فهرست مطالب

پرفروش ترین کودهای کشاورزی

چالش عمده ی کشاورزان، باغداران، گلخانه داران و تمامی فعالین حوزه ی کشاورزی، انتخاب کود و سموم مناسب می باشد. عموماً کود و سموم دو واژه ی جدا ناپذیر در این حوزه هستند. کارکرد کود به عنوان یک مکمل در کمک به رشد بهتر گیاهان می باشد. از طرفی، استفاده از سموم نیز جهت حذف آفات و بیماری های مختلف گیاهان، اجتناب ناپذیر است. همه ما میدانیم که سهم عمده ی هزینه های ناشی از کشاورزی، مربوط به کود و سموم می باشد که در فصول مختلف سال باید مورد استفاده قرار بگیرد. لذا با در نظر گرفتن قیمت بالای برخی از سموم رایج، و همچنین شرایط نامساعد اقتصادی کشاورزان، انتخاب درست و بهینه ی کود و سموم، می تواند نقش چشمگیری در سودآوری این صنعت داشته باشد. در این مقاله با دسته بندی مشخصی از پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی با شما همراه هستیم تا انتخاب آسانتر و هوشمندانه تری انجام دهید! لازم بذکر است که آرال شیمی، فروشنده ی سموم کشاورزی نمی باشد و این مطلب، صرفاً جهت معرفی کود و سموم رایج در بازار کشاورزی ایران می باشد. لذا از کشاورزان عزیز تقاضا داریم قبل انتخاب هر نوع کود و سم خاصی، با متخصصین و مشاورین کشاورزی مشورت نمایند و در صورت اخذ تایدیه از متخصصین، اقدام به استفاده نمایند.

پرفروش ترین کودها و سموم کشاورزی

در بررسی پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی، بهتر است لیستی که برای کودها در نظر گرفته می شود به نسبت سموم متفاوت باشد تا درک بهتری از محصولات کشاورزی صورت بگیرد. کودها برای برطرف کردن کمبود عناصر اصلی خاک در کشورمان استفاده می شود به طوری که در اراضی زراعی و باغی به مصرف میرسد. ابتدا به معرفی محبوب ترین کودهای کشاورزی رایج در ایران می پردازیم. با ما باشید تا در این بخش، انواع کود کشاورزی را با هم بررسی کنیم.

پیشنهاد میکنیم قبل از ادامه مطلب، حتما مقالات مرتبط در زمینه کود و سموم را مطالعه نمایید:

 کود شیمیایی اوره

این کود شکل ظاهری مانند شکر داشته و به صورت ساچمه ای است و رنگ آن سفید است. درصد ازت موجود در این کود 46 درصد اعلام شده است و در لیست محصولات اسید زا بوده و برای اغلب خاک های ایران مناسب است چون هم قیمت ارزانتری دارد و هم رایج ترین کود ازته محسوب می شود و سبب جذب اوره در خاک خواهد شد. استفاده بی رویه این از این کود باهث فرسایش خاک می شود پس باید دوز استفاده را مورد بررسی قرار دهید. کود شیمیایی اوره در لیست پرفروش ترین کود های کشاورزی قرار گرفته است.

پرفروش ترین کود شیمیایی- کود شیمیایی اوره

کود شیمیایی نیترات آمونیوم

این کود شیمیای به رنگ خاکستری بوده و دارای حالتی بین گرانوله و پودری است. درصد ازت موجود در این کود 26 درصد اعلام شده است اما خاصیت اسید زا ندارد و در لیست پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی برای زمین های غیر برنج استفاده می شود. این کود خنثی بوده و قابلیت شستشو برای آن تعریف شده است. قیمت کود نیترات آمونیوم نسبتاً بالا بوده و قابلیت اشتعال دارد بنابراین در خرید انواع کود و سموم کشاورزی باید به وضعیت آتش زا بودن آن دقت داشته باشد. نگهداری این کود دقت بالایی می طلبد.

پرفروش ترین کود شیمیایی- نیترات آمونیوم

کود شیمیایی نیترات فسفات آمونیوم

در انواع کود و سموم شیمیایی، کود نیترات فسفات آمونیوم شکل ظاهری گرانوله داشته و رنگ آن تیره است. این کود به صورت دو منظوره اجرا می شود و دارای مقداری فسفر قابل جذب به همراه نیترات است. این کود در لیست پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی قرار داشته اما اسید زا بوده و برای بسیاری از خاک های ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی- کود نیترات فسفات آمونیوم

کود گوگرد

کود گوگرد برای خاک هایی که در معرض باران یا شستشوی زیاد هستند استفاده می شود چون چنین خاک هایی معمولاً دچار کمبود گوگرد می شوند و نیاز به اضافه کردن گوگرد دارند. بسته به نوع PH خاک برای خاک های اسیدی از سولفات کلسیم یا ژیپس استفاده می شود. این کود سبب خاصیت قلیایی برای خاک می شود و این پودر برای بالا بردن Ph خاک استفاده خواهد شد.

کود فسفر

اسید فسفریک نوعی فسفر قابل جذب برای گیاه بوده و شاید در لیست پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی قرار نگیرد اما برای تثبیت در خاک های قلیایی استفاده میشود. در این محصول مقداری اکسید وجود دارد. میزان کود و روش کوددهی برای زمین های مختلف با هم فرق می کند. کودهای فسفره می بایست پیش از کاشت و در بخش ریشه اجرا شوند. دو مدل رایج از انواع کود و سموم کشاورزی از نوع فسفره شامل مونو آمونیوم فسفات و مونو پتاسیم فسفات هستند. این کودها به طور کلی موقعیت اجرایی خاصی دارند.

کود سولفات پتاسیم

این کود به رنگ خاکستری روشن بوده و به صورت پودری به فروش می رسد و در شرایط مرطوب به شکل کلوخ است. خاصیت شیمیایی این کود به صورتی است که مقدار پتاس قابل جذب برای آن 52 درصد اعلام شده و برای خاک های شمال کشور گزینه خوبی است چون در بخش شمال کشور آبشویی بسیار زیاد است. این کود مناسب برای باغات مرکبات بوده و قابل حل است و همینطور حلالیت بالایی برای آن گزارش شده است. کود قابل شستشو و جداسازی از گیاه است و از دسترس گیاه خارج می شود. در خرید کود و سموم شیمیایی بهتر است که منطقه و موقعیت زمین مشخص شود و وضعیت آب و هوایی نیز سنجیده شود.

کوه کلرید پتاسیم

شکل ظاهری این کود پودری است و در صورتی که رطوبت محیط زیاد باشد سریعاً جذب می شود و به شکل کلوخ خواهد بود. رنگ کود خاکستری روشن است. درصد اکسید پتاسیم قابل جذب برای این کود 60 درصد ارزیابی شده است و موقعیت حلالیت بالا و مناسب برای آن دیده می شود. این کود ها برای محصولاتی مثل سیب زمینی و پیاز و انگور و گوجه فرنگی گزینه خوبی هستند

 کود شیمیایی ماکرو باغبانی

در خرید کود و سموم کشاورزی معمولاً دسته ای از کودها مخصوص باغبانی هستند. این کودها گرانوله بوده و رنگ خاکستری دارند. ترکیب این کود اوره و پتاسه بوده و در آن از سوپر فسفات با عناصر ریز مغذی سولفات استفاده می شود و درصد ترکیب آن متفاوت است. از سوی دیگر کود شیمیایی ماکرو زراعت نیز وجود دارد که شکل ظاهری آن مثل گرانوله بوده و ترکیبات آن مثل کود ماکرو باغبانی است اما درصد روی آن کمتر بوده و مقدار ازت به کار رفته برای آن بیشتر است. ماکرو در لیست پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی قرار دارد.

کود شیمیایی فسفات دی آمونیوم و ساده

در مورد ازت به کار رفته در این کود مقدار 18 درصد اعلام شده است که نسبتاً کم به نظر می رسد اما به دلیل 13 درصد گوگردی که در آن دیده می شود در لیست پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی قرار گرفته است. در این کودها به میزان 5 درصد ریز مغذی و 16 درصد فسفر محلول نیز استفاده شده است و به طور کلی سرعت خوبی در نفوذ آب تا ریشه گیاه برای جذب عناصر غذایی دارد.

کود شیمیایی سوپر فسفات تریپل

این کود شامل یک سری مواد مغذی معدنی است و در لیست خرید کود و سموم کشاورزی شهرت زیادی دارد. این کود برای برگرداندن مواد غذایی لازم برای کشاورزان استفاده می شود و در لیست کودهای فسفری بسیار غلیظ قرار گرفته است و برای خاک هایی که درصد Ph آنها بین 5 الی 8 است گزینه خوبی محسوب می شود. در صورتی که به دنبال پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی هستید، سوپر فسفات تریپل گزینه خوبی محسوب شده و قابلیت اجرایی مناسبی دارد.

نیترات کلسیم

از دیگر کودهای پرفروش کشاورزی می توان به نیترات کلسیم اشاره کرد چون بالاترین عملکرد در زمینه جوانه زنی شاخ و برگ را برعهده دارد و به طور کلی برای خاک های اسیدی استفاده می شود و البته که کلسیم موجود در آن نقش مهمی در خنثی سازی اسید خاک ایفا می کند.

پرفروش ترین سموم کشاورزی

در بررسی پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی نوبت به سموم رسید که هر یک دارای مشخصات مربوط به خود هستند. سموم کشاورزی برای کنترل آفات استفاده می شوند و طیف گسترده ای از شرایط را شامل می شوند. به طور کلی سموم شامل علف کش ها، حشره کش ها و قارچ کش ها هستند و هر یک از نظر نوع، مشخصات و کاربرد بررسی می شود. از آنجایی که استفاده از سموم کشاورزی، دارای حساسیت های زیادی می باشند، قبل از انتخاب سموم، باید ملاحظات خاصی را در نظر گرفت. لذا مجدداً تأکید می کنیم قبل از استفاده از سموم، حتماً با مشاور کشاورزی خود مشورت نمایید. بنابراین ما در این مقاله از ارائه اطلاعات در زمینه سموم معذوریم.

پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی ارگانیک

در صورتی که به دنبال مناسب ترین کود و سموم کشاورزی از نوع آلی یا ارگانیک هستید بهتر است اطلاعات خود در این زمینه را افزایش دهید. کودهای ارگانیک به کودی گفته می شود که، هیچ میزان افزودنی مصنوعی در آن وجود نداشته باشد و این کود ها اغلب دارای پایه کربنی بوده و به طور کلی بر اساس بقایای گیاهان و فضولات حیوانات و یا ترکیبی از هر دو تهیه می شود. این کودها برای خاک هیچ ضرری ایجاد نیم کند و سبب رشد سبزی خاک شده و به گل دهی بیشتر آن کمک می کند. از سوی دیگر سبب تقویت دانه های تازه کاشته شده می شود و کیفیت متفاوتی برای ان گزارش شده است. این کودها در لیست کودهای حیوانی، سبز و کمپوست دسته بندی شده است. حال می خواهیم انواع کود و سموم کشاورزی ارگانیک را با هم بررسی کنیم:

کود حیوانی و خواص آن

این کود از پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی بوده و از گذشته های دور مورد استفاده کشاورزان قرار گرفته است و از فضولات حیواناتی مثل اسب و گاو گوسفند و مرغ استفاده می شود. این کودها می توانند مواد مورد نیاز گیاه را تامین نمایند و خاصیت بی نظیری برای خاک دارند به طوری که سطح نفوذ پذیری خاک را بیشتر کرده و برای نگهداری آب استفاده می شود. همینطور سبب بالا بردن میزان هوادهی شده و کمک می کند که فعالیت بیولوژیکی خاک نیز بهبود یابد.

کود سبز

از کود سبز به عنوان پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی یاد می شود چون در افزایش باروری خاک عملکرد خوبی داشته و پس از کشت استفاده می شود. در حقیقت هدف از این کار افزایش موقعیت گیاه بوده و سبب می شود که خصوصیات فیزیکی خاک مهیا شود. این کود برای گیاه مورد کشت بوده و رشد سریعی برای ان گزارش شده است.

کمپوست

نام دیگری که برای کمپوست تعریف شده است پوسال است. پوسال ترکیبی از پسماندهای حیوانی و گیاهی محسوب شده و به طور کلی از قدیمی ترین روش های بازیافت محسوب می شود به طوری که برای زباله های شهری و فاضلاب به کار می رود. این محصول در باغداری برای کنترل موقعیت فرسایش و بهسازی خاک استفاده می شود و سخت و ساز تالاب نیز توسط آن صورت می گیرد.

پرکاربردترین کود و سموم کشاورزی که کمتر شناخته شده اند:

در بررسی انواع کود و سموم کشاورزی، مدل های وجود دارد که شاید بسیاری از افراد شناخت دقیقی از آنها نداشته باشند مثلاً کودهای عناصر کم مصرف برای خاک های خشک استفاده شده و می تواند کمبود آهن و مس و روی را جبران نماید. این کودها برای خاک های مرطوب نیز استفاده می شود اما باید مراقب بود تا مسمومیت برای گیاه ایجاد نشود. در صورتی که مس و آهن و منگنز بیش از نیاز گیاه باشد شرایط جذب برای آن مطرح نمی شود. این کودها به صورت کاتیون هستند و به خاک اضافه می شوند. سولفات کاتیون ها دارای مواد معدنی کم مصرف بوده و به طور کلی در لیست کودهای شیمیایی کم مصرف در بازار قرار گرفته اند. کودهای ترکیبی نیز سهم بالایی در پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی دارند.
کودهای نیتروژن نوع دیگری از پرفروش ترین کودهای کشاورزی محسوب می شود که به داخل خاک تزریق شده و به طور کلی در لیست کودهای بی اثر و بی رنگ قرار دارد. این کودها شامل 78 درصد از جو زمین بوده و به نوبه خود می تواند روی رشد گیاه اثرات زیادی بگذارد.

کامل ترین کود شیمیایی مخصوص کشاورزی

اگر بخواهیم در لیست پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی موردی را به عنوان کاملترین اعلام کنیم باید از کود NPK یاد کنیم این کود برای افزایش رشد گیاه و درختان بوده و به طور کلی شامل ازت و فسفر و پتاس و منیزیم است. این کود بر پایه عنصر نیتروژن و فسفر و پتاسیم اجرا شده است و به نوبه خود کامل و قابل قبول است. البته که چنین کودی می تواند روی موقعیت سرسبزی مزارع کشاورزی نیز اثرگذار باشد و معمولاً تقاضا برای آن زیاد است و از رضایت بالایی برخوردار است.

مقالات مرتبط:

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید