ضدعفونی و گندزدایی سردخانه های صنعتی

در موسسات خدمات غذایی که به پاکیزگی وابسته هستند، سردخانه های به هم ریخته، نامرتب و کثیف می تواند یک مشکل بزرگ باشد. اقلام خوراکی اساسی همچون میوه ها، سبزیجات، انواع گوشت و غیره، در معرض ابتلا به انواع میکروارگانیزم ها هستند. آلودگی سردخانه و عدم ضدعفونی محیط سردخانه، نه تنها موجب رشد باکتری ها می شود، بلکه باعث می شود سردخانه برق بیشتری مصرف کند و طول عمر آن کاهش یابد. به جز محیط، ضدعفونی هوای سردخانه صنعتی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که آلودگی های میکروبی از طریق هوای در حال گردش، منتشر و پخش می شود. در این مقاله، دستورالعمل های گام به گام در مورد نحوه تمیز کردن و ضدعفونی سردخانه و سازماندهی سردخانه های تجاری پرداخته خواهد شد.

نحوه ضدعفونی کردن سردخانه و رفع کپک میوه

دمای پایین، ذاتا موجب از بین بردن آفات و حشرات در سردخانه می شود، اما نمی تواند به طور قطعی از رشد باکتری و کپک جلوگیری کند. باکتری ها و کپک ها می توانند در طول زمان در سردخانه جمع شوند، بنابراین مهم است که سطوح سردخانه میوه را با یک ضدعفونی کننده سطوح سردخانه مطمئن، ضدعفونی کنید. سردخانه داران باید حتما از یک ضدعفونی کننده فودگرید ایمن مانند فوداسیب برای مواد غذایی استفاده کنند. از ازن نیز می توان برای جلوگیری از کپک میوه ها استفاده کرد.

کپک میوه در سردخانه

عملیات ضدعفونی کردن سردخانه

به منظور انجام کار خوب در مدیریت سردخانه و اطمینان از کیفیت یخچال مواد غذایی و مواد پخت و پز، انجام کارهای بهداشتی و ضدعفونی کردن سردخانه به طور منظم ضروری است. بررسی روش ضدعفونی سردخانه بسیار اهمیت دارد. نخست باید عملیات تمیزکاری با شوینده های صنعتی مناسب انجام گیرد و سپس عملیات ضدعفونی کردن سردخانه آغاز شود.

 1. نکات مهم برای شستشو و نظافت قفسه های سردخانه

سردخانه ها مکان هایی هستند که می توانید مواد غذایی و نوشیدنی ها را در آن ذخیره و پردازش کنید. در نتیجه، سردخانه به سرعت کثیف و توسط باکتری ها آلوده می شود. در بیشتر موارد، سردخانه ها از قفسه های عایق فلزی ساخته می شوند. برای نظافت آنها باید نکات زیر را رعایت کرد:

ضدعفونی کردن قفسه های سردخانه

 • همیشه سطوح را از بالا به پایین تمیز کنید.
 • سطح را به طور کامل با آب تمیز بشویید.
 • مقدار صحیح پاک کننده را به آب گرم اضافه کنید، در مقدار پیشنهادی زیاده روی نکنید و آن را رقیق کنید.
 • PH پاک کننده باید بین 4 تا 9 باشد.
 • تمیز کردن فشار بالا نباید خیلی نزدیک یا عمود بر سطح قفسه عایق فلزی انجام شود.
 • محلول شستشو را بیش از 5 دقیقه در تماس با سطح قفسه فلزی قرار ندهید.
 • با استفاده از یک پاک کننده غیر ساینده، هر اثری از خاک باقی مانده را پاک کنید.
 • با آب تمیز بشویید.

با توجه به نکات بالا، استفاده از شوینده های اسیدی بدون کف و با کف ملایم شرکت آرال شیمی در این بخش توصیه می گردد. چرا که در رقت های پایین و مدت زمان تماس کوتاه، قادر به پاک کردن انواع آلودگی های رسوبی کف و سطوح سردخانه است.

 1. ضدعفونی هوای سردخانه صنعتی

برای حذف کپک و ضدعفونی محیط سردخانه، از ضدعفونی کننده اسیدی استفاده کنید. روش ضدعفونی سردخانه به این صورت است: پس از خروج مواد غذایی از سردخانه، لایه یخ زدگی روی گروه لوله تبخیر را جدا کرده و دمای انبار را زیر 50 درجه سانتیگراد نگه دارید و سپس فوداسیب را با دوز مناسب گرم تهیه کنید. برای این کار می توان از سمپاش استفاده کرد. داخل سردخانه را اسپری کنید، ابتدا در انبار را محکم ببندید و دمنده را به طور متناوب روشن کنید تا محلول تبخیر شود و در سردخانه جریان پیدا کند تا فوداسیب بتواند عملیات میکروب کشی را به طور کامل انجام دهد. این روش، بهترین روش برای ضدعفونی کردن هوای سردخانه است.


پیشنهاد می کنیم موضوعات مرتبط را مطالعه بفرمایید:

ضدعفونی کننده هوا

انواع ضدعفونی کننده صنعتی


محلول های ضدعفونی کننده سردخانه

چند نمونه از محلول های رایج که برای استریل کردن و ضدعفونی کردن سردخانه استفاده می شود، به شرح زیر است:

کاربرد ازن در سردخانه ها

ضدعفونی با ازن در سردخانه، به طور چشمگیری پتانسیل انتشار میکروب های ناشی از دست زدن به مواد غذایی مانندگوشت، ماهی، میوه ها و سبزیجات را کاهش می دهد. ضدعفونی هوای سردخانه صنعتی با ازن، میکروارگانیسم های موجود در هوا و سطح را از بین می برد و فرآیند اسپورزایی را متوقف می کند. میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها، کپک ها و مخمرها که می توانند در یخچال رشد کنند، باعث فساد و کاهش ماندگاری می شوند. لایه اسلایم ارگانیک یا باکتریایی روی کویل های محصولات و یخچال، تابه ها و در خطوط تخلیه رشد می کند که می تواند جریان را مسدود یا محدود کند و باعث آلودگی متقاطع به سایر مواد غذایی در یخچال شود.

کاربرد پراستیک اسید در ضدعفونی نمودن سردخانه صنعتی

پراستیک اسید، یک اسید آلی و ارگانیک و یک ضدعفونی کننده سطح بالا است. با دوز مصرفی بسیار پایین کلیه پاتوژن های بیماری زا را از بین می برد. در ضدعفونی محیط سردخانه و همچنین هوای سردخانه، با موفقیت استفاده می شود. پراستیک اسید یک محلول فودگرید است که با اطمینان در سردخانه های مواد غذایی می توان از آن استفاده کرد. به غیر از خاصیت ضدعفونی، پراستیک اسید دارای خاصیت نگاه دارندگی است که دوام و انبارمانی میوه و سبزیجات را افزایش می دهد.

ضدعفونی هوای سردخانه صنعتی

کلام آخر:

تمیز کردن یخچال و سردخانه، در هر محیط غذایی تجاری بسیار مهم است و یکی از اولین موارد در چک لیست بازرسان سازمان غذا دارو است. ضدعفونی محیط سردخانه، یکی از اقدامات مهم و پیشگیرانه برای مبارزه با آلودگی های میکروبی در سردخانه صنعتی است. شرکت آرال شیمی، محصول فودگرید فوداسیب را برای ضدعفونی کردن سردخانه ارائه می دهد. فوداسیب برپایه پراستیک اسید بوده و برای ضدعفونی سردخانه ها، اتاق های سردخانه، اتاق های خنک کننده با موفقیت استفاده می شود. محصولی کنستانتره، ارگانیک و با درجه غذایی که با دوز بسیار کمی قادر به از بین بردن همه باکتری ها، قارچ ها و عوامل بیماری زا در دیواره ها، کف، سطوح و ردیف های سردخانه است. همچنین می توان از آن به شکل مه پاشی برای ضدعفونی هوای سردخانه صنعتی، بهره جست.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ابراهیم پور
  6 آذر 1401 8:25 ق.ظ

  از محلول پراستیک اسید هم میشه به شکل تدخینی استفاده کرد؟مصرفش کمتر نمیشه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید