ضدعفونی کردن سالن های مرغداری

برای اطمینان از سلامت و کیفیت تولید طیور، پرندگان باید همیشه تمیز باشند. هدف از ضدعفونی کردن محیط مرغداری، از بین بردن میکروارگانیسم های نامرئی است که می تواند به سلامت حیوانات آسیب برساند و تولید را به خطر بیندازد. شایان ذکر است که تمیز کردن ابزارها، ضدعفونی کردن سالن مرغداری، تجهیزات و لباس‌های افرادی که مستقیما با طیور در تماس هستند، برای جلوگیری از انتشار میکروارگانیسم‌ های بیماری‌زا در محل تولید ضروری است. همچنین تمام قسمت های یک مرغداری باید تمیز و ضدعفونی شوند که شامل ضدعفونی کف سالن و دیواره مرغداری ها نیز می شود. در این مقاله به بررسی جامع اهمیت و چگونگی ضدعفونی کردن مرغداری پرداخته شده و همچنین مواد شیمیایی مناسب برای ضدعفونی در این بخش معرفی خواهند شد.

ضدعفونی کردن سالن های مرغداری

اهمیت ضدعفونی کردن مرغداری

بهداشت نقش عمده ای در هر برنامه موثر کنترل بیماری برای اماکن تولید طیور ایفا می کند. یک برنامه خوب نظافت و تمیزکاری سالن مرغداری و ضدعفونی کف سالن و دیواره مرغداری ها، خانه جوجه های گوشتی، به منظور به حداقل رساندن اثرات نامطلوب بیماری، بهینه سازی عملکرد و رفاه پرندگان و ارائه تضمین در مورد مسائل ایمنی غذا اجرا می شود. عواملی که بر عملکرد گله تأثیر می گذارند، شامل موارد زیر هستند:

 • مسکن و تجهیزات
 • خوراک و آب (در دسترس بودن، کیفیت و کمیت)
 • درجه حرارت
 • وجود آشغال
 • تهویه (کیفیت هوا)
 • میزان نور
 • امنیت زیستی (روش های کنترل بیماری، برنامه کنترل جوندگان، بازدیدکنندگان و غیره)

کنترل بهداشت و ضدعفونی کردن سالن مرغداری، تاثیر بسزایی در بازدهی یک فارم پرورش طیور دارد.


پیشنهاد می کنیم مقالات مرتبط با این موضوع را مطالعه بفرمایید:

کاربرد پراستیک اسید در صنایع دام و طیور

کنه مرغی و روش های درمان آن

پرورش طیور و کیفیت آب مصرفی

اصول ضدعفونی مراکز و تجهیزات جوجه کشی


بیماری های مرتبط با طیور در صورت عدم ضدعفونی کردن محیط مرغداری

ضدعفونی کردن محیط مرغداری، برای حذف میکروارگانیسم‌هایی که بیماری‌ها را منتقل می‌کنند و خطراتی را برای پرندگان ایجاد می‌کنند ضروری است. در صورت انجام عملیات صحیح پاکسازی، امکان سرایت بیماری های زیر شایع است:
1. سالمونلا نمونه ای از بیماری است که می توان با ضدعفونی کف سالن و دیواره مرغداری ها از آن جلوگیری کرد.
2. بیماری دیگری که توسط میکروارگانیسم های بیماری زا ایجاد می شود، کولی باسیلوز است. عامل ایجاد کننده این بیماری که می تواند برای طیور کشنده باشد، می تواند مدتی در محیط زنده بماند، اما با استفاده از مواد ضدعفونی کننده به راحتی از بین می رود.
3. سالمونلا انتریتیدیس (SE) می تواند در مجرای روده جوجه مستعمره شود بدون اینکه لزوما باعث ایجاد بیماری آشکار در خود مرغ گردد. این ممکن است منجر به حمله ارگانیسم به بافت های دیگر شده و در نهایت راه خود را به دستگاه تناسلی و تخمدان پیدا کند و خود تخمک را آلوده نماید.

محیط محوطه مرغداری را چگونه باید ضدعفونی کرد؟

نظافت و ضدعفونی کردن محیط مرغداری به شکل موثر، جزء ضروری بهداشت خوب و در نتیجه یکی از اقدامات کلیدی امنیت زیستی برای کنترل بیماری است. این کار باید هر از چند گاهی انجام شود تا تجمع ارگانیسم های بیماری زا را در برابر طیف وسیعی از عوامل بیماری زا کاهش دهد.

 • ورود تجهیزات مزرعه به فضای داخلی مرغداری، نظافت پرسنل مزرعه، دفع پرندگان مرده و کود مرغی و سالم سازی آب آشامیدنی باید مورد توجه قرار گیرد.
 • اطراف سوله های مرغداری باید از پوشش گیاهی، زباله های مواد غذایی، بطری های پلاستیکی، بطری های شیشه ای، قوطی ها یا طبل ها تمیز نگه داشته شود.
 • آزمایش آب باید در فواصل منظم انجام شود. دستگاه تصفیه آب در هر سوله مورد نیاز است.
 • دستگاه تصفیه هوا در تمامی سوله ها توصیه می شود.
 • آزمایش بار میکروبی در مکان های مختلف مورد نیاز است.

مراحل ضدعفونی کردن سالن و تجهیزات مرغداری

پاکسازی و ضدعفونی کردن سالن مرغداری یکی از ضرورت های اساسی تولید جوجه در فارم های پرورش طیور است. کسانی که یک مرغداری را اداره می کنند، باید اطمینان حاصل کنند که مکان به خوبی تمیز می شود و طیور عاری از بیماری هستند. در ادامه، مراحل پاکسازی و ضدعفونی کردن مرغداری به تفصیل آمده است.

 1. تمیز کردن
 2. مواد شوینده
 3. شستشو
 4. ضدعفونی

قبل از مراحل پاکسازی و ضدعفونی کردن مرغداری، باید مراحل تمیز کردن و شستشو با شوینده ها به شرح انجام گیرد.

الف) خشک شویی

گرد و غبار و سایر کثیفی های سست را از روی سقف ها، وسایل روشنایی، دیوارها، قفس ها یا جعبه های لانه، پنکه ها، ورودی های هوا و غیره را از روی زمین پاک کنید. تمام خوراک را از فیدرها بردارید. کود و گرد و غبار و کثیفی انباشته شده را از روی تخته ها و اتاق ها بتراشید. تمام زباله ها را از روی زمین بردارید. بستر را می توان به توده کمپوست اضافه کرد. کف را جارو کنید تا تا آنجا که ممکن است مواد خشک را از بین ببرید. با یک قفسه کوچک، یک جارو برقی خشک و مرطوب کار خوبی برای از بین بردن این مواد انجام می دهد.

ب) تمیز کردن مرطوب

قبل از استفاده از آب برای ضدعفونی کردن سالن مرغداری، برق ساختمان را قطع کنید. تمیز کردن مرطوب در سه مرحله خیساندن، شستشو و آبکشی انجام می شود. آب گرم یا ولرم نسبت به آب سرد عملکرد بهتری در عبور از مواد آلی دارد. می توان برای این منظور از یک شوینده خنثی ارزان قیمت مانند صابون ظرفشویی استفاده کرد.

ضدعفونی کردن سالن مرغداری

ج) خیساندن

نواحی با میزان آلودگی بسیار بالا کاملا خیس شود. برای خیس کردن کامل تمام سطوح از یک سمپاش کم فشار استفاده کنید. خیساندن تا جایی ادامه می یابد که کثیفی و کود انباشته شده نرم شده و به راحتی پاک شود.

د) ضدعفونی

مواد لازم برای ضدعفونی کردن سالن مرغداری را می توان تنها پس از تمیز کردن کامل ساختمان و تجهیزات استفاده کرد و در حالت ایده آل باید بلافاصله پس از شستشو انجام شود. ضدعفونی کننده ها را می توان با اسپری، آئروسل یا بخور استفاده کرد. برای اکثر تاسیسات گله کوچک، استفاده از سمپاش باغی ساده ترین روش است.

شستشوی محوطه سالن مرغداری:

برای نظافت و تمیزکاری سالن مرغداری تمام سطوح ساختمان، به خصوص طاقچه های پنجره و دیوار، خرپاهای سقف و هر سطحی که ممکن است کثیفی و گرد و غبار در آن جمع شود را بشویید. محلول شستشو می تواند یک شوینده خنثی (PH بین 6 تا 8) یا یک شوینده قلیایی (PH بالای 8) باشد. مواد قلیایی از نظر قدرت متفاوت هستند و در صورت بلعیده شدن قوی ترین آنها باعث سوختگی و آسیب های داخلی می شوند. یک قلیایی ملایم، جوش شیرین (بی کربنات سدیم) و قلیایی های متوسط شامل آمونیاک خانگی، بوراکس و تری سدیم فسفات است. قلیایی های قوی عبارتند از سود شستشو (کربنات سدیم) و لیمو (سودا سوزآور). شوینده های قلیایی را باید با آب گرم استفاده کنید.

ضدعفونی کف سالن و دیواره مرغداری ها

شستشوی صحیح خطوط دانخوری طیور

همه اهمیت یک برنامه تمیز کردن و ضدعفونی کردن محیط مرغداری را درک می کنند، اما یکی از حیاتی ترین بخش ها، شستشوی صحیح خطوط آبخوری و دانخوری و تجهیزات مرتبط با آنها است.

1. هنگام تمیز کردن، اولین مرحله باید حذف تمام خوراک باقیمانده از سیستم و تخلیه تشت ها، فرورفتگی ها، لوله ها و قیف ها باشد. سیلوها باید به طور کامل تخلیه شوند و مطمئن شوید که هیچ خوراکی باقی نمانده است. جاروها، جاروبرقی ها یا دمنده ها می توانند به حذف تمام باقی مانده های خوراک کمک کنند. پس از اتمام یک مزرعه، بهترین کار این است که خوراک باقی مانده را همراه با بستر دور بریزید.

شستشوی صحیح خطوط آبخوری و دانخوری
اولین قدم در تمیز کردن فیدرها حذف زباله است. این کار را می توان با استفاده از جاروبرقی یا دمنده انجام داد.

2. پس از دور ریختن خوراک، تمام قسمت‌هایی از تجهیزات تغذیه را که می‌توان جدا کرد (تابه، زنجیر و فرورفتگی) جدا کنید و آن‌ها را در مخازن پر از محلول شوینده قرار دهید تا کثیفی چسبیده نرم شود. پس از مدت زمان کافی (24 ساعت توصیه می شود)، آنها را با اسفنج و برس کاملا تمیز کنید تا خشک شوند. در حالی که شستشو را می توان در فضای باز انجام داد، خشک کردن و نگهداری (قبل از بازگشت تجهیزات به خانه) باید در یک محیط بسته و تمیز انجام شود تا از آلودگی مجدد توسط پرندگان وحشی، حیوانات موذی یا سایر حیوانات جلوگیری شود. همین رویه باید با فیدرهای تکمیلی مانند فیدرهای توربو یا سینی هایی که برای جوجه دهی استفاده می شوند، دنبال شود. به محض اینکه از خانه خارج شدند، باید تمیز و شسته شوند.
3. برای قسمت هایی از تجهیزات تغذیه که نمی توان آنها را از خانه جدا کرد، ابتدا قسمت هایی را که قابل شستشو نیستند با کمک برس، جاروبرقی یا دمنده خشک کرد، سپس آنها را با کیسه های پلاستیکی پوشاند تا از آسیب آب جلوگیری شود. در صورت امکان، فیدرهای تابه ای را باز کنید یا آنها را وارونه کنید تا تمیز و خشک شوند. یک ماده شوینده بمالید (فوم بهتر است) و بگذارید برای مدت زمان توصیه شده بماند. با آب با فشار بالا شستشو دهید، همیشه از بالا به پایین و از انتها تا ورودی خانه کار کنید. حتی الامکان مراحل ضدعفونی کردن سالن و تجهیزات مرغداری را همزمان انجام دهید.

شستشوی خطوط آبخوری و دانخوری
4. بعد از اتمام مراحل پاکسازی و ضد عفونی کردن مرغداری و خشک شدن همه تجهیزات، تمام قسمت هایی که برداشته شده را دوباره نصب کنید و از ضدعفونی کننده های مایع استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، از مواد شیمیایی استفاده کنید که به بهترین وجه با شرایط شما در دما و غلظت مطابق دستورالعمل سازنده مطابقت دارند. محلول ضدعفونی کننده را با آب کم فشار بمالید تا از پوشاندن تمام سطوح اطمینان حاصل کنید.
5. پس از ضدعفونی مایع، از روش بخوردهی برای شستشوی صحیح خطوط دانخوری استفاده کنید. قبل از بخوردهی، فیدرهای تکمیلی را که برای جوجه ریزی استفاده می شود نصب کنید تا ضد عفونی شوند. مجددا از غلظت ها و حجم های صحیح ضدعفونی کننده برای بخور و در دمای توصیه شده استفاده کنید (معمولا بر اساس متر مکعب حجم خانه محاسبه می شود).
6. لوله های توزیع خوراک احتمالا سخت ترین قسمت سیستم برای تمیز کردن هستند. شستشوی مرطوب معمولا یک گزینه نیست. یکی از گزینه ها استفاده از دمنده یا جاروبرقی در داخل لوله ها برای حذف گرد و غبار و آلودگی است. روش دیگر، اختلاط دوز بالایی از ماده ضدعفونی کننده با یک خوراک خاص مانند ذرت و قرار دادن آن در درون لوله های فیدر است. پس از اتمام مدت زمان تمیزکاری، لوله ها را خالی کرده و کاملا خشک کنید. این روش ساده ترین نیست و باید با احتیاط شدید انجام شود تا از باقیمانده غذای تیمار شده جلوگیری شود.
7. سیلوهای خارجی نیز باید تمیز شوند. مناسب ترین روش با توجه به سن، جنس و طراحی سطل ها تعیین خواهد شد. در صورت امکان، سیلوها را به صورت مرطوب بشویید و ضدعفونی کنید و سپس بخور دهید. اگر شستشو یا استفاده از ضدعفونی کننده های مایع مجاز نیست، قبل از بخور، از جاروبرقی و دمنده استفاده کنید تا تمام کثیفی ها و باقی مانده های خوراک را پاک کنید. هنگامی که تمیز کردن سیلوها به صورت مرطوب امکان پذیر نیست، می توان از ترکیب اسیدهای آلی یا ترکیبی از اسیدهای آلی و مواد ضدعفونی کننده (مانند فرمالدئید) برای جلوگیری از رشد کپک ها یا باکتری ها استفاده کرد.

این مطلب در آینده تکمیل خواهد شد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست