بلاگ

13 می, 2019

تاثیر اکسیدین در زدودن بیوفیلم

بیوفیلم چگونه تشکیل میشود؟

باکتری ها در محیط به دو شکل شناور (آزاد) و چسبیده (بیوفیلم) به سطوح مختلف موجودند. شکل غالب میکروارگانیسم ها در طبیعت، حالت چسبیده است که به آن بیوفیلم یا لایه چسبیده به جداره مخازن و لوله ها می گویند و به طور موثر در تولید و تکثیر آلودگی های مختلف نقش دارند و مخازن برای شکل شناور باکتری ها هستند.

سلول های باکتری بر روی سطوح متنوع اعم از فلزات و  نافلزات که در معرض رطوبت یا آب غیر استریل و یا مایعات دیگر قرار دارند، متصل شده و نهایتا بیوفیلم تشکیل می دهند.

تشکیل بیوفیلم به صورت یک فرآیند مرحله ای صورت می گیرد که به شکل خلاصه شامل چسبیده قابل برگشت، چسبیده غیرقابل برگشت و تشکیل کلنی می باشد.

اثرات نامطلوب وجود بیوفیلم در صنعت مثل صنعت دامداری

تشکیل بیوفیلم در لوله های آبخوری (در سالنهای پرورش طیور) و شیردوشی ها علاوه بر خوردگی ناشی از فعالیت بیولوژیک میکروبها و پوسیدی تجهیزات، باعث انسداد و گرفتگی لوله های انتقال آب می شود.بیوفیلم همچنین موجب آلودگی دائم آب آشامیدنی یا آب پروسس و شیر خام می شود.

اثرات نامطلوب وجود بیوفیلم در صنعت پرورش دام و طیور :

  • همچنین کاهش اثر واکسن های دامی
  • اتلاف بخش قابل توجهی از ویتامین های مورد نیاز دام و طیور به دلیل جذب مقادیر زیادی از آنها توسط میکروارگانیسم های موجود در بیوفیلم
  • ایجاد طعم و بوی نامطبوع در آب و شیر
  • کاهش میل نوشیدن در طیور و دام و خطر بروز بیماری های مختلف

سرعت تشکیل بیوفیلم و قدرت تولید و تکثیر پاتوژن ها توسط آن به عوامل متعددی همچون:

  • ویژگی های میکروب غالب در بیوفیلم
  • ساختار سطحی که بیوفیلم بر روی آن مستقر شده
  • ترکیب و شرایط محیطی مثل دما و مواد مغذی موجود در سیستم

بستگی دارد. به عنوان مثال، تشکیل بیوفیلم توسط باکتری باسیلوس سوبتیلیس در سطوح مختلف به عنوان یکی از ارکان تشکیل دهنده انواع بیوفیلم در صنایع، که مبارزه با آن بسیار سخت و وقت گیر است، به شکل سابروفیت در آب، هوا و خاک وجود دارد و توانایی تولید اسپور را نیز دارد. این باکتری متحرک است نسبت به باکتری های غیر متحرک اتصال محکمتری را با سطوح ایجاد می کند.

کاربرد پراستیک اسید (اکسیدین) در زدودن بیوفیلم

این باکتری توانایی تشکیل بایوفیلم در لوله های مختلف از جمله لوله های انتقال آب و شیر را دارا است و شناسایی نوع بیوفیلمی که این باکتری می تواند ایجاد کند، روش های موثر مبارزه با آن و انتخاب ضدعفونی کننده ها یا گندزداهای مناسب در از بین بردن آن را به خوبی به ما نشان می دهد. نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده در این مورد مشخص کرده است که بهترین ضدعفونی کننده مناسب برای زدودن بیوفیلم حاصل از فعالیت این باکتری و اغلب باکتری های مشکل ساز دیگر در صنایع لبنی و غذایی، پراستیک اسید است که نوع خالص و مرغوب از آن در صنایع شیمیایی آرال شیمی  گلستان با نام اکسیدین OXIDINE تولید می شود.

اکسیدین تولیدی آرال شیمی یک ضدعفونی کننده سطح بالا (high level) بر پایه پراستیک اسید است و استفاده از آن در صنایع غذایی دنیا مرسوم و بسیار نتیجه بخش بوده است.

ابزارک متن
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای