معرفی کود حیوانی و خواص آن:

آماده سازی خاک

آماده سازی خاك با استفاده از كود حيوانی و تامين مواد غذايی خاك با استفاده از كودهای ارگانيك بهترين گزينه برای ايجاد فرايندهای بيوشيميايی و فيزولوژيكی گياه می باشد. این امر همچنین به حفظ محيط زيست كمك بيشتری خواهد كرد.

فضولات دامی حاوی مقادير قابل توجهی عناصر غذايی است. حفظ این عناصر از جهت بهداشتی و همچنین زيست محيطی (آلودگی منابع، ايجاد گازهای گلخانه ای) مهم است. این امر از لحاظ اقتصادی نیز مورد توجه قرار می گیرد. لذا اين امر مستلزم تغيير نگرش به فضولات دامی از يك زباله به يك كالای اقتصادی است. بنابراین همكاری و مشاركت متخصصان علوم دامي، علوم خاك، و …. در ارتقاء اين كارايی امری ضروری است.

پیشنهاد می کنیم جدیدترین مقالات مرتبط با این موضوع را حتما مطالعه نمایید:

مقاله مرتبط: انواع سموم و کودهای کشاورزی

مقاله مرتبط: پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی

کود حیوانی چیست؟

فوضولات حیواناتی مانند اسب ،گاو ،گوسفند و مرغ و ماکیان حاوی حجم بسیار بالای مواد آلی و مفید در کشاورزی هستند. یکی از کاربردهای آن ها تقویت و غنای خاک مزرعه می باشد. این فضولات با نام کود حیوانی شناخته می شوند. کودهای حیوانی به علت خاصیت طبیعی و فواید زیاد همواره مورد توجه کشاورزان بوده و هست.

کود انسانی نیز در رده کودهای حیوانی حساب می شود. در بعضی کشورها بعد از انجام مقدماتی بروی آن، از مدفوع انسانی به عنوان کود در مزارع کشاورزی استفاده می‌شود.

کود حیوانی علاوه بر تأمین مواد مورد نیاز گیاه، دارای خواص بی‌نظیری برای خاک هستند. از جمله خواص کودهای حیوانی می توان به مواردی از قبیل افزایش نفوذپذیری و نگهداری آب، بالا بردن  هوادهی و همچنین افزایش فعالیت بیولوژیکی خاک اشاره نمود.

کود حیوانی و خواص آن
کود حیوانی

 

پیشنهاد می کنیم قبل از ادامه ی مطالعه ی  این مطلب، مقاله کود حیوانی برای درخت را مطالعه بفرمایید.

کود حیوانی: کود گاوی یا گوسفندی؟

علاوه بر تفاوت در میزان عناصر غذایی در این دو نوع کود آلی، میزان املاح کل کود گاوی از کود گوسفندی کمتر است. شاخص مهم در کیفیت کودهای گاوی و گوسفندی میزان املاح می باشد. به طوری که کود گاوی نسبت به کود گوسفندی در شرایط شوری بیشتر خاک، بافت سنگین تر، دوره های آبیاری بیشتر و بهره وری بیشتر دارد.

همچنین، به طور کلی کود گاوی نسبت به کود گوسفندی، دارای عناصر کم مصرف بیشتری است. بنابراین در یک مدیریت کودی صحیح باید تمامی عوامل ذکر شده بالا را در نظر داشت. همچنین با توجه به خصوصیات خاک، آب و مدیریت آبیاری، نوع کود دامی را انتخاب نمود.

کوددهی کود حیوانی بهترین زمان کوددهی به درختان؟

یکی از فاکتورهای بسیار مهم که سلامت درختان و باردهی آن ها را تعیین خواهد کرد،بهترین زمان کود دهی به درختان است.

مشخص کردن زمان کود دهی بسیار مهم است. اگر زمانی به درخت کود بدهید که خاک غنی از مواد معدنی و مواد مورد نیاز است نه تنها باعث رشد و بهبود گیاه نمی شود بلکه ممکن است باعث سوختگی ریشه شود.

در بعضی موارد دیده شده که کشاورزان برای جلوگیری از سوختگی ریشه زمان کود دهی را به تعویق می اندازند. این کار اشتباه است زیرا اگر کود در زمان مناسب خود به گیاه نرسد گیاه را وادار به استفاده از ذخایر غذایی خود می کند و در این صورت با انجام کود دهی باز هم گیاه غنی نمی شود. در این موارد گیاه با استفاده از این کود ذخایر غذایی استفاده شده را جبران می کند. پس این کود دیگر بدون فایده شده است.

از دیگر فواید استفاده از کود در زمان مناسب ایجاد مقاومت گیاهان علیه آفات و بیماری های قارچی و ویروسی و باکتریایی می شود.

 کود دهی کود حیوانی به روش چالکودروش چالکود یکی از بهترین و ساده ترین روشهای درست کود دهی است. این روش در زمستان موجب آماده شدن کود در زیر خاک برای استفاده درخت در اول فصل رشد می شود. روش چالکود از روش پخش سطحی کود مزایای بیشتری دارد. کود دهیبه این روش موجب جذب بهتر کود توسط ریشه ، تهویه بهتر و نفوذ بهتر آب می شود.

چالکود راهکاری مناسب جهت جبران کمبود کودی درختان است .

در این روش نزدیک ریشه درخت چاله هایی حفر می کنند و آنها را با مخلوط کودهای آلی و شیمیایی پر می کنند. چالکود مزایای فراوانی برای درخت دارد و موجب می شود که گیاه رشد بهتری پیدا کند و کیفیت میوه ها افزایش یابد.

بیشتر بخوانید: خاک کشت مناسب برای کشاورزی

چگونه کود حیوانی پوسانده می شود؟

۱- کود حیوانی را کنار باغ، مزرعه، زمین کشاورزی و یا گلخانه با ضخامت ۱ متر کاملا پخش نمایید.

۲- برای هر ۱۰۰۰ کیلوگرم کود حیوانی ۱۵۰ کیلوگرم، گوگرد معدنی زرکوه را داخل تانکری بصورت دوغ تقریبا رقیق، آماده نموده و پس از هم زدن بر روی سطح کود حیوانی بپاشید.

۳- سپس آنها را با هم کاملا مخلوط نمایید.

پوساندن کود حیوانی۴- در آخر کلیه کودهای حیوانی مخلوط شده با گوگرد معدنی زرکوه را روی هم بصورت (کله قندی یا کُپه) انباشته نمایید تا فرایند پوساندن کودهای حیوانی آغاز شود.

۵- فقط ۱۲ روز به گوگرد معدنی فرصت واکنش و فراوری بدهید و قبل از ۱۲ روز هیچگاه مجددا آنها را هم نزنید.

۶- پس از گذشت ۱۲ روز مرکز آن را تا عُمق سوراخ نموده از انتهای مرکز کُپه کود حیوانی را بیرون آورید و آن را با دست لمس کنید و دمای آن را حس نمایید.

۷- سپس مقداری از آن را به آزمایشگاه همکار که مورد تایید موسسه تحقیقات خاک و آب کشور می باشد به منظور آزمایشات زیر تحویل دهید:

 • مقدار مواد آلی ارگانیک که در گوگرد وجود دارد (OM)
 • مقدار کلسیم محلول که در گوگرد معدنی زرکوه وجود دارد
 • (Ca)
 • EC
 • PH
 • Measurement of microbial population of animal manure(جمعیت میکروبی کود حیوانی)
 • شوری و قلیائیت
 • سدیم (نمک)
 • ریز مغزی و عناصر غذائی آزاد شده

در زیر روش های ضدعفونی خاک را ملاحظه می کنید:

روش های ضدعفونی خاک و کود حیوانی
روش های ضدعفونی خاک

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش های ضدعفونی خاک روی این کلمه کلیک کنید.

تاثیر فرمالین در کشاورزی

یکی از روش های ضدعفونی خاک، استفاده از ترکیبات شیمیایی تدخینی می باشد. این ترکیبات بسیار سمی هستند و برای سلامت انسان خطرناک می باشند .

فرمالین ماده ضدعفونی کننده تدخینی است. این محلول برای ضدعفونی خاک مورد استفاده قرار می گیرد. متیل بروماید، ترکیب بی رنگ و بدون بو دیگری است که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات فرمالین و متیل بروماید برای سلامت انسان خطرناک هستند. به همین دلیل هنگام استفاده از آن ها باید موارد ایمنی رعایت شود.

جایگزین مناسب کودها و سموم شیمیایی؟

افزایش مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی و آثار منفی کاربرد این کودها بر محیط زیست و سلامت موجودات زنده به ویژه انسان‌ها بر کسی پوشیده نیست. ورمی کمپوست در اصلاح بافت فیزیکی خاک نقش بسزایی دارد و موجب سبک شدن آن می‌شود.

 حتما جامع ترین مقاله در رابطه با انواع سموم مفید در کشاورزی را مطالعه بفرمایید.

 

ورمی کمپوستورمی کمپوست چیست؟ چه تاثیری دارد؟

ورمی‌کمپوست متشکل از ورمی (کرم خاکی) و کمپوست (کود آلی) به معنای نوعی کود آلی است که از فعالیت کرم خاکی حاصل می‌گردد.

بیش از ۲۷۰۰ نوع کرم خاکی در طبیعت وجود دارد. این کرم‌ها با کاوش خاک و تغذیه عناصر موجود در خاک و آمیختن آن با آنزیم‌های موجود در بدن خود، خاک را تازه می‌کنند. همچنین قدرت باروری خاک را افزایش می‌دهند. به دلیل جابجایی مداوم کرم ها با ایجاد سوراخ‌های زیاد، راه نفوذ اکسیژن به خاک را آسان می‌کنند.

بنابراین ضریب حفظ رطوبت در خاک افزایش می‎یابد و آب به مقدار بیشتری در خاک نگهداری می‌شود. در این حالت ورمی کمپوست موجب رها شدن تدریجی آب از خاک شده و از تبخیر سطحی و یا نفوذ سریع آب به داخل عمق خاک جلوگیری می‌کند. گیاهانی که از کود ورمی‌ کمپوست تغذیه می‌کنند دارای ظاهری بلندتر و رشدی سریع‌تر هستند. کود ورمی به‌عنوان یکی از اجزای مغذی گیاهان در باغبانی و گل‌کاری تأثیر مستقیمی در خواص فیزیکی و شیمیایی و رشد و نمو گیاهان دارد.

آلودگی ها و بیماری های حاصل از انواع آلودگی ها

یكی از مهمترین آسیب های استفاده ی بی رویه از كود و مواد شیمیایی در بخش كشاورزی، آلودگی های زیست محیطی است. آلودگی آب های زیر زمینی و خاك مهم ترین آن ها هستند. تركیب مواد شیمیایی موجود در برخی از كودها با جذب شدن در ریشه ی گیاه و عمق خاك، موجب مشكلات و بیماری های مختلفی در مصرف كنندگان محصولات كشاورزی می شود.

یكی دیگر از مهمترین آسیب های استفاده ی غیر كارشناسی از كودهای شیمیایی و حیوانی آلودگی خاك است. برخی از كارشناسان بر این باورند كه تركیب های سمی كودهای شیمیایی در حدود نیم سده در خاك باقی می مانند. این مساله باعث می شود که سموم از طریق خاك یا آب به محصولات كشاورزی ورود پیدا كنند.

مواد تركیبی در كودهای شیمیایی تعادل خاك را بر هم می زند. سموم با نفوذ به خاک برای مدت های طولانی تمامی زنجیره های زیستی وابسته به خاك را آلوده می كند.

آلودگی آب های زیرزمینی یكی دیگر از پیامدهای استفاده ی بی رویه از كودهای شیمیایی است. در کودهای شیمیایی نیترات وجود دارد. این ماده وارد آب های زیر زمینی می شود. این آب ها منبع تامین آب شرب روستایی و شهر‌ها هستند. بنابراین از این طریق نیترات وارد بدن انسان و موجودات زنده می شود.

بسیاری از كارشناسان كود حیوانی را به عنوان جانشینی مناسب برای كود شیمیایی در نظر گرفته اند؛ اما این نوع كود نیز بدون ضرر نیست. اگر كود حیوانی بدون رعایت استانداردهای لازم تولید شود یا به صورت غیراصولی از فاضلاب ها كه احتمال آلودگی آنها زیاد است، گرفته شود، احتمال ابتلا به بیمارهای مختلف از جمله بیماری «كیست هیداتیك» در مصرف كننده بالا می رود.

كارشناسان معتقدند استفاده ی بی رویه از كودهای شیمیایی و کود های حیوانی موجب ابتلا به بیماری‌های پاركینسون، پوكی استخوان، بروز بیماری‌های ژنتیكی، تولد نوزادان كم وزن، افزایش سقط جنین و اختلالات هورمونی می شود.

افزون بر بیماری های یاد شده، سرطان دستگاه گوارش یكی از مهمترین عوارض استفاده ی زیاد از كودهای شیمیایی در بخش كشاورزی است.

اگروسیبچگونه از انتقال بیماری جلوگیری کنیم؟

همان طور که گفته شد استفاده بی رویه و عدم رعایت بهداشت کودها زمینه ایجاد انواع بیماری در خاک و محصول نهایی و در نهایت به خطر افتادن سلامت انسان می شود. بنابراین با تضمین سلامت خاک، سلامت محصولات کشاورزی و درنتیجه سلامت انسان تضمین می شود.

ضدعفونی کننده، قارچ کش و باکتری کش ارگانیک راه حل این مساله است. کشاورزان عزیز می توانند محصولی ارگانیک را جایگزین سموم و قارچ کش های شیمیایی کنند. ضدعفونی کودهای حیوانی، ضدعفونی خاک، ضدعفونی بذر، قارچ کشی و پیشگیری از بیماری از جمله فعالیت هایی است که توسط محصولات ارگانیک آرال شیمی انجام می شود.

پراکسیدینضدعفونی خاک و کود حیوانی با اگروسیب و پراکسیدین!!!

آرال شیمی به منظور کاهش تاثیرات مضر ناشی از کودهای شیمیایی ، محصولات اگروسیب و پراکسیدین را معرفی می کند. بیماری های قارچی و باکتریایی در انواع کودها شایع هستند. اگروسیب و پراکسیدین روی طیف وسیعی از عوامل بیماری زا تاثیر گذار هستند.

جهت دریافت مشاوره بیشتر و تهیه محصول به منظور غلبه بر انواع بیماری های کود و خاک با تیم آرال شیمی تماس حاصل فرمایید.

با استفاده از خانواده آرال شیمی، سلامتی خود را تضمین کنید.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مهندس عزیزاله درگلاله
  22 مرداد 1400 9:23 ق.ظ

  اگراین اطلاعات درست باشه خوبه ولی همین محصولات مگرازموادشیمیایی تولید نشدن، مطلب دوم قیمت‌های محصولات شرکت بالاست.

  پاسخ
  • درود بر شما
   مطالب موجود در مقاله بر اساس منابع معتبر و بررسی های تیم فنی و هیأت تحریر، گردآوری شده است. این مطالب بدون هیچ گونه قصد انتفاعی و صرفاً جهت افزایش دانش عمومی منتشر می شود. در رابطه با ترکیبات کودها، اصولاً عناصر مفید برای تقویت ریشه و ساقه گیاه ازجمله ازت، فسفر، پتاسیم و آهن وجود دارند که برای ادامه حیات گیاه ضروری می باشند و آسیبی به گیاه نمی زنند.

   پاسخ
   • علی از اصفهان
    29 دی 1400 12:57 ق.ظ

    با سلام، برای ضدعفونی کودحیوانی پای درختان، از کدوم محلول استفاده میشه؟ اگروسیب یا پراکسیدین ، نحوه ی استفاده روهم لطفا بفرمایید

    پاسخ
    • با سلام به شما دوست عزیز، برای ضدعفونی کود حیوانی در پای درختان و از بین بردن باکتری های موجود در آن بهتر است از محصول اگروسیب استفاده نمایید. جهت کسب اطلااعات بیشتر از این محصول به اینجا مراجعه نمایید.

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست