راهنمای جامع خرید ضدعفونی کننده سطوح

بهداشت و نظافت دو مقوله اساسی در سلامت افراد جامعه هستند که از دیرباز مورد توجه بوده اند. اما شاید پس از ظهور بیماری کووید 19، اهمیت آن ها دوچندان شد. فعالیت های روزمره جهت رعایت بهداشت فردی همچون تمیز کردن، شستشو و ضدعفونی دست، استفاده از مواد ضدعفونی کننده سطوح جهت از بین بردن انواع پاتوژن های بیماری زا نیز اهمیت بسزایی دارد. محلول ضدعفونی کننده سطوح، نه تنها در مصارف خانگی، بلکه در بخش های صنعتی نیز به کار می رود. در زمان خرید ضدعفونی کننده سطوح، باید به طیف اثربخشی میکروبی و نحوه کارایی آن توجه کرد.


برای خرید محلول ضدعفونی کننده سطوح با قیمت مناسب و اثربخشی بالا، کافیست اینجا کلیک کنید.


محلول ضدعفونی کننده سطوح چیست؟

محلول ضدعفونی کننده سطوح، ماده یا مخلوطی از مواد است که جمعیت میکروارگانیسم ها را بر روی سطوح و اجسام بی جان محیطی کاهش می دهد. بر خلاف سایر ضدعفونی‌کننده‌ها، محلول ضدعفونی کننده سطوح همه میکروارگانیسم‌ها را از بین نبرده یا حذف نمی کند. {برای مطالعه بیشتر به مقاله”آشنایی با مواد ضدعفونی کننده، کاربردها، مزایا و معایب” مراجعه شود}.

چه مکان هایی به مواد ضدعفونی کننده سطوح نیاز دارند؟

 • ضدعفونی سطوح بیمارستانی:

کف راهروها، اتاق های عمل، تخت های بیماران، تجهیزات پزشکی و اتاق عمل، کلیه سطوح در معرض تماس مشترک بیماران، سرویس های بهداشتی

مطالعه بیشتر: راهنمای جامع  ضدعفونی کننده های بیمارستانی و پزشکی

مطالعه بیشتر: تجهیزات جانبی ضدعفونی کننده ها

مواد ضدعفونی سطوح بیمارستانی- خرید ضدعفونی کننده سطوح

 • ضدعفونی سطوح صنعتی:

تسمه نقاله های انتقال مواد، بالابرها خطوط تولید، سطوح کف و دیواره های کارگاه ها و کارخانه ها، ضدعفونی سردخانه های صنعتی. {جهت توضیحات بیشتر به مقاله “انواع ضدعفونی کننده صنعتی” مراجعه شود}.

 • ضدعفونی سطوح اداری و مدرسه:

سطوح میزها و صندلی ها، کف، دستگیره درها و پنجره ها، سرویس های بهداشتی، صفحه کلید کامپیوتر، دکمه ها، سوئیچ ها، کلیدپریزهای برق، تلفن و فکس، هواکش، پنکه، سطل های زباله
مواد ضدعفونی کننده سطوح دستگیره در-خرید ضدعفونی کننده سطوح

 • ضدعفونی سطوح خانگی:

کف، دستگیره درها و پنجره ها، سطوح مبلمان، تلفن، سطل زباله، سینک، توالت، وان حمام، شیر آب، سر دوش، پنکه

مقایسه عملکرد انواع مواد ضدعفونی کننده سطوح

پیش از اقدام برای خرید ضدعفونی کننده سطوح، بهتر است با انواع، عملکرد و کاربردهای مختلف این مواد آشنا شوید.

1. الکل 70% (اتانول، ایزوپروپیل)

از این محلول می توان جهت ضدعفونی سطوح اداری، مدرسه و حتی دست استفاده کرد. اما محلول های الکلی آبی به دلیل ماهیت فراریت محلول، برای آلودگی سطحی بیمارستانی و آزمایشگاهی مناسب نیستند. الکل 70% را می توان برای خیساندن قطعات کوچک ابزار جراحی و برای پاک کردن مواد از بقایای خورنده قبلی استفاده کرد. دارا بودن قیمت مناسب، از مزایای آن به شمار می آید.

2. سفید کننده (ترکیبات کلر)

ترکیبات کلر مانند سفید کننده به دلیل سهولت نسبی در دسترسی و هزینه کم معمولا در همه جا استفاده می شوند. ترکیبات کلر (هیپوکلریت) در غیرفعال کردن باکتری‌های رویشی، قارچ‌ها، ویروس‌های لیپیدی و غیر لیپیدی، کوکسیلا بورنتی و سل مؤثر هستند. ترکیبات کلر تا حدی در غیرفعال کردن اسپورهای باکتریایی تأثیر دارند. از معایب آن می توان موارد زیر را برشمرد:
♦ موجب خورندگی فلزاتی مانند آلومینیوم ضد زنگ می شود.
♦ در حضور مواد آلی، ممکن است فعالیت آن کاهش یابد.
♦ افزایش قلیاییت، باعث کاهش خاصیت باکتری کشی می شود.
♦ طعم و بوی نامطبوع دارد.

3. گلوتارآلدئید

یک محلول ضدعفونی کننده سطوح بسیار قوی است. نسبتا خورنده است، ایجاد لکه نمی کند. قابل استفاده به عنوان ضدعفونی کننده روی پلاستیک، فولاد ضد زنگ و سایر مواردی که قابل اتوکلاو نیستند و اما معایب آن:
♦ در محلول پایدار نیست.
♦ باید در محلول قلیایی باشد.
♦ توسط مواد آلی غیر فعال می شود.

4. یدوفورها (ید)

این محلول ضدعفونی کننده سطوح، طیف وسیعی از موجودات را از بین می برد. بسیار واکنش پذیر با سمیتی پایین است. قابل استفاده برای ضد عفونی کردن برخی از تجهیزات پزشکی نیمه بحرانی است. تحت تأثیر آب سخت قرار نمی گیرد، اما معایبی نیز دارد:
♦ ممکن است پلاستیک ها را لکه دار کند یا برای فلزات خورنده باشد.
♦ ممکن است در پوست یا سطوح، ایجاد لکه کند.
♦ بوی تندی دارد.
♦ اثر برخی از مواد آلی و معدنی را خنثی می کند.
♦ برای اثربخشی به زمان تماس طولانی نیاز دارد.

5. محلول‌های پراکسید (آب اکسیژنه و پراستیک اسید) H2O2 و PAA

سرفوسیب، یک محلول ضدعفونی سطوح بیمارستانی محسوب می شود. از جمله معدود مواد ضدعفونی کننده سطوح سطح بالا و بر پایه پراستیک اسید است که انواع پاتوژن های بیماری زا را از بین می برد. سرفوسیب، نه تنها در بیمارستان ها، بلکه برای ضدعفونی سطوح در سایر اماکن مخصوصاً صنایع مختلف نیز قابل استفاده است.
فوداسیب، محلول ضدعفونی کننده سطوح با درجه خوراکی است. همچون سرفوسیب، بر پایه پراکسید بوده، سطح بالاست و با اطمینان در کلیه سطوج در تماس با مواد غذایی استفاده می شود.

آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده سطوح-خرید ضدعفونی سطوح
سرفوسیب و فوداسیب، مواد ضدعفونی‌کننده‌ سطوح با طیف وسیع و سازگار با محیط‌زیست هستند. این مواد فواید بسیار زیادی دارند که زیر به برخی از آن ها اشاره شده است:
♦ پایدار است
♦ تجزیه پذیر به آب و اکسیژن و سرکه
♦ بر خلاف برخی دیگر از ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی سنتی، هیچ محصول جانبی مضر یا باقی‌مانده‌ای روی سطوح باقی نمی‌گذارد.
♦ در از بین بردن طیف گسترده ای از میکروارگانیسم های مضر (باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها، هاگ ها) حتی در دوزهای پایین کارآمدتر است.
♦ ارائه قدرت ضدعفونی بالا در سطوح کثیف
♦ سازگاری با طیف وسیعی از سطوح که امکان استفاده طولانی مدت بدون آسیب را فراهم می کند.
♦ ایمن تر برای انسان، مناسب برای ضد عفونی سطوح در تماس با مواد غذایی و برای تنظیمات و دستگاه های حیاتی مراقبت های بهداشتی
♦ استفاده آسان و ایمن از محلول های رقیق شده غیر قابل اشتعال

نکات مهم در خرید ضدعفونی کننده سطوح

هنگام خرید ضدعفونی کننده سطوح، باید با توجه به سطح موردنظر موارد را در نظر گرفت:

 • اثربخشی :

قبل از استفاده از محصول باید این سوال را از خود بپرسیم که با توجه به میکروارگانیسم های موجود، آیا محلول ضدعفونی کننده سطوح، میکروب ها و عوامل بیماری زای را از بین می برد؟

 • زمان کشتن یا غیرفعالسازی:

یک محلول ضدعفونی کننده سطوح با چه سرعتی پاتوژن خاصی را می کشد؟ آیا این محلول، سطوح را به طور مشخصی خیس نگاه می دارد تا با زمان کشتن مطابقت داشته باشد؟

 • ایمنی:

باید خورندگی یا خطرات مرتبط با مواد شیمیایی موجود در محلول ضدعفونی کننده سطوح را بر روی سطح موردنظر در نظر گرفت. آیا استفاده از محلول برای افراد نیز ایمن است؟

 • سهولت استفاده:

یک ضدعفونی کننده سطوح مناسب به میزان کافی باید قابلیت استفاده ی آسان را داشته باشد.

کلام آخر:

علی رغم در دسترس بودن واکسن کرونا، هر روز با سویه های جدیدی از این ویروس مواجه می شویم که سلامت ما را تهدید می کنند. لذا کماکان توجه به ضدعفونی کردن سطوح امری ضروری است. خوشبختانه انواع مواد ضدعفونی کننده سطوح، در بازار موجود است. لذا کافی است تا با توجه به نیاز سطح موردنظر برای خرید ضدعفونی کننده سطوح اقدام کنید. از آنجایی که ایمنی انسان و محیط زیست، همواره اولویت نخست آرال شیمی است، این شرکت، تولید انواع مواد ضدعفونی کننده سطوح فودگرید و ارگانیک را در دستور کار خود قرار داده است. سرفوسیب به عنوان محلول ضدعفونی کننده سطوح بیمارستانی و فوداسیب به عنوان محلول ضدعفونی کننده سطوح در تماس با مواد غذایی است. هر دو محلول سطح بالا و ایمن هستند و هیچگونه باقی مانده مضری از خود بر جای نمی گذارند.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • زهرا احمدی از گرگان
  15 دی 1400 1:35 ب.ظ

  ممنون از مطالب خوبتون، تا الان نمیدونستم بجز الکل 70 درصد مواد ضدعفونی کننده های دیگری هم هستن مثل پراستیک، بسیار عالی

  پاسخ
  • سلام، پراستیک اسید یکی از بهترین ضدعفونی کننده های سطح بالا و مورد تایید FDA است.
   ممنون از توجه شما

   پاسخ
 • سلام
  از محلول چند منظوره قوی اتک استفاده کردم دچار یکسری عوارض پوستی و گوارشی شدم پس از پیگیری گفتن کاتیون و آنیون قوی بوده چگونه می توانم اثر بجا مانده آن را خنثی کنم
  ممنون

  پاسخ
  • درود بر شما دوست گرامی.
   از این که تجربه خود را با ما به اشتراک می گذارید، از شما سپاسگزاریم. در صورت ادامه یافتن این روند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید