ضدعفونی آب جکوزی: راه های مقابله با عفونت های جکوزی

شاید استراحت در جکوزی یک راه آرام بخش برای گذراندن شب های تابستان باشد. ولی در موارد نادر و عدم نظافت جکوزی، احتمال انتقال عفونت و بیماری هنگام استفاده از جکوزی وجود دارد. ضدعفونی جکوزی چه در وان منزل و چه در یک استخر عمومی، برای پیشگیری از انواع بیماری های پوستی و عفونی لازم است. روش های مختلفی برای مبارزه با عفونت های جکوزی وجود دارد. ضدعفونی آب جکوزی یکی از کاربردی ترین راه ها برای حل این مشکل است. در این مقاله، نخست به بیماری های ناشی از جکوزی پرداخته و در ادامه محلول ضدعفونی کننده جکوزی مناسب برای مقابله با این بیماری ها، معرفی خواهد شد.

چه بیماری هایی از طریق جکوزی آلوده به انسان منتقل می شوند؟

در این بخش، به برخی از بیماری های رایج مسری از طریق آب جکوزی پرداخته می شود.

  • پنومونی افزایش حساسیت:

یکی از بیماری های غیر معمول و عفونت های جکوزی، پنومونی افزایش حساسیت hot tub lung است. یک بیماری ریه که به علت باکتری هایی که در آب گرم رشد می کنند ایجاد می شود. باکتری Mycobacterium avium complex یا به اختصار MAC یک لایه بیرونی دارد که باعث می شود به سطوح بچسبد و با آب شسته نشود. اگر جکوزی حاوی این باکتری باشد، این باکتری های می توانند با حباب های هوا به سطح آب آمده و در هوا منتشر شوند. تنفس این باکتری ها منجر به التهاب ریشه می شود. فرد مبتلا شده به این باکتری علائم آنفولانزا مانند سرفه، اشکال در تنفس، تب و خستگی را تجربه می کند. لذا ضدعفونی آب جکوزی، ضروری است.

عفونت های جکوزی، ضدعفونی جکوزی

  • بیماری پوستی:

اگر بعد از استفاده از جکوزی قسمت هایی از پوستتان حساس شده و خارش داشت ممکن است دچار ضایعه پوستی شده باشید. این بثورات ناشی از عفونت با باکتری سودوموناس آروگینوسا Pseudomonas aeruginosa است و علائم آن عبارتند از خارش پوست که ممکن است تبدیل به بثورات قرمز برجسته یا تاولهایی ریز اطراف فولیکول های مو شود. این نوع از عفونت های جکوزی، در مناطقی که با مایو در تماس است، می تواند شدیدتر باشد. چون لباس مدت زمان بیشتری آب را در خود نگه می دارد. خطر ابتلا به این عفونت در جکوزی بیشتر از استخر است، چون داغی آب باعث کاهش سریع تر مایع سیستم ضدعفونی کننده جکوزی مانند کلر آب می شود.


پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید:

چگونه استخر خود را ضدعفونی کنیم؟

3 تا از رایج ترین ضدعفونی کننده ها


  • عفونت لژیونلا:

جکوزی می تواند خطر عفونت لژیونلا Legionella infection (نوعی پنومونی ناشی از باکتری لژیونلا) را افزایش دهد. این باکتری به طور طبیعی در آب یافت می شود و در جکوزی هایی که به درستی ضدعفونی نشوند می تواند رشد کند. افراد با تنفس بخاز آب آلوده یا تماس بخار آب آلوده با بدنشان به این عفونت مبتلا می شوند. برای استفاده از آن، باید اطمینان کاملی از عملیات ضدعفونی داشته باشید.

  • جکوزی و عفونت دستگاه ادراری

در موارد نادر ممکن است جکوزی باعث عفونت دستگاه ادراری UTIs شود. باکتری سودوموناس آروکینوسا Pseudomonas aeruginosa  عامل ایجاد عفونت دستگاه ادراری است. این عفونت های جکوزی بعد از ۴۸ ساعت استفاده  از جکوزی یا وان آلوده، فرد را مبتلا می کند.

  • واکنش آلرژیک در جکوزی

مواد شیمیایی که برای پاکسازی و گندزدایی جکوزی مورد استفاده قرار می کنند ممکن است در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کنند. انتخاب یک گندزدای مناسب جهت ضدعفونی موثر سیستم های جکوزی نیاز به دقت زیادی دارد.

نحوه تمیز کردن وان جکوزی

برای نظافت و ضدعفونی جکوزی، از مواد و روش های مختلفی استفاده می شود. نخست باید شستشوی جکوزی را در زمانی که خالی و فاقد آب است، انجام داد. سپس ضدعفونی کردن جکوزی را با استفاده از مواد ضدعفونی کننده جکوزی، انجام داد. روش ها و موادی که به این منظور استفاده می شود شامل استفاده از مواد ارگانیک و یا شیمیایی برای شستشوی جکوزی است. برخی از آن ها به شرح زیر است:

الف) ضدعفونی کردن جکوزی با استفاده از جوش شیرین

ب) گندزدایی جکوزی با استفاده از سرکه سفید

ج) نظافت جکوزی با استفاده از مواد شوینده

د) شستشوی جکوزی با استفاده از بخارشوی

ضدعفونی جکوزی ، ضدعفونی آب جکوزی

روش های تصفیه آب جکوزی

همانگونه که پیشتر گفته شد، آب جکوزی تصفیه نشده و آلوده، می تواند منبع بیماری های عفونی مختلف باشد. از این رو، ضدعفونی آب به طور دوره ای لازم و ضروری است. روش های رایج ضدعفونی آب جکوزی به شرح زیر است:

  • رایج ترین و ارزانترین ماده که برای ضدعفونی آب جکوزی استفاده می شود، محلول کلر یا قرص کلر است.
  • گاها در مواردی از روش های غیرشیمیایی مثل روش ضدعفونی لامپ UV استفاده می شود.
  • استفاده از روش های تدخینی مانند ازن دهی یا گاز کلر نیز نسبتا رایج است.

بهترین ماده برای ضدعفونی آب جکوزی

بهترین ماده ضدعفونی کننده آب جکوزی، ماده ای است که از نظر تنفسی و تماس با بدن، مشکلی برای انسان ایجاد نکند و بی خطر باشد. انتخاب یک ضدعفونی کننده مناسب جهت ضدعفونی و پاکسازی جکوزی نیاز به دقت زیادی دارد. لیکن جدیدترین یافته های علمی در این رشته نشانگر علاقه مندی زیاد دانشمندان و محققین به گندزداهای صنعتی سطح بالا بر پایه پراستیک اسید است. چراکه تمامی انتظارات را برآورده می سازد.

کلام آخر

 اسپاسیب تولیدی آرال شیمی یک ضدعفونی کننده صنعتی سطح بالا بر پایه پراستیک اسید و مورد تایید مراجع جهانی و داخلی است. بهترین گزینه برای ضدعفونی جکوزی و دیواره های آن برای مقابله با عفونت های جکوزی خانگی و عمومی است. همچنین قادر است ضدعفونی آب جکوزی را با هزینه بسیار کمتر از محلول کلر، گاز کلر و حتی UV و ازن انجام دهد. مضافا بر اینکه هیچ یک از معایب آن ها را ندارد. اسپاسیب، یک ضدعفونی کننده ارگانیک و کاملا بی خطر از نظرتولید فراورده ای مضر برای پوست و سیستم تنفسی انسان است.

بروز رسانی شده در مهر 1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید