روش های پرورش حلزون در منزل

پرورش حلزون، که به عنوان هلیکشور شناخته می شود، یک روش پرسود است که در سراسر جهان رایج است. بنا به گزارش GMI، در اکتبر 2023،

بازار پرورش حلزون در سال 2022 به 593.4 میلیون دلار آمریکا رسید و تخمین زده می شود که به دلیل افزایش مصرف برای محصولات و غذاهای لذیذ بر حلزون در سراسر جهان، از سال 2023 تا 2032 بیش از 10.33 درصد رشد کند.

 حلزون ها برای گوشت خود فروخته می شوند و در غذاهای محبوب اسکارگوت استفاده می شوند. برای راه اندازی و حفظ یک مزرعه پرورش حلزون سالم، باید مطمئن شد که گونه های مناسبی از حلزون ها تهیه شده اند. باید زیستگاه مناسبی را برای نگهداری حلزون ایجاد کرد و از سلامتی آن ها مراقبت کرد. در این مقاله به معرفی انواع حلزون روش های پرورش خانگی حلزون و حلزون درمانی پرداخته می شود.

پرورش حلزون در منزل

مزیت های پرورش خانگی حلزون

پرورش خانگی حلزون، مزایای زیادی دارد که در زیر به چند مورد از آن اشاره شده است:

 • حلزون بی صدا است. هیچ حیوان دیگری وجود ندارد که بتوانید در مزرعه ای به ساکت بودن حلزون ها نگهداری کنید.
 • مدفوع حلزون بی بو است. این چیزی شبیه چیزی نیست که در یک خوک‌پزی یا مرغ دریافت می‌کنید. می‌توانید حلزون‌ها را در نزدیکی یا داخل فضاهای زندگی نگه دارید.
 • این گوشت نه تنها خوشمزه است، بلکه سرشار از پروتئین، فسفر، کلسیم و آهن است.
 • از آنجا که حاوی مقادیر کمی کلسترول، چربی و سدیم است، برای افرادی که مشکلات قلبی دارند، عالی است و جایگزین بهتری برای گوشت قرمز است.
 • کسب و کار پرورش حلزون پتانسیل بالایی در بازار دارد.
 • آنها همچنین برای تولید لوازم آرایشی و سایر محصولات پوست استفاده می شوند.
 • گوشت آنها حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و دو اسید آمینه ضروری است: لیزین و آرژنین گوشت حلزون یکی از بهترین منابع این اسید آمینه است.
 • از مزایای سلامتی احتمالی لیزین موجود در حلزون ها می توان به کاهش و از بین بردن تبخال و پیشگیری از علائم کمبود لیزین اشاره کرد.
 • ماده آرژنین که در گوشت حلزون یافت می شود، به حفظ سلامت سیستم ایمنی و عملکرد هورمونی کمک می کند، رگ ها را گشاد و شل می کند، سیستم کلیوی سالم را تقویت می کند و بهبود زخم را تسهیل می کند.
 • استفاده از حلزون طبی در حلزون تراپی

روش های پرورش حلزون در خانه و فضاهای داخلی

 برای پرورش خانگی حلزون ها در یک محیط داخلی مانند پاسیو یا ایوان به وسایلی مانند لاستیک های قدیمی، طبل ها، جعبه ها، گلدان های سفالی و سبد نیاز است. آنها باید حاوی خاک هوموس یا کمپوستی باشند که به اندازه کافی نرم باشد تا حلزون ها بتوانند در آن حفاری کنند، تخم بگذارند و تخم ها را دفن کنند. پس از گذاشتن تخم‌حلزون، می‌توان آن‌ها را برداشت کرد و در ظروف کوچک‌تر پر از خاک مرطوب و لومی قرار داد. این جعبه های جوجه کشی به رشد بدون مانع جوجه ها کمک می کند.

1. سیستم تایرهای انباشته:

می توان از لاستیک های دور ریخته شده به عنوان لانه نسبتا ارزان استفاده کرد. می توان لاستیک های قدیمی را در یک پشته قرار داد و توری سیم مرغی را بین قسمت بالایی و دومی قرار داد. دو لاستیک پایین را با خاک لومی یا هوموسی پر کرد. نباید بیش از پنج حلزون مولد داخل لانه اضافه کرد.

2. درام‌های خالی حلزونی:

قبل از نصب لانه ‌های درام روغن، باید سوراخ‌های زهکشی در قسمت زیرین آن ایجاد شود و سپس با خاک مناسب تا عمق حدود 25 سانتی‌متر پر گردد. یک درب مش سیمی قابدار و قابل حمل برای پوشش درام نصب شود. در هر ظرف حدود پنج یا شش حلزون مولد اضافه قرار گیرد. خاک باید همیشه مرطوب بماند.

3. جعبه های تکی، دوتایی یا سه تایی:

این جعبه ها روی پایه ها با سوراخ های زهکشی در پایین هستند که با 20 تا 25 سانتی متر خاک پر شده و برای جابجایی آسان و جابجایی تخم ها یا جوجه ها از یک لانه به لانه دیگر تا ارتفاع کمر قرار می گیرند.

تخته های چوبی زهکشی شده پرورش حلزون، پرورش خانگی حلزون

4. گلدان ها و سبدهای سفالی:

این ارزان ترین و ساده ترین راه برای پرورش حلزون است. تنها نقطه ضعف این روش این است که باید خاک آلوده را به طور مرتب تمیز کرد تا از بوی نامطبوع و حلزون های آلوده جلوگیری شود. دقیقا مانند سایر سیستم‌ها، خاک سیاه الک شده را باید به ظرف اضافه کرد و با یک درب توری قاب‌دار جدا شونده پوشاند. باید اطمینان حاصل شود که بیش از سه تخم گذار اضافه نگردد.

چرخه زندگی حلزون ها

چهار مرحله اصلی چرخه حیات حلزون به شرح زیر است:

 1. تخم حلزون
 2. جوجه حلزون
 3. حلزون در حال رشد
 4. حلزون تخم گذار

1.تخم‌ حلزون:

یکی از ویژگی‌های مهم در مورد حلزون‌های اهلی این است که در شرایط مناسب، ممکن است حتی در فصول خشک نیز به تخم‌گذاری ادامه دهند. آنها همچنین به صورت دسته ای (حدود هشت عدد در هر خوشه) تخم می گذارند و در خاک دفن می کنند. دوره کمون متفاوت است اما معمولا بین 25 تا 35 روز طول می کشد.

2. جوجه حلزون:

این ها به شرایط مرطوب بیشتری نسبت به حلزون های بالغ نیاز دارند. خاک موجود در لانه آنها باید با تامین آب کافی در فواصل زمانی معین مرطوب نگه داشته شود. جوجه ها و بچه های حلزون با تراکم حدود 100 حلزون در هر متر مربع ذخیره می شوند.

3. حلزون در حال رشد:

هنگامی که آنها حدود سه ماهگی دارند، پرورش دهندگان باید به قلم های جداگانه با تراکم 30 تا 40 حلزون در هر متر مربع از سطح خاک منتقل شوند.

4. حلزون تخم گذار:

زمانی که از نظر جنسی بالغ شدند در سن 10 تا 12 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند. پرورش دهندگان باید به جعبه ها یا آغل هایی با حداکثر 15 حلزون در هر متر مربع منتقل شوند. حلزون های پرورش دهنده یا تخم گذار تا سن 18 ماهگی رشد می کنند.

چرخه زندگی حلزون، پرورش خانگی حلزون

انواع حلزون

بیش از 4000 گونه حلزون در آنجا وجود دارد که به طور کلی به عنوان حلزون های زمینی شامل حلزون باغی و حلزون خاکی، حلزون آبی (آب شیرین) و حلزون های دریایی طبقه بندی می شوند.  بر اساس یک طبقه بندی دیگر، حلزون های دیگر شامل  حلزون اسکارگو می باشد که نه تنها خاصیت دارویی دارد و به عنوان نوعی حلزون طبی استفاده می شوند، بلکه در آشپزی فرانسوی حلزون اسکارگو به عنوان یک بشقاب دریایی لذیذ به حساب می آید.

انواع حلزون، پرورش خانگی حلزون

حلزون درمانی چیست؟

حلزون با حرکت بر روی پوست مخاط ترشح می کند. ترشح حلزون به دلیل ترکیبات خود دارای خواص فراوانی است و می تواند اثرات خوبی بر روی پوست نشان دهد.

بهبود پوست صورت با حلزون درمانی

از جمله اثراتی که ترشح حلزون بر روی پوست می گذارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر پوست به هر دلیلی آسیب دیده است، استفاده از حلزون تراپی می تواند روند بهبود را تسریع کند و آسیب های پوستی سریعتر بهبود یابد.
 • با استفاده از حلزون تراپی، التهاب پوست تا حد زیادی کاهش می یابد.
 • اگر قسمتی از پوست در اثر اشعه ماوراء بنفش آسیب ببیند، با کمک حلزون درمانی به طور کامل درمان و ترمیم می شود.
 • حلزون درمانی همچنین به حفظ رطوبت و نرمی پوست کمک می کند. لجن حلزون باعث می شود مولکول هایی که مسئول و نگه دارنده آب در پوست هستند رشد کنند و در نتیجه نرمی پوست حفظ شود.
 • حلزون درمانی پوست را قادر می سازد تا در برابر عفونت ها مقاومت کند.
 • حلزون درمانی قادر به انجام مزوتلیوما یا از بین بردن لک های صورت است.
 • لکه های به جا مانده از جوش یا زخم روی پوست با حلزون درمانی با بالاترین کیفیت به راحتی پاک می شود و بعد از مدتی خواهید دید که پوست جوان و شفاف است.
 • حلزون درمانی علاوه بر کمک به جوانسازی پوست در افزایش شفافیت و درخشندگی پوست نیز نقش دارد.
 • برای بهبود چین و چروک هایی که روی پوست دیده می شود بسیار مفید است.
 • آکنه را می توان به راحتی با حلزون درمانی درمان کرد.

پرورش حلزون در ایران:

چند سالی است که در کشور ما نیز پرورش خانگی حلزون، به عنوان یک شغل با درآمد خوب و با سرمایه اولیه پایین است. پرورش حلزون در گرگان، از سایر نقاط ایران بیشتر است. پرورش حلزون در گرگان، بیشتر از نوع پرورش حلزون آچاتینا است. زیرا هم بیشترین تخم گذاری را دارند و هم پایداری بالایی دارند. فروش حلزون در کشور بیشتر برای طب سنتی و استفاده در محصولات آرایشی بهداشتی است. قیمت حلزون، بسته به فصل پرورش و فراوانی تعداد آن متفاوت است. قیمت حلزون آچاتینا معمولا بالاتر از حلزون اسکارگو است.

کلام آخر:

فارم پرورش حلزون ممکن است در داخل منزل، در ساختمان هایی با آب و هوای کنترل شده یا در سیستم های بسته مانند تونل پلاستیکی یا گلخانه ها باشند. پرورش خانگی حلزون یکی از پرطرفدار ترین روش ها به منظور حلزون درمانی است. نظافت و بهداشت محیط نگهداری حلزون بسیار مهم است. لذا باید از ضدعفونی کننده های فودگرید و ارگانیک همچون داموسیب شرکت آرال شیمی بهره جست. از این ضدعفونی کننده ی بی خطر می توان برای نظافت کلیه سطوح مرتبط با حلزون استفاده کرد. نه تنها کلیه ی آلودگی های سطوح را از بین می برد بلکه تخم و لارو آفات حامل آلودگی را نیز از بین می برد.

85 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سعیدزارعی
  14 آذر 1402 9:23 ب.ظ

  درودبرشما لطفا در مورد پرورش حلزون اطلاعات می خواستم

  پاسخ
 • من یک هفته پیش از بازار تره بار نارنگی خریدم و بینشون یه حلزون بود. تصورم این بود که مرده پس گذاشتمش کنار که به خاطر صدفش هم که شده بازرمش توی گلدون. بعد از دیروز متوجه شدم که زنده است و جابه جا شده. چسبیده به دیواره گلدون. تصمیم گرفتم نگهش دارم. چون هوا سرده و دلم نمیاد بزارمش توی حیاط یا باغی چیزی. گمونم از شهرهای شمال کشور اومده باشه و اینجا هم خراسانه و آب و هواش متفاوت. پیشنهاد و راهکار شما برای نگهداری بهترش چیه؟؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   ممنون از اینکه تجربه خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید با توجه به اینکه به نارنگی چسبیده، پس از نوع باغی و کوچیکه. بهترین جا برای نگاهداریشون توی حیاط و باغچه است. اصلا نگران سرمای بیرون نباشید، این حلزون ها برای گرم نگه داشتنشون زیر خاک میرن و خیلی هم سریع تخم گذاری میکنن و تکثیر میشن. مراقب باشید اگه تعدادشون خیلی زیاد نشه، ممکنه آفت درختای باغچتون بشه. واسه همین به نظرم توی گلدونی جایی نگهداریش کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر من در شرق گیلان هستم برای پرورش حلزون به صورت خانگی راهنمایی میخواستم

   پاسخ
   • درود بر شما همراه گرامی،
    بطور کلی آب و هوای خطه شمالی کشور، برای پرورش حلزون بسیار ایده آلیه. شما الان نیاز چندانی به کنترل محیطی ندارید چون دما و رطوبت به اندازه کافی مناسبه. تنها چیزی که باید بهش دقت کنید، انتخاب جعبه های نگهداری، بستر مناسب و ظروف برای تغذیه است.
    سپاس از توجه شما

    پاسخ
  • پرورش حلزون فقط برای شرکت ها خوبه که به مردم بندازند و بعد به قیمت مفت بخرند و برای مردم فقط ضرره من خودم حدود ۱۰ تومن ضرر کردم

   پاسخ
 • سلام.لطفا پرورش دهنده حلزون معرفی کنید.تصمیم دارم تو خانه پرورش بدم.ممنون میشم راهنمایی کنید۰۹۳۷۴۴۱۱۹۶۱

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   ما اغلب پروزش دهندگان استان گلستان رو می شناسیم که در همسایگی کارخونه ما هستن. احتمالا بتونید ازشون مشاوره لازم برای پرورش حلزون در منزل رو بگیرید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • جواد سعادت منش
  19 آذر 1402 2:15 ق.ظ

  درود بر شما. سعادت هستم از شهر دستجرد استان قم باغی دارم که یک سالن ۳۰متری داره با تمام امکانات اگه امکانش هست من رو راهنمایی کنید لطفا. سپاس از شما. ۰۹۱۲۶۰۶۰۵۱۱

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   اولین نکته در مورد پرورش حلزون، کنترل دما و رطوبت سالنتون هستش. دمای مناسب محیط برای حلزون آچاچینو، بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد باید باشه. از طرف دیگه رطوبت محیط هم بین 70 تا 80 درصد باشه. ظروف نگهداری هم دومین نکته است که باید باید حداقل 40 سانتیمتر عرض و 30 سانتیمتر ارتفاع داشته باشن. (ظروف، باید سوراخ هم برای تهویه هوا داشته باشن). می تونید از ظرف های پلاستیکی، شیشه ای یا سفالی برای نگهداری حلزون استفاده کنید. نکته سوم، تغذیه مناسب هستش که از اونجایی که حلزون ها گیاهخوار هستن، شما از انواع سبزیجات برگی و میوه ها مثل کاهو، خیار، گوجه، موز، سیب و غیره می تونید استفاده کنید. ظرف آب هم همیشه در کنارشون قرار بدید. نکته آخر و مهم دیگه، رعایت بهداشت برای جلوگیری از بیماری و مرگ حلزون هاست. به طور منظم ظروف نگهداری حلزون را تمیز کنید و غذای کپک زده را دور بریزید. همچنین می توانید از یک ضدعفونی کننده مناسب برای گندزدایی ظروف نگهداری حلزون استفاده کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر بنده نیز قصد پروش حلزون را دارم و می‌خواهم مطمئن باشم که بازار فروش هم دارد…..اگر میشه لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم 09132564552

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   پرورش حلزون هم مثل بقیه بیزینس های خانگی (پرورش قارچ و ..)، متد بازاریابی خاص خودشو داره. توصیه میشه قبل از استارت کار، شما بازار هدف خودتون رو شناسایی کنید و وقتی اطمینان حاصل کردید از اینکه تقاضا به اندازه عرضه تون وجود داره، کار پرورش رو شروع کنید. وظیفه ما در این سایت، نحوه اطلاع رسانی از نحوه انجام پرورش حلزون است و ما هیچ تضمینی بابت سود یا زیان این پروژه نمی تونیم بهتون بدیم. بهتره شما سرچ خودتون رو با افرادی که در این زمینه کار کردند، انحام بدید. باز هم اگر سوال فنی در زمینه نحوه انجام کار داشتید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
  • سلام بسیار مفید بود…آیا حلزونهای که در گلدون چندتای هستند.ایا این حلزون ها مشکل دارن.یا می‌شود برای صورت استفاده کرد و پرورش داد.ممنون راهنمایی بفرمایید

   پاسخ
   • درود بر شما همراه گرامی،
    حلزون هایی که در گلدان و باغچه هستند، عموما از نوع بسیار ریز هستند که تعداد زیادشون آفت محسوب میشه. برای پروزش حلزون معمولا از توع حلزون های گوشتی تز مثل اسکارگو استفاده می شه.
    سپاس از توجه شما

    پاسخ
 • سلام من از اهواز هستم به نظرتون آب وهوای اهواز مناسب هست

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   آب و هوای گرم و مرطوب برای پرورش حلزون مناسبه. ولی با توجه به گرمای شدید اهواز در تابستون، در هوای آزاد توصیه نمشه این کارو انجام بدید. بهتره در فضاهای داخلی با کنترل دما و رطوبت پرورش رو انجام بدید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
   • شاهین تقی خانی
    11 اردیبهشت 1403 6:19 ق.ظ

    سلام وقت بخیر میشه لطفا از بیماری ها و احتمالاتی که موجب از بین رفتنشون میشه بفرمایید و همینطور صرفه اقتصادی در این برهه که اکثرا کار پرورش انجام میدن

    پاسخ
   • شاهین تقی خانی
    11 اردیبهشت 1403 6:19 ق.ظ

    سلام وقت بخیر
    میشه لطفا از بیماری ها و احتمالاتی که موجب از بین رفتنشون میشه بفرمایید و همینطور صرفه اقتصادی در این برهه که اکثرا کار پرورش انجام میدن

    پاسخ
    • درود بر شما همراه گرامی،
     بیماری های قارچی ناشی از Fusarium spp و عمدتاً بر روی تخم حلزون تأثیر می گذارد و باعث مرگ آنها قبل از خروج از تخم می شود. بیماری های باکتریایی ناشی از Pseudomonas spp باعث اختلال عملکرد روده در حلزون ها شده و روند رشد طبیعی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. در مورد صرفه اقتصادی، باید خدمتتون بگم اگر انتخاب درست و بازار هدف مشخصی داشته باشید، می تونه براتون سود خوبی بهمراه داشته باشه. باز هم پیشنهاد میشه از تجارب اقرادی که در این کار هستن، استفاده کنید.
     سپاس از توجه شما

     پاسخ
 • یاسریوسفی
  5 دی 1402 1:45 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  پرورش حلزون خونگی برای تنظیم و کنترل(دما،رطوبت) تجهیزاتی مناسب؟ونیاز داره؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   بستگی به حجم پرورشتون داره. اگر فضا خیلی بزرگ باشه و تعداد حلزون خیلی بالا باشه، ممکنه به تجهیزات کنترل کننده مثل سنسور دما و رطوبت نیاز باشه ولی در حد پرورش خانگی، تجهیزات ساده مثل هیتر و دستگاه بخور، کافیه. خیلی از مواقع توی برخی از شهرها که هواشون مناسب باشه اصلا به هیچ چیز نیاز نیست. چون در کل به حساسیت گل و گیاه نیستن. فقط دماهای خیلی گرم و خیلی سرد بهشون آسیب می زنه. وگرنه دمای محیط کاملا براشون مناسبه.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام من میخوام پرورش بدم
  از کجا تهیه کنم و از پرورش دادم مشترب هست براش
  لطفا بهم بگید .

  پاسخ
  • درود برشما همراه گرامی،
   در این مقاله، نکات فنی و روش های پرورش حلزون شرح داده شده، متاسفاته برای بررسی های بازاریابی و بیزینسی این کار، باید خودتون از توزیع کنندگان شهر خودتون کسب اطلاعات کنید که یک نگاه حامعی درباره این کار بهتون داده بشه. حتی توصیه می شه قبل از استارت کار، بازار هدف خودتون رو مشخص کنید که اگر توجیه داره، استارت کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • حلزون دوست
  6 دی 1402 6:25 ب.ظ

  سلام من حلزونام اصلااز کوک پیتی که تهیه کردم ومرطوب کردم قبلش شستم که نمک نداشنه باشخ ولی خوششون نمیاد همش میرن میچسبن به دیواره هاوحتی کلی برگ تهیه کردم دیدم بازم زیاددوست ندارن دوست دارم لاروبگیرم ازشون ولی نمیدونم بسترشون از چی تهیه کنم تابتونن حال و هوای خ بی داشنه باشن

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   میتونید علاوه بر کوکوپیت، از کمپوست هم برای پرورش حلزون استفاده کنید. البته کمپوست باید ارگانیک و غیر اسیدی باشد (حاوی ذغال سنگ نارس، کود و مواد شیمیایی اضافه شده نباشد). حواستون باشه بسترتون خیلی مرطوب نباشه و تخلخل کافی برای گردش هوا داشته باشه.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
  • حلزون هایی ک نگهمیدارم ی یسوراخ روشون ایجاد شده ایا این مشکلی داره یان؟؟

   پاسخ
 • سیدحمیدکشاورز
  7 دی 1402 1:09 ب.ظ

  باسلام،من میخواستم این کسب وکار روشروع کنم،ممنون میشم کسانی که این کسب وکار رودارن بهم معرفی کنیدتاازشون حلزون خریداری کنم ومشاوره بگیرم۰۹۰۲۳۱۲۶۱۴۵

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   دوستان زیادی از کاربران محترم هستند که این سایت رو بازدید می کنند. حتما میتونند با شما ارتباط بگیرند تا با اطمینان در این مسیر وارد بشید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام ممنون از اطلاعات خوبتون منم میخوام این کار راه اندازی کنم من ساکن قوچانم یکی از شهرهای خراسان رضوی به نظرتون هوای اینجا مناسب پرورش حلزون است؟
  واینکه من میخوام توی خونه این کار راه بندازم با چه مقدار هزینه میتونم شروع کنم
  واینکه آیدی روبیکامو میذارم اگه کسی این کار راه انداخته ممنون میشم تجربیاتشو با من درمیون بذاره
  sadragmf

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   آب و هوای هر منطقه ای می تونه برای پرورش حلزون مناسب باشه، تنها تفاوتش پرورش در فضاهای باز و بسته است. که اگر شرایط بیرون خیلی سخت و دشوار باشه، کنترل دما و رطوبت در فضای بسته راحت تر میشه. حتما سایر کاربران محترم این پیج، نظرات رو می خونن و به شما کمک می کنن. ممنون که اطلاعات خودتون رو با ما در میون گذاشتید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • علی عشقی
  10 دی 1402 4:22 ق.ظ

  واقعاً که خیلی عالی هست ببخشید شما میتوانید محصولات ماروبعدازبه عمل آوردن ازمابخرسد یاخودمون مشتری باید داشته باشیم ممنون ازهمه عزیزان این برنامه

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   ازینکه مطالب براتون مفید بوده، خوشحالیم. متاسفانه شرکت ما تولید کننده مواد ضدعفونی کننده صنعتی هستش و در زمینه خرید و فروش حلزون فعالیتی نداره. فعالیت ما تو این زمینه، تامین مواد ضدعفونی کننده برای بستر پرورش حلزون هستش. بهتون توصیه میکنم قبل از شروع فعالیت، خریدارهای خودتون رو از طریق سایت هایی مثل دیوار، شیپور یا گوگل پیدا کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
  • سلام من حلزون از شمال گرفتم تو جنگل میشه بگید چی کار کنم می‌خوام تهران ازش مراقبت کنم

   پاسخ
   • درود بر شما همراه گرامی،
    اول اینکه بستگی داره به نوع حلزون. با توجه به رطوبت جنگل های شمال و خشکی تهران، باید مطمین بشید که در تهران میتونید شرایط رو از نظر رطوبت و بستر مناسب برای حلزون فراهم کنید. و بعدش به این نکته دقت کنید که آیا نوع حلزونی که شما پیدا کردید، اصلا ارزش نگاهداری و پرورش داره یا نه؟ یک سری از حلزون های بسیار ریز، حکم آفت رو داره. به این نکات حتما توجه کنید.
    سپاس از توجه شما

    پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من از اصفهان هستم و میخام در منزل این کسب و کار را راه اندازی کنم (پرورش حلزون)
  ممنون میشم راهنمایی کنید و معرفی کنید کسانی ک از حرفه ای های این کار هستند

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   پرورش حلزون، در زیرمجموعه کسب و کارهای خانگی هم قرار می گیره. دوستان زیادی هستند که توی این زمینه کار می کنن. بهتره که شما توزیع کنندگان و خریداران محلی خودتون رو پیدا کنید. چون واسه هر منطقه متفاوت هستش.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
   • درود بر شما همراه گرامی،
    اول باید ببینید از چه گونه ای هستن اون حلزون ها. عموما حلزون های میوه، چون حجم گوشتی کمی دارند، جز گونه های پرورشی برای بیزینس محسوب نمیشن. اگر صرفا علاقه دارید برای نگهداری شخصی می تونید اون ها رو توی ی آکواریوم کوچیک شیشه ای با بستر مناسبش قرار بدید.
    سپاس از توجه شما

    پاسخ
 • سلام چندهفته پیش مادرم یه حلزون آورد بهم داد گفت توی پلاستیک پرتقالایی بود ک خرید من اول فکر کردم فقط صدف حلزون گذاشتمش تو گلدون بعدش دیدم حلزون حرکت کرده و زنده است چون علاقه زیادی ب نگهداری حلزون دارم همینطور هروقت میوه می‌خریدیم داخلشون حلزون بود اونارو برمیداشتم ازشون نگهداری میکنم الان حدود ۱۶ عدد حلزون کوچیک بزرگ دارم .نمیدونم چیکارشون کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • مهتا رخوش
  11 بهمن 1402 12:24 ق.ظ

  درود بر شما عالی بود مطالب
  من از دریا صدف جمع کردم که متوجه شدم بعد یک هفته یکیش زنده است،یک گلدان تراریوم(گلدان گلخانه ای تزئینی) دارم داخل آن انداختم،مناسب هست؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده. با توجه به اینکه صدف رو از دریا آوردید، توجه کنید بستر گلدونتون ترکیب شن و ماسه باشه. اگر خاک گلدونتون سفت و متراکم باشه، دووم نمیاره. سعی کنید شرایط محیط زندگیشو از نظر رطوبت و دما و بستر فراهم کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام ببخشید من یه چند وقته ک جوجه حلزون تهیه کردم ۳ چهار ماهه هستن بعد هر دو سه هفته جاشون آب میفته و خیس میشه بعدش چنتاشون میمیرن مشکل چیه؟ باید زیر ظرفشونم سوراخ باشه تا آب اضافه بییرون بریزه؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   اول اینکه دقت کنید از چه بستری برای نگاهداری حلزون ها استفاده می کنید. بله ظرف هاتون حتما جای زه کشی داشته باشه مثل ته گلدون که آب اضافی خارج بشه. اگر همین مقاله رو دوباره مطالعه کنید، می تونید نکاتی درباره نحوه سوراخ کردن یا اصطلاحا زهکشی ظروف و همچنین جنس خاکی که برای بستر استفاده می شه، پیدا کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام من میتونم حلزون های شمال که باغی هستن رو ببرم بفروشم برای درمان پوست

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   اول اینکه باید ببینید این حلزون های باغی از چه نوعی هستند و آیا مناسب بازار پوست و زیبایی هستند یا خیر. دوم ایتکه باید برای پیدا کردن خریدار، سرچ کنید یا توی سایت های تبلیغاتی، آگهی فروش بزنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام دما و وسایلی که برای حلزون اسکارگو نیاز است
  چیست؟؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   عموما حلزون های اسکارگوت در دماهای بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد رشد می کنند. تجهیزات کلی که برای پروزش حلزون اسکارگو نیاز هستش، دماسنج و رطوبت سنج، ظروف غذا و بستر مناسب هستند.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
   • منوچهر درویشی
    28 بهمن 1402 2:25 ب.ظ

    سلام.وقتتون بخیر. اگه بشه من هم میخواهم وارد این کار بشم .کسی هست که بتواند ما را راهنمایی کنه .که از صفر تا صد این شغل آگاهی داشته باشه.لطف اگه هست شماره تماس لطف کنید.دیدگاهم تکراری نیست و اولین باره که وارد این سایت شدم

    پاسخ
    • درود بر شما همراه گرامی،
     پرورش حلزون، در مناطق مختلف با هم متفاوته و توزع کنندگان خودش رو داره. ما در حال حاضر استان گلستان هستیم که بزرگترین مرکز پرورش حلزون رو داره. اما شرکت ما، تولید کننده مواد ضدعفونی کننده و شوینده هستش. اگر اطلاعاتی درباره فروشنده ها یا نحوه پرورش حلزون می خواهید، بهتره که تو فضای شبکه های اجتماعی و اینترنت سرچ کنید. ما شماره ی مستقیمی نداریم متاسفانه.
     مرسی از توجه شما

     پاسخ
   • سلام من در سبزی یک حلزون کوچک پیدا کردم دوست داشتم ازش نگهداری کنم چیکار کنم

    پاسخ
    • درود بر شما همراه گرامی،
     می تونید یک تنگ شیشه ای بزرگ براش تدارک ببینید و مقداری خاک بعنوان بستر زیرش قرار بدید. برای غذاش هم می تونید از سبزیجات برگی استفاده کنید.
     سپاس از توجه شما

     پاسخ
 • عباسیان از کرج
  29 بهمن 1402 3:23 ب.ظ

  درود بر شما ،غذای حلزون رو توی همون بستر که کوکوپیت داره بریزیم ،یا ظرف غذاشون جدا باید باشد

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   غذای حلزون را بهتر است در یک ظرف جداگانه قرار بدید تا از هرگونه آلودگی به بستر کوکوپیت جلوگیری شود. همچنین، این کار باعث می‌شود که غذای حلزون بهتر حفظ بشه و نم نگیره.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سعید شورجه
  3 اسفند 1402 7:55 ب.ظ

  با سلام و احترام
  اگه بخوام در حد ۴-۵ تا حلزون اسکارگو برای مصرف طبی توی خونه نگهدارم و بخوام‌جای زندگیشون خیلی خوب باشه و راحت باشن ، میتونم توی آکواریوم هم با استفاده از خاک بستر براشون جای مناسب درست کنم؟ و اینکه برای این تعداد و با درنظر گرفتن جثه اشون اگه بزرگ باشن چه اندازه آکواریوم مناسبه؟
  با سپاس

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   بله به راحتی می تونید از آکواریوم استفاده کنید. سایزی که برای 4-5 تا حلزون اسکارگو مناسب باشه، آکواریومی با حجم حدود 40 لیتر مناسب به نظر می‌رسد. این اندازه به آنها فضای کافی برای رشد و حرکت می ده. ضمنا حواستون به تهیه بستر مناسب، تهویه و نور مناسب باشید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • دعوت کنندگان به این نوع شغل خانگی زیادن.امابعضی ها برای خرید حلزونهای پرورش شده وهزینه شده جا میزنن

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   مطابق با فرمایش شما، اغلب ما به دوستان توصیه می کنیم قبل از اقدام به شروع پرورش حلزون، از بازار هدف خودشون مطمین بشن و تکنیک های بازاریابی رو قبلش لحاظ کنن. متاسفانه بحث اعتماد بین خریدار و مشتری همیشه پیچیده بوده و هست. ولی اگر یک قرارداد یا نکاتی قبلش لحاظظ بشه، قطعا مشکلات کمتری بوجود می یاد.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من چند وقته حلزون خریدم وتخم گذاشتن میخواستم بدونم میتونید جایی ومعرفی کنید که حلزون امو به موقع بفروشم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   اگر حجم تولیدتون بالاست، توی شبکه های اجتماعی آگهی کنید که مشتری خودتون رو پیدا کنید. متاسفانه ما صرفا آموزش پروزش حلزون رو داریم و در مورد نحوه خرید و قروشش ارتباطات خاصی نداریم.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سعید حیدری
  12 اسفند 1402 9:16 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  میخواستم داخل خونه پروس حلزون بزنم من در ورامین زندگی میکنم آیا جواب میده یا نه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   پرورش حلزون به نوعی شغل خانگی محسوب می شود. بنابراین، اگر شرایط خونتون رو از نظر دما، رطوبت، ظروف و بستر مناسب آماده کنید، میتونید این کارو انجام بدید. قبل از استارت، یادشتون باشه که خریدارهای احتمالیتون رو شناسایی کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • ممنون از مطالبتون که مفید بود
  من از کوههای اطراف لرستان چندتا حلزون برداشتم که اندازه صدف اش حدود ۵ سانت میشه
  اگر ببرم تهران نگهداریشون در خانه سخته؟نگهداریش به چه صورت هستش؟
  و اینکه برای پوست میشه استفاده کرد؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   لز نظر شرایط آب و هوایی و رطوبت، شرایط دو استان شبیه همدیگه س و حداقل حلزون اونقدری به اختلاف دمایی این دو استان، حساس نیست. موردی که هست، باید اول ببینید این حلزون هایی که برداشتید از چه نوعی هستند، آیا اصلا ارزش پرورش دارند یا خیر. در خانه که طبیعتا سخت هستش مگر در حیاط با ایجاد بستر و خوراک مناسب. برای سوال آخرتون، باز همینحوری که عرض کردم باید گونه ش شناسایی باشه که چقد اون حلزون گوشتیه که بشه ازش برای داروی پوستی استفاده کرد.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • محسن میرابی
  27 فروردین 1403 10:20 ب.ظ

  سلام، محسن میرابی هستم از استان فارس ، شهرستان سپیدان ، شهر اردکان این منطقه هوا سرد و کوهستانی هست فقط تابستان خنک و مردادماه گرم است میخواستم پرورش حلزون در فضای 40متر مربع داشته باشم لطفا راهنمایی و مشاوره فرمایید

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   در درجه اول، در انتخاب نوع حلزون دقت کنید. شما باید از گونه های مقاوم به سرما استفاده کنید (به عنوان مثال، حلزون‌های سفید). فضای 40 متری کاملا فضای مناسبی هستش. شما می تونید از تخته های چوبی طبقاتی برای محل نگاهداری و از بستر مناسب مثل خاک مخلوط با پوسته‌های مختلف مانند خاک خرما، پوسته‌های سبزیجات و موادی از این دست استفاده کنید. حلزون‌ها دوست دارند در زیر خاک حرکت کنن. بنابراین، باید برای آن‌ها امکان حفر تونل‌ها در بستر فراهم بشه. حلزون‌ها نیاز به محیط مرطوب هم دارن که پوست خودشون رو تر نگه دارن و پوستشون خشک نشه. بنابراین باید مطمئن بشید که بستر پرورش دائماً مرطوب باشه، اما باید از افزایش زیاد رطوبت و تجمع آب جلوگیری بشه. چون می تونه باعث خطر ابتلا به بیماری‌های قارچی بشه. برای حفظ کیفیت هوا و جلوگیری از تجمع بخار آب، باید برای تهویه مناسب بستر حلزون اقدام کنید. این می‌تونه از طریق سوراخ‌های هواگیر در بستر یا با استفاده از سیستم‌های تهویه مصنوعی انجام بشه. حلزون‌ها نسبت به تغییرات دمایی حساس هستن. بنابراین باید از ثابتی دمای بستر پرورش آن‌ها اطمینان حاصل کنید (به ویژه در شرایط آب و هوای سرد) در زمستان برای گرم نگه داشتن فضا از وسایل گرمایشی استفاده بشه. حلزون‌ها نیاز به تغذیه مناسب دارن. بنابراین، باید از موادی مانند سبزیجات، میوه‌ها و مواد پروتئینی مثل ماهی و گوشت برای تغذیه آن‌ها استفاده کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام من یه عالمه حلزون از توی خاک کنار گل پیدا کردم برا اینکه به گلا اسیب نزنن اوردمشون خونه . حلزونا کوچولوان به نظرتون این حلزونا افت زا هستن یا بی خطرن ؟؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   متاسفانه ازونجایی که به سرعت تعدادشون زیاد میشه و از گیاهان شما تغذیه می کنند، عموما در دسته آفات طبقه بندی می شن. بهتره که از گلدوناتون دور کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام
  آذربایجان غربی هستم
  مساحت ۲۰۰ متر دارم چند حلزون جا میشه
  ودوره آن چند ماهه است

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   اینکه چه تعداد جا میشه، به انتخاب نوع حلزون و نجوه قرارگیری طبقات برای بستر بستگی داره. طبیعتا هرچه فضا بین طبقات بیشتر باشه و حلزون ها با فاصله بیشتری از هم قرار گیرند، تهویه بهتری صورت می گیره و بیماری کمتری در فارم پرورش حلزون اتفاق می افته. در مورد سوال دومتون، دوره پروزش حلزون بسته به گونه ش داره و از شش ماه تا دو سال متغیره.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر واسه حلزون باید آب بزاریم تو ظرفشویی یا ن ؟ یعنی آب میخورن یا نیازی نیست ؟

  پاسخ
 • سلام دوستان
  من حدود یک سال با شرکت مدیران برتر تیسفون به عنوان فارمر که همون پرورش دهنده حلزون هست ،همکاری کردم و سرم رو حسابی کلاه گذاشتن. پیشنهادم اینه بهیچ عنوان گول تبلیغات و پرسود بودن اینکارو نخوردید.بخدا موقع فروشش مشتری براشون پیدا نمیکنید حتی رایگان هم آگهی کنید کسی ازتون نمیخره و فقط سرمایه و وقتتون رو تلف میکنید

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   سپاس از به اشتراک گذاری تجربتون. ما در این مقاله صرفا روش های پرورش حلزون رو مطرح کردیم و بارها در کامنت ها اشاره کردیم که قبل از شروع به کار، از خریدارهای خودتون مطمئن بشید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر.من یک حلزون از بین سبزی خوردن پیدا کردم.میخوام نگهش دارم.شرایط نگه داریش چطوریه؟اگه داخل یه ظرف کمی خاک بریزم بذارمش خوبه؟و اینکه تغذیه اش چطوریه؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   اول اینکه حواستون باشه حلزونی که توی سبزی هستش، معمولا آفت محسوب میشه و برای پرورش مناسب نیست. اگه صرفا جهت علاقه میخواین نیگهش دارید، توی یک ظرف بستر ترکیبی از خاک براش تشکیل بدید نسبتا هم مرطوب باشه. بعنوان مواد مغذی هم میتونه از ته مانده های میوه و سبزیجات استفاده کنید. ته ظرف هم چند سوراخ ایجاد کنید برای تهویه. ترجیحا نزدیک گلدان هاتون قرار ندید چون خیلی زود تکثیر میشه و ممکنه به گیاهانتون آسیب بزنه.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام من اصفهان زندگی میکنم و میخام حلزون پرورش بدم.
  به چه کسایی میشه فروخت و بازارش چجوریه و چه زمانی اونارو باید فروخت
  لطفا راه نمایی کنید

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   قبل از آغاز کار، بهتره دیدگاه های دوستان قبلی رو مطالعه کنید و ازشون مشورت بگیرید. با توجه به مکان و زمانی که درش قرار دارید، بازار این کار می تونه متفاوت باشه. اواخر اکثر کاربران دیدگاهشون منفی هستش. پس حتما از وجود خریداران مطمین و صادق، اط مینان حاصل کنید و سپس فعالیت خودتون در این زمینه رو آغاز کنید. با توجه به اینکه اغلب کاربری حلزون در ایران، برای صنایع زیبایی هستش (و نه خوراکی)، به نظرم اول برید با تولید کنندگان مواد آرایشی-بهداشتی بازاریابی کنید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • وقتتون بخیر
  ببخشید من امروز یک شلیل خریدم و کنارشون یدونه حلزون بود برای نگهداریش تو خونه راهنمایی میکنید لطفاً؟

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   دقت کنید که حلزون همراه میوه ها معمولا آفت محسوب میشه و زود تکثیر می شه. مراقب باشید کنار گلدونا و باغچه تون قرار ندید. اگر جهت نگهداری و زنده موندنشه میتونید توی ی تنگ شیشه ای بستری از خاک مرطوب و تعدادی برگ قرار بدید. ی کم هم پوست میوه و سبزی بعنوان خوراک میتونه براش خوب باشه.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
 • سلام
  من یه حلزون کوچولو توی مزرعمون پیدا کردم وداخل اب گذاشتم دو ساعت بعد دیدم حرکت کرده و از اب بیرون رفته میشه بگید چطور ازش نگهداری کنم

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   سعی کنید توی ی تنگ عمیق بذاریدش و توشو ی بستر کم عمقی از خاک مرطوب درست کنید. و ی کم پوست میوه و کاهو بعنوان آذوقه قرار بدید. اگر ی کم شاخ و برگ هم بذارید که ازشون بتونه بالا بره، شبیه سازی طبیعیش بیشتر میشه.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید