اهمیت ضدعفونی دست و ضدعفونی سطوح با مواد ایمن

از دیرباز، استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای دست و سطوح، نجات بخش انسان ها و ضامن سلامت آن ها در بیمارستان ها بوده است. از آنجایی که انواع محلول ضدعفونی کننده ها در بازار وجود دارد، درک نحوه عملکرد آنها مهم است. استفاده از انواع مناسب مواد گندزدا به‌طور معمول برای ضدعفونی دست و ضدعفونی سطوح ضروری است. زیرا این مواد برای جلوگیری از گسترش بیماری‌هایی مانند کووید ۱۹، آنفولانزا و سرماخوردگی حیاتی هستند. از طرفی اغلب ضدعفونی کننده هایی که برای این منظور استفاده می شوند، طبق جدیدترین گزارشات علمی و به نقل از نشریه The conversation، در ماه می 2023،

ضدعفونی‌کننده‌ها و محصولات پاک‌کننده حاوی مواد شیمیایی سمی به‌رغم عدم غربالگری برای خطرات بالقوه سلامتی، به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لذا در این مقاله به لزوم استفاده از محلول های گندزدای ارگانیک برای ضدعفونی دست و سطوح با استفاده از محلول های دوستدار محیط زیست تولیدی فوداسیب و سرفوسیب، پرداخته می شود.

لزوم ضدعفونی سطوح

سطوح مختلف مکان رشد و انتقال انواع آلودگی ها هستند. باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها روی سطوح قرار می گیرند و باعث انتقال بیماری می شوند. بنابراین از بین بردن بیوفیلم و رسوبات از روی سطوح باعث کاهش انتقال بیماری می شود. ضدعفونی سطوح در هتل ها، رستوران ها، قنادی ها، کارخانه های صنایع غذایی، سیستم های انتقال آب و غیره ضروری است.

ضدعفونی سطوح

ویژگی های ضدعفونی کننده سطوح

یک ضدعفونی کننده سطوح موثر باید پارامترهای زیر را داشته باشد:

  • توانایی از بین بردندگی انواع باکتری، ویروس، قارچ، کپک، مخمر و بیوفیلم
  • زمان تماس پایین
  • کاهش رسوبات از روی سطح
  • عدم داشتن باقی مانده مضر
  • فودگرید بودن (مخصوص سطوح در تماس با مواد غذایی)

بیشتر بدانیم:

آشنایی با انواع مواد ضدعفونی کننده، کاربردها و مزایا و معایب

آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی سطوح


لزوم ضدعفونی دست

انتقال عفونت در جامعه از طریق دست بسیار شایع است. باتوجه به اهمیت بهداشت دست ها در کنترل عفونت ها نیاز به ضدعفونی کننده دست را بیشتر می کند. همانطور که بیان شد دست ها نقش مهمی در انتقال عفونت ها دارند. مراکز بهداشتی-درمانی، مراکز صنعتی مانند صنایع تولید غذا و همچنین در جامعه ایفا می کند. شستشوی دست با صابون سبب کاهش آلودگی های ظاهری دست می شود. این مواد به منظور جلوگیری از انتقال عفونت ها و بسیاری از بیماری ها قابل اطمینان نیستند.

ضدعفونی دست و ضدعفونی سطوح برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها ضروری است.

 

مضرات مواد ضدعفونی دست و سطوح شیمیایی برای محیط زیست

مواد ضدعفونی کننده شیمیایی می توانند باعث مرگ موجودات زنده شوند یا به آنها آسیب برسانند. این مواد می توانند باعث آسیب به پوست، چشم، گوش و دستگاه تنفسی موجودات زنده شوند. سایر مشکلات استفاده از ضدعفونی کننده دست و سطوح شیمیایی به شرح زیر است:

1.آلودگی آب

مواد ضدعفونی کننده شیمیایی می توانند باعث آلودگی آب شوند. این مواد می توانند از طریق فاضلاب خانگی یا صنعتی وارد آب شوند. مواد ضدعفونی کننده شیمیایی می توانند به موجودات زنده آبزی آسیب برسانند و حتی باعث مرگ آنها شوند.

2.آلودگی خاک

مواد ضدعفونی کننده شیمیایی می توانند باعث آلودگی خاک شوند. این مواد می توانند از طریق فاضلاب خانگی یا صنعتی وارد خاک شوند. مواد ضدعفونی کننده شیمیایی می توانند به گیاهان و حیواناتی که در خاک زندگی می کنند آسیب برسانند.

3.آلودگی هوا

مواد ضدعفونی کننده شیمیایی ضدعفونی دست و سطوح می توانند باعث آلودگی هوا شوند. این مواد می توانند از طریق هوا منتشر شوند و به ریه های انسان و حیوانات آسیب برسانند.

کلام آخر:

ویروس ها از جمله ویروس کرونا، زمانی پخش می شود که بزاق و قطرات آلوده به ویروس از طریق چشم ها، بینی و یا گلو وارد بدن شود. بنابراین آلودگی دست، عامل انتقال این ویروس است. شستشو و ضدعفونی دست و ضدعفونی سطوح، به منظور جلوگیری از شیوع کرونا ویروس ضروری است.  آرال شیمی تولید کننده محلول های ضدعفونی کننده برپایه پراستیک اسید می باشد. فوداسیب به منظور ضدعفونی سطوح درتماس با مواد غذایی، هوا، دست و میوه و سبزی و سرفوسیب به منظور ضدعفونی کننده سطوح مورد استفاده قرار می گیرد.

بروزرسانی شده در آذر 1402