انواع سموم مفید رایج در کشاورزی

انواع سموم کشاورزی وجود دارد که بر اساس نوع مصرف دسته بندی می شود. حشره کش یا سموم مورد استفاده برای حشرات معمولاً متفاوت از قارچ ها، موش ها، علف ها و همینطور حلزون ها است. انواع سموم رایج کشاورزی با فرمولاسیون مخصوص خود به شکل تماسی، تنفسی و … استفاده می شود.  به علت ضرورت آشنایی کشاورزان و متخصصان عزیز با انواع کود و سموم رایج در کشاورزی، در مقاله ای جداگانه به بررسی انواع سموم و کودهای کشاورزی پرداخته ایم.

علاوه براین، برای سهولت انتخاب مناسب ترین کود و سموم کشاورزی، مقاله ای جامع تحت عنوان پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی برای کشاورزان عزیز و متخصصان این حوزه تهیه نموده ایم. با این وجود، تمرکز ما در این مقاله، بر روی انواع سموم مفید در کشاورزی می باشد.

انواع سموم کشاورزی

سموم مفید در کشاورزی

سموم مفید کشاورزی در راستای کنترل آفات مورد استفاده قرار می گیرد. سموم کشاورزی به طور کلی طیف گسترده ای دارد اما موارد  اصلی آن شامل حشره کش ها، قارچ کش ها، و علف کش ها هستند. البته موش کش ها و حلزون کش ها نیز در این زمینه ورود داشته اند.

سموم مفید کشاورزی یک ماده شیمیایی است که با یک عامل بیولوژیکی می تواند سبب مهار آفات شود. گاه نیز این ماده موجب عدم توانایی و پیش روی آفات می شود. عامل بیولوژیکی مورد استفاده شامل ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها هستند.

اکسی دیمتون متیل، اکسی کلرور مس، ایمازتاپیر، باروک، کیوت، پروکلیم فیت و پندیمتالین در لیست سموم مفید کشاورزی قرار دارند و از سموم رایج کشاورزی می باشند.


⇐ مقالات مرتبط ⇒

هرآنچه که باید در مورد سم آفت کش و انواع آن بدانید!!

♣ نماتدکش چیست؟

♣ ضدعفونی خاک

 بیماری های قارچی هندوانه

  آشنایی با روش های قلمه زنی

پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی


مهمترین انواع سموم حشره كش

سم حشره كش دلتامترین در لیست پایروتروئیدها محسوب می شود. این حشره کش مکانیسم تماسی و گوارشی دارد. به طور کلی این سم در راستای مبارزه با انواع سوسک ها و مگس هاوسن مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل از سم برای لارو پروانه ها نیز مناسب است.

سم آمیتراز یک سم حشره ­کش یا کنه کش است که خاصیت غیر سیستماتیکی دارد. در واقع تاثیر این مدل سم به صورت تماسی و تنفسی است. این سم برای انسان خطر کمی ایجاد می کند اما، شاید برای نابود سازی کنه های تارتن و مگس های سفید گزینه خوبی باشد. این سم ها برای عسلک پنبه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

سم دیازینون با اثر تماسی گوارشی و تنفسی خود می تواند در مبارزه با آفات مختلف گزینه خوبی باشد. این سم برای کرم سفید ریشه و همینطور کرک ساقه خوار و شپشک های سفید گزینه مناسبی است. این سم با عنوان کنه کش فسفره نیز شناسایی می شود.

سم پرمترین،  یک سم حشره كش غیر سیستماتیک است. این سم در لیست انواع سموم مفید در کشاورزی خاصیت دور کنندگی دارد به طوری که می تواند برای حشرات خانگی و آفات مینوز گزینه خوبی باشد.

انواع سموم حشره کش

انواع سموم مفید کشاورزی به صورت غیر سیستمیک

انواع سموم حشره كش به صورت غیر سیستمیک نیز وجود دارد که می تواند خاصیت گوارشی و تنفسی و گاه تماسی و گوارشی داشته باشد. سم کلرپیریفوس یک حشره کش غیر سیستمیک است به طوری که می تواند به بافت های گیاهی نفوذ خوبی داشته باشد. البته ورود به لایه های واکسی گیاهان است. این سم، آفات ساقه خوار و مینوز ها را از بین می برد و اثر بخشی مناسبی ایجاد می کند.

سم اندوسولفان یک حشره كش غیر سیستمیک محسوب می شود که برای حشرات جونده و مکنده گزینه خوبی است. برخی از مگس ها توسط این سم نابود می شوند و همینطور برای سوسک ها و کنه ها گزینه خوبی است.

سم سایپرمترین از دیگر انواع سموم حشره کش محسوب می شود در گروه غیر سیستمیک قرار دارد. این سم برای از بین بردن آفات جونده و مکنده بوده و خاصیت ابقایی بالایی دارد.

انواع سموم حشره کش تماسی

از دیگر سموم رایج کشاورزی، می توان به اکسی دیمتون متیل اشاره نمود. اکسی دیمتون، یک حشره کش تماسی و گوارشی و تنفسی محسوب می شود و در گروه کنه کش های سیستمیک قرار دارد. به طور کلی این ترکیب می تواند برای شته ها و همینطور کنه ها گزینه خوبی باشد. این سم به واسطه شیره یا بافت سبز گیاه می توان به همه بخش های آن منتقل شود.

سم فن پیروکسی میت نوع دیگری از کنه کش با خاصیت تماسی محسوب می شود، قدرت نفوذ این مدل از سم ها بالا است و به طور کلی تخم کنه در محصولات زراعی و درختان را می تواند از بین ببرد.

انواع سموم حشره کش از نوع گوارشی

سن فن پروپاترین در لیست انواع سموم نوع گوارشی محسوب می شود که اثرات کشندگی و دورکنندگی بالایی دارد و به طور کلی برای جلوگیری از تخم ریزی کنه ها گزینه خوبی است. از سوی دیگر سم فن والریت در مدل گوارشی تماسی قرار دارد و برای آفات پنبه مانند کرم قوزه پنبه، عسلک پنبه و همینطور برگخوار مصری استفاده می شود.

انواع سموم قارچ كش

ایپرودیون-کاربندازیم سم، یک قارچ کش ترکیبی محسوب می شود. این محصول از ترکیب گروه دی کربوکسامیدها و همینطور بنزیمیدازول ها تهیه می شود. خاصیت این سم به صورت تماسی است. برای محصولات کشاورزی جو، برنج و توت استفاده می شود و سبب از بین بردن قارچ های موجود، لکه های قهوه ای نواری جو و خشکیدگی سرشاخه ای توت ها می شود.

پنکونازول یک سم قارچ کشی سیستمیک محسوب می شود. این سم در لیست تریازول ها قرار دارد. اثر اصلی این سم به صورت درمان کننده یا حفاظتی اعلام شده است. این سم برای رفع بیماری های قارچی گیاهی به ویژه سفیدک های روی برگ ها استفاده می شود و خاصیت قارچ کشی قوی دارد.

توکونازول 25 درصد در لیست تریازول ها قرار دارد و اثرات پیشگیری و درمانی خوبی ایفا می کند. این محصول سب کنترل بیماری قارچی می شود و همینطور از رشد قارچ در ساقه گیاهان جلوگیری می کند. تبوکونازول ها بیماری های سفیدک های پودری و همینطور بیماری های مشابه را از بین می برد و اثرات خوبی برای قارچ های روی گندم دارد.

در انواع سموم رایج کشاورزی، تری سیکلازول ها وجود دارند که برای قارچ کشی گزینه مناسبی هستند. این محصولات در گروه تی آزولو بنزو تیازول قرار گرفته اند و اثر حفاظتی دارند. جذب این سم از طریق ریشه و برگ صورت می گیرد و از نفوذ قارچ ها به داخل بافت گیاه نیز تا حد زیادی جلوگیری می کند.

انواع سموم علف كش مفید

سم گلایفوزیت یکی از مدل های سموم علف کش بسیار مفید محسوب می شود که دارای خاصیت سیستمیک است. این مدل از سموم به صورتی طراحی شده اند که، می توانند برای علف های هرز یک ساله تا چند ساله پهن برگ گزینه خوبی باشند. این سم خاصیت جذب شدن با برگ و ساقه گیاه را دارد و به واسطه شیره به همه قسمت های گیاه می رسد و سبب از بین بردن علف هرز می شود.

سم پاراکوات یک مدل علف کش دیگر است که خاصیت تماسی دارد. این سم می تواند برای علف هایی که اغلب برگ های پهن دارند اما قد بلندی دارند استفاده شود. جذب شدن این سم ها توسط قسمت های سبز گیاه صورت می گیرد و سبب از بین رفتن علف های هرز می شود.

انواع سموم علف كش مفید

حلزون كش

فسفات آهن به صورت مایع یک محصول خوب حلزون کش محسوب می شود. در واقع این محصول سبب به دام انداختن نرم تنان و حلزون ها می شود.

Garden Safe Slug یک محصول با فرمولاسیون قوی است که برای کشتن آفات به خصوص حلزون ها موجود است و توانسته با کمترین آسیب زیست محیط اثربخشی خوبی داشته باشد. این محصول برای باغبانی ارگانیک استفاده می شود و برای کنترل آفاتی مانند حلزون گزینه مناسبی است.

حلزون کش ها در لیست سموم ارگانیک قرار می گیرند به طوری که عملکردی متفاوت از سموم شیمیایی دارند. این محصول به طور کلی در دستگاه گوارش حلزون ها اختلال ایجاد می کند و سبب می شود که حلزون ها بین 3 الی 6 روز عمر کنند. محصولاتی که شامل فسفات آهن هستند نوعی طعمه برای حلزون ها محسوب می شوند. برای رابهای گلخانه ای، راب خانگی و حلزون قهوه ای صدفی درشت گزینه خوبی هستند.

انواع سموم حلزون کش

انواع سموم موش كش

سم فسترک بلاکس یک طعمه کشنده برای موش ها محسوب می شود. ماده اولیه به کار رفته در این سم برومتالین است که می تواند با گونه های مختلفی از موش ها مبارزه کند.

سم برودیفاکوم یک موش کش ضد انعقادی است و به طور کلی این محصول به شکل قطعات پلت شده از غلات دیده می شود که سبب جذب جوندگان می شود. این محصول شامل ترکیب جدیدی ضد انعقادی نسل دوم آنتی کوآگولانت ها است.  این محصول سبب می شود تا از فعالیت آنزیم ردوکتاز جلوگیری شود و به طور کلی نیمه عمر طولانی تری در بدن موش دارد. این سم در لیست انواع سموم قوی کشاورزی قرار دارد و استفاده یکبار از آن برای موش کشنده خواهد بود.

مقاومت برودیفاکوم در محیط زیاد است و در صورتی که در معرض تابش مستقیم خورشید قرار بگیرد تا 30 روز بدون تغییر باقی خواهد ماند. میزان مسمومیت این سم برای بدن انسان کمتر است. این محصول اثر مسمومیت تاخیری دارد. استفاده از خوش طعم کننده در این سم به جذب موش ها کمک می کند.

انواع سموم موش کش

سایر سموم رایج در کشاورزی

آتابرون ها در لیست سموم حشره كش قرار دارند. این محصول برای کنترل لارو پروانه ها گزینه خوبی است. آدمیرال ها برای از بین بردن یا کنترل شپشک ها استفاده می شود و برای سفید بالک ها و پسیل ها گزینه خوبی است. آرتیا در لیست انواع سموم قارچ کش قرار دارد و برای کنترل زنگ ها و سپتوریوز ها گزینه مناسبی است.

از اپلاود به عنوان حشره كش استفاده می شود و در از بین بردن مگس سفید نیز تاثیرگذار است.

آمیستار اکسترا در کنترل بیماری های قارچی مانند زنگ و سپتوریا بسیار رایج است و در لیست مهمترین انواع سموم کشاورزی قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست