فرمالین

فرمالین چیست؟

محلول آبی فرمالدئید (Formaldehyde)، فرمالین (formalin) نامیده می‌شود. فرمالین موجود در بازار دارای 37 تا 40 % ماده اصلی است. این محلول 10 تا 12 در صد متانول نیز جهت جلوگیری سریع پلیمریزاسیون، به اضافه‌ی مقداری ناخالصی مانند آلومینیوم و مس دارد.

فرمالدئید، گازی با بوی تند است. این ماده با فرمول شیمیایی CH2O کوچکترین آلدهید می باشد. فرمالدئید اولین بار توسط دانشمند روسی به نام “الکساندر باتلردر سال 1859 کشف شد. این گاز به آسانی از احتراق ناقص ترکیبات حاوی کربن ایجاد می‌شود. در دود حاصل از آتش‌سوزی جنگلها، حجم زیادی از فرمالدئید وارد جو می‌شود. به غیر از این، دود حاصل از اگزوز اتومبیل ها و دود سیگار هم دارای مقادیری فرمالدئید هستند. اگر متان را بسوزانید، فرمالدئید به عنوان محصول بینا بینی احتراق تولید می‌شود.

” قبل از ادامه مطلب، توصیه میکنیم مقالات زیر را بخوانید: “

 

بیشتر بدانید: 3تا از رایج ترین ضدعفونی کننده ها

فرمالین چگونه تولید می شود؟

فرمالیناین ماده از طریق اکسیداسیون متانول با هوا به دست می آید. واکنش در سطح کاتالیست نقره و در دمای 620 تا 680 درجه ساتی گراد و در زمانی که متانول دهیدراته می شود و به صورت جزیی اکسید می شود، رخ می دهد. مخلوط متانول و آب برای تثبیت دانسیته و ذخیره سازی در تانک آماده سازی با پمپ و به صورت پیوسته وارد تبخیر کننده متانول می شود.

هوای مورد نیاز برای این فرایند توسط دمنده و در طول یک فیلتر وارد تبخیر کننده متانول می شود. از اینجا، مخلوط آب، متانول و هوا وارد راکتور می شود. از آنجایی که واکنش گرماده است، گرمای مورد نیاز از خود گرمای واکنش تامین می شود.

موارد مصرف و کاربرد فرمالین

 • به عنوان محلول ضدعفونی کننده برای از بین بردن باکتری ها
 • کاربرد فرمالین نگهداری از نمونه های بیولوژیکی
 • صنایع تولید پلیمر
 • تولید سایر ترکیبات شیمیایی
 • استفاده در فرمولاسیون مایع دستشویی، ظرفشویی و شامپو سر و … به عنوان نگهدارنده
 • به عنوان رزین های چسبناک برای تولید تخته سه لایی
 • تولید اسفنج های عایق
 • به عنوان منومر در تولید پلیمرهای آمینو پلاست
 • ساخت نئوپان روکش دار و ورق های mdf
 • در صنایع رنگسازی، تولید کلید و پریز، تولید مواد منفجره
 • ماده اولیه اصلی در تولید هگزامین
 • جهت ضد عفونی کردن وسایل دندانپزشکی
 • در ساخت اسفنج های قالب گیری شده

اعلام سرطانزایی فرمالین

طبق گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی امریکا (HHS) افرادی که در معرض مقادیر زیاد فرمالدئید قرار می‌گیرند، در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های بینی و حلق، لوسمی میلوئیدی (نوعی سرطان خون) و خطرات فرمالینسایر انواع سرطان هستند. موسسه بین المللی سرطان نیز این ماده را سرطان زا شمرده است. همچنین در سال 1987 ، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) فرمالدئید را برای افرادی که به طور مکرر و یا با مقادیر بالایی از این ماده سر و کار دارند جز مواد سرطانزا طبقه بندی نمود. امروزه نیز این ترکیب توسط سازمان های گوناگون سرطانزا شناخته شده است و کارکردن با آن نیازمند رعایت نکات ایمنی خاصی دارد.

وجود این ماده در غلظت های بالاتر از 0/1 پی پی ام در هوای خانه باعث احساس سوزش در نای به همراه مشکل تنفسی، سوزش چشم و سر درد می شود. یکی دیگر از مشکلات بسیار خطرناکی که فرمالین در بدن ایجاد می کند، تولید اسید فرمیک است که با نفوذ در خون باعث افزایش اسیدیته می شود. علاوه بر مشکلاتی که به آن ها اشاره شد، فرمالین یا فرمالدهید در بدن سبب تغییر پروتئین های DNA نیز می شود. از طرفی OSHA در گذشته مقدار مجاز کار با این ماده را 3 پی پی ام در طی 8 ساعت کاری در روز اعلام نمود. اما امروزه مقدار فرمالین در طی 8 ساعت کاری برای کارگران 0/78 پی پی ام اعلام گردیده است.

رزین های فرمالدئید در ساخت بسیاری از مواد مانند تخته سه لایی، اسفنجهای افشانه ای و فوم کاربرد دارد. درنتیجه در طول زمان، گاز فرمالدئید منتشر می کنند و به همین دلیل این ماده یکی از مهمترین آلاینده های هوای درون خانه است. استنشاق آن در دوران نوزادی باعث ایجاد بیماری های عصبی در بزرگسالی می شود. همچنین فرمالین می تواند در افرادی که به صورت طولانی مدت در مواجه با آن قرار دارند باعث آسم شود.

موضوعات مرتبط: انواع ضدعفونی کننده صنعتی

به شما پیشنهاد میکنیم تا با مطالعه سایت های معتبر زیر، با مضرات استفاده از فرمالین آشنا شوید :

 1. مقاله Formaldehyde and Cancer Risk در سایت International Cancer Institute
 2. مقاله ای با عنوان THE TOXIC EFFECTS OF FORMALDEHYDE AND FORMALIN در سایت کتابخانه پزشکی آمریکا (PMC)
 3. یادداشتی در سایت خبری فاکس نیوز : Dangers of formaldehyde lurk in everyday products

جایگزین مناسب فرمالین

استفاده از مواد سرطان زا در محصولات مختلف مانند MDF، رزین و شوینده ها و متاسفانه در برخی از مواد غذایی و … سلامت انسان و موجودات زنده را به خطر می اندازد. همانطور که قبلا اشاره شد فرمالین و گاز فرمالدئید جزء مواد سرطانزا دسته بندی شده است. استفاده از این ماده در فرمولاسیون مواد غذایی تهدید یزرگی برای سلامتی انسان است. بنابراین پیدا کردن جایگزین مناسب برای فرمالین، از جمله موارد حائز اهمیت می باشند. فرمالین در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین ضدعفونی کننده جایگزین این ماده باید دو خاصیت مهم را داشته باشد:

 • تاثیرگذاری بر طیف وسیعی از میکروب ها، باکتری ها و پاتوژن هاجایگزین فرمالین
 • مواد جانبی مضر تولید نکند
 • گاز سمی و سرطان زا تولید نکند
 • قابلیت استفاده در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی

همه ویژگی های ذکر شده در بالا در ضدعفونی کننده سطح بالای اکسدین وجود دارد. این محلول باتوجه به داشتن استاندارد های FDA و EPA قابل اطمینان است. روش عملکرد پراکسیدین، اکسیداسیون است. این محلول طی اکسیداسیون به آب و کربن دی اکسید تبدیل می شود. درنتیجه محصولات نهایی غیر سمی تولید می کند.

پراکسیدین پر پایه پراستیک اسید در صنایع شیمیایی آرال شیمی تولید می شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

با خرید ضدعفونی های استاندارد و ارگانیک آرال شیمی، سلامت خود و دیگران را در محیط کار و منزل تامین کنید.

فهرست