نماتد چیست و چرا باید از نماتدکش استفاده نمود؟

کرم های کوچکی به نام نماتد (NEMATODE) وجود دارد که به گیاهان زراعی حمله می کنند. نماتدها که برای تشخیص بدون میکروسکوپ بسیار کوچک هستند، در مزارع به تعداد زیاد وجود دارد. نماتدها را می توان با استفاده از نماتدکش ها و آفت کش ها کنترل کرد و بدین گونه باعث افزایش عملکرد محصول شد. سم نماتدکش، محصولی شیمیایی است که نماتدها را از بین می برد یا بر نماتدها تأثیر منفی می گذارند. ترکیبات نماتدکش، عمدتا بسیار سمی هستند و نماتدهای در معرض دید را از بین می برند. همچنین، مانع حرکت نماتد به سمت ریشه های گیاه میزبان می شوند یا جوجه کشی تخم نماتد را به تأخیر می اندازند. به علت سمیت نماتدکش های شیمیایی، روی آوردن به نوع ارگانیک و طبیعی آن اخیراً بسیار مورد توجه قرار گرفته است. محصول اگروسیب، به عنوان یک نماتدکش، قارچ کش، ضدعفونی کننده و کود طبیعی و ارگانیک برای گیاهان و خاک محسوب می شود. در این مقاله به بررسی جامع انواع نماتدها، روش های از بین بردن آن ها و معرفی محصول اگروسیب پرداخته می شود.

نماتد

نماتد چیست؟

نماتدها کرم های گرد کوچک، بی رنگ، نخ دار و بدون قسمت هستند. نماتدها در سرتاسر زمین یافت می شوند و از هر 5 موجود روی کره زمین 4 مورد در واقع نماتد هستند. چند نوع نماتد وجود دارد که به حیوانات حمله می کنند که شامل کرم قلاب دار، کرم حلقوی و کرم پین هستند. برخلاف سایر موجودات عامل بیماری، نماتدهای انگلی گیاهی به ندرت علائم مشخصی را ایجاد می کنند. اکثر علائم ظاهر شده مبهم هستند و اغلب شبیه علائم ناشی از عوامل دیگر مانند، ویروس ها، کمبود مواد مغذی یا آلودگی هوا و … هستند. نماتدها که در سطح زمین تغذیه می کنند ممکن است باعث پیچ خوردن و مخدوش شدن برگ ها، ساقه ها و گل ها شوند.


«مقالات مرتبط»

انواع سموم و کود کشاورزی

پرفروش ترین کودها و سموم کشاورزی

انواع سم قارچ کش مناسب برای کشاورزی

بیماری های مرکبات

خاک مناسب برای کشاورزی

سمپاشی مرکبات

بیماری های گندم و آفات آن

حذف شوری خاک و آب


نماتدکش چیست؟

به عبارت ساده، نماتدکش ها مواد شیمیایی هستند که برای از بین بردن نماتدها، کرم های کوچک انگلی که در آب یا خاک زندگی می کنند، استفاده می شود. اگرچه به شکل خرده های نخ مانند میکروسکوپی هستند، اما وقتی از بافت یا ریشه گیاه تغذیه می کنند و می توانند صدمات زیادی ایجاد کنند. نماتدها به ریشه ها آسیب می رسانند و عامل اصلی کاهش رشد گیاه و عملکرد محصول هستند. نماتد کش ها عوامل شیمیایی هستند که برای کنترل کرم های انگلی مانند کرم های گرد و کرم های نخ دار مورد استفاده قرار می گیرند. در صورت عدم استفاده از نماتدکش ها، آسیب و خسارات سنگینی به محصولات وارد می شود که جبران پذیر نخواهد بود.

نماتد چطور بوجود می آید؟

نماتدها از فراوان ترین موجودات روی زمین هستند. آن ها به عنوان انگل در حیوانات و گیاهان و یا به صورت آزاد در خاک، آب شیرین، محیط های دریایی و حتی مکان های غیر معمول مانند سرکه، مالت آبجو و شکاف های پر از آب در اعماق پوسته زمین ظاهر می شوند.

نماتد روی ریشه هویج- نماتدکش
وجود نماتد بر روی ریشه هویچ

 

نماتدها تنوع عظیمی از نظر نحوه تولید مثل دارند. نماتدها دارای سیستم های تولید مثل خوبی هستند که آنها را به عنوان نماتد نر و ماده متمایز می کند. ماده ها معمولاً پس از لقاح توسط نرها، اما در برخی موارد بدون لقاح تخم می گذارند. تخم های نماتد به بچه هایی تبدیل می شوند که شبیه نماتدهای بالغ هستند اما کوچکتر هستند.

نماتد بر روی ریشه ها و استفاده از سم نماتدکش
حمله نماتدها به ندول ریشه گیاه

نماتدها چگونه پخش می شوند؟

نماتدها، چه در سطح زمین و چه در زیر زمین تغذیه کنند، اکثر آن ها، حداقل بخشی از چرخه زندگی خود را در خاک می گذرانند. در حالی که آن ها نمی توانند تحت قدرت خود حرکت زیادی کنند، می توانند آزادانه در آب شنا کنند و سریعتر در خاک مرطوب حرکت می کنند. بنابراین بهتر است از خاک خود، با زهکشی خوب در مقابل نماتد محافظت کنید. همچنین توصیه می شود از مواد ضدعفونی کننده ارگانیک و سازگار با بافت خاک، برای ضدعفونی خاک کشاورزی خود استفاده کنید. ضدعفونی خاک نماتدها، همچنین توسط هر چیزی که می تواند ذرات آلوده ی خاک را حمل کند- از جمله ابزار، چکمه، حیوانات و گیاهان آلوده- پخش می شوند. بنابراین ابزار و تجهیزات کشاورزی نیز باید به روش صحیح ضدعفونی شوند.

راه های مقابله با نماتد چیست؟

روش های متفاوتی برای مبارزه با نماتد ها وجود دارد. قابل اطمینان ترین اقدامات پیشگیرانه از جمله بهداشت و انتخاب انواع گیاهان است. می توان آلودگی های موجود را از طریق تخریب، تناوب زراعی محصول و سولاریزاسیون خاک کاهش داد. با این حال، این روش ها، تعداد نماتدها را در درجه اول، در قسمت پایینی خاک کاهش می دهند. بنابراین فقط برای حدود یک سال موثر هستند.
در باغداری خانگی، برای از بین بردن نماتدها در خاک، باید مقادیر کمی از خاک مرطوب گلدان را تا 140 درجه فارنهایت در فر یا با آفتاب گیری گرم کرد. گرم کردن خاک در فر در مدت زمان لازم، برای از بین بردن نماتدها در مرکز خاک کافی است.

انواع سم نماتدکش بر اساس مکانیزم عملکرد

نماتدکش ها در سموم وسیع الطیفی وجود دارند که دارای نوسان زیاد و یا سایر خواصی هستند که خروج نماتدها را از طریق خاک تقویت می کنند. باغداران و کشاورزان به دو نمونه سم نماتدکش رایج به شرح زیر دسترسی دارند:

1) نماتدکش های بخوری (تدخینی):

به سرعت به صورت گاز در فضاهای متخلخل موجود در خاک پخش می شوند و بدین ترتیب نماتدهای ساکن در آن فضاها از بین می روند. نماتدکش های تدخینی در خاک های مرطوب اما با زهکشی خوب با سطوح نسبتاً کمی از مواد آلی موثر تر هستند.

2) نماتدکش غیر بخوری:

به صورت مایعات یا دانه هایی که روی سطح خاک اعمال می شوند یا در بالای خاک مخلوط می شوند وجود دارند. ماده فعال با آبیاری یا بارندگی آزاد می شود و تأثیر مواد شیمیایی بسته به عوامل متعددی از جمله رطوبت موجود، ساختار خاک، دمای خاک و محتوای مواد آلی متفاوت است. یکی از معروف ترین برندهای نماتدکش، سم نمادکش ویتال است.

طبقه بندی نماتدکش ها بر اساس ترکیبات:

در یک طبقه بندی دیگر، نماتدکش ها را به دو دسته نماند کش طبیعی و شیمیایی دسته بندی می کنند:

الف) نماتدکش های طبیعی:

 • محصول پلی سولفید مشتق شده از سیر
 • کیک چریش
 • ترشح ریشه گل همیشه بهار
 • قارچ های نماتوفاگ

ب) نماتدکش های شیمیایی:

 • بخورها
 • کاربمیت
 • ارگانوفسفات ها

کلام آخر:

سم نماتدکش بسیار سمی است. هنگامی که محصولات سبزیجات، در حال نزدیک شدن به برداشت هستند، هرگز نباید از مواد شیمیایی استفاده شود. در حال حاضر چندین نماتدکش ارگانیک و ایمن تر در دست بررسی هستند. از جمله ی این موارد، محصولات بیولوژیکی مبتنی بر قارچی هستند که تخم های نماتد را از بین می برد. با این حال، اثربخشی محصولات هنوز ثابت نشده است. افزودن کود حیوانی، کمپوست یا مواد ارگانیک دیگر یک راه غیر سمی برای کاهش آسیب ناشی از نماتدها است. با بهبود ساختار خاک، حفظ آب و مواد آلی، محیطی سالم ایجاد می کند که شانس زنده ماندن گیاهان را حتی در صورت وجود نماتدها افزایش می دهد. یکی از این مواد قارچ کش و نماتدکش ارگانیک، محصول اگروسیب شرکت آرال شیمی است که نه تنها برای سلامت گیاه بی خطر است، بلکه تاثیرات نماتدکشی بسیار قوی دارد. این محصول، به عنوان یک نماتدکش ارگانیک، مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از محصولات موجود در این زمینه، پراکسیدین کشاورزی می باشد که با افزایش جوانه زنی بذر محصولات کشاورزی، زمینه تسریع رشد گیاه را فراهم می آورد. این محصول در مورد بذر گندم و برنج مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج شگفت انگیزی به جا گذاشته است.

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام خدمت شما مطالب بسیار عالی و مفیدی بود،خدا قوت

  پاسخ
 • محمد کمالی از آزادشهر
  24 فروردین 1401 3:11 ب.ظ

  سلام ، من زمین شالی دارم که حدودا 10 هزار مترمربع هست، با توجه به اینکه در این زمان باید بذرهای شالی رو ضدعفونی کرد، آیا انجام اینکار باعث از بین رفتن نماتدها هم میشود؟ یا اینکه خود زمین رو هم باید ضدعفونی کرد؟

  پاسخ
 • سپاس‌گزارم

  پاسخ
 • سلام چون محصولات ارگانيك و بى خطر هستن واقعا خيلى خوبه كه جايگزين سم بشه اينجورى محصول سالم ترى هم خواهيم داشت.مرسى حتما تهيه خواهم كرد.

  پاسخ
  • سلام وقتتون بخیر بله همینطوره رسالت ما هم تولید محصولات ارگانیک و بی خطر هستن، که در صورت مصرف محیط سالم تر و محصول با کیفیت تری خواهید داشت. سپاس از توجه شما.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من چغندر کاشتم متاسفانه قسمت‌هایی از اون درگیر نماند شده چطور میتونم باهاش مبارزه کنم که سایر قسمتها هم آلوده نشه. با تشکر

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   برای پیشگیری از انتقال بیشتر نماتد، باید ابزار و خاک رو با یک محلول ارگانیک مثل اگروسیب، ضدعفونی کنید. خود اگروسیب، تا حدی می تونه رشد نماتذ رو کنترل کنه. درکل، نماتدکش ها هم در بعضی مواقع خیلی اثرگذار نیستند. بهتره حتما تناوب زراعی داشته باشید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید