کود حیوانی برای درخت

کود حیوانی برای درخت، به بهبود وضعیت خاک و رشد بهتر گیاه کمک می کند. یکی از پرکاربردترین کودها، کود گاوی است. عناصر موجود در کود حیوانی برای گیاهان، سبب تقویت نفوذ آب در خاک و شادابی و طراوت بیشتر گیاه می شود.

کود حیوانی برای درختان میوه از نوع کود گاوی و کود گوسفندی بیشترین تقاضا را به خود اختصاص داده است. انتخاب اینکه کود گاوی بهتر است یا کود گوسفندی به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. همچنین، روند استفاده و روش های ضدعفونی کردن کودهای حیوانی نیز موضوع مهمی است که در این مقاله به طور دقیق به آن پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال شناخت دقیق و جامعی از انواع سموم و کودهای کشاورزی هستید حتماً مقاله ای که توسط تیم آرال شیمی در این خصوص تهیه گردیه است را مطالعه بفرمایید.در صورتی که به دنبال خرید کود و سموم کشاورزی هستید و نمی دانید  خرید کدام کود و سم کشاورزی برای محصول شما مناسب تر است، مقاله پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی در سال 1400 را از دست ندهید.

 

کود حیوانی برای درخت مانند کود گاوی


بیشتر بخوانید:

نقش روی در گیاهان

هرآنچه که باید در مورد انواع آفت کش بدانید!!

قارچ کشی خاک

خاک کشت مناسب برای کشاورزی


کود حیوانی برای درخت و گیاهان و مزایای آن

استفاده از کود حیوانی از دیرباز تا به امروز مرسوم بوده است و دلایل علمی قابل قبولی از مزایای کود حیوانی برای درخت و گیاهان گردآوری شده است. کودهای حیوانی در لیست مواد آلی قرار دارند که از گذشته تا امروز سبب شده تا خاک عمر بیشتری داشته باشد و تقویت شود.

کود حیوانی برای درخت دارای مقادیر زیادی از پتاسیم و کلسیم و همینطور آهن و گوگرد است و به مقدار مشخصی نیز در آن منگنز وجود دارد. این مقادیر سبب می شود که خاک های زراعی تقویت شوند و در نهایت سبب رشد گیاهان می شود. کود حیوانی برای درخت انواع مختلفی دارد به عنوان مثال کود گوسفندی یکی از موارد بسیار ارزشمند است و این موضوع به دلیل سرعت تجزیه بالای آن است که باید در میزان استفاده از آن افراط صورت نگیرد چون ممکن است گیاه را بسوزاند و تجزیه سریع تر از زمان مورد انتظار باشد.

طرز درست استفاده از کود حیوانی برای درخت و گیاهان سبب می شود که شادابی و طراوت خاصی به گیاهان بخشیده شود. از سوی دیگر میزان آلودگی به حداقل می رسد و محصولات به دست آمده بسیار ارگانیک خواهند بود.

از کود حیوانی به عنوان خوراکی مناسب برای رشد کرم ها نیز استفاده می شود به طوری که سبب می شود کرم خاکی در موقعیت مناسبی پرورش یابد و در نهایت در تولید ورمی کمپوست گزینه مناسبی است. ترکیب کود گوسفندی و گاوی برای نتیجه بهتر پیشنهاد می شود.

در خاک یک سری موجودات زنده دیگر نیز وجود دارد که مشهور به بی مهرگان هستند، مثلاً خانواده عنکبوتیان و یا کرم های خاکی همگی در این لیست قرار دارند. زمانی که مواد آلی در خاک بیشتر شود، جمعیت و فعالیت این گروه نیز بیشتر خواهد شد.

کود گاوی از جمله کود حیوانی برای درخت میوه

خواص کود حیوانی برای درخت و گیاه

 کود گاوی برای درختان سبب می شود تا ظرفیت تبادل کاتیونی خاک بیشتر صورت بگیرد. از سوی دیگر مقدار مواد آلی خاک نیز افزایش می یابد.

مولکول های پلی ساکارید و همینطور هومیک مواد آلی در کود گاوی به هم پیوند خورده اند به طوری که موجودات زنده می توانند از آنها تغذیه کنند و به این ترتیب فعالیت موجودات زنده در خاک به شکل روتین تری صورت می گیرد.

زمانی که از کود حیوانی برای درختان و خاک آن استفاده شود، وزن خاک کاهش پیدا می کند و این موضوع به واسطه رقیق شدن ذرات خاک صورت می گیرد در واقع مواد آلی افزایش یافته و ذرات خاک رقیق تر از قبل عمل می کنند.

در صورتی که خاک مورد استفاده برای گیاه و درختان از نوع درشت دانه یا بافت باشد کاربرد کود گاوی برای آن سبب می شود تا تعداد خلل و فرج های کوچک بیشتر از قبل شود در واقع پیش بینی ها، قطر کمتر از 30 میکرومتر را گزارش کرده اند. چنین جریانی سبب می شود که سرعت نفوذ آب افزایش یابد و در نهایت ظرفیت نگهداری آب بیشتر شود. زمانی که نیاز به هدایت هیدرولیکی آب است نیز این روال بهتر از قبل صورت می گیرد.

استفاده از کود حیوانی برای درخت و گیاه به خصوص از نوع کود گاوی، سبب می شود که جمعیت میکروبی و فعالیت های میکروبی بیشتر شود از سوی دیگر موقعیت زیست توده میکروبی یعنی قارچ ها و باکتری ها تغییر می کند و نتیجه کار تنفس دو الی سه برابری خاک است.

کود گاوی برای درخت و گیاهان
خواص کود حیوانی برای درخت و گیاه

خصوصیات کود حیوانی برای درخت

کود گاوی بهتر است یا کود گوسفندی؟! سوالی که عموماً در بین کشاورزان رایج است. باید بگوییم که هر کدام از این دو نوع کود، خواص و کاربردهای خاص خودشان را دارند. بعنوان مثال، کود گاوی یکی از بهترین محصولاتی است که برای آماده سازی خاک استفاده می شود به طوری که سبب احیای خاک شده تا عناصر غذایی جذب بهتری داشته باشند. از سوی دیگر این کودها سبب می شود که برخی از گیاهان خاص مانند جلبک های دریایی موقعیت رشد بهتری داشته باشند و فرایندهای بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی گیاه نیز رشد بهتری خواهد داشت. کود حیوانی برای درخت سبب کمک به محیط زیست می شود.

کود گاوی معمولاً از جنس جامد هستند و از مواد ارگانیک تهیه می شوند. عملکرد اصلی کود گاوی برای تغذیه خاک و رشد درختان و گل دهی است. این کودها معمولاً دارای بو هستند و قابلیت نگهداری آب را دارند.

کود حیوانی شامل اثرات یک جانبه نبوده و سبب می شود که مواد غذایی مورد نیاز خاک تامین شود و همینطور برخی از خصوصیات فیزیکی خاک را اصلاح می کند. درصد ازت کود گاوی به نسبت کود گوسفندی و حتی کود مرغی بیشتر است.

بررسی ها نشان می دهد که، گاوها مقدار زیادی علف مصرف می کنند و سطح جویدن و خرد کردن علف ها نیز زیاد بوده و از این رو می توان نتیجه گرفت که سیستم گوارش گاو می تواند کارایی بیشتری به نسبت اسب و همینطور گوسفند داشته باشد این کارایی در راستای هضم غذا معنا پیدا می کند. در کود گاوی به میزان کمتری بذر علف هرز دیده می شود و از سوی دیگر پوسیدگی کود گاوی سبب می شود تا میزان آلودگی به امراض و حشرات نیز کمتر شود.

کود حیوانی برای درخت و گیاهان و همینطور گل ها استفاده می شود. کود گاوی سبب می شود که نفوذ آب در خاک بیشتر شود. از فرسایش خاک جلوگیری صورت می گیرد. سبب می شود تا میزان هوادهی بهبود یابد و مواد آلی خاک نیز تامین می شود. از سوی دیگر این محصول سبب افزایش میکروارگانیسم ها شده و فعالیت بیولوژیکی خاک می شود.

کود حیوانی برای درخت و گیاه- خصوصیات کود گاوی
خصوصیات کود گاوی

کود حیوانی برای درخت های میوه

کود حیوانی برای درختان مختلفی استفاده می شود اما، یک مثال جالب از این محصول در خصوص درختچه بلوبری است. گیاه بلوبری یک درختچه همیشه سبز و جذاب است. این درختچه در صورتی که به درستی رسیدگی شود میوه های مغذی و سالمی خواهد داشت. برای رشد بهتر درخت میوه بلوبری نیاز به کود حیوانی به خصوص کود گوسفندی است. کود حیوانی برای درخت بلوبری شامل مواد آلی مناسبی است که اگر به خاک اضافه شود می تواند شرایط خاک را بهبود بخشد. از سوی دیگر در این کودها به میزان قابل توجهی پتاسیم وجود دارد. در کود گوسفندی میزان پتاسیم به نسبت پتاسیم کود مرغی بیشتر است.

زمانی که از نیتروژن به میزان بیشتری استفاده شود بازدهی بیشتری برای درخت بلوبری دیده می شود. کود حیوانی برای درخت منبع آلی نیتروژن محسوب می شود به طوری که نیتروژن مورد نظر به صورت آهسته و پیوسته آزاد شده و استفاده از آن در اواخر کار سبب می شد که بوته های تازه کاشت شده بلوبری موقعیت بهتری داشته باشند. از این کود به صورت کمپوست شده در اواخر پاییز نیز می توان استفاده کرد به طوری که مواد غذایی مورد نیاز آهسته آزادسازی شود.

استفاده از کمپوست کود به نسبت کود مناسب تر است اما باید زمان استفاده مناسب به دقت ارزیابی شود و مشخص شود که پیش از استفاده از آن باید چه مواردی رعایت شود.

کود حیوانی برای درخت دارای چه عناصری است؟

وجود هوموس در کود حیوانی برای درخت یک بخش بسیار مهم محسوب می شود. هوموس مواد آلی است که در زمان تجزیه و آزاد کردن بخشی از مواد غذایی خود با تغییرات زیادی همراه است. هوموس ها شامل مواد آلی هستند که در نتیجه فعالیت میکروارگانیسم تجزیه می شوند. البته سرعت تجزیه بر اساس موقعیت خاک از نظر رطوبت و حرارت و وضعیت آب و هوایی تعیین می شود.

عناصر غذایی مثل ازت و فسفر و پتاسیم و همینطور کلسیم و منیزیم موجود در کود گاوی سبب می شود که جنبه تغذیه ای بالایی برای آن گزارش شود از سوی دیگر این محصول در اصلاح خاک بسیار اثربخش عمل می کند و سبب بهبود ساختمان دانه بندی می شود و سطح بیولوژی خاک را بیشتر می کند.

کود حیوانی برای درختان مانند کود گاوی
عناصر کود حیوانی برای درختان

اهمیت ضدعفونی کود حیوانی برای درخت و روش های آن

ضدعفونی کردن کود حیوانی برای درخت سبب می شود که هر نوع انگل و قارچ و آفت از آن دور شود، میزان آلودگی های مضر موجود به حداقل برسد. گاز آمونیاک مضر موجود در کود از بین برود و خاصیت شوری و قلیایی غیر استاندارد کود نیز تا حد زیادی برطرف شود. یکی از روش های ضدعفونی کردن کود حیوانی، استفاده از پودر گوگرد معدن است که با کود حیوانی نپوسیده ترکیب می شود. این روش سبب می شود که در طی 14 روز کود حیوانی کاملاً پوسیده شود. منظور از پوسیدگی برای کود حیوانی همان اکسید شدن است که عملکرد آن را بهبود میدهد.

⇐ مقاله مرتبط: روش های ضدعفونی خاک

کودهای حیوانی چه به صورت پلت شده و چه به صورت گرانول شده مملو از ادرار انگل قارچ و بیماری های میکروبی هستند. میزان آلودگی این کودها گاه زیاد است و اگر روند ضد عفونی کننده صورت نگیرد هزینه های گزافی ر بر خواهد داشت. به این ترتیب با استفاده از روش های ضد ضدعفونی کننده می تواند میزان PH خاک را به حد مشخصی رساند به طوری که عملکرد بهتری داشته باشد.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که این مطلب را مفید می دانید لینک این صفحه را با دوستان و همکارانتان به اشتراک بگذارید.

28 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • علی آرودی از شاهرود
  30 فروردین 1400 6:35 ق.ظ

  این مطالب چقدر برام جالب بود خودم بشخصه برای درختانم از کود حیوانی از نوع گوسفندی و گاوی استفاده میکنم اما هیچ وقت نمیدونستم که این کودها قبل از استفاده باید ضدعفونی بشه. واقعا مرسی از این مطالب خوبتون

  پاسخ
  • جناب آرودی از توجه شما سپاسگزاریم. کود حیوانی برای درخت اثرات مفید زیادی دارد. منتها عدم رعایت نکات مربوط به ضدعفونی کود حیوانی، می تواند باعث آسیب رساندن به بافت گیاه و خاک بشه.

   پاسخ
 • من امسال کودگاوی تازه ولی ضدعفونی نشده زیر پای درختان ریختم کار خطرناکی انجام دادم؟

  پاسخ
  • دوست عزیز امیدوارم مطلب برای شما مفید بوده باشه. کود حیوانی برای درخت بسیار مفید است. منتها ضدعفونی کردن کود کمک فراوانی به جلوگیری از انتقال عفونت و بیماری به گیاه می شود. هنوز هم برای ضدعفونی کودتان دیر نشده. شما میتوانید درصورتی که تمایل داشته باشید با کارشناسان ماتماس بگیرید که شما رو راهنمایی کنند.

   پاسخ
   • خزعل حسنی
    14 دی 1402 11:24 ب.ظ

    سلام و وقت بخیر
    مهندس من یک باغچه در حدود چهار جریپ در دو تکیه دو جریبی دارم که اولی را بعلت بزرگتر بودن درختان میوه که داشت از انواع میوه مانند زرد الو الوچه گردو بادام گلابی هلو و میوهای متنوعی مانند به و دیگر…….که اول کل زمین را با تیلر کامل بصورت رفت و برگشت شخم زدم و سپس جوب ابیاری را بمقدار زیادی گود کردم و داخل این جوب را از کود حیوانی که سه سال پیش تهیه کردم بصورت تقریبا چهار سانت ریختم و در روی انها از همین بسته های گوگرد بصورتی که دانهای گوگرد تقریبا روکود را گرفته ریختم و سپس خاک را در اون جوب به اندازه ای که بتوان ابیاری کنم ریختم و برای ابیاری هم دو نوع قارچ کش قوی گرفتم که با اولین اب اولی را بدهم و بعد از سه ابیاری دومین قارچ کش را مصرف کن
    اول لطفا بفرمایید که کارم صحیح بوده
    دوم بفرمایید برای بهبود کار ایا لازم است که کار دیگری بکنم
    در ضمن من از کار کشاوزی و کشت و برداشت زیاد اطلاعاتی نداشتم چون یک فرد بازنشسته هستم و برای مشغولیات خودم ودلم این کار را شروع کردم
    ممنون میشم که منو راهنمایی کنید یا یک پیام به این شماره بهید تا من خدمتتان تماس بگیرم و از وجودتان برای راهنمای استفاده کنم ۰۹۱۳۳۳۴۲۸۸۱
    در اخر کمال تشکر رااز شما دارم

    پاسخ
    • درود بر شما همراه گرامی،
     ممنون از اینکه با جزئیات تجربه خودتون رو با ما در میون گذاشتید. طبق جزئیاتی که فرمودید، مراحل رو خیلی خوب پیش بردید، فقط یک نکته مهم اینه که قارچکش رو با رقت کم استفاده کنید و دقت کنید نحوه استفاده ش برای محلول پاشی برگی هستش یا برای پاشش ریشه ای. برای بهبود کار، اجازه بدید یک مدت بگذره بعدش اگر احساس کردید گیاهتون دچار ضعف هستش، می تونید از مواد معدنی تقویتی مثل آهن، پتاس، منیزیم، منگنز و غیره استفاده کنید. چون معمولا کودهای حیوانی بیشتر حاوی مواد آلی هستند تا معدنی. باز هم اگر سوالی داشتید، می تونید با کارشناسان ما تماس بگیرید.
     سپاس از توجه شما

     پاسخ
 • بسیار مفید بود.ولی لطفاً در مورد نحوه ضد عفونی کردن کود حیوانی بیشتر توضیح دهید.سپاسگزارم

  پاسخ
  • سپاس از پیشنهاد شما دوست عزیز
   در زمینه نحوه ضدعفونی کود حیوانی، به زودی مطلب جدیدی منتشر خواهد شد. تا آن زمان، اگر نیاز به مشاوره رایگان داشتید می توانید از طریق پشتسبانی آنلاین با همکاران ما در تماس باشید.

   پاسخ
 • ملیحه مهرجوسرشت
  16 آبان 1400 11:40 ق.ظ

  ذاجعه به ضد عفونی کردن کود حیوانی لطفاً توضیح دهید

  پاسخ
 • ابوالفضل پرتوی
  4 آذر 1400 2:06 ب.ظ

  عالی ممنون از مطالب خوبتون
  کانال هست که بتونیم هم مطالب و هم محصولاتتون رو پیگیری و خرید کنیم

  پاسخ
 • حسن جلوه
  20 آذر 1400 3:17 ب.ظ

  سلام خدمت شما
  اگر تاریخ کودهای خریداری شده تاریخ مصرف آن منقضی شده باشد قابل استفاده است .اگر ممکن است تا چه زمان؟

  پاسخ
 • با درود فراوان-درصورت امکان آدرس فروشنده یا نماینده شما در منطقه غرب تهران را اعلام فرمایید
  با سپاس

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز، در حال حاضر دفتر تهران به صورت دورکاری است، شما با شماره 09120387617 تماس بگیرید، مشاوره و راهنمایی کامل انجام میشه، در صورت خرید ارسال بار به همه نقاط ایران از کارخانه در استان گلستان صورت می گیرد.

   پاسخ
 • سلام تازه نهال کاشتم…اولش خوب رشد میکرد..تا اینکه شته زد..سمپاشی کردم..ولی رشدش متوقف شده…کود حیوانی بریزم خوبه…

  پاسخ
 • علی نیکرام
  3 شهریور 1401 11:54 ب.ظ

  درود و هنگام بکام آیا دفتر عامل فروش یا نمایندگی در اصفهان دارید ؟باسپاس . نیکرام . اصفهان.

  پاسخ
  • سلام به شما دوست عزیز، خیر نمایندگی در اصفهان نداریم در صورت نیاز یا با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید و یا شماره تماس خودتون رو اعلام بفرمایید تا خدمتتون تماس گرفته شود. سپاس از شما.

   پاسخ
 • دوستدار گل و گیاه
  28 بهمن 1401 7:12 ب.ظ

  کود گاو را امتحان کردم در مقایسه با کود گوسفندی عملکرد بهتری داره

  پاسخ
 • سلام کود سه ساله گاوی تهیه کردم برای درختان سه ساله چه مقدار و چجوری باید استفاده شود؟

  پاسخ
 • نادر نصرالهی
  4 مهر 1402 5:41 ب.ظ

  سلام
  امسال کود گوسفندی دوساله خریده ام که پاییز به درختان میوه بدهم. در مقاله شما خواندم که کود در اثر ماندن بعضی خواص خود را از دست میدهد. تصور من این بوده است که کود دوساله اکسید شده و نیاز به ضد عفونی نمودن ندارد. لطفا راهنمایی فرمایید. ضمنا اگر راهنمایی فرمایید که برای بهار چه نوع کودی و از چه شرکتی باید تهیه کنم برای درختان میوه ممنون میشوم. باغ من در طالقان و منطقه کوهستانی است و درختان سیب و گردو و گیلاس و آلبالو دارم.

  پاسخ
  • درود بر شما همراه گرامی،
   کود حیوانی به مرور زمان مواد مغذی شو از دست می ده. مواد مغذی کود در حین جابجایی و نگهداری از بین می ره. البته که بعد از دو سال ممکنه خیلی پاتوژن هاش از بین رفته باشه ولی اگز در جای مرطوب بوده باشه، خطر وجود اسپورهای قارچی وجود داره. برای مطالعه و انتخاب کود مناسب برای زمینتون، می تونید به مقاله “معرفی پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی” مراجعه بفرمایید. در صورت سوالات بیشتر با کارشناسان بخش کشاورزی ما در تماس باشید.
   سپاس از توجه شما

   پاسخ
  • سلام مطالب شما برای ما کم تجربه ها در زمینه باغداری بسیار عالیست بخصوص در زمینه ضد عفونی کردن کود های حیوانی کهما هیچ آگاهی نداشتم لطفا در این مورد بیشتر آگاهی دهید سپاس گذار میشبم

   پاسخ
   • درود بر شما همراه گرامی،
    خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده. حتما در آپدیت های بعدی همین مقاله، توضیحات بیشتری خدمتتون ارائه می شه. بازم هر زمان به مشاوره نیاز داشتید، کافیه با کارشناسان کشاورزی ما تماس بگیرید.
    سپاس از توجه شما

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید