بلاگ

13 می, 2019

مهار آلودگی خوراک طیور با کنترل سالمونلا

چرا کنترل سالمونلا اهمیت دارد ؟

مهار کامل سالمونلا در جریان تولید خوراک طیور نیاز به دقت و توجه کامل دارد چرا که علی رغم دقت در تهیه ی منابع، انتظار می رود که برخی از مواد خام وارد آسیاب شده و آن را آلوده نماید.

هنگامی که نوبت استفاده از فناوری های تغذیه ای برای کاهش سالمونلا در سیستم تولیدات طیور می رسد، همه ی افراد دخیل باید از خود بپرسند که: «آیا ما به راستی درباره ی این کار جدی هستیم؟ یا فقط دلمان می خواهد که این کار را انجام دهیم و بیش از آن کاری نمی کنیم؟ و اگر در این راه جدی هستیم، آیا ابزار مناسب این کار مثل داشتن یک ضد عفونی کننده  موثر و قابل اتکا و البته کم هزینه، بخصوص بی خطر و بی ضرر برای انسان و دام و محیط زیست دراختیار داریم یا خیر؟

شروع مهار سالمونلا، نگهداری خوب از سالن ها است

همه ی مناطق آسیاب خوراک را باید تمیز و پاکیزه و در نهایت ضدعفونی شده نگه داشت و هر کدام از عوامل تولید باید با وسواس عمل کنند.

برای نمونه، گردوغبار می تواند سالمونلا را با خود حمل کند و خود یک واسطه ی رشد برای عموم میکرواورگانیسم ها باشد. بنابراین، همه ی سطوح را باید جارو کرد و گرد و غبار را از روی آن ها زدود.  به همین ترتیب نوار نقاله های سوراخ شده و مخازن را باید تعمیر کرد وگرنه کاهش گردوخاک بسیار دشوار خواهد بود.

همچنین اتاق های داخلی آسیاب نباید مکانی برای تلنبار شدن آشغال ها، قطعه های استفاده شده و ته مانده ها گردد. تشریح کننده های کلیدی یک آسیاب واژه هایی مانند تمیز، مرتب، پاکیزه هستند، جایی که در آن مهار و کنترل باکتری ها یک اولویت است. در هیچ بخشی از آسیاب نباید پرنده های وحشی لانه کرده باشند.

اگر مخزن های روباز و صاف داشته باشیم، باید بسته نگه داشته شده باشد و از ورود هر گونه جانوری به آن محافظت شود. این کاری دشوار است و همه ی مخازن رو باز را باید سرانجام تبدیل به مخازن دربسته و محفوظ کرد. طبیعتا، مهار جوندگان، و ترجیحا حذف آن ها می باید یکی دیگر از اولویت های ما باشد تا جدیت در مهار سامونلا رعایت گردد.

خود را برای رو به رو شدن با مواد خام سالمونلا مثبت ، آماده کنید

پایش عناصر ورودی به آسیاب و گزینش (یا حذف، بسته به نتایج آزمایش ها) از اهمیت زیادی برخوردار است. با این حال باید تشخیص دهیم که مواد خام ورودی به آسیاب می باید گهگاهی سالمونلا مثبت باشند.

به خوبی و با سند و مدرک مشخص شده است که محصولات مشتق از حیوانات حامل بزرگترین چالش ها هستند، اما دیدن نمونه های آلوده ی ذرت، محصولات جانبی ذرت، خوراک سویا، محصولات جانبی گندم و حتی چربی مایع چیز عجیبی نیست. اگر برنامه ی پایش شما نتایج مواد خام مثبت را در زمان ها و دوره های منظم آشکار نکند، این احتمال هست که شما آزمایش های منظم و کافی را انجام نمی دهید، یا تکنولوژی های لازم حساس را به اندازه ی کافی به کار نگرفته اید.

اگر کاملا تمایل به این دارید که نقطه ضعف های خود را درباره ی زنجیره ی مواد خام شناسایی کنید، اطمینان حاصل کنید که تا نقطه ی اطمینان کامل از نتایج آزمایش ها را انجام می دهید. مگر اینکه هماهنگی خصوصی میان عرضه کننده و سازنده ی خوراک انجام گرفته باشد، به جز این موضوع، هیچ قانون تجاری درباره ی عناصر گیاهی یا سبزیجاتی برای سالمونلا وجود ندارد. بنابراین نیاز است که عملکرد عرضه کننده به واسطه ی پایش های خود شما پشتیبانی و پیگیری گردد.

اکسیدین : ارزانترین روش ضد عفونی خوراک دام و طیور

اما علی رغم همه ی تلاش های خوب در انتخاب و ردگیری مواد خام، هنوز عناصری پیش خواهند آمد که به درون میکسر راه پیدا می کنند و متاسفانه حاوی سالمونلا هم هستند.گرمادادن یکی از گام های کشنده ی حیاتی است اما موثر ترین راه برای کنترل آلودگیهای میکروبی ، استفاده از ضد عفونی کننده های سطح بالا همچون پراستیک اسید است که با نام تجاری اکسیدین در صنایع شیمیایی آرال شیمی ، تحت استانداردهای روز جهانی تولید می شود.اکسیدین یک ضد عفونی کننده سطح بالای موثرتروکم هزینه تر از ضد عفونی کننده های مرسوم دیگر است .

 

کولر باید تمیز باشد

اگرخوراک  هنگام وارد شدن به کولر با هوای آلوده برخورد کند، گام حرارت جذابیت کمتری خواهد داشت. به همین دلیل است که کولر باید منبع تامین هوای اختصاصی متعلق به خود را داشته باشد. این نوع هوای اختصاصی کولر از بخشی از آسیاب که کمترین احتمال آلودگی دوباره توسط باکتری های موجود در هوا را داشته باشد تامین می گردد.

ایده آن است که هوای فیلتر شده از بالای آسیاب یا از جایی که گردوغبار ندارد تامین گردد. صرف نظر از نوع روش تمیز کردن هوا، خود کولر نمی تواند یک محفظه ی باز برای کشیدن هوا از محوطه ی آلوده و کثیف باشد. اما اکسیدین می تواند کمک بسیار موثر در ضد عفونی هوای کولر باشد و به صورت مه پاش یا تولید  ابر سرد این وظیه را به اکسیدین محول کرد.

مناطق تمیز و آلوده ی آسیاب

هنگامی که صحبت از سالمونلا هست، مناطق ضدعفونی نشده  آسیاب، همان مناطق پذیرش مواد خام، انبار، خردکننده، وزن کننده و باسکول و همه ی بالابرهای متصل و تونل های مرتبط به این فضاها می باشند..

بنابراین، مناطق تمیز شامل این مکان ها هستند: شوت خروجی آسیاب پلت، کولر، خردکننده (crumbler)، خوراک آماده شده، مخزن خوراک آماده شده و بالابرهای تخلیه ی بار.

رفت و آمد انسانی باید در هنگامی که از منطقه ای کثیف به منطقه ای تمیز در درون آسیاب انجام میگیرد محدود گردد، و اگر این مناطق دیوار یا موانعی داشته باشند که آن ها را از هم جدا کند، یکی از مزایای بزرگ به شمار می رود.

سایر روش های کنترل سالمونلا

برخی از سیستم های تهویه هوای عالی و کاملا مناسب هم هستند که می توانند در بخش های تمیز آسیاب از طریق اعمال فشار هوا از درون آن ها، از ورود آلودگی از سوی بخش های کثیف جلوگیری کنند. مخازن درگاه های تخلیه بار نیز می توانند دارای هوای پرفشار از درون باشند همراه با درهایی که به طور خودکار و در طی فرآیند پیاده کردن بار بسته می شوند. مهار جریان هوا یکی از فاکتورهای حیاتی برای بهداشتی نگه داشتن خوراک از آلودگی توسط سالمونلاست

نگرانی های مربوط به انواع آلودگی های میکروبی تولید کنندگان خوراک دام و ابار داری آنها با استفاده از ضد عفونی کننده های سطح بالا مثل اکسیدین یک راه هوشمندانه در مارزه با عوامل  آلوده کننده است که می تواند صرفه جویی های بسیارمادی و افزایش اعتبار معنوی به ارمغان آورد.

موثر ترین و ارزانترین روش ضد عفونی خوراک دام و طیور و البته بی خطر ترین روش برای انسان و دام است . چرا که ضد عفونی کننده صنعتی  سطح بالای اکسیدین یک ضد عفونی کننده ارگانیک است و اغلب رفرنسهای جهانی  منجمله وزارت بهداشت ایران ، تایید و تاکید بر بی خطر بودن این ضد عفونی کننده صنعتی سطح بالا  برای محیط زیست دارند.

,
ابزارک متن
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای