فهرست مطالب

15 نکته مهم در مراقبت و نگهداری از حیوان خانگی (پت)

مراقبت از حیوان خانگی یا اصلاحا پت (Pet) به شکل صحیح، اساس مالکیت مسئولیت پذیر حیوان خانگی است. وقتی حیوانات خانگی را به فرزندی قبول می‌کنید، مهم است که بفهمید این یک تعهد مادام‌العمر به یکی از اعضای حیوانات است که برای سلامتی و رفاه او به شما بستگی دارد. خوشبختانه، عشق و شادی بی‌قید و شرطی که حیوانات خانگی برای ما به ارمغان می‌آورند، مسئولیت اضافه‌ای را که با استقبال از افزودن او به خانواده‌تان به همراه دارد، جبران می‌کند. در این مقاله، نکات مهی در جهت راه و روش صحیح نگهداری از حیوان خانگی ارائه می شود. در نهایت، محصول گندزدای داموسیب، بعنوان یک محلول ضدعفونی کننده برای تجهیزات و محیط نگهداری حیوان خانگی معرفی خواهد شد.

1. آیا شرایط نگاهداری از حیوان خانگی را دارید؟

در حالی که حیوانات اهلی حس دوست داشتنی به خانه شما القا می کنند، مدیریت آنها همیشه آسان نیست. همه حیوانات خانگی علاوه بر نیازهای خاص هر حیوان و نژاد به زمان، پول و عشق نیاز دارند. شما باید مطمئن باشید که نه تنها در روز خرید، بلکه در درازمدت یک پت را می خواهید. برخی نکات مهم که شما را در بررسی شرایط نگهداری حیوان خانگی کمک می کند، به شرح زیر است:

 • بیشتر حیوانات خانگی در طول روز به توجه و نگهداری نیاز دارند، بنابراین مطمئن شوید که به اندازه کافی در خانه خواهید بود تا از حیوان خانگی خود مراقبت کنید.
 • اگر بچه دارید، در نظر بگیرید که حیوانات اهلی کودک پسند خواهند بود. برای مثال همستر و ماهی، حس حیوانات خانگی اولیه خوبی را ایجاد می کنند.
 • اگر قصد تغییر و تحولات زیادی در شیوه زندگی دارید، تا زمانی که پایدار نباشید، نباید حیوانات خانگی برای خرید در نظر بگیرید.

شرایط نگاهداری از حیوان خانگی

2. حیوان خانگی را انتخاب کنید که متناسب با سبک زندگی شما باشد.

حتی انواع مختلف سگ ها نیازهای مختلفی دارند. بنابراین حتماً پتی را انتخاب کنید که متناسب با وسایل خانگی شما باشد. قبل از خرید حیوان تحقیقات کاملی درباره رفتارها و نیازهای حیوانات خانگی مختلفی که دوست دارید، انجام دهید. برخی از نگرانی های کلی در مورد حیوانات خانگی مختلف را در نظر داشته باشید:

 • سگها: گرچه سگها از نظر نژاد تفاوت زیادی دارند، همه سگها به توجه زیادی، زمان ورزش و فضای زیادی برای پرسه زدن نیاز دارند.
 • گربه ها: هوشمند و باهوش، گربه ها با نظارت کمتری خوب خواهند بود. اگرچه هنوز هم به عشق و وقت شما نیاز دارند.
 • همسترها، گوربیل ها، فرترها و جوندگان: جوندگان از نظر اقتصادی و كوتاه مدت، حیوانات خانگی خوبی هستند. با این حال، اغلب آنها بوهای وحشتناک قوی متصاعد می کنند.
 • ماهی: ماهی برای رشد به نظارت و مراقبت دقیق احتیاج دارد. به داشتن ماهی مثل داشتن یک باغ فکر کنید.
 • مارمولک ها: به تنهایی خوشحال هستند. به طور کلی مراقبت از آنها آسان است. مارمولک ها محبت زیادی را نشان نمی دهند. تشخیص بیماری آن ها نیز دشوار است.
 • پرندگان: پرندگان می توانند فوق العاده کثیف باشند و اغلب در ارتفاعات بلند هستند. آنها همچنین، به خصوص پرندگان بزرگتر مانند طوطی ها گران و گاهی اوقات دردسر ساز هستند.
 • خرگوش: خرگوش حیوانات خانگی دوستانه هستند که سهم بزرگی در خانواده دارند. با این حال، آنها به راحتی می توانند سر و صدای زیادی و آشفتگی ایجاد کنند.

بیشتر بدانید:

بیماری مشترک انسان و حیوان

♣ واکسن حیوانات خانگی و داروهای مربوطه


3. نژاد حیوان خانگی را با دقت انتخاب کنید، به خصوص اگر بچه دارید.

این اشتباه است که فقط تصمیم بگیرید “من سگ می خواهم” (یا هر حیوان دیگری) و حیوان را بدون در نظر گرفتن نیازها شخصی و نیازهای نژاد خریداری کنید.

 • بعضی از نژادها چوپان طبیعی هستند، که باعث می شود آنها برای 1 نفر عالی باشند. اما بعضی از نژادها به عنوان مثال (Border Collie) غریزه گوسفند را در خون خود دارند. این بدان معنی است که وقتی گوسفند خیلی دور از بقیه “گله ها” پرسه می زند، کولی سعی خواهد کرد که آن را پس بگیرد. اما چگونه این کار را با گوسفندان انجام می دهد؟ آنها را نیش می زند. این ممکن است منجر به صدمات سنگین به کودکان شود. لطفاً تحقیقات خود را در مورد نحوه رفتار نژادها گسترش دهید.
 • مهم است که حیوان خانگی در محیطی زندگی کند که در آن راحت و ایمن باشد. همچنین آنچه را که نیاز دارد تأمین شود. بعضی از حیوانات بسیار سازگار هستند: مانند گربه ها، که می توانند در محیطهایی از زمین مزرعه تا مراکز شهری با خوشبختی زندگی کنند. در حالی که برخی دیگر نیازهای خاص تری دارند. مثلا، اسب ها باید از مراتع زیادی برخوردار باشند و در جایی دیگر برای پناه دادن در آن، امن باشند.
 • حیواناتی که در خانه پرسه می زنند و محدود به قفس نیستند، به مکانهایی برای خواب نیاز دارند، که خارج از تردد خانوار است. جایی که می توانند بدون مزاحمت مانند گوشه اتاق، دراز بکشند. اگر آنها گربه ای باشند که اغلب در داخل خانه بسته می شوند، مهم است که آنها یک سینی بستر داشته باشند که مرتباً تمیز می شود.

4. نسبت به بودجه خود و توانایی خود در انجام مسئولیت های شغلی واقع بین باشید.

برخی از حیوانات اهلی نسبت به سایر حیوانات خانگی گران تر هستند و شما باید در مورد اینکه آیا توانایی تهیه حیوان خانگی را دارید، با خودتان صادق باشید.

 • هزینه های مربوط به حیوانات اهلی شامل لوازم راه اندازی است. بسته به نوع حیوان خانگی، ممکن است نیاز به یک جعبه و یا آکواریوم داشته باشید.
 • هزینه های مداوم مراقبت از حیوان خانگی را فراموش نکنید. شما باید در هزینه خریدهای منظم مواد غذایی فاکتور داشته باشید. اما این که آیا می توانید حیوان خانگی خود را برای مراقبت های پیشگیرانه به دامپزشک ببرید، نه فقط مراقبت های اضطراری. این امر برای سالم نگه داشتن حیوان ضروری است و می تواند بسیار پر هزینه باشد.

5. خانه خود را برای حیوان خانگی ورودی خود آماده کنید.

حیوانات اهلی کنجکاو، غذا محور و قادر به گوش دادن به هشدارهای شما هستند. در صورت ایجاد مرزها یا فضای امن باعث ایجاد مشکل می شوند. پرندگان ممکن است از پنجره های باز بیرون بروند. مارمولک ها می توانند در اطراف وسایل را بدزدند و سگ ها یا گربه ها ممکن است وارد خیابان شوند. مکان هایی که حیوان خانگی شما می تواند از آن فرار کند را بررسی کنید. مطمئن شوید می توانید مواد غذایی را دور از دسترس آنها نگه دارید. سایر نکات مهم عبارتند از:

 • دور نگهداشتن اشیاء مضر مانند چاقو یا مواد غذایی سمی را در راس کار خود قرار دهید.
 • اگر می خواهید حیوان شما در خارج از خانه وقت داشته باشد، فکر کنید که در خانه داخل حصار قرار دارد.
 • یک اتاق را کنار بگذارید که می توانید به عنوان “اتاق خواب” حیوان خانگی انتخاب کنید.
 • هدف خود را به عهده گرفتن حیوان خانگی خود در طی یک زمان نسبتاً آرام در زندگی خود قرار دهید تا همه بتوانند در حین عادت کردن به یکدیگر از استرس غیرضروری جلوگیری کنند.

6. از قبل لوازم خانگی لازم را خریداری کنید.

قبل از اینکه حیوان جدید خود را به خانه بیاورید، با فروشگاه حیوان خانگی یا آژانس های ارائه حیوانات خانگی در مورد چیزهایی که به آنها نیاز دارید: مسکن ، اسباب بازی ، لوازم نظافت و غیره صحبت کنید و از آنها خرید کنید. به اعضای خانواده خود بیاموزید که چگونه از همه چیز استفاده کنند. اگر فرزندان خردسالی دارید می توانید با “تغذیه” یک عروسک یا به طور مرتب آب دادن گیاهان به آنها کمک کنید.

7. برنامه های منظم مراجعه به دامپزشک

حتماً حیوان خانگی خود را به زودی پس از خرید به دامپزشک ببرید. دقیقاً مانند انسانها، حیوانات خانگی قبل از اینکه دچار شرایط جدی شوند، به معاینه منظم برای شناسایی مشکلات نیاز دارند. در مراجعه به دامپزشک، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • در اولین بازدید خود درباره اینکه چند بار باید برنامه معاینه و نیازهای غذایی و پزشکی حیوان خانگی خود را استفاده کنید، بپرسید.
 • حتما عکسبرداری و واکسیناسیون را در اسرع وقت برنامه ریزی کنید. اطمینان حاصل کنید که حیوانات شما دارای کلیه واکسن های مناسب و سایر داروهای پیشگیرانه است که توسط دامپزشک شما پیشنهاد می شود، مانند قرص کرم قلب برای برخی از سگ ها.
 • از دامپزشک خود بپرسید که در صورت بیمار بودن حیوان خانگی خود به دنبال چه علائمی است.
 • شماره دامپزشک و همچنین تعداد یک بیمارستان دامپزشکی را در صورت بروز شرایط اضطراری ضبط کنید.
 • دانستن رفتار طبیعی حیوان خانگی شما بسیار مهم است؛ اگر بیمار یا آسیب دیده باشند، غالباً به طور غیرمعمول عمل می کنند، مانند بیشتر خوابیدن، غذای خود را قطع می کنند و غیره. اگر آنها شروع به رفتار عجیب و غریب کردند، آنها را برای هرگونه آسیب دیدگی بررسی کنید و مراقب مصرف مواد غذایی و آب خود باشید. اگر آنها خوردن یا نوشیدن را متوقف کنند یا آنها زخمهای واضحی دارند که مربوط به شماست، سپس آنها را به دامپزشک ببرید.

8. اطمینان حاصل کنید که “عضو خانواده” جدید شما از مواد غذایی متناسب با نیازهای غذایی آنها برخوردار است.

ارزان ترین غذایی که می یابید، ممکن است همیشه سالم ترین نباشد. خوردن غذاهای جدا شده از حیوانات، ایده خوبی نیست. زیرا غذای مردم اغلب دارای مواد معدنی و مواردی است که می تواند برای دوستان حیوانات ما مضر باشد. فقط غذاهای مناسب حیوان خانگی خود را تهیه کنید. همچنین از رعایت نکات زیر غافل نشوید:

 • در مورد منابع غذایی خوب و اندازه آن از دامپزشک سؤال کنید.
 • غذاهای طبیعی گرچه گران تر هستند اما از غذاهای خشک یا فرآوری شده سالم تر هستند.
 • رژیم غذایی حیوان خانگی خود را با دقت تماشا کنید. بسیاری از غذاهایی که برای انسان خوراکی هستند می توانند برای حیوانات مناسب نباشند و در هنگام مصرف آنها بیمار شوند. بنابراین، مهم است که در مورد غذاهایی که حیوان خانگی شما نمی تواند بخورد و همچنین غذاهایی که می توانند بخورند، تحقیق کنید.
 • تغذیه بیش از حد مضر است. بنابراین مهم است که حیوان خانگی شما مقدار غذای مورد نیاز خود را بدست آورد و بیش از حد اضافی نباشد. برای بعضی از حیوانات، نیازهای رژیم غذایی با فصل تغییر می کند. به عنوان مثال، اگر اسب یا حیوانات چرنده دیگری دارید، در فصل هایی که چمن کمتری است اغلب به یونجه نیاز خواهید داشت.
 • به برچسب های مواد غذایی حیوان خانگی نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که برای حیوان خود که به اندازه کافی مغذی است، مواد غذایی خریداری می کنید. تحقیق کنید که کدام غذا می تواند به حیوان خانگی شما آسیب برساند.
 • بسیار مهم است که همه حیوانات اهلی از نظر آب کافی برخوردار باشند. حداقل یک بار در روز کاسه های آب را بررسی کنید تا از داشتن آب کافی و عدم تمیز بودن آب و آلودگی آن اطمینان حاصل کنید.

9. بهداشت مکان نگهداری حیوان خانگی و تمام محوطه های آن

رعایت بهداشت محل زندگی حیوان خانگی شما و حیوان خانگی شما را سالم و خوشحال نگه می دارد. حداقل به مدت 2-3 هفته یک بار برنامه تمیز کردن منظم ایجاد کنید و به دیوار بچسبانید، حیوانات و فضاهای زندگی آن را تمیز کنید تا از بیماری و بوی بد جلوگیری کند. ضدعفونی حیوانات خانگی نیز در برنامه بهداشتی آن ها قرار می گیرد. ضدعفونی سطوح، ضدعفونی دست ها پس از تمیز کردن حیوان خانگی نیز مهم هستند.

10. بهداشت حیوان خانگی

در نظر بگیرید که آیا حیوان خانگی شما نیاز به نظافت دارد یا خیر. بسیاری از حیوانات تا حد زیادی از خود مراقبت می کنند. تنها در مواقعی که بسیار کثیف شوند نیاز به نظافت و یا غسل دارند. برخی دیگر، مانند سگهای بلند یا گربه ها، نیاز به نظافت منظم داشته باشند.

 • برای حیوانات خانگی بزرگتر مانند گربه ها و سگ ها، مراکز تمیز کردن حیوانات با وان و شیلنگ های بزرگ وجود دارد.
 • هر چند روز یکبار از نظافت منظم مانند مسواک زدن با خز یا مقیاس های تمیز کردن مطمئن شوید.
 • برای سگ ها و گربه ها، مطمئن شوید که ناخن های خود را کوتاه نگه دارید تا برایشان دردناک نشوند.
 • این ایده خوبی است که حیوان خانگی خود را در سن ابتدایی مرتب نکنید. هنگام مسواک زدن خز، اطمینان حاصل کنید که هر گونه برس مورد استفاده در پوست نرم است. می توانید برس های حیوانات خانگی را در فروشگاه های حیوانات خانگی خریداری کنید.
 • هنگام استحمام حیوان خانگی خود اطمینان حاصل کنید که آب ولرم است و محصولاتی که استفاده می کنید باعث ایجاد حساسیت نمی شوند. خرید شامپو های مخصوص همیشه ضروری نیست، اما محصولات بسیار عطر دار ممکن است باعث مشکلات بسیاری در حیوانات شود.
 • اگر مطمئن نیستید که صلاحیت انجام این کار را دارید، حیوان خانگی خود را به یک پیرایش گر حرفه ای ببرید. شما نمی خواهید حیوان خانگی را به طور تصادفی مجروح کنید.

بهداشت حیوان خانگی

11. در مورد مراقبت از حیوان خانگی خود تحقیقات عمیق انجام دهید

در حالی که این مراحل دستورالعمل های کلی برای مالکیت حیوانات خانگی است، هر حیوان متفاوت است و شما باید بر این اساس آن ها سازگار شوید. از دوستانی که حیوانات خانگی مشابه دارند، از کتابخانه بازدید کنید و تابلوهای گفتگوی اینترنتی درباره نژاد یا گونه های خود را جستجو کنید. هیچ وقت نمی توانید به اندازه کافی زیاد بدانید. هنگامی که حیوان خانگی خود را به خانه آوردید انعطاف پذیر باشید. حیوانات خانگی شخصیت هایی دارند و خواسته ها و نیازهای مختلفی دارند.

12. به حیوان خانگی خود محبت فراوان کنید

اگرچه این مسأله در مورد سگ ها و گربه ها صادق است، حتی ماهی ها و مارمولک ها نیز به پیشرفت و عشق به فداکاری و عشق نیاز دارند. حیوانات موجودات اجتماعی بسیار شبیه به انسان هستند و شما باید برای بازی با حیوانات خانگی خود زمان بگذارید تا آنها دچار ورزش و تحریک ذهنی شوند.

محبت به حیوان خانگی

13. بازی با حیوان خانگی و آموزش آن

اتاق حیوان خانگی خود را به پرسه زدن اختصاص دهید هرچه حیوان بزرگتر باشد، اتاق بیشتری احتیاج خواهد داشت. سایر نکات در بازی و سرگرمی حیوان به شرح زیر است:

 • اسباب بازی ها و مجموعه های بازی را برای شما و حیوان خانگی خود بخرید تا از آنها در کنار هم استفاده کنید.
 • بعد از رفتار خوب، به حیوان خانگی خود بیاورید تا انگیزه لازم را ایجاد کرده و عادت های خوب را تقویت کند. اگر این نوع حیوان خانگی است که به آن نیاز دارد، به حیوان خود آموزش دهید. بخش عمده مراقبت از حیوان خانگی آموزش است. آموزش برای ایمنی حیوان و افرادی که با آن تعامل دارند ضروری است.
 • اگر گربه آپارتمانی دارید، جعبه بستر از ابتدا بسیار مهم است. شما باید به گربه خود آموزش دهید که از جعبه بستر استفاده کند و به عنوان تنها مکان برای انجام کارهای لازم، تفکری در آن ایجاد کنید. جعبه بستر نیاز به تمیز کردن مکرر دارد (یک یا دو بار در روز ، بسته به گربه). دوباره تغذیه تقریباً 2 یا 3 بار در روز، بسته به گربه آب باید به طور مداوم تأمین شود.
 • لازم است سگ ها آموزش ببینند تا رفتار مناسب را درک کنند، از جمله اینکه در کجا به حمام بروند و هنگام ورود به خانه روی افراد پرش نکنند. مهم این است که مالک کنترل حیوان خانگی خود را در اختیار بگیرد، اما هرگز به طرز اهانت آمیز یا مضر برای حیوان.

بازی با حیوان خانگی

14. برای حیوان خانگی خود وقت بگذارید

بعضی از حیوانات نسبت به سایرین توجه بیشتری دارند، بنابراین مقدار زمان مورد نیاز آنها اغلب نسبی است. فقط مطمئن باشید که شما قادر به انجام هر آنچه ممکن است باشد می باشد. نیاز های عاطفی حیوان را به شرح زیر رعایت کنید:

 • سعی کنید هر روز کمی از وقت خود را برای گذراندن با حیوانات خانگی خود اختصاص دهید، حتی اگر فقط در کنار آنها بنشینید. بیشتر اوقات غیر از این ، حیوان خانگی شما از آرامش با شما خوشحال می شود.
 • سگها باید قدم بزنند و همسترها به زمان احتیاج دارند تا در توپهای خود جمع شوند. بازی باید هم برای حیوان خانگی و هم برای شما سرگرم کننده باشد، اما اطمینان حاصل کنید که در هر زمان از امنیت و نظارت برخوردار است.
 • تحقیق کنید که آیا نژاد حیوان خانگی شما نیاز به معاشرت با حیوانات دیگر دارد یا خیر. سگ ها حیواناتی بسیار اجتماعی هستند، بنابراین باید وقت خود را با صاحبانشان سپری کنند. با داشتن اسباب بازی یا به راحتی تعقیب او در ورزش کافی است. سگها برای جویدن چیزها میل طبیعی دارند، بنابراین یک اسباب بازی جویدنی بخرید تا او را سرگرم کنید.

عشق به حیوان خانگی

15. حیوان خانگی خود را دوست داشته باشید

عشق همان چیزی است که رابطه شما با حیوان خانگی شما باید باشد. با دوست داشتن و بازی کردن ، محبت خود را به او نشان دهید.

 • حیوانات خانگی شما عضو خانواده شما خواهند بود، بنابراین با او مانند یک عضو رفتار کنید. یک نوازش خوب هر دو شما را خوب می کند. حیوانات خانگی به صدای افراد و همچنین لمس پاسخ می دهند.
 • اسبها نیاز به توجه دارند. مدتی یک بار به آنها معالجه کنید، با آنهاپیاده روی کنید یا برای تفریح ​​سوار آنها شوید.
 • حیوان خانگی خود را با تقویت مثبت آموزش دهید. حیوان خود و محیط آن را تمیز نگه دارید.
 • اگر حیوان کوچک دارید، قفس آنها را هفتگی تمیز کنید. اگر اجازه دهید آن را به کثافت بنشیند، عشق حیوان خود را نشان نمی دهید. اگر سگ دارید، به طور مرتب خز را از خانه خالی کنید و هر از گاهی تخت سگ آنها را بشویید. غفلت برای تمیز کردن، می تواند منجر به عفونت حیوانات شود، بنابراین پاکیزگی آن را حفظ کنید!

کلام آخر

برای اطمینان از سلامت حیوانات خانگی باید حداقل سالی یک بار آنها را برای بررسی سلامتی به دامپزشک مورد اعتماد ببرید. پیگیری واکسیناسیون حیوان خانگی ضروری است. راه دیگر برای حفظ سلامتی و شادی حیوانات خانگی، نظافت مرتب آن هاست. سگ‌ها و گربه‌ها ممکن است آن را دوست نداشته باشند، اما حمام کردن، مسواک زدن، کوتاه کردن ناخن‌ها و پاک کردن کک و مهم تر از همه نظافت بستر خاک گربه و یا قفس پرندگان ممکن است برای سلامت حیوان خانگی ضروری باشد. محلول ضدعفونی کننده داموسیب شرکت آرال شیمی برای تمیز کردن و گندزدایی کلیه ظروف غذاخوری، آبخوری، نظافت بستر و محل مراقبت و نگهداری حیوان خانگی استفاده می شود.

 بروزرسانی شده در اسفند 1402

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • علی فراغی از همدان
  14 اسفند 1400 11:53 ق.ظ

  سلام من دو عدد گربه پرشین دارم برای ضدعفونی بدنشان چه موادی پیشنهاد میفرمایید البته ذکر کنم بدون آبکشی میخواستم باشه و اینکه ضرری هم نداشته باشه چون که این ها موهایشان را لیس میزنند. ممنونم

  پاسخ
  • سلام وقتتون بخیر، موادی که ما برای ضدعفونی تولید می کنیم برای سطوح و محل زندگی حیوانات خانگی است به نام سرفوسیب و برای بدن حیوانات قابل استفاده نمی باشد، بهتر است برای این موضوع به داروخانه های دامپزشکی یا پت شاپ ها مراجعه فرمایید. سپاس از توجه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید