فرمالین چیست؟

محلول آبی فرمالدئید (Formaldehyde)، فرمالین (formalin) نامیده می‌شود. فرمالین موجود در بازار دارای 37 تا 40 % ماده اصلی است. این محلول 10 تا 12 در صد متانول نیز جهت جلوگیری سریع پلیمریزاسیون، به اضافه‌ی مقداری ناخالصی مانند آلومینیوم و مس دارد. یکی دیگر از نام های رایج این محصول، فرمالدهید نیز می باشد.

فرمول شیمیایی فرمالین یا فرمالدهید

فرمالدئید، گازی با بوی تند است. این ماده با فرمول شیمیایی CH2O کوچکترین آلدهید می باشد.

فرمالدئید اولین بار توسط دانشمند روسی به نام “الکساندر باتلردر سال 1859 کشف شد.

این گاز به آسانی از احتراق ناقص ترکیبات حاوی کربن ایجاد می‌شود. در دود حاصل از آتش‌سوزی جنگل ها، حجم زیادی از فرمالدئید وارد اتمسفر می‌شود. به غیر از این، دود حاصل از اگزوز اتومبیل ها و دود سیگار هم دارای مقادیری فرمالدئید هستند. اگر متان را بسوزانید، فرمالدئید به عنوان محصول بینابینی احتراق تولید می‌شود.

” قبل از ادامه مطلب، توصیه میکنیم مقالات زیر را بخوانید: “

فرمالین چگونه تولید می شود؟

تولید فرمالین یا فرمالدهیدفرمالدهید، از طریق اکسیداسیون متانول با هوا به دست می آید. واکنش در سطح کاتالیست نقره و در دمای 620 تا 680 درجه ساتی گراد و در زمانی که متانول دهیدراته می شود و به صورت جزیی اکسید می شود، رخ می دهد. مخلوط متانول و آب برای تثبیت دانسیته و ذخیره سازی در تانک آماده سازی با پمپ و به صورت پیوسته وارد تبخیر کننده متانول می شود.

هوای مورد نیاز برای این فرایند توسط دمنده و در طول یک فیلتر وارد تبخیر کننده متانول می شود. از اینجا، مخلوط آب، متانول و هوا وارد راکتور می شود. از آنجایی که واکنش گرماده است، گرمای مورد نیاز از خود گرمای واکنش تامین می شود. فرمالین 37 درصد و فرمالین 10 درصد در بازار ایران، رایج ترین نوع کاربرد فرمالین را دارند.

موارد مصرف و کاربرد فرمالین

 • به عنوان محلول ضدعفونی کننده برای از بین بردن باکتری ها
 • کاربرد فرمالین یا فرمالدهید نگهداری از نمونه های بیولوژیکی
 • صنایع تولید پلیمر
 • تولید سایر ترکیبات شیمیایی
 • استفاده در فرمولاسیون مایع دستشویی، ظرفشویی و شامپو سر و … به عنوان نگهدارنده
 • به عنوان رزین های چسبناک برای تولید تخته سه لایی
 • تولید اسفنج های عایق
 • به عنوان منومر در تولید پلیمرهای آمینو پلاست
 • ساخت نئوپان روکش دار و ورق های mdf
 • در صنایع رنگسازی، تولید کلید و پریز، تولید مواد منفجره
 • ماده اولیه اصلی در تولید هگزامین
 • جهت ضد عفونی کردن وسایل دندانپزشکی
 • در ساخت اسفنج های قالب گیری شده

 “مقالات مرتبط”

3 تا از رایج ترین ضدعفونی کننده ها

 انواع ضدعفونی کننده صنعتی


اعلام سرطانزایی فرمالین

در رابطه با عوارض فرمالین و مسمومیت های ایجادشده با فرمالین، مطالعات متعددی صورت گرفته است. طبق گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی امریکا (HHS) افرادی که در معرض مقادیر زیاد فرمالدئید قرار می‌گیرند، در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های بینی و حلق، لوسمی میلوئیدی (نوعی سرطان خون) و خطرات فرمالین و سرطانزایی فرمالین یا فرمالدهید سرطانزاسایر انواع سرطان هستند. موسسه بین المللی سرطان نیز این ماده را سرطان زا شمرده است. همچنین در سال 1987 ، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) فرمالدهید را برای افرادی که به طور مکرر و یا با مقادیر بالایی از این ماده سر و کار دارند جز مواد سرطانزا طبقه بندی نمود. امروزه نیز این ترکیب توسط سازمان های گوناگون سرطانزا شناخته شده است و برای کاهش عوارض فرمالین، کارکردن با آن نیازمند رعایت نکات ایمنی خاصی دارد.

وجود این ماده در غلظت های بالاتر از 0/1 پی پی ام در هوای خانه باعث احساس سوزش در نای به همراه مشکل تنفسی، سوزش چشم و سر درد می شود. یکی دیگر از مشکلات بسیار خطرناکی که فرمالین در بدن ایجاد می کند، تولید اسید فرمیک است که با نفوذ در خون باعث افزایش اسیدیته می شود. علاوه بر مشکلاتی که به آن ها اشاره شد، فرمالین یا فرمالدهید در بدن سبب تغییر پروتئین های DNA نیز می شود. از طرفی OSHA در گذشته مقدار مجاز کار با این ماده را 3 پی پی ام در طی 8 ساعت کاری در روز اعلام نمود. اما امروزه مقدار فرمالدهید در طی 8 ساعت کاری برای کارگران 0/78 پی پی ام اعلام گردیده است.

رزین های فرمالدهید در ساخت بسیاری از مواد مانند تخته سه لایی، اسفنج های افشانه ای و فوم کاربرد دارد. درنتیجه در طول زمان، گاز فرمالدئید منتشر می کنند و به همین دلیل این ماده یکی از مهمترین آلاینده های هوای درون خانه است. استنشاق آن در دوران نوزادی باعث ایجاد بیماری های عصبی در بزرگسالی می شود. همچنین فرمالدهید می تواند در افرادی که به صورت طولانی مدت در مواجه با آن قرار دارند باعث آسم شود. با توجه به موارد فوق، جایگزینی فرمالین با ضدعفونی کننده های سالم تر، برای سلامت پرسنل درگیر با این ماده و در نهایت سلامت جامعه ی مصرف کنندگان محصولاتی که از این ماده در فرایند تولید خود استفاده می کنند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 


 به شما پیشنهاد میکنیم تا با مطالعه سایت های معتبر زیر، با مضرات استفاده از فرمالین آشنا شوید:⇓⇓

 1. مقاله Formaldehyde and Cancer Risk در سایت International Cancer Institute
 2. مقاله ای با عنوان THE TOXIC EFFECTS OF FORMALDEHYDE AND FORMALIN در سایت کتابخانه پزشکی آمریکا (PMC)
 3. یادداشتی در سایت خبری فاکس نیوز : Dangers of formaldehyde lurk in everyday products

مناسب ترین جایگزین فرمالین

استفاده از مواد سرطان زا در محصولات مختلف مانند MDF، رزین و شوینده ها و متاسفانه در برخی از مواد غذایی و … سلامت انسان و موجودات زنده را به خطر می اندازد. همانطور که قبلا اشاره شد فرمالدهید و گاز فرمالین جزء مواد سرطانزا دسته بندی شده است. عوارض فرمالین به قدری زیاد هست که باید در مورد استفاده از آن، بسیار با احتیاط عمل کنیم. استفاده از این ماده در فرمولاسیون مواد غذایی تهدید بزرگی برای سلامتی انسان است. بنابراین پیدا کردن مناسب ترین جایگزین فرمالین، از جمله موارد حائز اهمیت می باشد. فرمالدهید در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین ضدعفونی کننده جایگزین فرمالین باید خواص مهم را داشته باشد:

 • تاثیرگذاری بر طیف وسیعی از میکروب ها؛ باکتری ها و پاتوژن هاجایگزین فرمالین در صنایع مختلف
 • مواد جانبی مضر تولید نکند
 • گاز سمی و سرطان زا تولید نکند
 • قابلیت استفاده در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی را داشته باشد.

همه ویژگی های ذکر شده در بالا، در ضدعفونی کننده سطح بالای پراکسدین (اکسیدین) که بر پایه پراستیک اسید است، وجود دارد. این محلول باتوجه به داشتن استاندارد های FDA و EPA قابل اطمینان است. روش عملکرد پراکسیدین، اکسیداسیون است. این محلول طی اکسیداسیون به آب و کربن دی اکسید تبدیل می شود. درنتیجه محصولات نهایی غیر سمی تولید می کند.

پراکسیدین پر پایه پراستیک اسید در صنایع شیمیایی آرال شیمی تولید می شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

پراستیک اسید و فرمالین در یک نگاه

پراستیک اسید یا فرمالین؟ کدام بی خطر تر است؟ بگذارید در ابتدا کمی در مورد این دو ماده شیمیایی صحبت کنیم تا ذهنیت درستی در مورد هر یک داشته باشیم.
پراستیک اسید ( Peracetic acid ) یک ترکیب آلی است این ترکیب بوی تندی دارد و به نوبه خود بسیار مشابه با اسید استیک است. وقتی صحبت از پراستیک اسید 1 درصد است یعنی پای ماده ای سطح بالا در میان است. وظیفه اصلی این ماده گندزدایی و ضدعفونی خاصیت ضدباکتریایی فرمالین یا فرمالدهید در یک نگاهکردن است. ترکیبی که برای پراستیک اسید استفاده شده آب اکسیژنه و استیک اسید است. این محصول در سطح بالا می تواند باکتری و قارچ و ویروس را نیز از بین ببرد. معمولاً این محصول در غلظت های 5 الی 15 درصد وجود دارد و در صورتی که نیاز به ضدعفونی کردن سطوح به خصوص سطوح صنایع غذایی باشد بهترین گزینه محسوب می شود.
در مقایسه پراستیک اسید با فرمالین نیاز است، مجدداً خلاصه ای از مشخصه های فرمالین نیز بیان شود. در مورد آن به تفصیل در مطالب فوق، بحث شد. همانطور که گفته شد، نام اصلی فرمالین، فرمالدهید بوده و البته با نام علمی متانال نیز شناخته می شود. این ماده حالت گازی دارد و بوی آن نیز بسیار تند است. در تولید فرمالدئید زمانی که ماده متانال با غلظت 37 درصد در آب حل شود، محلولی به دست می آید که فرمالین شناخته می شود.
ماده فرمالدئید در اشکال مختلفی مانند قرص فرمالین، گاز فرمالین و محلول فرمالین موجود است. شکل ماده فرمالدهید وقتی که برای ضدعفونی کردن سطوح مورد استفاده قرار می گیرد به صورت مایع و گاز است و برای دستگاه ها و ماشین آلات به صورت قرص به مصرف می رسد. گندزدایی تجهیزات ویژه و حساس، با قرص فرمالین خطرآفرین است.
محلول فرمالین در آزمایشگاه های آناتومی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و نقش نگهدارنده را ایفا می کند. این محصول سبب پایدار ماندن بافت های مختلف است و از نظر قیمت فرمالین نیز به صرفه می باشد. مقاومت گرمایی فرمالین مایع پایین است و در دمای محیط احتمال بخار آن وجود دارد. خاصیت ضدعفونی کننده فرمالین بسیار زیاد است. محلول فرمالین در مایع ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد اما مقدار کم آن نیز، اثرات نامطلوبی روی سیستم تنفسی و عصبی می گذارد. اگر از مایع ظرفشویی بدون دستکش استفاده کرده باشید شاهد پوسته پوستهمزایای پراستیک اسید و فرمالین شدن دستان خود هستید و این موضوع دقیقاً مربوط به خاصیت آزار دهنده فرمالدهید است.

مزایای پراستیک اسید و فرمالین

پراستیک اسید(Peracetic acid) و فرمالین هر یک دارای مزایای خاص خود هستند.
مثلاً پراستیک اسید 1 درصد برای حذف آلودگی های میکروبی و همینطور از بین بردن مواد سمی فاضلاب گزینه ای بسیار عالی است. این محصول به صورتی طراحی شده است که اثرات میکروبی را از بین می برد بدون اینکه آسیبی به ماده اصلی وارد کند. سازگاری پراستیک اسید با محیط زیست بسیار زیاد است. نکته جالب در مورد پراستیک اسید(پروکسی استیک اسید) که سبب برتری آن نسبت به خطرات گاز فرمالین می شود این است که پس از استفاده، مواد سمی باقی مانده ای از آن به جا نمی ماند. همچنین، هیچ خطری در طولانی مدت ایجاد نمی کند. محصولات بر پایه پراستیک اسید به صورتی طراحی شده است که به سرعت بیوفیلم ها را از بین می برند. خاصیت پراستیک اسید به حدی است که در ذخیره سازی و انبار هرگز دچار تجزیه نشده و خواص خود را از دست نمی دهد. این محصول در دسترس است و نیاز به هزینه زیاد برای خرید آن نخواهد بود.
برای جایگزین تولید فرمالین، ضد عفونی کننده های جدید باید از همان شرایط لازم به لحاظ کارکرد و مکانیزم اثرگذاری پیروی کنند. پر استیک اسید به دلیل اثرات ضد میکروبی و تجزیه سریع و سازگاری با محیط زیست، برای جایگزین فرمالین مناسب است.
فرمالدهید یا فرمالین معمولاً از دسته مواد ضدعفونی کننده قوی اما آسیب رسان استمواد ضدعفونی کننده امروزه به علت پیشرفت بیماری و ویروس ها بیشتر از هر زمان دیگری مورد مصرف می باشد. پراستیک اسید، کرونا را به علت خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی از بین می برد. علاوه بر خواص مطلوب ضدعفونی کنندگی؛ تمام اجزای آن غیر سمی است و موجب ایجاد عوارض جانبی و بروز خسارت در افراد و محیط زیست نمی شود.
فرمالدهید معمولاً از دسته مواد ضدعفونی کننده قوی اما آسیب رسان است. اگرچه این ماده در تمیز کردن سطوح عملکرد مناسبی دارد اما ذرات آن در محیط، باقی مانده و در صورتی که به دست یا بدن برخورد کند مشکل ساز می شود. این محصول به صورتی طراحی شده است که در از بین بردن آلودگی ها، فرمول ثابتی داشته و گاه قدرت آن به قدری است که علاوه بر آلودگی سطح، به ساختار سطح نیز آسیب وارد می شود. از آنجایی که محصول دارای حرارت مقاومتی بسیار پایینی است این امکان وجود دارد که سریعاً تبخیر شود و از نظر قیمت فرمالین مقرون به صرفه نخواهد بود. در نبرد پراستیک اسید با فرمالین، مشخص است که تا به اینجای کار پراستیک اسید بی خطرتر از فرمالین است.

معایب فرمالین و پراستیک اسید

اگر هنوز در انتخاب پراستیک اسید یا فرمالین دچار تردید هستید بهتر است عوارض هر یک را بدانید.
فرمالدهید نسبت به حرارت مقاومت کمی دارد و در صورتی که از این مواد در هوای گرم استفاده شود سریعاً تبخیر شده و سبب برو سرفه در افراد می شود. در صورتی که مقدار استفاده از فرمالین ضدعفونی بسیار زیاد باشد فرد درگیر تنگی نفس می شود. از سوی دیگر، از دیگر عوارض فرمالین می توان به آبریزش بینی و قرمزی چشم اشاره کرد که در طولانی مدت سبب بروز آلرژی در فرد می شود. اما خطرات گاز فرمالینمعایب استفاده از فرمالین در مقایسه با پراستیک اسید به اینجا ختم نمی شود. این ماده، در صورتی که روی پوست دست باقی بماند سبب بروز زخم شده و فرد در بدن خود حالت اِگزما خواهد داشت. همچنین، استفاده بدون دستکش از فرمالدهید، زمینه بروز بیماری های پوستی را بسیار بیشتر می کند. این محصول، سازگاری کمی با محیط زیست دارد و در صورت استفاده در کشاورزی، به بافت خاک و گیاه آسیب می رساند. معمولاً دسترسی به فرمالدهید بسیار دشوار است به طوری که قیمت بالایی برای آن گزارش شده است. مخصوصاً زمانیکه متوجه این قضیه بشیم که پراستیک اسید به صورت کنستانتره می باشد و هنگاه استفاده و در ترکیب با آب، هر لیتر آن معادل حداقل 100 الی 300 لیتر ضدعفونی کننده می باشد.هرچند که پراستیک اسید نیز قوی بوده و برای پوست دست آسیب رسان است، اما سبب بروز زخم نمی شود. این ماده مشکلات تنفسی بسیار کمی ایجاد می کند و فرد درگیر سرفه های مکرر نمی شود. استفاده بیش از اندازه پراستیک اسید برای پوست بدن خطر دارد، اما استفاده به اندازه آن هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. دسترسی به پراستیک اسید بسیار آسان است و این محصول ارزان تر از فرمالین است. فرمالدهید یا استیک اسید کدام کاربردی تر است؟ پاسخ مشخص است: هر کدام که خطر کمتری داشته باشد!

کاربرد پراستیک اسید و فرمالین

کاربرد گسترده پراستیک اسید سبب شده تا هیچ تردیدی در انتخاب آن وجود نداشته باشد و به سوال پراستیک اسید یا فرمالین؟ برای همیشه پایان داده شود. این محصول به عنوان ضدعفونی کننده حرفه ای برای سطوح مختلف اعم از مخازن، خطوط لوله و پرکن ها است و برای حوضچه های ورودی کارخانه ها و اماکن عمومی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده، برای ضدعفونی کردن سرویس های بهداشتی، گندزدایی میوه ها، تصفیه آب و فاضلاب، از بین بردن آلودگی های بیمارستانی، بهبود نشاسته غذایی و همینطور صنایع غذایی و خودروسازی مورد استفاده قرار گرفته است. در صنایع فلزی، بسته بندی، پزشکی و بیوشیمی از پراستیک اسید صنعتی برای ضدعفونی دستگاه ها استفاده می شود. در صنایع غذایی اعم از قند و شکر؛ مربا و عسل؛ کیک و کلوچه؛ نان و شیرینی؛ سس؛ انواع رب و همینطور فرآورده های پروتئینی از این ماده استفاده می شود. در کشاورزی به خصوص برای ضدعفونی کردن ابزارآلات کشاورزی و باغبانی، از پراستیک اسید استفاده می شود. جهت رسوب زدایی فراورده های نفتی در صنعت پتروشیمی و نفت و گاز، پراستیک اسید مناسب ترین کاتالیست برای تسریع فرایند گوگردزدایی(سولفورزدایی) است. گستردگی طیف کاربرد این ماده، باعث شده در کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار محبوب باشد. تاییدیه های FDA و EPA به خوبی گویای این مطلب می باشند. لذا پراستیک اسید صنعتی(پروکسی استیک اسید) و خوراکی در سلامت محیط زیست هم نقش بسزایی را ایفا می کند.
از جمله کاربرد فرمالین برای ساخت محصولات چوبی کامپوزیت؛ ساخت میز و قفسه و سیستم های پله می باشد. این محصول برای روکش های دیوار و سازه های خانگی نیز استفاده می شود. چسب هایی که از فرمالدهید استفاده کرده اند معمولاً اتصال کننده های بسیار قوی هستند به طوری که اگر مقداری از آن به دست برخورد کند سبب بروز آسیب خواهد شد.
به دلیل خاصیت ضد باکتریایی قوی فرمالین جسد، غالباً در آزمایشگاه های آناتومی و نمونه هایی که نیاز دارند تا به مدت طولانی و بدون فساد باقی بمانند استفاده می شود. از این رو از فرمالین جسد به منظور نگهداری بلندمدت نمونه های آزمایشگاهی و بیولوژیکی بهره گرفته می شود.
برای از بین بردن انگل های موجود در آبشش ها ،سطح پوست و باله ماهی ها می توان از فرمالدهید برای ماهی استفاده نمود. همچنین غلظت های بالای آن، برای ماهی در کنترل قارچ های موجود در تخم های آن ها می تواند کاربرد داشته باشد.
فرمالین در مرغداری، به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده در صنایع طیور مصرف می شود. البته به علت بوی تند و زننده و اثر سوزانندگی زياد این ماده بر روی چشم و مخاط، زبر و خشن كردن پوست و حساسيت ایجاد شده در برخی از کارکنان و همچنین سرطان زا بودن و تاثیرات مخرب آن بر روی جوجه ها بهتر است که فرمالین مرغداری استفاده نگردد.
از این دو ماده، در صنعت خودروسازی نیز استفاده می شود به طوری که سبب ساخت خودروهای سبک خواهد شد اما موضوع اینکه آسیب پراستیک اسید به نسبت فرمالین کمتر بوده و قوی تر از فرمالدهید عمل می کند.
فرمالین در دندانپزشکی برای ضدعفونی کردن وسایل دندانپزشکی مورد استفاده است، اما افرادی که در معرض این ماده به صورت مکرر قرار می گیرند، باید حتما یک سری موارد ایمنی را رعایت کنند. در غیر این صورت خطرات جدی با استفاده از فرمالین در دندانپزشکی وجود خواهد داشت.
هر چند هر دوی این مواد ضدعفونی کننده، در دنیای بهداشت ورود کرده اند و در تولید واکسن های مختلف از آنها استفاده شده است، فرمالین در پزشکی سابقه ای طولانی تری دارد. اما خاصیت پراستیک اسید در غیر فعال کردن ویروس ها بهتر از فرمالین در پزشکی نظر گرفته می شود.

چرا فرمالین از فرمولاسیون ظرفشویی حذف شده است؟

چرا فرمالین ضدعفونی جایگاه خود را در محصولات شوینده دستی از دست داده است؟ در بررسی های صورت گرفته مشخص شد که بسیاری از افرادی که از مایع ظرفشویی حاوی فرمالدهید استفاده کرده اند پس از مدتی درگیر بیماری های پوستی شده اند به طوری که پوست در وضعیت بسیار خشک قرار گرفته و پوسته پوسته شده است.
در این راستا تصمیم بر این شد که از موادی برای ضدعفونی سطح استفاده شود که تاییدیه غذا و دارو برای آن در نظر گرفته شود که فرمالین در این راستا امتیاز خود را از دست داد. امروزه در فرمولاسیون مایع ظرفشویی، دستشویی و سایر شوینده از این ماده استفاده نمی شود. موضوعی که در خصوص فرمالدهید وجود دارد خاصیت سرطانزا بودن آن در طول دوره زمانی طولانی است که عملاً استفاده از آن را بسیار خطرساز کرده است. پراستیک اسید (پروکسی استیک اسید) خاصیت ضد سرطان داشته و محصولی جایگزین برای فرمالین محسوب می شود. پراستیک اسید و فرمالدهید در طولانی مدت اثرات مشخصی روی سطوح می گذارند اما پراستیک اسید کم خطر تر از فرمالین است.

پراستیک اسید یا فرمالین کدام بهتر استپراستیک اسید یا فرمالین! مسئله این است!

حقیقت این که پراستیک اسید یا فرمالین هر دو در صنایع مختلف نقش ضدعفونی کننده قوی دارند اما یک امتیاز نباید به قیمت جانمان تمام شود! فرمالین قوی است اما مشکلاتی که برای سلامتی انسان ایجاد می کند گاهاً جبران ناپذیر هستند. فرمولاسیون پراستیک اسید و فرمالدهید در یک راستا بوده اما در پراستیک اسید از پیوندهای قوی تری استفاده شده است تا محصول خروجی کیفیت مناسب تری داشته باشد.
هر دوی این مواد در صنایع کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد اما آسیبی که از سوی فرمالین مایع، خاک و گیاه را تهدید می کند بسیار زیاد است. استفاده از پراستیک اسید برای تولید اسانس و افزودنی های طبیعی از سوی سازمان غذا و دارو به تایید رسیده است در صورتی که فرمالین هنوز مجوز لازم برای صنایع غذایی را دریافت نکرده است. قوی بودن پراستیک اسید در کنار کم خطرتر بودن و قیمت مناسب آن سبب شده تا جایگزین بهتری برای فرمالین باشد. دیگر تردیدی در پاسخ به سوال پراستیک اسید یا فرمالین نداشته باشید.

کلام آخر:

درصورتی که علی رغم تمامی مستندات فوق، مبنی بر سرطان زایی فرمالین و ناکارآمدی آن در صنایع مختلف به ویژه صنایع غذایی، همچنان تمایل به استفاده از این ضدعفونی کننده خطرساز و سمی را دارید، می توانید از طریق لینک زیر، لیست شرکت های فعال در زمینه تولید فرمالین یا فرمالدهید را مطالعه نموده و اطلاعات مورد نیاز خود را بدست بیارید:

لیست جامع شرکت های تولیدکننده فرمالین در ایران

و اگر با مطالعه مطالب فوق و مستندات موجود، به فکر حفاظت از خود و عزیزانتان و همچنین محیط زیست هستید می توانید با خرید ضدعفونی کننده های ارگانیک و استاندارد صنایع آرال شیمی که جایگزین مناسب فرمالین هستند، سلامت خود و دیگران را در محیط کار و منزل تامین کنید.

صنعت پاک  ⇐  محصول سالم جامعه سالم

فهرست