ضدعفونی کننده گلوتارآلدئید و کاربردهای آن

محلول ضدعفونی کننده گلوتارآلدئید، بیش از 50 سال است که یک ضدعفونی کننده سطح بالا بوده است. به عنوان یک ضدعفونی کننده سطح بالا، از محلول گلوتارآلدئید برای استریل کردن و از بین بردن میکروارگانیسم های مضر در فضاهای آلوده به میکروب، استفاده می شود. در این مقاله نخست به بررسی محلول ضدعفونی کننده گلوتارآلدئید به عنوان یک بایوساید قوی در صنایع مختلف پرداخته شده و سپس ضدعفونی کننده آرال گلوتار، به عنوان یک انتخاب مناسب در صنعت دام و طیور معرفی خواهد شد.

ضدعفونی کننده گلوتارآلدئید

خواص و ویژگی ها گلوتارآلدهید

گلوتارآلدئید، C5H8O2 یا OCH(CH2)3CHO، مایع شفاف و روغنی با بوی تند است. محلول گلوتارآلدئید یک مایع روغنی بی رنگ است که تحت واکنش های شیمیایی معمول آلدهیدها قرار می گیرد. همچنین با پروتئین‌ها پیوند متقابل برقرار می‌کند و در محلول‌های آبی، تا حدی پلیمریزه می‌شود و اولیگومرها می‌دهد. گلوتارآلدئید با حرارت دادن پلیمریزه می شود.
گلوتارآلدئید

خواص فیزیکی و شیمیایی گلوتارآلدئید

گلوتارآلدئید معمولا به صورت محلول های آبی 2، 25 یا 50 درصد با pH اسیدی موجود است. در PH اسیدی، محلول گلوتارآلدئید یک ساختار حلقه درون مولکولی تشکیل می دهد که بیشتر پلیمریزه می شود. در pH قلیایی، گلوتارآلدئید پلیمریزه به مولکول های زنجیره بلند بدون ساختار حلقه می شود. قابل حل در آب، الکل، استر و بنزن است.


جهت مطالعه بیشتر:

ضدعفونی تجهیزات پزشکی

آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده سطوح

بررسی چرخه بهداشت دام و دامداری


مزایای استفاده از گلوتارآلدئید

استفاده از محلول‌های مبتنی بر گلوتارآلدئید به دلیل مزایای آن‌ها، که شامل خواص بیوسیدال عالی رایج است. یکی از مهمترین مزایای ضدعفونی کننده ها کنترل بیماری ها است. ضدعفونی‌ کننده‌ها می‌توانند میکروب‌ها و میکروارگانیسم‌هایی را که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند، از بین ببرند. به عنوان مثال، انواع ضدعفونی کننده های فنولیک برای از بین بردن باکتری ها بسیار خوب هستند. سایر مزایای آن، فعالیت در حضور مواد آلی (20٪ سرم گاوی) و عملکرد غیر خورنده برای تجهیزات آندوسکوپی، دماسنج، لاستیک یا تجهیزات پلاستیکی است.

عوارض و خطرات گلوتارآلدهید

معایب گلوتارآلدئید این است که یک محرک و حساس کننده قوی است و کارکنانی که با آن کار می کنند اغلب از سوزش بینی، چشم زخم و بثورات پوستی شکایت دارند. روش دستی برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن آندوسکوپ ها با محلول گلوتارآلدئید به ناچار کارکنان را در معرض سطوح بالایی از بخار قرار می دهد. قرار گرفتن در معرض گلوتارآلدئید ممکن است علائم زیر را ایجاد کند: سوزش گلو و ریه، آسم و مشکل در تنفس، درماتیت، تحریک بینی، عطسه، خس خس سینه، سوزش چشم ها و التهاب ملتحمه.

عوارض تماس مستقیم با گلوتارآلدئید

کاربردهای گلوتارآلدهید

گلوتارآلدئید یک ماده شیمیایی تجاری است که عمدتا به عنوان ضدعفونی کننده و بیوسید استفاده می شود. کاربردهای متعددی در محیط های صنعتی، کشاورزی و پزشکی دارد. کاربردهای ضدعفونی کننده گلوتارآلدهید محدود به گلوتارآلدهید استریل کننده شیمیایی نشده و در طیف گسترده ای از صنایع کاربرد دارد. عملکرد ضدعفونی کننده گلوتارآلدئید در صنایع مختلف تقریبا مشابه است. کاربردهای صنعتی گلوتارآلدئید به شرح زیر است:

 • ضد عفونی کننده ابزارهای جراحی (که نمی توان آنها را با حرارت استریل کرد)
 • یک عامل اتصال دهنده و برنزه کننده
 • یک بایوساید در سیالات فلزکاری و در خطوط لوله نفت و گاز
 • یک ماده ضد میکروبی در سیستم های تصفیه آب
 • یک لغزش کش در تولید کاغذ
 • نگهدارنده در لوازم آرایشی
 • یک ماده ضد عفونی کننده در محل نگهداری حیوانات
 • یک تثبیت کننده بافت در آزمایشگاه های بافت شناسی و آسیب شناسی
 • یک عامل سخت کننده در ایجاد اشعه ایکس
 • در محلول های مومیایی کردن
 • در تهیه گرافت و پروتزهای زیستی
 • در کاربردهای مختلف بالینی
 • Translation is too long to be saved

کاربرد محلول ضدعفونی کننده گلوتارآلدئید در صنایع دام و طیور

محلول گلوتارآلدئید در صنعت بهداشت حیوانات برای ضدعفونی کردن خانه های حیوانات و پرندگان استفاده می شود. محلول های رقیق حاوی 0.1-0.3 درصد گلوتارآلدئید بر روی دیوارها، کف و سطوح دیگر اسپری، شسته یا کف می شوند. مه‌پاشی سوله‌های حیوانات را می‌توان با تجهیزات خودکار با استفاده از محلول حاوی تقریبا 400 ppm انجام داد. محلول‌های حاوی تقریبا 750 ppm برای ضدعفونی پوسته تخم‌مرغ استفاده می‌شود تا به حذف کثیفی و زباله کمک کند.

کلام آخر:

مکانیزم میکروب زدایی گلوتارآلدهید، موجب گشته است که این ماده به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی در صنایع مختلف با موفقیت استفاده گردد. تاثیر گلوتارآلدهید در ضدعفونی کردن بسیار سریع بوده و در مدت زمان کوتاهی تمام میکروارگانیزم های بیماری زا را از بین می برد. آرال گلوتار شرکت آرال شیمی، در صنعت دام و طیور برای ضدعفونی کف و دیواره سالن ها، آغل و گوساله دانی، هچری ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. محلول گلوتارآلدئید آرال گلوتار، محلولی کنستانتره بوده و با رقت کم، عملکرد بسیار بالای ضدمیکروبی دارد. این محصول در کنار آرال بنزال و داموسیب، یک پکیج کامل شستشو و ضدعفونی را برای مرغداری و دامداری فراهم می کند.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید