مشکلات رایج در پرورش محصولات گلخانه ای

فضای گلخانهتغییرات فصلی در محیط های داخلی و خارجی گلخانه باعث ایجاد تغییراتی می شود. این تغییرات باعث می شود تا تولید کننده، چیزهای داخل و خارج و محصولات گلخانه ای را به گونه دیگری مشاهده کند. محیط داخل گلخانه باید به صورت یکنواخت باشد. اما تلاش برای حفظ این محیط، از فصلی به فصل دیگر متفاوت است. حتی گاهی ممکن است موجب ایجاد بیماری های گلخانه شود و در صورت نیاز برخی از گیاهان خارج گلخانه به داخل آن منتقل شوند.

جوندگان، مانند موش ها، در اواخر پاییز، زمستان و اوایل بهار به دنبال یک محیط گرم برای زندگی هستند. برخی از حشرات گلخانه را پیدا می کنند. بنابراین تصمیم به ماندن در آن جا می گیرند، که در نهایت به محصولات گلخانه ای آسیب می رسانند.

پیشگیری از طریق محرومیت

یکی ازمشکلات گلخانه ی سرگرمی دور نگه داشتن موجودات مشکل ساز از آن محل است. برای کنترل آفات گلخانه ای محیط های بزرگی را انتخاب کنید. تا بعدا به محصولات گلخانه ای آسیبی وارد نشود.

از بین بردن مشکلی، پس از تأسیس، بسیار هزینه بر می باشد. ورود حشرات را می توان با توری ریز کنترل کرد. در اکثر مکان ها،  باید از توری هایی استفاده شود که اندازه کافی برای مانع شدن از ورود حشرات ریز اعم از تریپس ها را داشته باشد. این گونه توری باعث محدود شدن جریان هوا می شود. همچنین ناحیه صفحه باید حداقل 5 برابر مساحت ورودی گلخانه باشد. اغلب این کار با توسعه ساختار و پوشش کاری انجام می شود. اما پوشش کاری همه چیز را برای همیشه حفظ نمی کند.

برای به حداقل رساندن احتمال ورود ارگانیسم های ناخواسته به محیط گلخانه، بهتر است تمامی گیاهان خود را از مرحله بذر شروع به رویاندن کنید.

این امر همیشه کارساز نیست. برخی از گیاهان که از بذر رشد کرده اند، بنا به آنچه که انتظار می رود رشد نمی کنند. زمانی که محصولاتی که کاشته اید، گیاهان ناخواسته باشد، می توانید با رویش مصنوعی بافتی این گیاهان احتمال وقوع این رویداد را کاهش دهید. این کار سبب به حدقل رسیدن شانس وجود گیاهان ناخواسته به گلخانه می شود.

گیاهان تولید شده با کشت بافتی گران تر از گیاهانی هستند که از تکنیک های معمولی تولید مثل رویشی تولید شده اند. با این حال، هزینه اضافی در مقایسه با هزینه درمان کل گلخانه برای مشکلات وارداتی کمتر خواهد بود. اغلب گیاهان تولید شده با روش بافت به اندازه گیاهان معمولی افزایش نمی یابند.

درمرحله بعد، موادی که برای جوانه زدن بذرها استفاده می شوند و موادی که برای رشد محصولات گلخانه ای مورد استفاده قرار می گیرند، شامل، پرلیت ، پشم سنگ ، و مخلوط های مختلف بدون چربی می باشد.

حمله حشرات به گیاهانهدف از این کار از بین بردن آفات و میکروب های موجود در بدن است که می توانند در خاک زندگی کنند. در خاک ساکنان نامطلوب وجود دارد. می توان خاک را با گرما یا مواد شیمیایی درمان کرد. اکثر آنها از نظر محیطی، هر دو نوع درمان را غیر دوستانه می دانند. برای نمونه، عملیات حرارتی حداقل برخی از ارگانیسم های مفید موجود در خاک را از بین می برد و همچنین باعث اکسید شدن، برخی از مواد آلی خاک شود.

گیاهان خارج از گلخانه، نباید قبل از شروع فصل زمستان در کنار محصولات گلخانه ای قرار گیرند. آنها می توانند آفات را به محصولات  منتقل کنند.

برخی پرورش دهندگان گلخانه، صاحب حیوانات اهلی مانند، سگ و گربه هستند. گاهی اوقات از طریق این حیوانات مشکلاتی در گلخانه رخ می دهد. این توصیه ها می تواند در کم کردن یا از بین بردن ورود آفات به محیط به شما کمک کند.

پیشنهادات مختلفی درباره اجازه دادن گربه ها، به داخل گلخانه وجود دارد. گربه ای که بیشتر مواقع در حال گشت و گذار در بیرون خانه باشد، نباید وارد آن جا شود. اما اگر گربه خانگی باشد، نگرانی کمتری درباره اجازه ورود آن به گلخانه وجود دارد.

برخی از پرورش دهندگان تجاری، گربه گلخانه ای دارند، که در کنترل کردن جوندگان کمک می کند. جعبه های حمل ونقل تولید شده و جعبه های حمل ونقل گیاهان نباید وارد محیط شوند. حتی آن دسته از جعبه هایی که برای تحویل محصولات استفاده می شوند، نباید داخل گلخانه برگردانده شوند.

حتی افرادی که وارد گلخانه می شوند باید قبل از ورود به محل و رسیدگی به محصولات گلخانه ای دستهایشان را بشویند. در حقیقت افراد قبل از ورود به گلخانه نسبت به میزان آلودگی احتمالی که در معرض آن قرار گرفته اند، باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

بعضی از بهره برداران گلخانه ای، مانند برخی از تولید کنندگان بزرگ تجاری ، حاوی یک حمام پا هستند. این حمام در ورودی قرار می گیرد و محلول ضدعفونی کننده در آن تزریق می شود.

قبل از ادامه مطلب حتما مقالات مرتبط با این موضوع را مطالعه کنید:


بیماری سفیدک پودری

 جوانه زنی بذر و عوامل موثر بر آن

 حذف شوری خاک و آب

 پرفروش ترین کودها و سموم کشاورزی

 انواع سم قارچ کش مناسب برای کشاورزی

 گیاهان گلخانه و نکات نگهداری در زمستان

بیماری بوته میری و روش های پیشگیری از آن

چهار مشکل رایج در باغبانی بدون خاک و راهکارهای حل آنها


بیماریهای گیاهی رایج

گیاهان در مقابل اکثر بیماری ها مقاومت طبیعی دارند. این مقاومتها انواع متفاوتی دارد. برخی از این مقاومتها ذاتی در گیاه وجود دارند و برخی دیگر از طریق روابط همزیستی گیاه و میکروارگانیسم به گیاه منتقل می شوند.

میکروارگانیسم نوعی قارچ است و معمولا داخل خاک زندگی می کند. کاربرد میکروارگانیسم ها: می توانند به سیستم تولید بدون آب وارد شوند و برای کمک به پیشگیری و از بین بردن بیماری های گیاهی رایج در گلخانه برای محصولات گلخانه ای استفاده می شوند.

اکثر ارگانیسم هایی که باعث بیماری محصولات گلخانه ای می شود، از دسته، قارچ، باکتری یا ویروس هستند.

اسپورها، سبب پخش شدن بیماریهای قارچی می شود. اسپورها اغلب با حرکت هوا یا جاری شدن درون آب، بسیار به آسانی پخش می شود. اسپورهای ناشی از آب در گلخانه را می توان، با استفاده از آب شهری یا آب چاه، به حداقل رساند.

احتمال اینکه در آب رود خانه، آب حوضچه یا آب مخزن، اسپورهای ناشی از آب، وجود داشته باشد، زیاد است. شهرداری، برای از بین بردن اسپورهای بیماری های گیاهی، آب ها را تصفیه می کند. استفاده از آب رودخانه ها ، حوضچه ها یا مخازن آب، که تصفیه نشده اند، سبب انتقال اسپورهای قارچ ناشی از آب را به گلخانه می شود، و به محصولات گلخانه ای آسیب می رساند.

برای انتقال هوا به محصولات گلخانه ای، در ماه های گرم سال، هوا از طریق گلخانه در حال دمیدن است. در این زمان ها، از بین بردن تمامی اسپورهای قارچی موجود در هوا، غیر ممکن می باشد. بهترین رویکرد، این است که گام هایی برای مداخله در رشد و نمو اسپور و نفوذ آن به محصولات گلخانه ای برداشته شود. این روش از طریق مدیریت محیط زیست انجام می شود.

اکثر اسپورهای قارچی که در هوا موجود است، برای جوانه زدن، به آب هایی که روی برگ های گیاه وجود دارد یا به حداقل رطوبت نسبی بسیار زیاد نیاز دارند. اگر در گلخانه از رطوبت نسبی زیاد جلوگیری شود یا بر روی برگ های محصولات گلخانه ای آبی نباشد، عملا هیچ مشکلی برای بیماری های قارچی وجود نخواهد داشت. در مناطق بیابانی به دلیل نبودن رطوبت، مشکلات بیماری قارچی وجود ندارد.

اکثر اسپورهای قارچ ناشی از هوا پیش از جوانه زدن و ورود به بافت برگ به چندین ساعت آب رایگان روی برگهای گیاه نیاز دارند. زمانی که دمای گلخانه به نقطه شبنم رسیده باشد، هوا دارای آب بیشتری نسبت به دمای جدید و پایین تر است. آب از سطح هوا در سطوح خنک گلخانه از جمله برگ و ساقه گیاه متراکم می شود. ناگهان، گیاهی که قبلاً خشک شده بود، اکنون یک محیط ایده آل برای اسپورهای قارچ هایی که روی آن فرود آمده اند ، دارد. اسپورها از شرایط استفاده کرده و جوانه می زنند. اگر برگ های محصولات گلخانه ای به اندازه کافی مرطوب بماند ، قارچ های گلخانه ای که رشد می کنند، باعث ایجاد زخم کوچک در برگ می شود، که بتواند وارد گیاه شود. اگر قارچ های در حال رشد پیش از خشک شدن برگ، داخل برگ شوند و قارچ ها خشک شوند ، این بیماری در برگ ایجاد می شود.

برخی از اکسید کننده ها مانند قارچ کش ها، دارای پراکسید هیدروژن هستند، که می توانند اسپورهای موجود در برگ ها را پیش از جوانه زنی از بین ببرند. اکثر قارچ کش های معمولی قبل از ورود به گیاه اسپورهای جوانه زده را نابود می کنند. بعد از ورود قارچ به گیاهان و محصولات گلخانه ای، روند از بین بردن آن به یک نبرد بسیار پیچیده تبدیل می شود.

بیماریهای باکتریایی

بیماری های گیاهی که باکتری ها ایجاد می کنند، کمتر از بیماری های ناشی از قارچ ها هستند. باکتری ها معمولا از طریق تماس پخش می شوند. بنابراین ، هنگامی که یک باکتری که به گلخانه می رسد سوار مواد گیاهی یا احتمالاً افراد یا حیوانات خانگی می شود، که سبب ورود باکتری به محصولات گلخانه ای می شود. شروع گیاهان در گلخانه از بذر ، جایی که عملی باشد ، معقول ترین روش برای به حداقل رساندن احتمال بیماریهای باکتریایی در گلخانه است. گیاهان مستقر ، گیاهان بستر و قلمه ها نیزمی توانند بیماری های باکتریایی را منتقل کنند.

بعضی از بیماری های باکتریایی ناشی از دانه هستند. آنها می توانند در هنگام ذخیره شدن در بذر زندگی کنند. بیشتر دانه ها به روشی درمان می شوند، که قبل از پخش شدن بیماری های باکتری توسط بذر، از بین می روند. اکثر تولیدکنندگان بذر تجاری بسیار محتاط هستند که از بذر گیاهانی که بیماری باکتریایی دارند، استفاده نشود. بدلیل محبوب بودن روند ارگانیک، استفاده از دانه های درمان نشده محبوبیت بیشتری پیدا می کند. پرورش دهندگان ارگانیک اکثر اوقات به بذر درمان نشده یا ارگانیک نیاز دارند. این دانه ها به احتمال زیاد بیماری باکتریایی یا قارچی ناشی از دانه را می توانند، داشته باشند.

بیماری های گلخانه ای باکتریایی گوجه فرنگی

بیماری های گلخانه ای
بیماری باکتریایی

بیماری های ویروسی

مضرترین نوع بیماری های گیاهی برای محصولات گلخانه ای، بیماری ویروس می باشد. بعد از ورود به گیاه ، ویروس با همچنان در گیاه رشد و افزایش می یابد. در بعضی موارد ، می توان از کشت بافت برای تولید ویروس استفاده کرد.

دو روش اصلی وجو دارد، که سبب گسترش بیماری های ویروسی می شود. بعضی از ویروس ها ، مانند ویروس موزائیک توتون و تنباکو ، از طریق تماس پخش می شوند. هنگام کار کردن یا استفاده از مواد گیاهی آلوده ، امکان دارد ویروس، روی دست یا ابزار شما قرار بگیرد و در مکانی متفاوت به گیاهان ضد عفونی منتقل شود. برخی از ویروس ها ساعت ها ، روزها یا حتی ماه ها پیش از انتقال به گیاهان دیگر روی سطوح غیر عفونی زنده می مانند. اگر به توتون آلوده ، سیب زمینی ، یا گیاهان آلوده ، سیب زمینی ،فلفل یا بادمجان، دست بزنید، باید قبل از دست زدن به محصولات گلخانه ای دستان خود را با صابون مارک لاوا بشویید تا احتمال انتقال ویروس به حداقل برسد.

زمانی که ویروسی بتواند با تماس گسترش یابد، از طریق کار فرهنگی و رسیدگی به گیاهان می توان آن را به گیاهان مستعد در گلخانه منتقل کرد. این کار اکثرا پیش از اینکه اولین علائم ویروس قابل مشاهده و شناسایی در بر روی محصولات گلخانه ای باشد اتفاق می افتد.

ویروس های بردار شده از حشرات گونه ای دیگر از ویروس هایی هستند که می توانند به محصولات گلخانه ای معرفی شوند. این نوع ویروس از طریق فعالیت تغذیه ای حشرات مثل تریپس یا شته توسعه می یابد. هر ویروس حشره بردار خود را دارد. غالبا ، تا وقتی که بیماری ویروس در گلخانه مشاهده می شود ، در چندین یا همه گیاهان مستعد گسترش یافته است. خوشبختانه ، این نوع ویروس ها مشکلات رایج و وسیعی ندارند.اگر در ناحیه ای هستید که یک یا چند مورد از این ویروس ها می تواند مشکل ایجاد کند ، بهترین کار برای متوقف کردن حشرات از گلخانه است.

یکی از بیماری های گلخانه- ویروس در گیاهان

حضور آرال شیمی در گلخانه ها

همانطور که مطالعه کردید، آلودگی های مختلفی در گلخانه ها بوجود می آید. عوامل ایجاد بیماری از طریق ابزار کشت، ورود و خروج کارکنان، دستگاه های تهویه، حیوانات خانگی و … منتقل می شوند.

رعایت بهداشت بخش های مختلف و ضدعفونی گلخانه برای جلوگیری از بیماری بسیار مهم است. ضدعفونی خاک، ضدعفونی بذر، ابزار، حوضچه ورودی(حمام پا)، سیستم آبیاری، لباس کارکنان و … راه های داشتن گلخانه سالم است.

ضدعفونی کننده های مختلفی در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب گلخانه دار ها به دنبال محصولات با کارآیی بالا و عواقب جانبی کمتر و همچنین کاهش هزینه ها هستند. به همین دلیل در این مقاله سعی بر آن است که علاوه بر معرفی انواع بیماری های موجود در گلخانه، قارچ کش ارگانیک نیز معرفی شود.

آرال شیمی ضدعفونی کننده های ارگانیک تولید می کند. این محصولات جایگزین قارچ کش ها و سموم شیمیایی می شوند. محصولات آرال شیمی در از بین برددن بیماری های باکتریایی، ویروسی و همچنین قارچی مورد استفاده قرار می گیرند.

اگروسیب و پراکسیدین با از بین بردن عامل بیماری (قارچ، باکتری، ویروس) سلامت گیاهان را تضمین می کند. این محلول بدون تاثیرات منفی بر گیاهان و باقی مانده مضر در گلخانه ها و همچنین زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. کیفیت بالا و راندمان بالا در کنارهزینه پایین باعث محبوبیت این محصولات شده است.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مرتضی اصلانی از کرج
  10 بهمن 1400 12:50 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما، برای ضدعفونی نایلون هایی که برای کاشت توت فرنگی استفاده میشه، محصولتون کاربرد داره؟

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز، برای ضدعفونی نایلون های گلخانه که از پرطرفدارترین نوع پوشش در گلخانه ها محسوب می شود می توانید از محصول اگروسیب که محلولی فودگرید و دوستدار محیط زیست است استفاده نمایید. ممنون از لطف شما.

   پاسخ
 • سلام، ضدعفونى تجهيزات گلخانه يكى از كارهايى كه واقعا مهمه تو پيشگيرى و شيوع بيمارى ها، مرسى از مقاله خوبتون.

  پاسخ
 • حسین تقی زاده
  29 بهمن 1401 11:15 ب.ظ

  دوسال هست که گلخانه فلفل دولمه ای و گلخانه کوجه فرنکی مبتلا به ویروس شده هست که رگ برک ها مچاله میشود .هر نوع ویروس کشی و امتحان کردیم و جواب نکرفتیم .ساقه ها لاغر میشود و بار دهی و کیفت ندارد

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز، در خصوص بیماری های گلخانه ای فلفل دلمه و گوجه فرنگی بیماری های بوته میری و برگ میری اکثرا اتفاق میوفته که در خصوص برطرف کردن این نوع بیماری های باکتریایی میتونید از محصول اگروسیب شرکت آرال شیمی استفاده نمایید. سپاس از توجه شما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست