تجهیزات جانبی ضدعفونی کننده ها

کارشناسان معتقدند که تمیز کردن و ضدعفونی دقیق سطوح محیطی، از عناصر ضروری و موثر پیشگیری از عفونت است. با این حال، روش‌های سنتی تمیز کردن و ضدعفونی دستی در بیمارستان‌ها اغلب بهینه نیستند. این امر به دلیل رعایت نکردن توصیه‌های سازنده برای استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها توسط اپراتور است. لذا برای برطرف کردن این مشکل، دستگاه های متعددی برای ضدعفونی سطوح و هوا توسعه یافتند. تجهیزات محلول های ضدعفونی کننده شامل مه پاش ها، لامپ های یو وی و سایر تجهیزات محلول های ضدعفونی کننده است. در این مقاله به بررسی انواع تجهیزات و وسایل ضدعفونی کننده در این حوزه پرداخته شده و توصیه های لازم برای خرید تجهیزات جانبی ضدعفونی کننده ها ارائه خواهد شد.

انواع دستگاه ضدعفونی کننده

جهت سهولت عملیات ضدعفونی، به خصوص پس از ظهور ویروس کرونا، از تجهیزات کمکی متعددی استفاده می شود. در این بخش به معرفی دستگاه های مدرن و تجهیزات محلول های ضدعفونی کننده پرداخته می شود.

1. دستگاه ضدعفونی کننده هوا و سطوح:

دستگاه ضدعفونی کننده هوا و سطوح 99.9 درصد از تمام عناصر خطرناک را حذف می کند. می تواند هوا و سطوح را با مکانیسم های خود ضدعفونی، تصفیه و تمیز کند. این دستگاه عموما از فناوری پیشرفته ای استفاده می کند که به طور موثر رادیکال های هیدروکسیل را تولید و گسترش می دهد که با اکسیداسیون به طور قابل ملاحظه ای ویروس ها، باکتری ها، آلرژن ها، کپک ها، بوها و ترکیبات آلی فرار را تا 99.9 درصد از بین می برد.

2. دستگاه ضد عفونی کننده هوای اتاق:

از نوع لامپ uv ضدعفونی کننده هستند. دستگاه ضدعفونی کننده یو وی در نسخه های مختلف موجود است. دستگاه ضدعفونی کننده uv خانگی یک دستگاه ضدعفونی کننده uv هوا که قابل حمل است و به سرعت در اتاق نصب شده و می توانند بوها را خنثی کرده و باکتری ها را از بین ببرد. سرعت عملکرد دستگاه ضدعفونی کننده محیط uv بسیار بالا بوده و تنها در عرض چند ثانیه بالاترین نرخ ضدعفونی را تضمین می کنند.

3. دستگاه ضدعفونی کننده هوا بیمارستانی:

برای این منظور نیز از دستگاه ضدعفونی کننده UVC استفاده می شود. این لامپ ضدعفونی کننده از یک نور با نام فرا UVC بهره می برد. این نور دارای طول موج خاصی در طیف فرابنفش (222 نانومتر) است که برای انسان بی ضرر بوده اما با پاره کردن دیواره سلولی، پاتوژن ها را از بین خواهد برد. نور فراUVC یک راه موثر برای جلوگیری از گسترش ویروس‌های کرونای انسانی در هوا، از جمله COVID-19 است.

دستگاه ضدعفونی کننده UVC- تجهیزات محلول های ضدعفونی کننده

4. دستگاه ضد عفونی کننده وسایل دندانپزشکی:

تجهیزات استریلیزاسیون دندان پزشکان و بیماران را از آلودگی متقابل در امان نگه می دارد. دستگاه های ضدعفونی کننده وسایل دندانپزشکی یا اتوکلاو، ابزار و تجهیزات را در چند دقیقه کاملا استریل می کنند و در زمان صرفه جویی می کنند. شستشودهنده ها و خشک کن های ابزار دندانپزشکی اطمینان حاصل می کنند که ابزارها کاملا شسته و خشک می شوند.

5. گیت ضدعفونی کننده:

گیت ضد عفونی کننده یا دروازه‌های ضدعفونی، یکی از تجهیزات محلول های ضدعفونی کننده است که برای ضدعفونی کردن عابران و جلوگیری از عفونت متقابل در محوطه آزاد قرار می گیرند.

گیت ضدعفونی کننده- وسایل جانبی ضدعفونی کننده ها

این دروازه‌ها که به عنوان اتاقک‌های ضدعفونی‌کننده یا گندزدا، تونل‌ها، جعبه‌ها، غرفه‌ها یا پارتیشن‌ها نیز نامیده می‌شوند، یک دوش محلول ضدعفونی‌کننده را برای 20 تا 30 ثانیه هنگام عبور افراد به آنها اسپری می کند. این گیت های ضدعفونی کننده اخیرا در کشورهای مختلف در مکان‌های عمومی، مراکز خرید، سوپرمارکت‌ها، مساجد، ایستگاه‌های راه‌آهن، بیمارستان‌ها، ادارات، و کارخانه‌ها نصب شده‌اند.

6. پمپ فشاری محلول ضدعفونی کننده:

پمپ ها یکی از وسایل ضدعفونی کننده برای سیستم های استریلیزاسیون هستند. پمپ ضدعفونی کننده سطوح برای تمیز کردن تجهیزات جراحی یا سیستم های اسپری ضد عفونی برای مبارزه با گسترش ویروس کووید-19 به کار می رود. پمپ‌ضدعفونی کننده محیط، گزینه‌ای ایده‌آل برای کاربرد پاشش ضدعفونی‌کننده‌ها هستند. زیرا فشرده بوده و فشارهای بالایی را ایجاد می‌کنند که برای اتمیزه کردن مواد شیمیایی پاک‌کننده لازم است.

7. دستگاه ضدعفونی کننده موبایل uv:

یکی از وسایل جانبی ضدعفونی کننده ها است. برخلاف محلول های ضدعفونی کننده، لامپ یو وی یک روش بی خطر برای موبایل و سایر دستگاه های الکترونیک محسوب می شود. یکی از کاربردهای مهم این دستگاه در بیمارستان‌ها است. در پی شیوع ویروس کرونا کاربرد این دستگاه ها بیشتر شد.

دستگاه ضدعفونی کننده موبایل uv تجهیزات محلول های ضدعفونی کننده

8. دستگاه ضدعفونی کننده پدالی:

هدف از دستگاه ضدعفونی کننده پدالی، کنترل انتشار ویروس کرونا از یک فرد آلوده به دیگران است. با استفاده از این دستگاه می توان بدون دست زدن به دستگاه از محلول ضدعفونی کننده استفاده کرد. با فشار دادن پدال با پا، مخزن، مایع را پخش می کند.

9. تونل ضدعفونی کننده:

تونل ضد عفونی کننده نوعی از دستگاه ضدعفونی کننده هوشمند است و به گونه ای طراحی شده است تا حداکثر محافظت را برای افرادی که از تونل عبور می کنند در حدود 15 ثانیه ایجاد کند. این تونل ضدعفونی کننده و بهداشتی به منظور پاکسازی افراد در عرض 15 ثانیه از هرگونه باکتری احتمالی تهیه شده است. محلول ضدعفونی کننده مورد استفاده از ترکیبی از هیپوکلریت سدیم (NaOCl) و آب (H2O) تشکیل شده است. این ماده ضدعفونی کننده غیرفرار است، بنابراین امکان فعالیت طولانی مدت واقعی و باکتری کش را فراهم می کند و سطوح را ضد عفونی می نماید.

تونل ضدعفونی کننده- وسایل جانبی ضدعفونی کننده ها

10. دستگاه ضدعفونی کننده دست:

دستگاه ضدعفونی کننده دست اتوماتیک یا دیسپنسر ضدعفونی کننده دستگاهی است که مقدار کنترل شده محلول ضدعفونی کننده را پخش می کند. اغلب همراه با شیرهای آب اتوماتیک در توالت های عمومی استفاده می شوند. به حفظ مقدار ضدعفونی کننده استفاده شده و جلوگیری از انتقال بیماری های عفونی کمک می کنند.

دستگاه ضدعفونی کننده دست- تجهیزات محلول های ضدعفونی کننده

11. کارت واش:

کارت واش یکی دیگر از وسایل جانبی ضدعفونی کننده ها جهت ضدعفونی کارت های بانکی است. این ابزار جهت از بین بردن ویروس های موجود بر روی کارت در اثر تماس با دست های آلوده، به کار می رود. با گذراندن کارت از یک شکاف یا شیار در وسط، کارت با محلول ضدعفونی تماس حاصل کرده و پاک می گردد.


بیشتر بدانید:

آشنایی با انواع مواد ضدعفونی کننده، کاربردها، مزایا و معایب

آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده سطوح

انواع ضدعفونی کننده صنعتی

ضدعفونی کننده پزشکی و بیمارستانی


خرید تجهیزات جانبی ضدعفونی کننده ها

با توجه به شیوع موج های متعدد ویروس کرونا در کشور همواره نیاز به خرید دستگاه ضدعفونی کننده و خرید تجهیزات جانبی ضدعفونی کننده ها وجود دارد. برای تهیه این تجهیزات می توان به سایت های اینترنتی یا فروشگاه های مرتبط با تجهیزات محلول های ضدعفونی کننده مراجعه کرد. برخی از پرکاربردترین اقلام به شرح زیر است:

  • خرید دستگاه ضدعفونی کننده uv برای محیط: دستگاه ضدعفونی کننده uv قیمت هایی در رنج های متفاوت دارد. که بسته به سایز و کاربرد آن متفاوت است. در فروشگاه های اینترنتی همچون ترب، قیمت دستگاه uv ضدعفونی کننده محیط از 5 میلیون تومان شروع شده و بعضا تا 35 میلیون تومان هم می رسد.
  • دستگاه ضدعفونی کننده uv موبایل: دستگاه ضدعفونی کننده uv دیجی کالا برای گوشی موبایل را می توان با قیمت مناسب 270 هزار تومان خریداری نمود.
  • دستگاه ضدعفونی کننده دست: به شکل های رومیزی، ایستاده و دیواری موجود است و حداکثر قیمت آن طبق سایت های موجود، به مبلغ 4/2 میلیون تومان می رسد.

کلام آخر:

همه‌گیری COVID-19 باعث راه‌اندازی پروژه‌های تحقیق و توسعه نوآورانه با هدف ادغام فناوری هوشمند در طیف گسترده‌ای از تجهیزات محلول های ضدعفونی کننده شده است. وسایل جانبی ضدعفونی کننده ها چه برای ضدعفونی هوا به کار روند چه برای دست و سطوح، تنها بخشی از داستان است. علاوه بر خرید تجهیزات جانبی ضدعفونی کننده ها، شما به انتخاب بهترین محلول ضدعفونی کننده هم نیاز دارید. شرکت آرال شیمی تولید کننده انواع محلول های ضدعفونی کننده سطح بالا برای دست، سطوح و هواست. پراکسیدین آرال شیمی، با کمترین مصرف، بیشترین تعداد باکتری را (تا 99 درصد) حذف کرده و ضامن سلامتی شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید