جکوزی و عفونت ناشی از عدم رعایت بهداشت آن

شاید استراحت در جکوزی یک راه آرام بخش برای گذراندن شب های تابستان باشد ولی در موارد نادر و عدم رعایت بهداشت مناسب احتمال انتقال عفونت و بیماری موقع استفاده از جکوزی وجود دارد. ضدعفونی جکوزی یکی از کاربردی ترین راه ها برای حل این مشکل است.

بیماری هایی که از طریق جکوزی آلوده به انسان منتقل می شوند:

  • پنومونی افزایش حساسیت

یکی از بیماری های غیر معمول که با استفاده از جکوزی در ارتباط است، پنومونی افزایش حساسیت hot tub lung است.

یک بیماری ریه که به علت باکتری هایی که در آب گرم رشد می کنند ایجاد می شود.

باکتری کمپلکس میکوباکتریوم آویوم عفونت جکوزی

Mycobacterium avium complex یا به اختصار MAC یک لایه بیرونی دارد  که باعث می شود به سطوح بچسبد و با آب شسته نشود. اگر جکوزی حاوی این باکتری باشد، این باکتری های می توانند با حباب های هوا به سطح آب آمده و  در هوا منتشر شوند.

تنفس این باکتری ها منجر به التهاب ریشه می شود. فرد مبتلا شده به این باکتری علائم آنفولانزا مانند سرفه، اشکال در تنفس، تب و خستگی را تجربه می کند.

بر اساس مطالعه ای که در سال 2017 منتشر شد حدود 70 نفر با این بیماری به کلینیک مراجعه نموده بودند.
طبق مطالعه ای که در سال 2006 در کلینیک مایو انجام شد اغلب افراد با اجتناب از رفتن به جکوزی به طور خود به خود درمان می شوند ولی سایر افراد ممکن است نیاز به درمان با کورتیکواستروئیدها و آنتی بیوتیک ها داشته باشند.


پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید:

چگونه استخر خود را ضدعفونی کنیم؟

3 تا از رایج ترین ضدعفونی کننده ها

بررسی جامع انواع مکروب، عوامل بیماری زا و پاتوژن


 

  • بیماری پوستی

اگر بعد از استفاده از جکوزی قسمت هایی از پوستتان حساس شده و خارش داشت ممکن است دچار ضایعه پوستی شده باشید.

این بثورات ناشی از عفونت با باکتری سودوموناس آروگینوسا Pseudomonas aeruginosa است و علایم آن عبارتند از خارش پوست که ممکن است تبدیل به بثورات قرمز برجسته یا تاولهایی ریز اطراف فولیکول های مو شود.

عفونت در مناطقی که با مایو در تماس است می تواند شدیدتر باشد چون لباس مدت زمان بیشتری آب را در خود نگه می دارد. خطر ابتلا به این عفونت در جکوزی بیشتر از استخر است، چون داغی آب جکوزی باعث کاهش سریع تر مواد ضد عفونی کننده مانند کلر آب می شود. برای پیشگیری از ابتلا به این بثورات توصیه می شود، بعد از جکوزی دوش گرفته بدن و لباستان تمیز با صابون بشویید.
می توانید از مسئول جکوزی بخواهید که سطح مواد ضد عفونی کننده و pH جکوزی را حداقل دو بار در روز چک کند. این بثورات معمولا بدون نیاز به درمان پزشکی از بین می روند.

  • عفونت لژیونلا

جکوزی می تواند خطر عفونت لژیونلا Legionella infection را افزایش دهد (نوعی پنومونی ناشی از باکتری لژیونلا)

این باکتری به طور طبیعی در آب یافت می شود و در جکوزی هایی که به درستی ضد عفونی نشوند می تواند رشد کند. افراد با تنفس بخاز آب آلوده یا تماس بخار آب آلوده با بدنشان به این عفونت مبتلا می شوند. برای استفاده از آن، باید اطمینان کاملی از ضدعفونی شدن جکوزی داشته باشید.

  • عفونت دستگاه ادراری

در موارد نادر ممکن است جکوزی باعث عفونت دستگاه ادراری UTIs شود. باکتری سودوموناس آروکینوسا Pseudomonas aeruginosa عامل ایجاد عفونت دستگاه ادراری است.

این عفونت بعد از 48 ساعت استفاده  از جکوزی یا وان آلوده، فرد را مبتلا می کند.

  • واکنش آلرژیک در جکوزی

مواد شیمیایی که برای پاکسازی و ضدعفونی جکوزی مورد استفاده قرار می کنند ممکن است در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

انتخاب یک ضد عفونی کننده مناسب جهت ضد عفونی موثر سیستم های جکوزی نیاز به دقت زیادی دارد. لیکن جدیدترین یافته های علمی در این رشته نشانگر علاقه مندی زیاد دانشمندان و محققین به ضد عفونی کننده های صنعتی سطح بالابرپایه پراستیک اسید است . چراکه تمامی انتظارات را برآورده می سازد.

جکوزی و عفونت های آن

استفاده از پراکسیدین برای ضدعفونی جکوزی

پراکسیدین (PEROXIDINE) تولیدی آرال شیمی که یک ضد عفونی کننده صنعتی سطح بالا بر پایه پراستیک اسید و مورد تایید مراجع جهانی و داخلی ( دارای نشان سیب سبز سلامت از وزارت بهداشت ایران ) است، بهترین گزینه برای استفاده در سیستم های جکوزی خانگی و عمومی است و علاوه بر هزینه بسیار کمتراز محلول کلر و یا گاز کلر و حتی UVو  ازن، هیچ یک از معایب محلول کلر و یا گاز کلر و ازن و UV را نیز ندارد. زیرا یک ضد عفونی کننده ارگانیک و کاملا بی خطر از نظرتولید فراورده ای مضر برای پوست و سیستم تنفسی انسان است.

به نحوی که حضور در جکوزی و استخر شنایی که با این ضد عفونی کننده سطح بالای صنعتی ضد عفونی شده است، علاوه بر تامین حداکثری ایمنی بهداشتی مطابق با پروتکل های بهداشت جهانی، نشاط و فرح بخشی بسیار بیشتری نسبت به سیستم هایی که از ضد عفونی کننده های مرسوم مثل کلر استفاده می کنند، ایجاد می کند و از جهات متعدد و مختلف موجب تضمین سلامتی کاربران است.

منبع : 5 راه عجیبی که جکوزی می تواند شما را بیمار کند

با خرید ضدعفونی های استاندارد و ارگانیک آرال شیمی، سلامت خود و دیگران را در محیط کار و منزل تامین کنید.

فهرست