گندزدایی و ضدعفونی خط تولید سوسیس و کالباس

آلودگی باکتریایی و بیماری های ناشی از غذا مهمترین نگرانی های ایمنی مواد غذایی در حین کار با گوشت خام و تولید سوسیس و کالباس است.  از این رو بهداشت و گندزدایی خطوط فرآوری گوشت و فرآورده های گوشتی بسیار مهم است. به منظور جلوگیری از انتشار باکتری های بیماری زا، محل تهیه غذا و تجهیزات باید همیشه قبل و بعد از فرآوری سوسیس و کالباس تمیز و ضدعفونی شود. در این مقاله، به بررسی شستشو و ضدعفونی خط تولید سوسیس و کالباس با استفاده از محصولات مناسب می پردازیم.

ضدعفونی و گندزدایی خط تولید سوسیس و کالباس

لزوم ضدعفونی خط تولید سوسیس و کالباس

جهت اطمینان از یک عملیات بهداشتی و ایمن در کارخانه سوسیس و کالباس، سطوح در تماس با مواد غذایی باید به درستی تمیز و ضدعفونی شوند. استفاده از پاک کننده ها و ضدعفونی کننده های موردتایید، باعث کاهش سطح ارگانیسم های بیماری زا برای جلوگیری از آلودگی متقابل محصول می شود. پاک کننده ها، آلودگی ها و غبارهای مختلف در حین تولید سوسیس و کالباس را به حالت تعلیق در می آورند و به حذف آن ها کمک می کنند. ضدعفونی صنایع فرآوری گوشت با استفاده از گندزداهای شیمیایی، شمار پاتوژن‌ها و میکروارگانیسم‌ها را در حین فرآوری گوشت، کاهش می‌دهند.


همچنین بخوانید:

♣ شستشوی کشتارگاه ها و کارخانه های غذایی با شوینده های صنعتی

♣ کنترل باکتریوفاژها در صنایع غذایی


مراحل تمیز کردن و ضدعفونی خط تولید سوسیس و کالباس

بهداشت و گندزدایی خطوط فرآوری گوشت، شامل شش مرحله کلی به شرح زیر است:

1. پیش شستشو

قبل از شروع هر گونه تمیز کردن با شوینده ها، باید یک فرآیند پیش شستشو انجام گیرد که در آن هرگونه زباله قابل مشاهده، با آب داغ پاک شود. به منظور تمیز کردن و ضدعفونی خط تولید سوسیس و کالباس، هر گونه زباله از جمله ضایعات گوشت، کود دامی و کثیفی باید قبل از شروع تمیز کردن، پاک شود.

ضدعفونی خط تولید سوسیس و کالباس و گندزدایی خطوط فرآوری گوشت

2. جارو کردن

مرحله بعدی جارو کردن کف است تا اطمینان حاصل شود که هر گونه آلودگی، گرد و غبار و زباله از بین رفته است. همه اینها بخشی از مرحله آماده سازی است و برای اطمینان از اینکه محصولات تمیزکننده و ضدعفونی می توانند به طور مؤثر کار کنند، ضروری است. پس از تکمیل، فرآیند می تواند به مرحله تمیز کردن منتقل شود.

3. کف کردن

مرحله بعدی، فرآیند کف کردن است که در آن کل اتاق، از جمله دیوارها، کف و تجهیزات را با یک محصول تمیز کننده فوم پوشش می دهد. اینها محصولات تمیزکننده معمولی  نیستند، بلکه به طور خاص برای کارخانه های فرآوری مواد غذایی طراحی شده اند تا اطمینان حاصل شود که میکروب ها و باکتری ها به طور موثر هدف قرار می گیرند و به سطح ایمن می رسند.

4. اسکراب کردن

هنگامی که عامل کف کننده در تمام مناطق کارخانه فرآوری اعمال شد، پاک کننده ها به صورت دستی هر منطقه را با استفاده از تجهیزات تمیز کننده تخصصی تمیز می کنند. هیچ سطح یا قطعه ای از تجهیزات نباید بدون تمیز کردن و بررسی باقی بماند.

5. شستشو

پس از شستشوی کامل هر سطح، پاک کننده ها، کف را می شویند تا کارخانه را برای مرحله ضدعفونی آماده کنند. برای از بین بردن بیشتر باکتری ها، از آب داغ برای این فرآیند استفاده می شود و پس از حذف تمام آثار فوم، هر سطح به طور کامل بررسی می شود.

6. ضدعفونی کردن و گندزدایی خطوط فرآوری گوشت

آخرین و در عین حال مهم ترین مرحله فرآیند تمیز کردن، ضدعفونی کردن است. در طول فرآیند ضدعفونی، تجهیزات، کف و دیوارها قبل از ضدعفونی با استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های باکیفیت که مخصوص کارخانه‌های فرآوری گوشت طراحی شده‌اند، با آب خنک غرق می‌شوند. نوار نقاله ها، پوست کن ها، جمع کننده ها، تسمه ها، دستکش ها، برش دهنده ها و میزها می توانند منبع آلودگی مستقیم محصول باشند.

چه سطوحی در خط تولید سوسیس و کالباس به تمیز کردن نیاز دارند؟

برای جلوگیری از حضور و رشد این پاتوژن ها در کارخانه های سوسیس و کالباس، اقدامات بهداشتی دقیق، روش های بهداشتی و کنترل دما ضروری است. این اقدامات، شامل تمیز کردن و ضد عفونی منظم تجهیزات و تأسیسات، حمل و نقل مناسب با مواد اولیه، پخت کامل محصولات گوشتی و نظارت مؤثر بر فرآیندهای تولید است. سایر مواردی که برای گندزدایی خطوط فرآوری گوشت نیاز است عبارتند از:

  • دمنده ها و مجاری باید به طور معمول تمیز شوند و فیلترهای هوا باید در صورت نیاز تعویض شوند.
  • واحدهای تبرید و کولرها باید مرتباً تمیز و ضدعفونی شوند.
  • دماسنج
  • ترازو
  • چرخ گوشت
  • خردکن کاسه ای

گندزدایی خطوط فرآوری گوشت و ضدعفونی خط تولید سوسیس و کالباس

کلام آخر:

گندزدایی خطوط فرآوری گوشت و ضدعفونی کردن، یکی از مهم ترین فعالیت ها در کارخانه های فرآورده های گوشتی است، زیرا ارتباط مستقیمی بین بهداشت نامناسب و آلودگی گوشت و فرآورده های طیور به باکتری های بیماری زا وجود دارد. شرکت آرال شیمی برای شستشوی خطوط CIP فرآوری گوشت، محصول شوینده قلیایی بدون کف را توصیه می کند. این محصول کلیه رسوبات چربی و پروتئینی را از بین می برد. برای شستشوی COP تجهیزات و سطوح و دستگاه ها، می توان از شوینده های قلیایی با کف ملایم و فراوان بهره برد. محلول فودگرید فوداسیب، یک گندزدای سطح بالا بر پایه پراستیک اسید 15% است که باید به شکل مرتب برای ضدعفونی خط تولید سوسیس و کالباس تجهیزات، سطوح و غیره به کار می رود. این محصلول کلیه پاتوژن های بیماری زا در حین فرآیند تولید را از بین می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید