیعی از ارگانیسم ها شامل باکتریها، قارچ ها، مخمرها و … تاثیر می گذارد.

معرفی پراستیک اسید

یکی از محلول هایی که برای ضدعفونی سالن پرورش قارچ استفاده می شود، پراستیک اسید است. این محلول باکتری، پاتوژن، انواع میکروب ها و ویروس ها را از بین می برد. پراستیک اسید در کنار موارد ذکر شده، روی اسپورها نیز تاثیر دارد.

انتخاب ضدعفونی کننده مناسب برای سالن پرورش قارچ

قارچ در سبد غذایی انسان نقش مهمی را ایفا می کند. به همین دلیل افزایش تولید و همچنین ضمانت سلامت محصول نهایی از اهمیت بسزایی برخوردار است. از بین بردن عوامل بیماری زا در سالن پرورش باعث افزایش تولید قارچ می شود. همانطور که بیان شد، به منظور کاهش بیماری های موجود در سالن های پرورش قارچ از ضدعفونی کننده استفاده می شود.

ضدعفونی کننده ای که در این بخش مورد استفاده قرار می گیرد، نباید برای انسان و موجودات زنده مضر باشد. قبل از کشت سالن پرورش ضدعفونی می شود و همه آلودگی های موجود از بین می روند. اما تضمینی وجود ندارد که آلودگی مجدد وارد سالن نشود. به همین دلیل علاوه بر دیواره ها و هواکش ها، هوای داخل سالن نیز باید ضدعفونی شود.

پراکسیدین(اکسیدین) که در آرال شیمی تولید می شود، توانایی از بین بردن همه انواع باکتری، میکروب، ویروس و حتی اسپور را دارد. این محلول در ضدعفونی کمپوست، ضدعفونی سالن قارچ و همچنین ضدعفونی هوای سالن پرورش مورد استفاده قرار می گیرد.

با خرید ضدعفونی های استاندارد و ارگانیک آرال شیمی، سلامت خود و دیگران را در محیط کار و منزل تامین کنید.

فهرست