دستورالعمل استفاده از پراکسیدین

پراکسیدین، برپایه پراستیک اسید تولید می شود. این محلول که ضدعفونی کننده سطح بالا است به منظور از بین بردن انواع باکتری، ویروس و قارچ ها مورد استفاده قرار می گیرد. گندزداهای بر پایه پراستیک اسید صنایع آرال شیمی سطح بالا و فودگرید هستند و در درصدهای مختلفی تولید می شود. پراستیک اسید با برند تجاری پراکسیدین، کاربردهای گسترده ای دارد. از این محلول، سالهاست که به عنوان جایگزین ارگانیک و سالم فرمالین در کارخانجات استفاده می شود. هرچند، پس از شیوع کرونا ویروس در اکثر کشورها، و مشاهده اثرگذاری سریع این ماده بر روی این ویروس، کاربرد آن رواج بیشتری یافت. در این نوشتار، به بررسی دستورالعمل استفاده از پراکسیدین فوداسیب و سرفوسیب، می پردازیم.

دستورالعمل استفاده از پراکسیدین


بیشتر بدانیم:

پراکسیدین صنایع غذایی و لبنی

پراکسیدین صنایع پروتئینی


دستورالعمل استفاده از پراکسیدین فوداسیب برای ضدعفونی سطح و سطوح

 فوداسیب، پراستیک اسید 15% خوراکی است که از آن در گندزدایی لاین های CIP کارخانجات غذایی، لبنی و نوشیدنی استفاده می شود. دوز مصرفی فوداسیب، در جدول مصرفی این محصول موجود است. کافی است که تنها میزان بسیار اندکی از آن را در آب رقیق سازی کرده و در خطوط تولید، اسپری کنیم. سپس مدت زمان کوتاهی برای تماس بیشتر به آن می دهیم. هر چند بیشترین اثرگذاری برای از بین بردن ویروس، باکتری و قارچ، نهایتا در 3 دقیقه اول انجام می شود. نکته قابل توجه این است که بعد از استفاده از فوداسیب، نیازی به شستشو ندارد. چون در دوز توصیه شده، هیچ باقی مانده مضری بر روی سطوح (در تماس با مواد غذایی) به جای نمی گذارد و فودگرید است.

دستورالعمل استفاده از سرفوسیب برای ضدعفونی سطح و سطوح

سرفوسیب نیز پراستیک اسید 15% اما با میزان پراکسید هیدروژن بالاتر است. این امر موجب گندزدایی و ضدعفونی قوی تر آن بر روی سطح و سطوح می شود. همچون فوداسیب، سرفوسیب هم اثربخشی بسیار بالا در رقت کم دارد و در مدت زمان تماس کوتاه، کلیه پاتوژن ها اعم از باکتری های گرم مثبت، گرم منفی، ویروس و قارچ ها را حذف می کند. برای مقابله با کرونا و عملیات گندزدایی، کافی است سرفوسیب را با آب (سرد یا گرم) ترکیب و بر روی سطوح اسپری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید