بیوفیلم چگونه تشکیل می شود؟

سیکل تشکیل بیوفیلمباکتری ها در محیط به دو شکل شناور (آزاد) و چسبیده (بیوفیلم) به سطوح مختلف موجودند. شکل غالب میکروارگانیسم ها در طبیعت، حالت چسبیده است که به آن بیوفیلم یا لایه چسبیده به جداره مخازن و لوله ها می گویند. بیوفیلم در تولید و تکثیر آلودگی های مختلف نقش دارد. سلول های باکتری بر روی سطوح متنوع اعم از فلزات و نافلزات که در معرض رطوبت یا آب غیر استریل و یا مایعات دیگر قرار دارند، متصل شده و نهایتا بیوفیلم تشکیل می دهند.

بیوفیلم توسط گروه‌های مختلفی از باکتری‌ها ساخته می‌شود و به علت مشکلاتی که به وجود می‌آورند در پزشکی و صنعت از اهمیت بالایی برخوردارند. در بیوفیلم باکتریال، باکتری‌ها می‌توانند از اجتماع یک گونه واحد باکتریایی باشند یا می‌توانند اجتماعی از چند گونه متفاوت باشند.

تشکیل بیوفیلم به صورت فرآیند مرحله ای صورت می گیرد که شامل: چسبیده قابل برگشت، چسبیده غیرقابل برگشت و تشکیل کلنی می باشد.

بیوفیلم در دامداری:

تشکیل بیوفیلم در لوله های آبخوری (در سالنهای پرورش طیور) و شیردوشی ها علاوه بر خوردگی ناشی از فعالیت بیولوژیک میکروبها و پوسیدی تجهیزات، باعث انسداد و گرفتگی لوله های انتقال آب می شود. بیوفیلم همچنین موجب آلودگی دائم آب آشامیدنی یا آب فرآیندی و شیر خام می شود.

4 مورد از ضررهای بیوفیلم:

  • کاهش اثر واکسن های دامی
  • اتلاف بخش قابل توجهی از ویتامین های مورد نیاز دام و طیور به دلیل جذب مقادیر زیادی از آنها توسط میکروارگانیسم های موجود در بیوفیلم
  • ایجاد طعم و بوی نامطبوع در آب و شیر
  • کاهش میل نوشیدن در طیور و دام و خطر بروز بیماری های مختلف

بیوفیلمعوامل موثر در سرعت تشکیل بیوفیلم:

  • ویژگی های میکروب غالب در بیوفیلم
  • ساختار سطحی که بیوفیلم بر روی آن مستقر شده
  • ترکیب و شرایط محیطی مثل دما و مواد مغذی موجود در سیستم

تشکیل بیوفیلم توسط باکتری در سطوح مختلف به عنوان یکی از ارکان تشکیل دهنده انواع بیوفیلم در صنایع معرفی می شود. این بیوفیلم به شکل ساپروفیت در آب، هوا و خاک وجود دارد. به عنوان مثال باسیلوس سوبتیلیس توانایی تولید اسپور را نیز دارد. این باکتری متحرک است درنتیجه نسبت به باکتری های غیر متحرک اتصال محکمتری را با سطوح ایجاد می کند.

مبارزه با بیوفیلم توسط اکسیدین:

باکتری توانایی تشکیل بیوفیلم در لوله های مختلف از جمله لوله های انتقال آب و شیر را دارد. شناسایی نوع بیوفیلمی که باکتری ایجاد می کند، روش های موثر مبارزه با آن و انتخاب ضدعفونی کننده مناسب در از بین بردن آن را به خوبی به ما نشان می دهد. نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده در این مورد مشخص کرده است که بهترین ضدعفونی کننده مناسب برای زدودن بیوفیلم حاصل از فعالیت اغلب باکتری های مشکل ساز دیگر در صنایع لبنی و غذایی، پراستیک اسید است که نوع خالص و مرغوب از آن در صنایع شیمیایی آرال شیمی  گلستان با نام اکسیدین OXIDINE تولید می شود.

اکسیدین تولیدی آرال شیمی یک ضدعفونی کننده سطح بالا (high level) و استفاده از آن در صنایع غذایی دنیا مرسوم و بسیار نتیجه بخش بوده است.

با خرید ضدعفونی کننده های قوی و استاندارد آرال شیمی، سلامت خود در محیط کار و منزل را تضمین کنید.

فهرست