کود سرک چیست؟ 

همه ی ما با تعریف کود آشنایی داریم. کود سرک به زبانی ساده در واقع یک سری کود است که کمک می کند موقعیت رشد گیاه بهتر شود و مواد لازم را به گیاه می رساند. از انواع کود سرک به عنوان کود اوره، کوه ازته، نیتروژن و … نیز یاد می شود. مثلاً یکی از مواردی که بارها دیده می شود اینکه بر چه اساسی باید کود سرک را انتخاب کنیم! یکی از موارد قیمت کود سرک است. مثلاً کود اوره در لیست کود سرک به نسبت سایر کودها هم قیمت ارزانتری دارد و سطح نیتروژن رسانی آن به گیاه بیشتر است. برای انتخاب انواع کود سرک نیاز است که شرایط خاک، وضعیت آب و هوای منطقه، نوع مصرف کود و همینطور نوع گیاه بررسی شود. معمولاً کود ازت در چندین مرحله تقسیم بندی و استفاده می شود و یک سوم به شکل کود پایه و دو مرحله دیگر به صورت سرک است و میزان خاص خود را دارد.

کود سرک - کود ازته - کود اوره


مقالات مرتبط:

کود حیوانی و خواص آن

خاک کشت مناسب برای کشاورزی

معرفی پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی


انواع کود سرک ( ازت نیتروژن و ..)

کود سرک که با عنوان کود سرک ازت یا کود اوره نیز شناخته می شود رایج ترین کود شیمیایی محسوب می شود و مصرف زیادی دارد.

انواع کود سرک- کود ازته - کود اوره

کود اوره:

کود اوره در ایران مهمترین گزینه در لیست انواع کود سرک است به طوری که مشهور به کود شکری یا کود سفید است. این کود بلورهای سفید رنگی است که مانند نمک های درشت است و در لیست ارزان ترین کود سرک قرار دارد. این ترکیب  آلی طبقه بندی خاص خود را دارد. شکل قابل استفاده از کود اوره در ایران اغلب به صورت محلول پاشی است که روی برگ گیاهان صورت می گیرد. می توانید آن را پیش از کاشت محصول و یا به شکل سرک و پس از رشد گیاه به خاک اضافه کنید. این کود معمولاً برای گیاهان زینتی و گل های آپارتمانی و باغچه و صیفی جان و مزارع و همینطور زمین های چمن گزینه خوبی محسوب می شود.

سولفات آمونیوم:

این مدل از کود سرک به صورت بلور سفید است و نسبتاً قیمت بالایی دارد و مانند نمک است. در این کود 20 درصد ازت وجود دارد و همینطور در آن عنصر نیتروژن نیز دیده می شود و شامل 24 درصد گوگرد است. مصرف این محصول سبب می شود که دو عنصر ضروری مورد نیاز گیاه تامین شود. این کود به شستشو مقاوم است و زمانی که خاک منطقه حالت آهکی داشته باشد گزینه بسیار خوبی محسوب می شود.

کود نیترات آمونیوم:

در لیست کود سرک، کود نیترات آمونیوم وجود دارد که در حدود 33 درصد ازت در آن به کار رفته است و شرایط جذب گیاه خوبی دارد. یکی از نکاتی که در خصوص این کود دیده می شود هدر رفت زیاد آن است به طوری که وقتی آبیاری صورت می گیرد این کود نیز شسته می شود. بررسی ها نشان می دهد که این کود سبب می شود که آب مصرفی نیز آلوده شود و آثار بد آن در مرگ آبزیان نیز دیده شده است و سبب می شود که آسیب جدی به اکوسیستم وارد شود. به طور کلی کود نیترات آمونیوم در خاک سریع عمل می کند اما دوام زیادی در خاک ندارد. این محصول قیمت بالایی دارد اما در تولید چغندر قند گزینه بسیار خوبی است. دقت شود که در بین انواع کود سرک، این گزینه بسیار اشتعال زا است به طوری که وقتی ضربه یا فشاری به کود وارد شود سبب آتش سوزی می شود.

فسفات آمونیوم:

در لیست کودهای سرک این کود مشهور به چشم می خورد. فسفات آمونیوم کود دو منظوره است و در آن از دو عنصر نیتروژن و فسفر استفاده شده است که هم قیمت خوبی دارد و هم هدر رفت کمتری دارد و مقاوم به شستشو است.

هیدرات آمونیوم:

به نسبت موارد بالا کود هیدرات آمونیوم کمتر استفاده می شود. روش آن نیز حل شدن آمونیاک در آب است. برای استفاده از این نوع کود سرک نیاز است که از سرنگ های مخصوصی استفاده شود و آن محلول کود هیدرات آمونیوم پس از کاشت توسط سرنگ های مخصوص در زیر لایه از خاک قرار می گیرد و عنصرهای موجود در آن رفته رفته آزادسازی می شود و ریشه می تواند آن را در اختیار بگیرد.

در خصوص انواع کودهای سرک می توان به نیترات کلسیم و نیترات پتاسیم نیز اشاره کرد که به نسبت سایر موارد درصد ازت کمتری دارند و معمولاً در محلول های غذایی به عنوان منابع کلسیم یا پتاسیم استفاده می شوند.

 مقالات مرتبط: کود حیوانی برای درخت

 مقالات مرتبط: انواع سموم و کودهای کشاورزی را بشناسید

کاربرد کود سرک در کشاورزی (کود سرک برنج، گندم و گوجه فرنگی)

از کود اوره که به عنوان کود ازته نیز شناخته می شود می توان برای مرکبات و زعفران و کشت سایر گیاهانی که نیاز مبرم به نیتروژن دارند استفاده کرد. دقت کنید که باید در تاثیر کود اوره بر گیاهان دقت لازم صورت بگیرد. همینطور فاکتورهایی مثل خاک و آب و هوا و نوع درخت نیز باید لحاظ شود.

کود سرک ازت مخصوص برنج باید با دقت اجرا شود به طوری که پس از جابجایی خاک در آخرین مرحله می بایست زمانی که آب حضور ندارد کود ازته داده شود و با تیلر و تراکتور به زیر خاک برود. در صورتی که مصرف کود ازته در مرحله وجین باشد می بایست پس از دادن کود ازت، آب کرت کاملاً تخلیه شود و سپس اقدام برای وجین انجام شود به این ترتیب کود کاملاً با گل مخلوط می شود.

استفاده از کود سرک نیتروژنه در زراعت گندم سبب می شود که شدت تنش خشکی افزایش یابد و برای مکان هایی که میزان توزیع بارندگی نامناسب است گزینه خوبی باشد. به طور کلی سرک نیتروژنه در این زمینه عملکرد مناسبی ایجاد می کند.

زمان کود دهی سرک به گوجه فرنگی مربوط به کمبود نیازهای غذایی اهم از ازت و پتاسیم است و البته که باید در چندین نوبت صورت بگیرد. اولین نوبت کود سرک اوره یا کود ازته است و نوبت دوم پس از دو هفته از چین اول خواهد بود.

کود ازته - کود اوره


مقالات مرتبط: روش های ضدعفونی بذر

مقالات مرتبط: نقش عنصر روی در گیاهان

نحوه ی مصرف کود سرک، میزان مصرف و زمان مصرف کود

 از کود سرک می توان برای هر دانه کوچکی مثل گندم و یا ذرت اعمال کرد. زمان استفاده از کود زمستان است و به طور کلی فصول سرد سال در این راستا عملکرد بهتری دارند. اگر از کود سرک در فصل گرم سال استفاده شود سبب می شود که به آمونیاک تبدیل شود و اوره نیز بخار شود.

در صورتی که از کود ازته برای چمن استفاده شود می بایست در فصلی استفاده شود که میزان بارش در آن زیاد است.

از سوی دیگر در زمانی که از نیتروژن استفاده می شود نباید بیش از 20 کیلوگرم در هکتار استفاده شود. این محصول برای گیاهانی که در خاک اسیدی رشد می کنند بهترین کود محسوب می شود. به طور کلی استفاده از کود ازته برای توت فرنگی و زغال اخته و ذرت بهترین گزینه محسوب می شود.

ضرورت استفاده از کود سرک

زمانی رویکرد استفاده از کود سرک بیشتر است که یک سری علائم در گیاه دیده شود و احتمال آسیب به گیاه وجود داشته باشد. مثلاً کاهش رشد و عملکرد محصول اولین علامت مربوط به کمبود نیتروژن در گیاه است و به نوبه خود سبب می شود که رشد رویشی گیاه کاهش یابد. نیتروژن، مهمترین عنصر برای رشد گیاه محسوب می شود و هرچه کمبود بیشتری در این بخش دیده شود ضرورت استفاده از کود اوره بیشتر می شود.

زرد شدن برگ ها یکی از موارد مربوط به کمبود ازت است به طوری که برگ های پیر زرد می شوند در حالی که برگ های جوان گیاه سبز هستند. در واقع دور نگاه باغ به سمت ردی است و رگبرگ ها و دمبرگ ها و به سمت زردی می روند و نیاز است که فکری برای استفاده از کود ازته صورت بگیرد.

مقالات مرتبط: بیماری های گندم و راه های مقابله با آفات مربوطه

کوچک شدن میوه ها و یا ریزشی که در بخش گل و میوه شکل می دهد از دیگر نشانه های کمبود کود سرک بوده و ضرورت استفاده از این محصول را مشخص می کند.

کود ازته سرک - کود اوره

مزایای استفاده از کود سرک

محلول پاشی کود سرک در بهار، یکی از روش های موثر بر روی میوه های درختان است. به طور کلی محلول پاشی کود اوره به نسبت استفاده از نیتروژن در خاک عملکرد بهتری دارد و سبب می شود که میوه دهی افزایش یابد و همینطور این رویکرد سبب می شود که اندازه میوه نیز بیشتر شود. محلول پاشی ازت یکی از مزایای مهم استفاده از این نوع کود است و از سوی دیگر عناصر ریز مغذی در درختان را به رشد خوبی می رساند.

از کود ازت سرک می توان به صورت کود جامد، محلول و به صورت اسپری استفاده کرد و سبب می شود گیاه به طور بدون نقص و به شکل روتین رشد نماید.

روش های ضدعفونی کود سرک

یک سری روش های خاک ورزی وجود دارد که در لیست روش های ضدعفونی کودهای سرک قرار گرفته است به طوری که سطح نسبت استفاده از کود به درستی برقرار باشد و همینطور شیارهایی مورد استفاده در خاک ها نیز لحاظ شود. کود ازت از موارد بسیار مهم است که می بایست روش های پوساندن کود به درستی بررسی شود و سایر مواد اضافی از آن پاک شده و کود در وضعیت ضدعفونی شده قرار بگیرد.

یکی از مناسب ترین روش­ های ضدعفونی انواع کود سرک، استفاده از محصولات ضدعفونی کننده ارگانیک می باشد. این محصولات هیچگونه آسیبی به میکروارگانیسم های مفید موجود در کود نمی رسانند. همچنین با توجه به اینکه ارگانیک هستند لذا باقی مانده مضری از خود بجا نگذاشته و از این رو آسیبی به محیط زیست نمی رسانند. محلول ضدعفونی کننده پراکسیدین کشاورزی و محلول ارگانیک ضدعفونی کننده اگروسیب در کشاورزی و گلخانه از محصولاتی هستند که به این منظور میتوانید از آن ها استفاده نمایید. برای دریافت مشاوره رایگان و خرید این محصولات می توانید بر روی محصول مورد نظر در کادر زیر کلیک کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید